Skocz do zawartości

Leonidy 2009


Brahi

Rekomendowane odpowiedzi

Przed chwila Jeremie Vaubaillon opublikował prognozę dla roju Leonidów w roku 2009. Po zaktualizowaniu obserwacji strumienia 1466 o dane sprzed kilku dni okazuje sie ze rój zafunduje nam za rok wspanialy spektakl!

 

Noeuds2009.jpg

 

Trafiamy dokładnie w ten sam strumien co w tym roku. Maksimum nastąpi 17/11/2009 o godzinie 21:43UT z możliwością godzinnego opóźnienia (tak jak w tym roku). Godzina jest niestety dla polskich obserwatorów niekorzystna. Bedzie trzeba znaleźć jakieś miejsce poza granicami kraju, choc nie koniecznie na drugiej półkuli. Północna skandynawia prawdopodobnie wystarczy ;) Spodziewany jest ZHR=500

 

Przemo

Edytowane przez Brahi
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obrazek jest jakby rzutem na ekliptyke od strony jej północnego bieguna (czyli tak klasycznie jak zwyklismy na ogół przedstawiać Układ Słoneczny, widok z góry :>). Na osiach są współrzędne X,Y liczone w jednostkach astronomicznych. W środku układu współrzędnych z grubsza leży Słońce, na wykresie mamy zaś powiększony interesujący nas wycinek orbity ziemskiej. Na orbicie zaznaczone są położenia naszej planety w kolejnych dniach listopada. Czarne kropki to węzły orbitalne meteoridów ktore zostaly poddane symulacji. Jak widać kropki grupują się w większe zbiorowiska które są różnymi znanymi strumieniami pochodzącymi od komety 55P/ Tempel-Tuttle. Jak widać ziemia 17 listopada wpada centralnie w wielką kupe czarnych kropek - jest to strumien z roku 1466 :))

 

O wskazanej godzinie radiant znajdzie sie zaledwie 15 stopni nad wschodnim horyzontem co wielokrotnie zredukuje obserwowane liczby godzinne. Wszelkie opoznienia maksimum sa nam bardzo na reke ;)..Przeniesienie się obserwatora np do północnej Finlandii wiele z wysokościa w maksimum nie poprawi natomiast pozwoli rozpocząć obserwacje znacznie wcześniej jako że w tym rejonie świata radiant leonidów jest cały czas nad horyzontem :) Można też poprostu przejechać się do Rosji choć z tym z oczywistych względów wiecej jest zamieszania.. ;)

 

 

 

Oj piękny spektakl zatem się kroi!

Przemo, móglbyś opisac lepiej ten wykres ? Dlaczego powinniśmy się relokować do obserwacji Leonidów 2009 ? :D

 

Pozdro

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O wskazanej godzinie radiant znajdzie sie zaledwie 15 stopni nad wschodnim horyzontem co wielokrotnie zredukuje obserwowane liczby godzinne.

 

O wskazanej godzinie radiant będzie niewiele ponad 5 stopni nad horyzontem :( Jeśli sprawdzi się scenariusz z opóźnieniem maksimum o godzinę, to radiant akurat wzniesie się na jakieś 15 stopni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Oj chyba chodzi Ci o noc z 17/19 listopada 2009 !

To była by piękna noc, taka "trzynocna" :P

 

maxleo.jpg

16/17 - nad ranem 17-go będzie troche więcej zjawisk. Radiant wysoko nad horyzontem.

17/18 - przed północą ma być maxium, niestety radiant o tej porze dopiero wschodzi i będzie nisko nad horyzontem...

Edytowane przez M.K.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

super :) Ja już wzięłam sobie wolne w pracy na 18 listopada :)

Do zobaczenia na Kudłaczach! :)

Jeśli chodzi o Kudłacze, to z początkiem listopada w dziale "Zloty lokalne/Kraków" zrobimy akcję obserwacyjną :banan:

Co do wolnego w pracy, to trzymam na tę okazję dzień urlopu :D

 

Czy w związku z faktem, iż strumienie są dosyć stare możemy liczyć na jaśniejsze zjawiska?

Myślę, że tak. Nie wiem, jak zapowiada się współczynnik masowy "r"? Standardowo dla LEO wynosi on 2,5. Im niższy, tym jaśniejsze zjawiska możemy zobaczyć. Mam nadzieję, że będzie podobnie, jak przy Perseidach w tym roku, gdzie standard wynosi 2,6, a oscylował w granicach 2,0 i zarejestrowano fotograficznie 69 meteorów!

 

PS.

Mam nadzieję, że pogoda dopisze i maximum opóźni się o 2-3 godziny, aby radiant był wyżej nad horyzontem :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto tutaj zauważyć że aktywność dawana przez tegoroczne strumienie rozkłada się dość szeroko. Radiant wzejdzie już przy dość wysokiej aktywności, będzie dość niepowtarzalna okazja do podziwiania meteorów o bardzo płaskich trajektoriach - długich i kątowo ekstremalnie szybkich (w tym wypadku do około 40 stopni/s). Szerokość tego maksimum to jakieś 10h, czeka nas więc długa meteorowa noc i nie ma co sie przejmować niskim położeniem radiantu w momencie przewidywanego maksimum. Sumaryczna aktywność obu strumieni szacowana jest ostrożnie na jakieś 200-300, o jednym ze strumieni wiemy jednak dość niewiele i możliwe są niespodzianki.

