Skocz do zawartości

Synta 10 - akcesoria


kuba_mar

Rekomendowane odpowiedzi

Stało się! Jeśli wszystko pójdzie dobrze (mam nadzieję :rolleyes: ) przesiadam się z Malucha na Mercedesa :lol: czyli zamieniam mojego telepika 114/500 na Syntę 10 :banan:

 

No ale mam kilka drobnych wątpliwości odnośnie akcesoriów. Na 100% biorę:

* Vixena NLV 6 mm (do powerowania planetek)

* Baadera Hyperiona 13 mm (do ogólnego użytku)

* filtr Baader Moon&Skyglow 1,25" (no niestety trochę LP mam w okolicy)

 

Wezmę też chyba pierścienie Baadera 14 mm i 28 mm - nie kosztują zbyt wiele, a uzyskam dodatkowe ogniskowe z Hyperiona (wiadomo, że nie dostanę równie dobrej jakości obrazu, ale co tam). No ale problem mam z filterkami. Nie ukrywam, że chciałbym poobserwować planety. I tu myślałem o zakupie 4 filtrów Oriona w Astrokraku (15, 25, 58, 80A):

http://www.astrokrak.pl/product_info.php?c...ea0feaaa0701a90

Jest to więc podstawowy zestaw filtrów kolorowych. Z tego co czytałem to zielony jest świetny do Łysego, czyli nie opłaca mi się jeszcze kupować filtra księżycowego (Celestrona), tak? Podobno nie różni się on wiele od zielonego.

 

Syntę kupię w DO, ale akcesoria chyba tu: http://www.polowanie.bazarek.pl/ - mógłbym oszczędzić koło 200 zł (zwłaszcza na NLV). No i pytanie - kupował ktoś coś w tym sklepie? Chyba jest w porządku, ale wolę się zapytać.

 

No i głupie pytanie :lol: - do Hyperionów da się bez problemów wkręcić filtry 1,25", tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stało się! Jeśli wszystko pójdzie dobrze (mam nadzieję :rolleyes: ) przesiadam się z Malucha na Mercedesa :lol: czyli zamieniam mojego telepika 114/500 na Syntę 10 :banan:

 

No ale mam kilka drobnych wątpliwości odnośnie akcesoriów. Na 100% biorę:

* Vixena NLV 6 mm (do powerowania planetek)

* Baadera Hyperiona 13 mm (do ogólnego użytku)

* filtr Baader Moon&Skyglow 1,25" (no niestety trochę LP mam w okolicy)

 

Wezmę też chyba pierścienie Baadera 14 mm i 28 mm - nie kosztują zbyt wiele, a uzyskam dodatkowe ogniskowe z Hyperiona (wiadomo, że nie dostanę równie dobrej jakości obrazu, ale co tam). No ale problem mam z filterkami. Nie ukrywam, że chciałbym poobserwować planety. I tu myślałem o zakupie 4 filtrów Oriona w Astrokraku (15, 25, 58, 80A):

http://www.astrokrak.pl/product_info.php?c...ea0feaaa0701a90

Jest to więc podstawowy zestaw filtrów kolorowych. Z tego co czytałem to zielony jest świetny do Łysego, czyli nie opłaca mi się jeszcze kupować filtra księżycowego (Celestrona), tak? Podobno nie różni się on wiele od zielonego.

 

Syntę kupię w DO, ale akcesoria chyba tu: http://www.polowanie.bazarek.pl/ - mógłbym oszczędzić koło 200 zł (zwłaszcza na NLV). No i pytanie - kupował ktoś coś w tym sklepie? Chyba jest w porządku, ale wolę się zapytać.

 

No i głupie pytanie :lol: - do Hyperionów da się bez problemów wkręcić filtry 1,25", tak?

 

Kupowałem w tym sklepie montaż az3 przed Świętami...strasznie chciałem go mieć, więc zaryzykowałem i się opłacało. W tym sklepie pracuje tylko jeden facet...trochę był nerwowy wiadomo okres przedświąteczny...ale w sumie obsługa miła i przrdr wszystkim szybka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i głupie pytanie :lol: - do Hyperionów da się bez problemów wkręcić filtry 1,25", tak?

 

Tak, da się bez problemu.

