Skocz do zawartości

Czy to sprawa naszego kolegi?


Rekomendowane odpowiedzi

Przepraszam bardzo ale czego dotycza wasze gratulacje bo nie bardzo rozumiem?

Tego, ze o badaniach Lampki napisano artykul, czy tego, ze prowadzi badania?

 

EDIT

Po przeczytaniu wlasnego posta doszedlem do wniosku, ze sie czepiam. Sory.

Edytowane przez dobsonme
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to rzeczywiście ja. Ale gratulacje nie są mi należne. Na tym między innymi polega moja praca.

Nie był to też mój pomysł. Sprawa tych badań wyszła z Olsztyna, z Urzędu Marszałkowskiego. Ja byłem tylko wykonawcą. Robota szła dosyć ciężko, ze względu na trudne warunki pogodowe. Co chwilę musiałem też obsłużyć jakiegoś dziennikarza. W sumie więc pierwszego dnia, w środę, rozpoczęliśmy około 13.30, a po 15. już padał deszcz i trzeba było zwijać sprzęt. Następnego dnia od rana padało i do tego przeciągnęły nam się trochę rozmowy w Muzeum Kopernika. W sumie czasu na dokończenie zbierania danych nie było zbyt wiele. Nie mówiąc już o życiu towarzyskim, telefonach do Hanysiaka itp. Musieliśmy jeszcze wczoraj dojechać do Torunia.

Teraz jestem dopiero co po rozpakowaniu aparatury i właśnie zgrywam dane z georadaru do komputera. Jest tego sporo, bo mieliśmy w sumie osiemdziesiąt kilka przejść z anteną. Ilość danych do konstrukcji trójwymiarowego modelu, jak na mój komputer, kolosalna. A to było zaledwie 100x43x2m. Ale przynajmniej jest pewność, że nic się na tym terenie nie ukryje.

Fajnie jest w tym uczestniczyć, fajnie wiedzieć o pewnych sprawa jako pierwszy.

Pozdrawiam kibiców i radiosłuchaczy (i tych co "nie chcieli" ze mną jechać ;) ). :szczerbaty:

 

PS. Dzięki Ori za pozdrowienia :)

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wczoraj w Radio Gdańsk poinformowano, że badania georadarowe wykazały dwa potencjalne miejsca, w których powstało coś z ręki człowieka. Mają być przeprowadzone badania archeologiczne. Oczywiście powiedziano kto prowadzi te badania ;) Lampka, czekamy na info z pierwszej ręki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspaniała sprawa!

Kiedy dowiemy się czy zachował się taras obserwacyjny?

frugoslaw

 

Jeszcze trochę trzeba poczekać. Wyniki mam, ale jeszcze nie całkiem opisane, no i jeszcze ich nie posłałem do Olsztyna. A więc to, co się ukazuje w prasie, to częściowo przecieki (lub też oficjalne komunikaty) pochodzące z urzędu marszałkowskiego, wywnioskowane zapewne z moich informacji o postępie prac, częściowo zaś ogólne informacje z moich rozmów telefonicznych z dziennikarzami. Ostatnio co chwilę mam telefon od kolejnego dziennikarza, który chce ode mnie wyciągnąć jakieś konkretne informacje. Póki co, mam takie zobowiązanie, żeby informacji nie udzielać.

Czyli wszystko, co się teraz ukazuje i nazywa się wywiadem ze mną, faktycznie jest pisane przez dziennikarzy na podstawie skromnych informacji z urzędu Marszałka i ogólnych, niekonkretnych stwierdzeń wymienianych ze mną przez telefon.

A co do kwestii, czy zachował się podest obserwacyjny, to na 100% rozstrzygną ją dopiero badania archeologiczne, które na pewno będę w konkretnych miejscach zalecał przeprowadzić.

 

Wczoraj w Radio Gdańsk poinformowano, że badania georadarowe wykazały dwa potencjalne miejsca, w których powstało coś z ręki człowieka. Mają być przeprowadzone badania archeologiczne. Oczywiście powiedziano kto prowadzi te badania ;) Lampka, czekamy na info z pierwszej ręki :)

 

Jak będę mógł oficjalnie puścić parę, to coś na pewno tu napiszę.

Pozdrawiam

Piotr

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawa i intrygująca sprawa. Takie badania pozwalające "spotkać" się z historią muszą być fascynujące. Podziwiam i życzę powodzenia!

 

Owszem, jest jakiś dreszczyk emocji w tym ocieraniu się o historię. Tym większy, że ja przecież astronom z serca jestem. Cóż z tego, że tylko amator. :Beer:

Ale jest jeszcze jeden, bardzo pozytywny dla mnie aspekt tej sprawy. Przy okazji niejako miałem możliwość prześledzić jak zmieniały się poglądy na temat lokalizacji miejsca obserwacyjnego Kopernika. Jakie to badania prowadzono we Fromborku, na wieży Kopernika, żeby stwierdzić, czy astronom mógł z niej przeprowadzić wszystkie swoje obserwacje zjawisk. Nawet był w tym celu zbudowany prowizoryczny pomost obserwacyjny na wieży, żeby sprawdzić czy obliczone wysokości i azymuty obserwowanych przez Kopernika zjawisk nie trafiają w jakąś sąsiednią wieżę lub bryłę budynku katedry. Teraz to by się pewnie zrobiło zdjęcie z wieży wszystkich otaczających ją budynków, wrzuciło do Stellarium i sprawdziło. A wtedy to cała wyprawa naukowa była z budowaniem pomostu z drewna.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.