Skocz do zawartości

Komunikaty o dobrej widoczności i spotkania obserwacyjne


Rekomendowane odpowiedzi

Dziś w Świętokrzyskim bardzo ładna widoczność - a czasu dużo na robienie zdjęć. Tym razem "patrzyłem" w stronę Podkarpacia i Beskidu Niskiego, z górek >300mnpm na wschód od Buska.

Wieczorem podeślę gigapanoramę i składowe RAWy

 

Widać np.:

Liwocz

liwocz.jpg

Chełm Grybowski

chelm.jpg

Zakłady Azotowe w Tarnowie

tarnow.jpg

 

Panorama zrobiona na szybko - nie obejmuje całego obszaru, który dzisiaj sfotografowałem. Ale widać. M.in Magurę Wątkowską i Busov

panorama1.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś w Świętokrzyskim bardzo ładna widoczność - a czasu dużo na robienie zdjęć. Tym razem "patrzyłem" w stronę Podkarpacia i Beskidu Niskiego, z górek >300mnpm na wschód od Buska.

Wieczorem podeślę gigapanoramę i składowe RAWy

 

Widać np.:

Liwocz

 

Z tym Liwoczem to dla mnie bomba - przecież to ponad 100km, a widać go bardzo ładnie. Próbowałem dziś wieczorem złapać Góry Świętokrzyskie z okolic Kolbuszowej, ale niestety "pochmurało" się już nad horyzontem. Po południu widzialność i zachmurzenie zmieniały się u nas (okolice Kolbuszowej) dość dynamicznie. Zrobiłem parę fotek na SW z nowego PO (ok. 220m.n.p.m). ale się nie będę z nimi wygłupiał w tej sytuacji ;). A tak w ogóle to chmury zepsuły mi plany na dzisiejszą noc :g:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100km to delikatna przesada - Liwocz z tego miejsca jest odległy o ok. 82km.

Jak wrócę z roboty wrzucę poprawioną panoramę i podeślę RAWy - może uda się Wam coś innego z tego wycisnąć. Między Pasmem Jaworzyny a Radziejowej powinny pojawić się góry na Słowacji (część Levocskich Vrchov) odległe o ponad 130km!

 

Długa ogniskowa jednak potrafi zrobić ciekawe efekty - przykład tutaj.

U mnie dodatkowo wyszło tak, jakby Liwocz był zaraz za lasem, a tak naprawdę wcale tak dużo lasów tam nie ma.

Tuż pod szczytem górki ktoś się wybudował. Ale ten człowiek musi mieć fantastyczne widoki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy się mierzyłem nie od tej strony Buska co trzeba ;) Przy okazji mam pytanie. Nie mogę zidentyfikować obiektów, które obserwowałem z Kosów jeszcze w kwietniu, a są położone raczej w Świętokrzyskim. Zdjęcie z kamery HD, więc jakość podła ale powiększenie za to duże:

 

010.JPG

 

Edycja:

 

- usunąłem link do przybliżonego pola obserwacji. Muszę się jeszcze raz tam wybrać, tym razem z kompasem. Będzie to jednak azymut 300-330,

- EC Połaniec z tej perspektywy wygląda nieco inaczej, więc usunąłem również tą sugestię, symulacja "udeuschle" pokazuje wzniesienie 318m.n.p.m. na azymucie 307 z Kosów. Wypada to w okolicach Szydłowa, Staszowa - nie znam tych okolic niestety...

Edytowane przez Rymek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry że przerywam ale warto wkleić ;)

 

Pojutrze wieczór dojdzie do całkowitego zaćmienia Księżyca, które w dużej części będzie widoczne z terenu naszego kraju - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

 

Do zaćmienia Księżyca dochodzi, gdy w jednej linii ustawi się Słońce, Ziemia i Księżyc. Cień rzucany przez naszą planetę jest wtedy na tyle duży, że Srebrny Glob jest w stanie w nim się schować. A ponieważ nasz naturalny satelita świeci światłem odbitym od Słońca, jego zablokowanie powoduje, że tarcza Księżyca przestaje świecić.

 

Do najbliższego całkowitego zaćmienia Księżyca dojdzie pojutrze 15 czerwca, w godzinach wieczornych. Zjawisko w całości będą mogli obejrzeć obserwatorzy na Oceanie Indyjskim, wschodniej i południowej Afryce, środkowej Azji, południowo-zachodniej Australii i na Antarktydzie. W Europie zaćmienie będzie widoczne przy wschodzie Księżyca.

