Skocz do zawartości

Baader Planetarium LVI Smart Guider


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Na stronie Delta Optical pokazała się ciekawa oferta dotycząca guidingu.

 

Baader Planetarium LVI Smart Guider

 

Oczywiście pomysł nie nowy, ale do tej pory mieliśmy niewielki wybór co do tego typu kamer guidujących.

Czy nowość ze stajni Baadera spowoduje, że dla użytkowników lustrzanek, laptop przestanie być uciążliwą koniecznością?

W tytule specjalnie napisałem słowo "rewolucja" bo do tej pory nie był to zbyt popularny sposób na guiding, ale myśle że wiele osób czekało z niecierpliwością na zmiany w tym segmencie "akcesorii".

 

LVI zapowiada się obiecująco. Działa oczywiście w standardzie SBIG ST4.

Pozwole sobie zacytować część opisu ze strony polskiego dystrybutora - DO:

 

- automatyczne wyszukiwanie gwiazdy do śledzenia

- wyświetlanie bieżących informacji o ostrości i pozycji gwiazdy

- automatyczna kalibracja z możliwością zapisu

- regulacja podświetlenia i głośności sygnału

- regulacja thresholdu guidowania (częstości korekt)

- algorytm subpikselowy, dzięki interpolacji pomiędzy pikselami możliwe jest użycie refraktorów o krótszych ogniskowych

 

Hmmm... Jak dla mnie, to dla każdego kto do tej pory nie miał laptopa i łamał się, jak obejść tą niedogodność w astrofoto, teraz ma dużo łatwiejsze zadanie, choć nie super tanie.

Za tą cene możemy już spokojnie kupić laptopa, ale czy będzie on tak wygodny jak LVI?

Zresztą większa konkurencja na rynku = niższe ceny, więc może i owa cena będzie w niedalekiej przyszłości bardziej atrakcyjna?

Pozdrawiam :Beer:

Piotrek

 

P.S.

 

Na szybkiego dodam jeszcze linka do strony producenta. Jest tam kilka screenów, ale opisy niestety po niemiecku:

 

Baader Planetarium LVI Smart Guider - strona producenta

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK....

a primo :

czasy ekspozycji: automatycznie, od 0.001 do 2s

secundo :

bez laptopa ja wyostrzysz DSLRa czy cokolwiek innego co ma matryce ?

 

Wydaje mi się że we frazie " automatycznie, od 0.001 do 2s " przecinek należy czytać jako "lub" .

 

Teoretycznie są sposoby bez laptopa np Stiletto, no ale to kosztuje tyle co laptop.

Edytowane przez jacapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK....

a primo :

czasy ekspozycji: automatycznie, od 0.001 do 2s

secundo :

bez laptopa ja wyostrzysz DSLRa czy cokolwiek innego co ma matryce ?

 

primo - nie wystarczą Ci takie czasy? TouCam ma gorsze a jakoś się da guidować. Tutaj masz jednak kilka razy dłuższe czasy, no chyba że chcesz guidować z użyciem filtra Ha ;)

 

secundo - może do DSLR-a wystarczy maska Bahtinova? Podobno wystarczająco dobra (ale to trzeba potwierdzić). A co do innych kamer (dedykowanych) to przynajmniej nie masz problemów, że w biednym lapku wszystkie złącza USB są zajęte. Hans coś ostatnio pisał, że można się też zdziwić jak np mamy tylko dwa USB a np guider pobiera prąd w całości z USB.

 

Jak jedziesz w teren, to trzeba robić wszystko żeby nie targać 50kg akumulatorów. Astrofoto w terenie = minimalizm rzeczy do zabrania. To takie moje zdanie.

 

 

A czy nie lepiej trochę dołożyć i kupić STV?

 

Co do STV, no to fajna sprawa, ale za jaką kasę? Standard - $1595, Deluxe - $1995. To chyba nie ta półka cenowa i nie każdego stać :Boink:

Oczywiście za tą kase co Baader LVI można kupić netbooka, ale tu chodzi o to że mamy alternatywę, a nie że musimy targać biednego lapka, który przy np -20 powie nam "bye bye".

 

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..

a primo :

czasy ekspozycji: automatycznie, od 0.001 do 2s

secundo :

bez laptopa ja wyostrzysz DSLRa czy cokolwiek innego co ma matryce ?

 

po pierwsze primo to jakaś wada?

i po drugie primo no przecież jest ostrzałka w tym:

lvi_03_display.jpg

 

 

a gwiazdka do guidowania nie musi być wyostrzona zbyt dobrze, nawet nie powinna być, wtedy jest bardziej stabilna

a to lepiej dla montazu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

secundo :

bez laptopa ja wyostrzysz DSLRa czy cokolwiek innego co ma matryce ?

 

Witaj!

