Skocz do zawartości

VLT ESO zarejestrował najgłębszy obraz wszechświata


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

ESO - European Southern Observatory's Very Large Telescope zarejestrował jeden najgłębszych obrazów wszechświata jaki kiedykolwiek uzyskano.

 

phot-39-08-preview.jpg

w większej rozdzielczości tu: http://www.eso.org/public/outreach/press-r...phot-39-08.html

Zdjęcie zarejestrowano kamerką VIMOS, choć trudno nazwać kamerką, instrument wielkości hmm ..parowozu: http://www.eso.org/gallery/d/24231-3/phot-09c-02-normal.jpg :)

 

zdjęcie obejmuje obszar 14,1 x 21,6 arc min i każdy najmniejszy pixel tego zdjęcia jest galaktyką, zawiera ich ponad 27 mln, na zdjęciu jest tylko parę gwiazdek należących do naszej Galaktyki,

z ciekawostek, warty odnotowania jest również fakt, że jedna z nich, ma tęczową poświatę, ale to nie błędy obróbki, to po prostu efekt (dopplerowski?) przemieszczania się tej gwiazdy w przestrzeni, podczas rejestracji materiału

więcej tu: http://www.eso.org/public/outreach/press-r...8/pr-39-08.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie przypomina nieco prace naszych forumowiczów, tylko jest troche gorsze technicznie - pojechane, mało kontrastowe , nie odjete darki i flaty.(nie podzielone ).itp... rolleyes.gif hahaha.gif

 

No i strasznie długo się otwiera. ;)

Edytowane przez jacapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie uwierzę, że gdzieś tam nie ma życia. To po prostu nie możliwe.

 

 

kolego sawes1- oczywiście, że jest tam życie. Ale niech się kolega nie łudzi- za daleko na jakikolwiek kontakt- co najwyżej jakaś błąkająca się sonda wysłana miliony lat temu spadnie nam na głowy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe sprostowanie, tam jest 27mln pikseli a nie galaktyk.

...

 

racja, przepraszam za błąd,

chociaż tak z drugiej strony przyjmując, że Wszechświat jest nieskończony, to pod każdym pixelem powinna się chować jakaś galaktyczka ;)

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyjmując, że Wszechświat jest nieskończony, to pod każdym pixelem powinna się chować jakaś galaktyczka ;)

ale Wszechświat jest skończony więc nic z tego

 

samo zdjęcie :notworthy: :notworthy: :notworthy:

 

coś niesamowitego

takie fotki uświadamiają mi jak olbrzymi jest Wszechświat

 

na zdjęciu doskonale widać jak galaktyki układają się w szpalery niczym gigantyczna pajęczyna. Wiele z nich jest zniekształconych przez soczewki grawitacyjne. W kilku przypadkach (tyle na razie znalazłem) nie widać samej soczewki, a jedynie fragmenty łuków. Nie jestem pewien ale chyba znalazłem też podwójny kwazar lub jego dżety

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele z nich jest zniekształconych przez soczewki grawitacyjne. W kilku przypadkach (tyle na razie znalazłem) nie widać samej soczewki, a jedynie fragmenty łuków. Nie jestem pewien ale chyba znalazłem też podwójny kwazar lub jego dżety

ZbyT, zaznacz kółkami w PS i pokaż, bo od szukania już oczopląsu dostałam :szczerbaty:

 

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZbyT, zaznacz kółkami w PS i pokaż, bo od szukania już oczopląsu dostałam :szczerbaty:

spróbuję ale nie wiem czy mój komputerek poradzi sobie z obróbką takiej fotki. Duża bestia :D

popróbuję wykadrować

puki co nadal jeszcze zasysam :angry:

może dzisiaj skończę :blink:

 

pozdrawiam

 

EDIT

wczytywanie jeszcze potrwa więc zaczynamy prościej

 

mniej więcej w odległości 1/4 szerokości fotki od prawej krawędzi i 1/3 wysokości od górnej krawędzi znajdują sie dwie jasne gwiazdki. Tuż pod nimi mamy dwie gromady galaktyk ułożone w kształcie litery V. Blisko środka między nimi znajduje się jasna gwiazda (czerwono-różowa) a po jej lewej stronie piękny łuk soczewkowanej galaktyki

 

niemal dokładnie w środku wysokości fotki przy lewej krawędzi znajduje się duża galaktyka z wyraźnym dżetem skierowanym w prawo, a pod nią łuk. Może to nie soczewkowana galaktyka, a tylko oderwany fragment

 

nieco niżej pod trzema jasnymi obiektami ułożonymi w jednej linii mamy aktywny obszar ze sporych rozmiarów łukiem (niebieski)

 

na początek wystarczy

jutro postaram się wskazać więcej atrakcji (w centrum fotki akcja się zagęszcza :szczerbaty: )

Edytowane przez ZbyT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wreszcie wessało więc pierwszy wykadrowany fragment. To ten opisany wcześniej jako drugi