 

 

Jak chcesz żenić hyperiona z "wkrętkami" to kup lepiej 21mm albo 24mm. Wydaje mi się to bardziej rozsądne.

Tym bardziej, że będziesz miał fajną podstawową długość pod DS-y (choć zaraz "Ktoś" może powie, że przy zanieczyszczonym przez LP niebie może być za duża źrenica wyjściowa, tylko że po co wtedy tak światłosilny, duży teleskop), choć nie wiem jak działają te okulary z twoim Mercedesem ( i tu znów światłosiła) .

Ja mam Synte 8' i z "hipkiem" 21mm jest całkiem, całkiem. Największą wadą tego okularu, jak dla mnie, jest wrażliwość na osiowe patrzenie... :blink:

 

A może nie kupuj tych wszystkich dodatków i weź LVW :D ? Albo weź Synte 8' (narzekasz na LP), LV6 i LVW (jakieś).

Pozdrawiam

Edytowane przez Robson78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję nowego sprzętu ! :)

 

Z filtrami planetarnymi nie miałem żadnej styczności, więc nie mogę się wypowiedzieć na temat ich użyteczności. Zresztą ostatnio też jakoś mało tych planet, nie ? ;)

Podstawą do sukcesu na planetach jest seeing i dobry okular. Fanatycy planet wydają kupę kasy na APO i działki w wysokich górach i do tego kupują na przykład Plossla TV :D Mało szkła = dobry kontrast.

Ale zapewne te różnice są zauważalne tylko dla wyszkolonego obserwatora i przy niemal idealnych warunkach, więc jak kupisz NLV 6mm to i tak pewnie nie będziesz miał okazj zobaczyć różnicy :)

 

Jeśli chodzi o filtr księżycowy, to rzeczywiście zabarwia obraz na kolor zielono-szary.

 

I o ile nie będziesz próbował wkręcić plastikowego filtra do okularu, to wszystko będzie OK. Jak raz wkręciłem filtr księżycowy do NLV, to później nie mogłem go wyjąć przez miesiąc :D

 

Pozdrawiam,

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim do Księżyca polacałbym raczej filtr polaryzacyjny,moim zdaniem jest to podstawa przy tej światłosile,powiedziałbym nawet że jest niezbędny,u mnie idealnie sprawdził się także podczas obserwacji Jowisza,Wenus i Marsa.Baader Moon&Skyglow to dobry wybór,znacząco wpływa na jakość obserwowanych obiektów.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, dziękuję za odpowiedzi. Ale spokojnie, Synta jeszcze nie dotarła - dopiero składam zamówienie :)

 

Wiadomo, budżet jest ograniczony. No i niestety LVW to raczej nie kupię. Dlatego myślę raczej o dwóch okularkach po około 350 zł. Dlaczego Hyperion - (podobno) jest to dość przyzwoity okular z dobrym polem widzenia (no i jego mi doradzano).

 

Za to zacząłem się zastanawiać nad NLV 6 mm. Miałem świadomość co do dwóch związanych z nim kwestii - małego pola i do tej związanej z wykorzystaniem jego powera (seeing...) ale dopiero jeden z kolegów (bardzo dziękuje :)) dokładnie wyjaśnił mi tę kwestię. No i klops! Może jednak wziąć coś koło 8 mm i to z większym polem - tu jednak nie mam pojęcia co można byłoby kupić - może UWA SkyWatcher'a? Może orto , ale on jest dedykowany do planet i tu raczej nie poszaleje z innymi obiektami, a poza tym ma jednak małą źrenicę wyjściową. No chyba, że doradzacie dwa całkiem inne okulary - ale tu zaznaczam, że do ok. 350 zł każdy.

 

Co do filtra to też myślałem o polaryzacyjnym, ale nie wiem po prostu czy Baader Moon&Skyglow bardziej mi się jednak nie przyda.

 

A i jeszcze jedno pytanko - jaki fragment folii Baadera potrzeba do zrobienia filtra słonecznego - 20 cm na 20 cm powinno być w porządku, tak?

 

 

A może nie kupuj tych wszystkich dodatków i weź LVW :D ? Albo weź Synte 8' (narzekasz na LP), LV6 i LVW (jakieś).