 

Ja mam Canona 450D i radze sobie trybem live view, ustawienie ostrości na ekranie wyświetlacza zajmuje mi ok minuty - czasem maksymalnie trzy.

Czyli ta oferta była by dla mnie jak znalazł gdyby nie cena...choć może w przyszłości nieco spadnie a konkurencja może zacznie też produkować jakieś auto-guidery.

 

Pozdrawiam

 

Andrzej ax

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK....

a primo :

czasy ekspozycji: automatycznie, od 0.001 do 2s

po pierwsze primo to jakaś wada?

 

Tak 2 sek to dziwne ograniczenie zrozumiem 5s lub 8s. Rozczarowany jestem.

 

secundo :

bez laptopa ja wyostrzysz DSLRa czy cokolwiek innego co ma matryce ?

Hmmm Filipie czy mam tu rzucic liste swoich zdjec z canona ? Ostrzylem zawsze recznie B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Tak 2 sek to dziwne ograniczenie zrozumiem 5s lub 8s. Rozczarowany jestem.

(...)

 

2 sekundy to świat i ludzie jezeli ta kamerka dysponuje choc zblizoną czułoscią co Meade DSI. Jeszcze mi się nie przytrafiło nie miec w polu widzenia mojego starego DSI gwiazdki zdatnej do guidowania przy czasach 2 sekundy... tak po prawdzie, to nie przytrafiło mi się też przy czasach 1 sekunda ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak znowu mamy problem Canona

jak wyostrzyć bez softu

tragiczny podgląd na LCD z tyłu i kiszka

 

wybaczcie ale nie mogłem się powstrzymać

jest 99% Canonów

zgadza się

ale ja na przykład robię sobie RAWa i podglądam z tyłu na LCD i powiększam x13 !!

i co ??

laptop nie potrzebny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ostrzyłeś patrząc na wyświetlacz w aparacie, przez wizjer czy moze zciagałeś jakoś fotki na komputer aby zobaczyć gwiazdki ?

 

nie trzeba sciągać ma kompa zdjęć by zobaczyć gwiazdki, Live View i powiększenie 10x wystarcza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, teraz ja nie kumam.

 

To po cholere mam kupowac za tyle kasy to ustrojstwo aby potem i tak targac laptopa do ustawiania ostrości w Canonie? Sorry dla mnie ten pomysł to jednak nieporozumienie.

 

Niestety, jak z Canonem i ostrością ma by na lekko, to LCD, zoom na maxa, i robimy korekty do upojenia.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi raczej o to, żeby tego laptopa nie targać ze sobą w teren.

Jak dla mnie, taki gadżet nie jest przeznaczony do focenia w obserwatorium, bo lepiej się zautomatyzować.

Ale focenie w terenie, aż się prosi o zminimalizowanie wszelkich dodatkowych akcesorii. Ideałem oczywiście byłby przenośny montaż, nie potrzebujący guidingu, ale to jest największy problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 sekundy to świat i ludzie jezeli ta kamerka dysponuje choc zblizoną czułoscią co Meade DSI. Jeszcze mi się nie przytrafiło nie miec w polu widzenia mojego starego DSI gwiazdki zdatnej do guidowania przy czasach 2 sekundy... tak po prawdzie, to nie przytrafiło mi się też przy czasach 1 sekunda ;)

 

Pozdrawiam.

 

Podeslij mi na priv przykladowy obrazek z takiej 2sek klatki jesli mozesz...... a tak mnie to nawet zaciekawilo :)

BTW

I jaka byla ogniskowa guidera.

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idąc za ciosem - wchodzimy na stronę firmy Aptina i czytamy specyfikacje dotyczącą matrycy MT9V022 : http://www.aptina.com/products/image_senso...a7atm/#overview ... matryc typu MT9V022 jest tam kilka, ale wszystkie one mają w opisie taki oto tekst:

 

Data Format 8-bit/10-bit-serial and parallel

 

Nie chce nic sugerować... ale ja tu nie widze nigdzie napisu 16-bit....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ja się mylę,

ale do tej pory myślałem, że 16 czy 10 bit to kwestia nie samej matrycy tylko elektroniki przetwarzającej informacje z matrycy.

No właśnie mi też się tak wydawało... ale jak widzę napis "Data format 8 bit" to cieżko o tym nie napisać....tym bardziej, że w opisach tego urzadzenie nie ma nic o ilości bitów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Philips a po co Ci 16 bitów do kamery guidującej? Vesta SC3 ma 8 bitów i pewnie się domyślasz jak się nią guiduje.

 

Philips rozumiem, że Twoje wątpliwości są oparte na własnych bogatych doświadczeniach? Miałeś problemy z guide przy 2 sek?

 

A propozycja Baadera bardzo ciekawa. Chyba sprzedam St2000 i SV80, kupie FSQ106ED, do tego Canon + mala rurka na guider i można szaleć z szerokimi polami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.