Skocz do zawartości

Jak to jest z tym halo?


wolforzech

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie odnośnie zjawiska jakim jest halo. Ostatnio na egzaminie z fizyki miałem pytanie o halo i zaznaczyłem dobrą odpowiedź, czyli że halo to otoczka świetlna wokół Księżyca i było to dla mnie oczywiste. Jednak jedna z odpowiedzi dotyczyła jeszcze halo Slonecznego, którego jednak nie zaznaczyłem i jak sie okazało zrobiłem poprawnie (albo i nie) przynajmniej tak stwierdziła moja fizyczka. I już sam nie wiem jak to jest z tym halo, czy otoczka wokół Słońca to też halo czy jest to coś takiego jak halo ale ma inną nazwe? :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na mój zasób wiedzy, halo może występować również wokół Słońca, więc nie wiem, co jest halo ;)

 

Na poważnie: Różne źródła podają, że halo występuje wokół Księżyca lub Słońca. Co więcej - określenie "halo" wzięło się od greckiego "hálos", co znaczy "tarcza Słońca".

Tak więc, powiedz fizyczce, żeby się douczyła, bo ma braki z podstawówki :lol:

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie zjawiska jakim jest halo. Ostatnio na egzaminie z fizyki miałem pytanie o halo i zaznaczyłem dobrą odpowiedź, czyli że halo to otoczka świetlna wokół Księżyca i było to dla mnie oczywiste. Jednak jedna z odpowiedzi dotyczyła jeszcze halo Slonecznego, którego jednak nie zaznaczyłem i jak sie okazało zrobiłem poprawnie (albo i nie) przynajmniej tak stwierdziła moja fizyczka.
Wikipedia twierdzi inaczej

http://en.wikipedia.org/wiki/Halo_(optical_phenomenon)

Ksiazka "Tecze, glorie i halo" IIRC tez (nie mam jej pod reka niestety).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert Greenler, Tęcze, glorie i halo prawde Ci powie. Niestety nie mam jej przy sobie w Krakowie... Ale z tego co pamietam nawet w "galerii" otoczka wokol Slonca nosila zaszczytne miano "Halo". Rowniez "Niebo na dloni" posiada artykul poswiecony tym zjawiskom atmosferycznym. Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie rzecz ujmując halo to grupa zjawisk atmosferycznych związanych z odbiciem czy załamaniem światła na kryształkach lodu. Źródło światła może być dowolne - Słońce, Księżyc czy lampa uliczna. Powszechnie jednak jako halo opisuje się okrąg o promieniu 22* wokół Słońca czy Księżyca, a to dlatego, że zjawisko to jest najczęściej występującym z całej grupy zjawisk halo (statystycznie w klimacie umiarkowanym występuje raz na trzy dni).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie zjawiska jakim jest halo. Ostatnio na egzaminie z fizyki miałem pytanie o halo i zaznaczyłem dobrą odpowiedź, czyli że halo to otoczka świetlna wokół Księżyca i było to dla mnie oczywiste.

 

Czy aby na pewno? Otoczka świetlna, to zjawisko wieńca, nie halo. Wieńce obserwuje się wokół jasnego obiektu w sytuacji, gdy w atmosferze występują mikroskopijne krople wody - wtedy możliwe jest zjawisko dyfrakcji, co jest warunkiem powstania wieńca. Najczęściej zjawisko widoczne jest wokół księżyca, wokół słońca rzadziej(musi być odpowiedniej grubości chmura stratus lub mgła wyraźnie ograniczająca widzialność pionową).

 

Natomiast halo związane jest z innym zjawiskiem optycznym - załamaniem światła na kryształkach oraz odbiciem jego na ściankach kryształków lodu. Zazwyczaj halo(nie „halem”!, do tej pory wyraz nieodmienny, chociaż teraz nie jestem na bieżąco i dokładnie nie wiem) nazywany jest świetlisty okrąg(nie obwódka) wokół jasnego obiektu. Czasem zjawiskiem halo określamy szereg kilku zjawisk optycznych, choć nie do końca jest to poprawne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najczęściej zjawisko widoczne jest wokół księżyca, wokół słońca rzadziej(musi być odpowiedniej grubości chmura stratus lub mgła wyraźnie ograniczająca widzialność pionową).

Albo ciemne okulary B) Ładnie też prezentuje się odbicie obrazu wieńca w kałuży. Te sposoby sprawdzają się też przy obserwacji iryzacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy aby na pewno? Otoczka świetlna, to zjawisko wieńca, nie halo. Wieńce obserwuje się wokół jasnego obiektu w sytuacji, gdy w atmosferze występują mikroskopijne krople wody - wtedy możliwe jest zjawisko dyfrakcji, co jest warunkiem powstania wieńca. Najczęściej zjawisko widoczne jest wokół księżyca, wokół słońca rzadziej(musi być odpowiedniej grubości chmura stratus lub mgła wyraźnie ograniczająca widzialność pionową).

 

Natomiast halo związane jest z innym zjawiskiem optycznym - załamaniem światła na kryształkach oraz odbiciem jego na ściankach kryształków lodu. Zazwyczaj halo(nie „halem”!, do tej pory wyraz nieodmienny, chociaż teraz nie jestem na bieżąco i dokładnie nie wiem) nazywany jest świetlisty okrąg(nie obwódka) wokół jasnego obiektu. Czasem zjawiskiem halo określamy szereg kilku zjawisk optycznych, choć nie do końca jest to poprawne.

 

Z tą otoczką świetlną poniosła mnie wyobraźnia. Tak naprawdę jedna z odpowiedzi brzmiała "wokół Księżyca" ;)

Wiem jak powstaje halo, dzięki za info :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.