Skocz do zawartości

Poddaję się …..


ggrzes

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

.. od trzech lat, powolutku rozwijam swoje umiejętności w astrofoto. Zazwyczaj wszelkie problemy udawało się rozwiązać przeszukując archiwalne posty (dlatego dopiero dziś mój pierwszy wpis), ale teraz skończyły mi się pomysły i zmuszony jestem prosić o pomoc.

 

Sprzęt to

MT-800

HEQ5 (bez ingerencji w luzy itp.)

Canon 350

 

Jak wynikało z lektury (i szybko potwierdziło to doświadczenie) do DSO trzeba było pobawić się w guiding.

Do tego celu zaadoptowałem:

MAK-90

NexImage

 

tak, wiem to dość „ciemne” rozwiązanie i gwiazdka do guidowania nie zawsze jest blisko..

Ostrość ustawiam motofocusem za pomocą maski Hartmana.

A teraz z czym nie mogę sobie poradzić, to te placki zawsze przyjmujące postać trójkątów (innymi wadami tych fotek się nie zajmujmy, jeszcze się uczę IRIS’a) :

post-15739-1227210110_thumb.jpg

Jeszcze kilka innych widać tu http://picasaweb.google.com/graczyk.grzegorz/AstroFoto#

 

Pierwsze co przychodzi do głowy to prowadzenie, ale ten sam problem przy kolejnych sesjach…. ostatnie fotki prowadziłem już ręcznie żeby wyeliminować złe ustawienia w AstroSnapPro. Drugie to kolimacja…. przy ostatnich fotkach wydaje mi się, że to skorygowałem… pojawiały się też sugestie, że to może „ściśnięte lustro”… rozkręciłem i wydaje się, że lustro nie było ściśnięte (przy odrobinie siły udało się obrócić w uchwytach) ale po tej operacji nie miałem okazji zrobić zdjęcia.

Ostatnio jeszcze raz przeglądałem sieć i swoje fotki i zastanawiam się czy to jednak nie coś z kolimacją nadal albo mocowaniem aparatu w wyciągu, zobaczcie moje flaty (chodzi mi o to wypłaszczenie)

 

post-15739-1227210334_thumb.jpg

 

Jaką proponujecie kolejność przy rozwiązywaniu problemu?

 

Z góry dziękuję i pozdrawiam

Grześ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ggrześ z tego co zaobserwowałem to na wiekszości zdjęć powtarzają się te same błedy, dlatego uważam, że przyczyna może leżeć po stronie zbyt mocno dociągnietych śrub utrzymujacych lustro. Musisz je poluzować w ten sposób, by podkładki tylko "muskały" powierzchnię LG, nie zapominajmy tez o kolimacji z zachowaniem offsetu !

 

Oczywiście jak zwykle qubanos w charakterystyczny dla siebie sposób, nie pozbawiony ironi zwrócił uwagę na to, że MT800 nie należy do łatwych teleskopów, nie wybacza najmniejszego nawet błędu. Kto nie próbował, ten po prostu nie wie o czym pisze.

Jeżeli chesz odnieść sukcesy w astrofoto to kup jakiegoś Newtona 150/750 lub najlepiej jakieś krótkie APO ;) takie do 500mm ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ggrześ z tego co zaobserwowałem to na wiekszości zdjęć powtarzają się te same błedy, dlatego uważam, że przyczyna może leżeć po stronie zbyt mocno dociągnietych śrub utrzymujacych lustro. Musisz je poluzować w ten sposób, by podkładki tylko "muskały" powierzchnię LG, nie zapominajmy tez o kolimacji z zachowaniem offsetu !

 

Oczywiście jak zwykle qubanos w charakterystyczny dla siebie sposób, nie pozbawiony ironi zwrócił uwagę na to, że MT800 nie należy do łatwych teleskopów, nie wybacza najmniejszego nawet błędu. Kto nie próbował, ten po prostu nie wie o czym pisze.

Jeżeli chesz odnieść sukcesy w astrofoto to kup jakiegoś Newtona 150/750 lub najlepiej jakieś krótkie APO ;) takie do 500mm ;)

 

Dzięki za pierwsze podpowiedzi, zabiorę się niebawem za pierwsze testy: flata na suficie i sprawdzę czy i jak wpływać będzie:

 

- wciąganie wyciągu

- aparat w wyciągu na różnych przejściówkach z i bez korektora komy

 

plus oczywiście ponowna kolimacja, wynikami podzielę się na forum. Przyszło mi jeszcze pytanie jak ocenilibyście sprzęt po takiej fotce z etapu focusowania, czy jest w niej cos niepokojącego?

