Skocz do zawartości

rozmiar kątowy


areek_92

Rekomendowane odpowiedzi

sory ze tutaj pisze ale na odpowiednim dziale nie moglem tego napisac:)

Wlasnie czytalem celestie(tak jak wczoraj mowilem:D) i doczytalem taką jednostke jak rozmiar kątowy.Np. M31 ma rozmiar kątowy 178' * 63'. Mam pytanie czy w teleskopie da sie ustawic wybrany rozmiar kątowy,w jaki celu jest podawany??

 

i czy jest mozliwość zlokalizowania danego obiektu?? np.poprzez współrzędne czy coś w tym stylu??

 

Możecie mi odpowiedziec?? :mellow:

Edytowane przez areek_92
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sory ze tutaj pisze ale na odpowiednim dziale nie moglem tego napisac:)

Wlasnie czytalem celestie(tak jak wczoraj mowilem:D) i doczytalem taką jednostke jak rozmiar kątowy.Np. M31 ma rozmiar kątowy 178' * 63'. Mam pytanie czy w teleskopie da sie ustawic wybrany rozmiar kątowy,w jaki celu jest podawany??

bardzo dziwnie zadałeś to pytanie :P

rozmiar jak to rozmiar, jest podawany po to, żebyś ty czytając o danym obiekcie wiedział jak duży on jest na niebie, czyli na przykład żebyś mógł dobrać odpowiednie powiększenie w teleskopie.

"ustawic wybrany rozmiar kątowy w teleskopie" nie można, ale można obliczyć jaki rozmiar kątowy ma twoje pole widzenia (patrz Celestia) i znając pole widzenia wiesz wtedy z góry że obiekt na przykład zajmie połowe pola widzenia.

 

i czy jest mozliwość zlokalizowania danego obiektu?? np.poprzez współrzędne czy coś w tym stylu??

poprzez współrzędne nikt nie wyszukuje chyba że jest się automatem GOTO, a ludzie wyszukują dzięki znajomości gwiazd i gwiazdozbiorów tak jak to opisano w Celestii. oczywiście trzeba mieć do tego mapę. kto szuka nie błądzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i czy jest mozliwość zlokalizowania danego obiektu?? np.poprzez współrzędne czy coś w tym stylu??

 

Możecie mi odpowiedziec?? :mellow:

 

 

kilka miesięcy temu gdy kupiłem swój pierwszy teleskop sam próbowałem znaleźć obiekty poprzez ich współrzędne wyczytane z programów (dek +RA). Szybko stwierdziłem, że nie ma to sensu gdyż po pierwsze, montaż nigdy nie będzie ustawiony idealnie, po drugie, skala na montażu też nie jest idealna i oba błędy nie pozwalały znaleźć mi obiektów

 

Oczywiscie dla zupełnego laika bedzie to dobrym sposobem by znaleźć się w okolicach szukanego obiektu, ale chyba szybciej można nauczyć się ułożenia obiektów wg gwiazdozbiorów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może trochę uporządkujmy:

 

w astronomii raczej stosuje się termin " wielkość kątowa" : http://pl.wikipedia.org/wiki/Rozmiar_k%C4%...2a_niebieskiego

 

To jeden z podstawowych parametrów obiektu niebieskiego i znając go, możesz sobie wyliczyć wiele innych. Nie myl też sobie dwóch różnych spraw: pole widzenia okularu i pole widzenia teleskopu. Najlepiej na przykładzie: masz teleskop o parametrach 150/1000 i wkładasz do niego okular o ogniskowej 10mm.

Okular ma /przykładowo/ pole widzenia 50 stopni, bo taka jest jego konstrukcja, układ optyczny.

Ten okular da Ci powiększenie 1000:10 = 100x i zobaczysz przez niego wycinek nieba o wielkości : pole widzenia okularu : powiększenie , czyli 50: 100 =0,5 stopnia albo inaczej 30 minut.

A ponieważ czy Księżyc czy Słońce mają akurat po ok. 30minut / 30' /, to cały okular będzie wypełniony tymi obiektami. W praktyce nie zawsze jest tak dokładnie, ale to wina producentów, którzy " naciągają" to pole widzenia okularu...

 

Znając wielkości kątowe planet oraz parametry teleskopu i okularu, możesz sobie np. wyliczyć ich pozorną średnicę w mm, narysować to małe kółeczko na kartkę papieru i potem popatrzeć sobie na nią z odległości 25cm. Takiego widoku możesz się spodziewać w danym okularze przy danym powiększeniu.

Takie obliczenia i symulacje możesz sobie przeprowadzić dla każdego zresztą obiektu, jeśli tylko znasz jego wielkość kątową. Sposobu obliczenia nie podaję w tym momencie...

 

Znając wielkości kątowe i dysponując innymi potrzebnymi danymi, możesz np bawić się w obliczanie czasu tranzytu księżycy Jowisza, jak długo gwiazdka czy planeta będzie zakryta Księżycem itp - i potem porównywać to sobie z oficjalnymi danymi.

 

Reasumując: w konkretnym teleskopie nie możesz sobie ustawić jakąś wybraną wielkość kątową. Pole widzenia teleskopu jest dane tym, jaki zastosujesz okular / czyli jakie daje powiększenie i jakie ma swoje własne pole widzenia/, oraz jaka jest ogniskowa teleskopu.

 

:mellow:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ponieważ czy Księżyc czy Słońce mają akurat po ok. 30minut / 30' /, to cały okular będzie wypełniony tymi obiektami. W praktyce nie zawsze jest tak dokładnie, ale to wina producentów, którzy " naciągają" to pole widzenia okularu...

ja bym jeszcze dodał, że niekiedy potrafią różnic się ogniskowe ... przynajmniej od tych deklarowanych przez producentów

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okular ma /przykładowo/ pole widzenia 50 stopni, bo taka jest jego konstrukcja, układ optyczny.

Ten okular da Ci powiększenie 1000:10 = 100x i zobaczysz przez niego wycinek nieba o wielkości : pole widzenia okularu : powiększenie , czyli 50: 100 =0,5 stopnia albo inaczej 30 minut.

 

Reasumując: w konkretnym teleskopie nie możesz sobie ustawić jakąś wybraną wielkość kątową. Pole widzenia teleskopu jest dane tym, jaki zastosujesz okular / czyli jakie daje powiększenie i jakie ma swoje własne pole widzenia/, oraz jaka jest ogniskowa teleskopu.

Twoja luneta 70/700; f/10; okulary 4 i 20 mm

 

Powiększenie lunety: 700/20=35x

Pole widzenia: 50°/35x=1,43°

żrenica wyjściowa: 2mm

 

Powiększenie lunety: 700/4=175x

Pole widzenia: 50°/175x=0,28°

żrenica wyjściowa: 0,4mm

 

reszta na PW

Edytowane przez M.K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.