 

Zaćmienie rozpocznie się o godzinie 19:25 fazą półcieniową. O tej porze w Polsce jest jeszcze jasno, a Księżyc znajduje się pod horyzontem. Nie ma się jednak czym martwić, bo faza półcieniowa objawia się osłabieniem blasku Księżyca, ale cała jego tarcza jest jeszcze widoczna. Nie jest to więc etap efektowny. Ciekawe rzeczy zaczną się dziać w momencie rozpoczęcia zaćmienia częściowego, co nastąpi o godzinie 20:23. Niestety moment ten będzie w Polsce niewidoczny.

 

W naszym kraju na obserwacje warto wyjść tuż po zachodzie Słońca, czyli w okolicach godziny 21. Wtedy właśnie, już częściowo zaćmiony Księżyc zacznie się wyłaniać zza południowo-wschodniego horyzontu. Srebrny Glob całkowicie schowa się w cień Ziemi o godzinie 21:22 i znajdował się będzie wtedy tylko 2 stopnie nad horyzontem.

 

Maksimum zaćmienia nastąpi o godzinie 22:13, a koniec fazy całkowitej o 23:03. Wtedy nasz naturalny satelita będzie świecił 10 stopni nad horyzontem. Koniec fazy częściowej, a więc koniec najciekawszej części zjawiska, wydarzy się o godzinie 00:02. Zaćmienie półcieniowe potrwa jeszcze do 01:01.

 

Chcąc oglądać to zaćmienie, oprócz dobrej pogody, musimy mieć dobry widok na południowo-wschodni horyzont. Najlepiej prowadzić obserwacje ze wzgórza lub z wysokiego budynku.

 

Warto jeszcze dodać, że najlepsze warunki geometryczne do obserwacji zaćmienia będą mieli obserwatorzy w Polsce południowo-wschodniej, a najgorsze w północno-zachodniej części naszego kraju.

 

źródło: Onet.pl

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może dzisiaj 15.06.2011 maly zlocik na hałdzie Kostuchna o godz 20:30 ? ? Kierunek gdzie ma wschodzić księżyc jest całkowicie odsłonięty. Księżyc powinien pojawić się tam gdzie szyb kopalni KWK Ziemowit całkiem z lewej strony kadru. http://www.dalekieobserwacje.eu/wp-content/uploads//2008/12/panorama-beskidow-z-haldy-kostuchna.jpg

 

Mapa dojazdu:

http://maps.google.pl/maps/ms?ie=UTF8&hl=pl&msa=0&ll=50.207231,19.039307&spn=0.102614,0.219727&z=12&msid=115630121319750072722.000468502d7da6cd1b80a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może dzisiaj 15.06.2011 maly zlocik na hałdzie Kostuchna o godz 20:30?

 

Szkoda, że mam tak daleko do Kostuchny. Byłbym tam pewniakiem. Tymczasem proponuję zlot Obserwatorom z okolic Rzeszowa w PO w Niechobrzu: mapka

 

Księżyc będzie wschodził na azymucie 128 o 20:33 (choć pewnie jeszcze wtedy nie uda się go zobaczyć): panoramka

 

Mają być burze po południu ale bądźmy dobrej myśli!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiszkowate te zaćmienie :rolleyes:

 

21:54 ~1/2

100_2973_m.jpg

 

22:24 całkowite

100_3007_m.jpg

 

Ze starego Kodaka Z812IS. Porażka.

 

 

Chłopaki nie narzekajcie, cudowne te zaćmienie :)

:)

 

od pięciu do 15 sekund musiałem naświetlać w fazie maksymalnej by było coś widać :)

 

ax

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od pięciu do 15 sekund musiałem naświetlać w fazie maksymalnej by było coś widać :)

Racja, nie wiedziałem o co chodzi z tak długim czasem, a to przecież światło czerwone tylko.

Jak zaczęła się pojawiać tarcza od lewej to dopiero to zrozumiałem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widoczność jest niezła, jak wracałem widziałem z ul. Bojkowskiej Beskid Śląski i Morawski, przy okazji kto z obserwatorów stał na wiadukcie nad A1?? Bo widziałem chyba dwóch gości z lornetkami ;)

Edytowane przez Patb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.