Skocz do zawartości

NGC 7380 Sh2-142


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

NGC 7380 to gromada otwarta w Gwiazdozbiorze Cefeusza, Mgławica otaczająca tę gromadę z angielska nosi miano "The Wizard" albo już mniej poetycko: Sh2-142. Obiekt znajduje się ok. 7,2 tys. ly od Ziemi, jego rozmiar kątowy to ok 25 minut. Jasność ok 7,2mag

 

NGC7380__Sh2_142_.jpg

Czarodziej - tu ma czapkę, oczy, nos, a tu ręce

i siedzi na tronie w gwiaździstej sukience

 

ATIK314L 5x600sek + 5x900sek, łącznie nieco ponad 2 godziny w H-a i 80ED na EQ6

hmm zastanawiające jest, że obróbka zajmuje mi już więcej czasu niż samo focenie ;)

Edytowane przez sumas
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

muszę się jeszcze dochrapać koła filtrowego, bo niema sensu żebym ręcznie przekładał filtry, bo to spowodowałoby ogromne straty czasu, może nie na samej wymianie, ale ustawianiu praktycznie wszystkiego od początku po takiej operacji, od ostrości, poprzez wykadrowanie, o zachowaniu idealnej orientacji (zgodności obrotu kadru) już nie wspominając, wtedy dopiero zacznę katować Was kolorem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

muszę się jeszcze dochrapać koła filtrowego, bo niema sensu żebym ręcznie przekładał filtry, bo to spowodowałoby ogromne straty czasu, może nie na samej wymianie, ale ustawianiu praktycznie wszystkiego od początku po takiej operacji, od ostrości, poprzez wykadrowanie, o zachowaniu idealnej orientacji (zgodności obrotu kadru) już nie wspominając, wtedy dopiero zacznę katować Was kolorem ;)

 

Sumi fotka niezła, a co do mocowania filtrów to może coś niskobudżedowego?

 

http://www.perseu.pt/index.html?target=p_1...&lang=en-us

 

Oczywiście niskobudżedowe jeśli ktoś Ci cosik takiego zrobi taniej ;) , ale pomysł chyba dobry.

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wolę wogóle nie dotykać sprzętu w czasie sesji, dlatego musi być koło z napedem

Atik zrobił takie, ale ciągle nie jest dostępne z możliwością sterowania nim z komputera

http://www.perseu.pt/atik/product_atkefw.php

bo od paru miesięcy na ich stronie pisze ciągle to samo: "This upgrade option is currently under design.." :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wolę wogóle nie dotykać sprzętu w czasie sesji, dlatego musi być koło z napedem

Atik zrobił takie, ale ciągle nie jest dostępne z możliwością sterowania nim z komputera

http://www.perseu.pt/atik/product_atkefw.php

bo od paru miesięcy na ich stronie pisze ciągle to samo: "This upgrade option is currently under design.." :(

No racja, jak masz już w pełni sterowane obserwatorium to takie coś to niepoorozumienie :szczerbaty:

A co do tego koła Atika to fakt, już kilka miesięcy ludzie czekają a nawet niektóre poważne sklepy mają to niby w ofercie, ale ciągle niedostępne...

Pewnie coś się im popierniczyło tuż przed premierą i teraz nie mogą sobie dać rady :(

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dopal jeszcze siarke i tlen, ten obiekt świetnie wygląda w wąskim paśmie.

Ja kilka miesięce temu też wysmażyłem ten obiekt z fs-a, ale ze względu na małą skale go nie zamieszczałem,

teraz jeśli pozwolisz zaprezentuje ten obiekt w szerszym polu :D

 

ngc7380_1200.jpg

Edytowane przez piotr_s
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

to tak po roku znowu spróbowałem zmierzyć się z tym obiektem, lecz tym razem na mniejszej ogniskowej, niestety detal na tym ucierpiał, ale za to jest trochę mniej szara :)

 

NGC7380(oc)HaOIII(RsGB).jpg

11x900 sek Ha i 10x1200sek OIII Atik314L w 80ED f/6 na EQ-6

 

 

Faktycznie mniej szara :szczerbaty:. Naliczyłem 6h naświetlania (jak dla mnie to na razie nie do pomyślenia :unsure: )

Tak się czasem zastanawiam, gdybyś miał obserwatorium np. w Jodłowie to byłby jeszcze lepszy rezultat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie mniej szara :szczerbaty:. Naliczyłem 6h naświetlania (jak dla mnie to na razie nie do pomyślenia :unsure: )

Tak się czasem zastanawiam, gdybyś miał obserwatorium np. w Jodłowie to byłby jeszcze lepszy rezultat?

W fotografii wąskopasmowej różnicy by praktycznie nie było (w większości przypadków). Mam możliwość bezpośrednio testować i porównywać fotografowanie praktycznie tym samym zestawem w Nowym Meksyku i pod Warszawą, i o ile w LRGB jest zauważalna różnica to w Ha, czy OIII nie ma praktycznie żadnej.

 

Inną sprawą jest seeing, ale przy omawianych ogniskowych kwestia ta też jest pomijalna. Co innego np. RC z 2,5m ogniskowej ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.