Skocz do zawartości

Baader OIII a Lumicon OIII


ade

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jak wypada porównianie filtru Baadera OIII ze słynnym już Lumiconem? Różnica w cenie jest spora, lecz zastanawiam się jak te filtry sprawują się w praktyce, zwłaszcza w światłosilnych newtonach rzędu F/5. Czy miał ktoś okazję porównywać te dwa filtry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy na astronocach czytałem i polecam Szanownemu Koledze też to (uważnie) zrobić, opisy Lumicona OIII i Baadera OIII różnią się może w jednym zdaniu co nic nie daje.

 

Tu nie ma żadnej wzmianki o Baader OIII, ani tym bardziej o porównianiu z Lumiconem.

 

Na pewno OIII ? UHC jest bardziej uniwersalny.

Na pewno, filtr typu UHC (tj. Orion UltraBlock) już posiadam.

Co więcej tutaj http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=25&str=1 wyraźnie widać, iż OIII na wielu obiektach lepiej sprawuje się niż UHC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dzisiaj mój OIII pracował nad M42 ze wszystkimi okularkami. Mgławica jest z nim dużo lepiej widoczna niż bez. Jest też po prostu większa, wyciągnięta jest również większa ilość szczegółów. Ogląda się ją przyjemniej. Fakt, że prowadziłem obserwację z balkonu przy LP 12/10 :D , działa na plus tego cacka. Co będzie pod ciemnym niebem....?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jak lubisz obrazy mgławic wyprane z gwiazd to możesz zaryzykować.

Osobiście lubię zachować nieco pola gwiazdowego kosztem nieco słabiej uwypuklonej mgławicy. A to daje UHC lub UltraBlock.

 

Natomiast do malutkich planetarek OIII jest niezastąpiony. Tylko kto je szuka?...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ja się nastawiłem na ich szukanie min. w Orionie. Ale pogoda jaka była, taka była... Może w następnym roku coś uda się ustrzelić oprócz M42. Faktycznie niebo z OIII jest "wyprane" z gwiazd. Ale jak sam polaris zauważyłeś, jest to wyspecjalizowyny filtr do konkretnego zastosowania. I mnie on bardzo pasuje.

 

EDIT: robson, bierz cały ten sprzęcior na zlot. Pomieniamy się trochę i ocenimy :D Ja biorę wszystko co mam, łacznie z maluchem ETX.

Edytowane przez sawes1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno kupiłem UltraBlock, przetestowałem od razu na M42 i lekki szok...jest chyba trochę za ciemny do 8 cali, wg mnie, ale muszę jeszcze potestować.

Kontrast jakby wyraźniejszy ale ta ciemność :unsure:

Może źle trafiłeś z warunkami. Miałem i używałem UltraBlocka w 8 calach i spisywał się wyśmienicie. Za to w O-III miałem ciemność, szybko trafił na sprzedaż.

 

P.S. Zabiorę na zlot Lumicona Deep Sky, będziemy mieli pełen przekrój ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może źle trafiłeś z warunkami. Miałem i używałem UltraBlocka w 8 calach i spisywał się wyśmienicie. Za to w O-III miałem ciemność, szybko trafił na sprzedaż.

 

P.S. Zabiorę na zlot Lumicona Deep Sky, będziemy mieli pełen przekrój ;)

 

Tak, to był krótki rzut okiem tylko na M42 w średnich warunkach. Super, ale będzie co testować na zlocie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak lubisz obrazy mgławic wyprane z gwiazd to możesz zaryzykować.

Osobiście lubię zachować nieco pola gwiazdowego kosztem nieco słabiej uwypuklonej mgławicy. A to daje UHC lub UltraBlock.

 

Natomiast do malutkich planetarek OIII jest niezastąpiony. Tylko kto je szuka?...

 

Na przykład ja je szukam i to za pomocą Lumicon UHC, ale zgadzam się, że Lumicon OIII jest do tego celu lepszy (całe szczęście mam go na życzenie pod ręką, bo zazwyczaj jeżdżę na obserwacje z tehą :D).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie różnicowanie UHC czy OIII jest najbardziej jednoznaczne, jeżeli rozpatruje się wybór ze względu na aperturę - im większy sprzęt, tym takie filtry jak OIII czy Hbeta mają większą przewagę nad szerokimi filtrami typu UHC. Jak dla mnie tak od ~350-400mm i w górę te wąskie filtry są nie do pobicia.

Druga sprawa to indywidualne gusta: jedni wolą naturalne tło kosztem detalu - inni lubią mieć "gain" ustawiony na maksa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.