Skocz do zawartości

Sh2-155


qbanos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Wczoraj ładnie się przeczyściło po przejściu frontu, więc mimo zimna udałem się na małą sesję na pole. Z ciekawostek, temperatura w trakcie przyjazdu wynosiła 12st C, a gdy odjeżdżałem 3st C :) O dziwo obiektyw nie zareagował jakoś specjalnie na taki spadek temperatury zmianą ostrości.

 

Sharpless2-155 czyli Cave Nebula to zdecydowanie najsłabszy obiekt jaki do tej pory fociłem. Dość sporo materiału przy dużej światosile a tu prawie nic! <_< Traba Słonia jest kilka razy jaśniejsza. To zdecydowanie obiekt dla stacjonarnego obserwatorium, puszcza się sesję i można iść spać, a nie przez kilka godzin marznąć :) No ale to może w przyszłości.

 

Sprzęt: SBIG ST2000XM, HEQ5 SynTrek, Tair 4,5/300 @ f/4,5

Dane: 8x1800sek (4h), Ha 6nm, bin1x1, -20st C

 

cave_s.jpg

Po kliknięciu pełna rozdzielczość

 

Wokół jest tam pełno gazu, który się rejestruje, lecz tonie w szumie, Jakoś preferuję łagodną wersję chociaż i tak już musiałem odszumiać czego nie lubię najbardziej. Jest ciemno, ale w końcu to jaskinia :) Cóż, albo 16h materiału albo optyka f/2.8 :)

 

 

pozdro!

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pelny kadr czy crop ?

Jesli pelny no nawet fajnie ze znajdujesz obiekty pasujace do chipa 2K i 300mm ogniskowej.

 

BTW Front to dopiero przeszedl nad ranem chodz przy zapowiedziach icmu liczylem na male testy balkonowe wczesniej....

 

To pełny kadr tak jak wychodzi z kamery 1600x1200 px. Chciałem ująć ją na szeroko, ale nie spodziewałem się, że to co wokół jest tak słabe, że nie dam rady tego wyciągnąć. :rolleyes: U mnie wyczyściło się o 21, seeing i przejrzystość były naprawde dobre. No ale też zimno było konkretnie, zwłaszcza przy lekkim wietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje Kuba pomysłu i samozaparcia przy zbieraniu materiału "w polu" :dobrze:

Po zbudowaniu kawałka dachu nad sprzętem człowiek staje się LENIWCEM.

 

Wyszła przyjemna fotka. B)

 

 

Dzięki. Wyjazdy na pole mają swoje plusy, choć zebranie dużej ilości materiału wymaga dużej cierpliwości. Obserwatorium wybuduje jak będę na emeryturze :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Why? ...bo Tair jest za ciemny?

 

No chyba, że tylko kanał zielony. Czerwony trochę odjeżdza a niebieski to jest masakra, gwiazdy jak placki. Potem wrzuce zdjęcie Plejad to sam zobaczysz. Niestety nie jest tak fajnie jak w przypadku Canona :) Luminancja to też w sumie strata czasu, mydełko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba, że tylko kanał zielony. Czerwony trochę odjeżdza a niebieski to jest masakra, gwiazdy jak placki. Potem wrzuce zdjęcie Plejad to sam zobaczysz.

 

Tak to wygląda przy 1 klatce 20min <_< Cieszę się jedynie, że ST2000 ma podwyższoną czułość w niebieskim, gdyż chcę głównie focić obiekty refleksyjne i ciemne nebule. Oczywiście Tair do tego celu odpada (aberracja, odbalski - widoczne na focie) etc.

plejs_001B.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.