 

Wszyscy którzy chcą tej nocy fotografować leonidy niech się odezwą ;) Obserwacje tegorocznych perseidów pokazały że nawet z dużego miasta daje się zarejestrować całkiem sporo. Problemem było dość przypadkowe ustawienie pól widzenia, stąd tylko niektóre zjawiska są wspólne dla tych wszystkich aparatów..

 

Dajcie znać gdzie zamierzacie obserwować i z jakim sprzetem - postaram sie jakos zgrac to wszystko w jedna całośc :)

 

Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

 

Pamiętam deszcz Leonidów z 2002 roku,(o ile mnie pamięć nie zawodzi) to był jedyny, jak dotej pory tak obfity deszcz jaki widziałem. Żal mi wtedy było tylko jednego, że nie wstałem wtedy wcześniej. Obudziłem całą rodzinke po tym jak sopojrzałem za okno. Po niebi śmigało mnóstwo meteorów.

Chciałbym przeżyć takie uczucie raz jeszcze i zastanawiam sie gdzie się wybrać na obserwacje. Chodzi głównie o pogodę. Jak wiadomo w Polsce listopad nie za często oferuje wyżową pogodę. Może ktoś ma jakiś pomysł, chętnie wysłucham. A może ktoś się wybiera w miejsce gdzie o pogodę nie trzeba by było się martwić-chętnie się dołączę.

 

Pozdro Mario33

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Witam

 

Pamiętam deszcz Leonidów z 2002 roku,(o ile mnie pamięć nie zawodzi) to był jedyny, jak dotej pory tak obfity deszcz jaki widziałem. Żal mi wtedy było tylko jednego, że nie wstałem wtedy wcześniej. Obudziłem całą rodzinke po tym jak sopojrzałem za okno. Po niebi śmigało mnóstwo meteorów. (...)

Pozdro Mario33

 

W 2002 roku Oddział PTMA w Warszawie zorganizował wyprawę na Leonidy poza centrum miasta i była to wyprawa wyjątkowo udana (poprzednie w latach 1998-2001 z reguły były nieudane - deszcz i śnieg...). W ineternecie jest na pewno kilka relacji z tej naszej wyprawy (także na stronie PTMA-Warszawa).

 

Dwa zdjęcia z naszej wyprawy:

post-14903-125622457253_thumb.jpg

Nasza grupa tuż przed wyjazdem z PTMA (fot: Piotr Badowski)

 

post-14903-125622458453_thumb.jpg

Obserwatorzy na stanowiskach...

 

Ja wziąłem kamerę CCD (o czułości - wg producenta - poniżej 0.001 luksa), kamerę wideo, aparat fotograficzny i magnetofon do nagrania relacji z tego deszczu Leonidów. Nie będę tu powtarzał informacji o tej wyprawie, ale przypomnę fragment nagrania audio (z "kasetowca"). W sumie mam nagrania (ok. 1.5 godziny) z okresu obserwacji od ok. 1h do 5h15m; tutaj nieco ponad 5 minut z ostatnich minut obserwacji (ok. godz. 5):

 

http://members.chello.pl/r.fangor/leon2002.mp3

 

Chyba można teraz życzyć wszystkim podobnych wrażeń... :helo:

Dodam, że nasz Oddział PTMA także teraz organizuje wyprawę na Leonidy 2009 (poza Warszawę) i jeśli wezmę w niej udział, także biorę kamerę CCD, aparaty fotograficzne i magnetofon...

 

A dla przypomnienia - deszcz Leonidów z 1833 roku - ilustracja z książki z XIX wieku:

post-14903-125622456317_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

do Leonidów pozostały prawie trzy tygodnie.

Mam nadzieję, że pogoda będzie lepsza niż ta, jaką mamy od kilku(nastu) dni. :lol:

Ciekaw też jestem jestem, czy "udadzą" się komuś takie nagrania audio, jak te, które niedawno (na kilka dni) udostępniłem na Forum... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LEO2009PHOT2a.png

 

Mapa została zaktualizowana o nowych obserwatorów ;)

 

Więcej map i szczegółów na

http://www.pkim.org/?q=pl/node/1257

 

Wschodnia Polska wydaje się być dość dobrze pokryta polami widzenia. Brakuje nieco obserwatorów na zachodzie gdzie jak narazie trzon stanowią 2 fisheye na dość krótkiej bazie. Potrzebny ktoś z pomorza i dolnego slaska do pokrycia wielkopolski od polnocy i od poludnia. Slyszalem ze chlopaki z Wrocławia coś planuja. Znacie już jakies szczegoly ;)? Macku, jak tam krakowska ekipa ;)? Koledzy z PTMA moze wspomoga Poznan od wschodu :)?

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.