Biorę Syntę, bo ze względu na rozmiary będzie to już mój sprzęt docelowy. Nie chcę kupować ósemki, bo później pewnie chciałbym i tak ją wymienić na dziesiątkę, a wtedy straciłbym niepotrzebnie kasę (wiadomo ile synt 8 jest na rynku wtórnym).

 

Przede wszystkim do Księżyca polacałbym raczej filtr polaryzacyjny,moim zdaniem jest to podstawa przy tej światłosile,powiedziałbym nawet że jest niezbędny,u mnie idealnie sprawdził się także podczas obserwacji Jowisza,Wenus i Marsa.Baader Moon&Skyglow to dobry wybór,znacząco wpływa na jakość obserwowanych obiektów.Pozdrawiam.

 

Janusie, jeśli miałeś możliwość porównania obu filtrów, to który z nich wziąłbyś gdybyś musiał. Bo tak, polaryzacyjnym mogę sobie regulować ilość światła, jest dobry do Łysego i planetek. Z kolei Baader pomaga przy LP, ale na ile w porównaniu do polaryzacyjnego wpływa na obraz?

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli miałbym wybierać,to zdecydowanie filtr polaryzacyjny,dużo bardziej przydatny a i efekt lepszy na obiektach o których wspominałem.

W kwesti okularów do planet brałbym 9mm,powiększenie które uzyskasz będzie odpowiadało polskim warunkom przez większą część roku,6mm lub nawet 5mm możesz sobie w przyszłości dokupić,ale wykorzystasz taki okularek ledwie kilka razy w roku.Jeśli chodzi o szerokokątne okulary,rozważ zakup 22mm co najmnej,wykorzystanie takiego okularu będzie dużo większe(aktualnie np:M42).To co pisze opieram na swoim doświadczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Janus! A więc filtr polaryzacyjny. To w takim razie może wziąć zestaw Hyperion 21 mm (gorszy brat LVW ;) jak to pisało na astronocach) i NLV Vixena 9 mm?

 

EDIT: Albo jeszcze jedna konfiguracja - dać sobie spokój z kolorowymi filtrami i wziąć ortho 9 mm (planetki), Hyperiona 13 mm (małe DSy) i Hyperiona 21 mm (duże DSy). To chyba byłoby rozsądne (no i mniej więcej według rad z Celestii).

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do filtrów kolorowych to mam pomarańczowy Baadera,kupiłem go specjalnie na Marsa i powiem tylko tyle że straszna porażka,obraz się tylko pogorszył,jeśli chodzi o inne to się nie wypowiadam bo nie wiem.

Jeszcze jedno,do D.S. polecałbym filtr mgławicowy,daje bardzo dużo,na początek brałbym go zamiast tych 13mm Baadera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o mnie to priorytety wygladalyby tak:

1. Zdecydowanie poczatku wzialbym ta 13stke. U mnie moja 14stka (de facto blizej jej do 13stki...) to najczesciej uzywany i najbardziej uniwersalny okular - dobry do wszystkiego.

2. Pozniej cos krotszego do planetarnych-kulistych i do planet (7 gora 8mm) - np LV bo duze pole tu nie jest konieczne.

3. Filtr (UHC lub podobny)

4. Cos co zastapi nie tak tragiczna 25tke.

 

Acha - jesli nastawiasz sie na Ksiezyc to wcisnalbym tu jakis filtr sciemniajacy obraz.

Edytowane przez exec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o 13 mm myślałem jako takim uniwersalnym okularze, więc skoro go polecasz to go wezmę. Tylko czy do planet 7 mm to nie będzie za duży power? No i tu jednak w końcu wziąłbym orto (czyli 7mm lub 9 mm) - byłby już dedykowanym okularem. No i "na deser" 21 mm Hyperiona i filtr polaryzacyjny. Całość dałaby ok. 1k więc doliczając 1,6k za telepa byłoby to faktycznie max ile mogę wydać (no bo nie chciałem przekraczać około 2,5k).

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 mm przy 1200 ogniskowej da Ci powera rzedu 170x co bedzie optimum do planet i malych mglawic planetarnych. Oprocz tego w takim powerze w 10 calowym lustrze bedzie mozna ogladac kulki "z bliska" B)

 

Tyle tylko, ze nie wiem jak ortho radzi sobie z kulkami i planetarnymi (bo wiem ze z planetami radzi sobie swietnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kulki, zwarte planetarne i planety to obiekty które mają podobne wymagania względem okularów. Na wszystkich trzech jest potrzebny dobry kontrast, dobra transmisja i dobra rozdzielczość. Planety dodatkowo nie lubią aberracji chromatycznej i ma na nie wpływ tzw. "ciepłota" szkła. Ortho będzie OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Tylko czy do planet 7 mm to nie będzie za duży power?..