 

post-15739-1227274172_thumb.jpg

 

i takie spike’i

 

post-15739-1227274197_thumb.jpg

 

Ja sobie pomyślałem „mimo zapewnień dostawcy sprzętu sprawdzę kolimację” , metodą na pudełko od kliszy wszystko mi się wydawało ok., później po założeni kolimatora laserowego niby coś tam trzeba było podregulować bo pojawiły się trzy plamki zamiast jednej (pomyślałem sobie tu trzy plamki – tam trójkąty, może cos jest na rzeczy…., ale ostatnie fotki niestety nie potwierdziły moich nadziei)

Przy okazji uprzedzając standardowy wpis na forum (nie bez ironii …) tak, to rozkolimowanie na pewno gdzieś w transporcie na obserwacje nastąpiło…..

 

Co to cytowanego postu:

 

Ostatnia fotka NGC6888 była już robiona, po tym jak mocowanie LG było zrobione za pośrednictwem takich plastikowych kapturków a’la MacGayver. Przestawałem dokręcać jak tylko pojawiało się tarcie, tzn kapturki przestawały się kręcić wraz ze śrubą. No chyba że tutaj zmiany temp. otoczenia by mi coś popsuły, szacuję że ok. 10 stopni.

 

długo się zastanawiałem przed zakupem, wiedziałem, że lekko nie będzie (ponadto jest wiele zmiennych wpływających na decyzję), a ponieważ niektórym się udaje i ponieważ należę do tych cierpliwych zamiast ścieżką:

 

źle – lepiej – dobrze – teraz nowy sprzęt

 

Postanowiłem podążać ścieżką:

 

do du… - lepiej – nieźle – całkiem, całkiem – teraz możesz się pochwalić – teraz Ciebie pochwalą – naprawdę fajne.

 

 

Grześ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Też mam MT800. Nie mam rozwiązania Twojego problemu, ale popatrz tu:

 

http://astro-forum.org/Forum/MPCC-korektor...ach-t23705.html - czasami tez jakos dziwnie gwiazdy są zniekształcone.

 

http://astro-forum.org/Forum/NGC6888-szkoleniowo-t22639.html - NGC6888 szkoleniowo - rozważania nt. obróbki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ggrzes-tak szybko to się nie poddaj. MT-800 to astrograf dla twardzieli.Jarek wie co pisze.

Oczywiście z Piotrem się nie zgadzam bo wszystko jest do opanowania ,trzeba mieć JEDYNIE troche czasu.

 

Musisz postępować ze swoim MT-800 metodycznie inaczej nie masz z nim szans.

1-właściwe zamocowanie optyki- lużno ale stabilnie.

2- właściwa kolimacja -prawidłowy offset to podstawa by prostopadle złamać droge optyczną.

Kolimacje wykonuj w pozycji -tubus poziomo, wyciąg pionowo.Pudełko po kliszy jest dobre do

wstępnej kolimacji, posiłkować się trzeba długim kolimatorem z krzyżem, laserkiem oraz kolimatorem na tube.

Flot wykonany w pozycji kolimacyjnej musi być centralnie na matrycy.

3 podczas wykonywania flotów zachowaj stałą umowną pozycje aparatu/ kamery / w wyciągu.

4- wykonaj floty w różnych położeniach horyzontalnych tubusa tubusa zaczynając od pozycji pionowej, dla

różnych wysunięć wyciągu z pełnym obciążeniem foto.

Analiza wykonanych flotów w programie CCDIcontrol pozwoli Ci na ocene jak pięknie ugina się wyciąg.

Przy wykonywaniu flotów nie obracaj tuby w obejmach.

 

Wykluczam ,ze optyka w Twim MT-800 jest zła.Na ostatnim zdjęciu /pojedyncza jasna gwiazda /-daj zom-800%iwidać wyrażnie -dobra ostrość , wyciąg nie ugięty/przypadek/, lekkie przesunięcie w prowadzeniu i nie centralnie spajki co by świadczyło o złym offsecie/kolimacja/.

Moim zdaniem bez usztywnienia tuby oraz wyciągu nie masz szans na pokonanie tego ZWIERZA.Inaczej- każdy obrót tuby w obejmach,lub zmiana położenia tuby względem horyzontu to zmiana kolimacji.

Powodzenia

Edytowane przez staszekpapis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ggrzes... pytanie może głupie, ale jaką masz maskę Hartmanna?? Znaczy jakie otworki, jak rozmieszczone?? Bo drugie zdjęcie z focusowania chyba nie jest dobrze "sfocusowane"...