 

kadr1.jpg

 

widać dużą galaktykę z lewej strony z długim dżetem, a pod nią łuk. Nieco w lewo powyżej centrum kadru wrzeciono galaktyki i dwa kwazary po obu jej stronach. To prawdopodobnie dwa obrazy tego samego kwazara czyli ładna soczewka. Na prawo od dużej galaktyki spiralnej widać kilka słabych łuków. Prawdopodobnie to zniekształcone soczewkowane galaktyki

 

fragment opisywany jako pierwszy

 

kadr2.jpg

 

gromady galaktyk w kształcie litery V. W centrum kadru jasna "gwiazda" a po lewej długi łuk soczewkowanej galaktyki. Nieco niżej słabe łuki ułożone w kształt elipsy. Tu również może być soczewka

 

a to niezwykły obiekt w centrum kadru. Czyżby potrójny obraz soczewkowanej galaktyki?

 

kadr3.jpg

 

i tu jeszcze ciekawy obiekt

 

kadr4.jpg

 

na dzisiaj wystarczy. Już mnie oczy bolą :szczerbaty:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi się wydaje, że na pierwszej fotce nie jest widoczny dżet, a inna galaktyka odwrócona krawędzią. Dżet według mnie nie miałby tak elipsoidalnego kształtu i wyraźnego pojaśnienia w środku, co świadczy o tym, iż jest to jądro galaktyki B)

...mowa o tej żółtej, co jest tuż obok błękitnej z wyraźnym łukiem

pozdrawiam

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi się wydaje, że na pierwszej fotce nie jest widoczny dżet, a inna galaktyka odwrócona krawędzią.

Też tak uważam.

 

Przykłady soczewkowania na zdjęciach 1 i 3 są trochę wątpliwe - na zdjęciu 1 "obrazy" po obu stronach wrzeciona mają inne barwy, a na 3 są zbyt regularne i dziwnie położone jak na soczewkowanie przez galaktykę spiralną.

 

PS Zdjęcie jest świetne. Polecam też "klasykę" czyli HUDF.

Edytowane przez Rhobaak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wreszcie wessało więc pierwszy wykadrowany fragment. To ten opisany wcześniej jako drugi

 

kadr1.jpg

 

widać dużą galaktykę z lewej strony z długim dżetem, a pod nią łuk. Nieco w lewo powyżej centrum kadru wrzeciono galaktyki i dwa kwazary po obu jej stronach. To prawdopodobnie dwa obrazy tego samego kwazara czyli ładna soczewka. Na prawo od dużej galaktyki spiralnej widać kilka słabych łuków. Prawdopodobnie to zniekształcone soczewkowane galaktyki

ZbyT, wg mnie ten "dżet" to ślad po kolizji galaktyk i ten rozciągnięty świecący obszar to właśnie galaktyka po kolizji, stąd taki niespotykany i rozmyty kształt. Myślę, ze pośrednim dowodem mojej hipotezy jest ta jasna niebieskawa galaktyka z rozszczepionym pierścieniem niebieskich gwiazd. Bardzo czesto zdarza się, że po kolizji galaktyk gaz zapada się i powstaja nowe niebieskie gwiazdy... Oczywiście możemy sobie tutaj gdybać i dociekać, poczekajmy na jakieś publikacje i to one ostatecznie rozwieją nasze wątpliwości :).

 

za resztę poszukiwań wielki szacun.

pozdrawiam

Ori

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzę, że są wątpliwości co do mojej interpretacji zdjęcia więc może wspólnymi siłami spróbujemy zidentyfikować ciekawe lub osobliwie wyglądające obiekty

oto jeden z nich

 

kadr5.jpg

 

wygląda jak galaktyka spiralna ale zamiast ramion posiada koncentryczne pierścienie. W innym miejscu jest podobna ale nieco mniejsza

następny wygląda jak gwiazda z uszami przy czym jedno ma kształt serca

 

kadr6.jpg

 

a czy to skupisko galaktyk nie wydaje się dziwne?

 

kadr7.jpg

 

i na koniec dwa obiekty nieudolnie oznaczone za pomocą Painta. Pierwszy to raczej soczewkowany wielokrotnie kwazar, a drugi to chyba galaktyki w czasie kolizji

 

kadr8a.JPG

 

piszcie to może wspólnymi siłami odgadniemy naturę tych obiektów

 

pozdrawiam :Beer:

 

PS

ale to zdjęcie mnie wciągnęło. Jak żadne inne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nikt nie chce się ze mną bawić? :(

 

to może ktoś rozpozna tego gościa? Oto Intergalaktyczny List Gończy

poszukiwany to brunet o błękitnych oczach i czerwonym nosie

to przestępca znany z biegłego posługiwania się dezintegratorem

za wskazanie jego miejsca pobytu przewidziana nagroda w wysokości

150 000 000 000 000 000 000 000 000 000 kredytów (około 3,50 zł w/g kursu NBP)

lub działka przemysłowa na księżycu Xintu w supergromadzie galaktyk w Perseuszu

 

kadr9.jpg

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.