Jeśli zależy Ci na tym, żeby widzieć jak najwięcej detali na planetach to moim zdaniem nie jest to za duży power. Ja mam NLV 5mm i mówię Ci Kuba, że nie wyobrażam sobie go nie mieć. Owszem, nie często daje się go używać z maksymalnym skutkiem, ale są takie chwile, że się da i dla nich warto go posiadać (pamiętne obserwacje Jowisza, Saturna, Marsa, a także Wenus) ;)

Proponuję jednak od razu inwestować w akcesoria o dobrej jakości, bo przy tej aperturze "bylejakość" nie ma raczej sensu. Zgadzam się z Janusem, że z czasem możesz zawsze dokupić te akcesoria, których potrzebę odczujesz. Jeśli zdecydowałes się na 10" to rozumiem, że w planach masz obserwacje pod w miarę ciemnym niebem.

Prawdopodobnie tak jak i ja, szybko zauważysz, że do rozległych mgławic potrzeba dobrego okularu o dużej ogniskowej (tak powyżej 30mm).

A jeśli codzi o filtr do mgławic to również celowałbym raczej w UHC lub UHC-s, w zalezności od tego jak "ciemne" będzie to niebo. Z mojej wiedzy wynika, że są one dobre i dość uniwersalne.

Wogóle to gratuluję sprzętu!

Udanych zakupów i super obserwacji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zależy Ci na tym, żeby widzieć jak najwięcej detali na planetach to moim zdaniem nie jest to za duży power. Ja mam NLV 5mm i mówię Ci Kuba, że nie wyobrażam sobie go nie mieć. Owszem, nie często daje się go używać z maksymalnym skutkiem, ale są takie chwile, że się da i dla nich warto go posiadać (pamiętne obserwacje Jowisza, Saturna, Marsa, a także Wenus) ;)

 

Święte słowa. Też mam 5-tke LV w zestawie i również nie wyobrażam sobie jej nie mieć. Większość preferuje jednak 6mm jako te dające rozsądne maksimum powera przy omawianej ogniskowej, z czym nie mam zamiaru dykutować...

Pozdrawiam

Edytowane przez Robson78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, już mniej więcej wszystko wiem. Ale mam jeszcze jedno pytanie.

 

Znalazłem fajny pdf opisujący Hyperiony:

http://www.alpineastro.com/Hyperion-Eyepie...on_Manual_1.pdf

Ale niestety nie wiem za bardzo jak jest z tymi różnymi złączkami. To znaczy kupię sobie te dwie extension tubes - 14 mm i 28 mm,

http://deltaoptical.pl/piercien-baader-hyp...4-mm,d1115.html

http://deltaoptical.pl/piercien-baader-hyp...8-mm,d1116.html

Ale w pdf-ie pisze, że trzeba jakiś pierścień 2" przy ich mocowaniu - o co chodzi?

 

No i jeszcze jedna sprawa. Co muszę dokupić, żeby dokręcić cyfrówkę o średnicy mocowania 55 mm?

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Alex podał mi link (dziękuję bardzo :)) do bardzo ciekawego pdf-u dotyczącego łączenia aparatów z Hyperionami:

 

http://www.baader-planetarium.com/pdf/hyperion_foto_e.pdf

 

Z kolei Verado doradził mi, że potrzebuje pierścień Hyperion DT-Ring SP54/M55 (również dzięki :)).

 

Zastanawia mnie tylko gdzie kupić pierścień na 1 mm grubości z tego pdf-u?

 

No i jak Verado pisał w innym temacie coś tu nie pasuje, bo przykręcony z tym pierścieniem Hyperion DT-Ring Panasonic FZ50 daje tylko mały kolisty obraz z okularu (pomijam ten pierścień na 1 mm bo on zabezpiecza soczewki przed stykaniem). No i co tu zrobić, żeby uzyskać lepszy (większy) obraz?

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.