 

Aaaa, i jeszcze... jak masz 350D, to sprawdzaj, jak działa ustawianie ostrości - u mnie po przejechaniu kilku kilometrów po "dołach", jakoś dziwnym trafem coś się przestawia, obiektyw ostrzy, a oko zupełnie nie B)

Edytowane przez Perkuła
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ggrzes... pytanie może głupie, ale jaką masz maskę Hartmanna?? Znaczy jakie otworki, jak rozmieszczone?? Bo drugie zdjęcie z focusowania chyba nie jest dobrze "sfocusowane"...

 

może źle się wyraziłem, ta druga fotka z to już nie fokusowanie, a materiał do analizy, bo zastanawiałem się czy takie pojaśnienia wychodzące z tych wierzchołków trójkątów o czymś może świadczą? wygląda to jak znak ostrzegawczy "uwaga promieniowanie" :rolleyes:

 

a tak przy okazji wcześniej maska wyglądala tak, że były to 3 otworki co 120 stopni plus przechodzące promieniście paseczki aby tworzyły sie dodatkowo spajki ( i taka była przy pierwszym zdjęciu), teraz stosuję maskę z 4 trójkątami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ggrzes-tak szybko to się nie poddaj. MT-800 to astrograf dla twardzieli. <ciach>

 

Musisz postępować ze swoim MT-800 metodycznie inaczej nie masz z nim szans <ciach>

 

nie, nie poddam się, jak pisałem wcześniej należę do tych cierpliwych... ten tytuł to taki "chłyt matrtetindowy" :rolleyes:

 

a tak na poważnie swoimi uwagami podpowiedziałeś mi bardzo ważną rzecz ... tuba w obejmach.... zmieniałem ostatnio (już po tych wszystkich sejsach foto) położenie tuby szukająć nowego optymalnego ustawienia i zauważyłem, że jak skręcałem obejmy to wydawało mi się, że wystarczyło je lżej ścisnąć aby mocowanie było pewne, niż to było poprzednio. NIe pomyślałem, że może to zbyt ściśnięte obejmy mogą wpłynąć na droge optyczną ? Choć z drugiej strony takie obejmy chyba działają symetrycznie ....

 

piotrs, też masz MT800 jak to wygląda u Ciebie, co o tym sądzisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadam pytanie z gatunku głupich: zdejmujesz maske Hartmana na czas robienia zdjęć? Pytam, bo trójkątne gwiazdy kojarzą się z trójkątami maski. Tylko jakby co, to się nie obrażaj ...

 

a to się zdejmuje maskę :o ? .... żartowałem, spoko nie obrażę się, spodziewałem się tego pytania bo skojarzenie jest ewidentne.... swoją drogą zdarzało się zapomnieć, ale zawsze wychodzi to przecież przy pierwszym podglądzie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ggrześ z tego co zaobserwowałem to na wiekszości zdjęć powtarzają się te same błedy, dlatego uważam, że przyczyna może leżeć po stronie zbyt mocno dociągnietych śrub utrzymujacych lustro. Musisz je poluzować w ten sposób, by podkładki tylko "muskały" powierzchnię LG, nie zapominajmy tez o kolimacji z zachowaniem offsetu !

 

Myślę że JaLe ma rację i sprawdziłbym jak wyglądają krążki dyfrakcyjne gwiazdy w tym teleskopie , jak zobaczymy trójkąty to pewne że zwierciado teleskopu jest zniekształcone przez zbyt mocno dokręcone śruby i niekoniecznie po ich zluzowaniu pozbywamy się problemu , gdyż przy długotrwałym dokręceniu zwierciadło może zostać trwale odkształcone .

Miałem kiedyś podobny problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób tak jak piszą koledzy wyżej i porównaj z:

 

http://www.skywatchertelescope.net/swtinc/...e.php?class1=10

 

bo chyba rzeczywiście docisnąłeś śruby swojemu MT 800 ;)

Oooo, to wygląda jak strzał w 10-tkę!!! (faktycznie JaLe o tym pisał wcześniej, ale te obrazki pozbawiają wszelkich złudzeń)

 

 

Co do skręcania obejm, to u mnie zużył się filc (wylniał?) i teleskop patrzący w zenit ześlizgiwał się w dół. Poprawiłem sytuację poprzez w miarę gęste wklejenie filcowych kółek do podklejania mebli. Dokręcam zawsze z "czuciem". Wydaje mi się że trzeba ścisnąć tylko tyle ile wystarcza żeby rura grawitacyjnie nie wyślizgiwała się. Prawie na pewno mocne ich ściśniecie odkształca tubus.

Poza tym: wcale nie wyjmuję tuby z obejm. Z montażu zdejmuję ją wraz z obejmami i dovetailem je łączącym. Staram się co tylko się da pozostawiać na miejscach. Ostatnio nawet kamery nie demontuję z wyciągu. Prawie pedantycznie staram się przy montażu wszystko wstawiać na te same miejsca.

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.