Skocz do zawartości

Moje Obserwatorium


Rekomendowane odpowiedzi

Dziś odebrałem poanodowane detale, były jeszcze ciepłe :)

Jakość - bardzo OK. Ceny OK, terminy - super. Zawiozłem graty w sobotę, a dziś już są gotowe.

 

W związku z powyższym udało mi się dziś finalnie postawić piera!

Sukces jest to niebywała olalola bala bala! Pier siadł na zaprawie do kafli, potem mocno go dociągnąłem śrubami i poskręcałem.

Następnie do środka nasypałem drobnego piachu kwarcowego (w worku) coby wygaszał drgania. Pewnie za sprawą mokrej zaprawy całość się lekko jeszcze telepie, a drgania po poważnym kopniaku wygaszają się ok 1.5sek. Jak zwiąże pewnie będzie lepiej.

 

A na koniec zainstalowałem top-piera z mechnizmem poziomowania, głowicę i graty. Wszystko czeka na pogodę.

 

Najzabawniejsze są dzieciaki sąsiadów. Czasami daje się słyszeć np.

- "Czy jest ktoś w pieczarce?"

- "Jaaaa jeeesssttteeeem" (gardłowo z przepony niskim głosem)

- "a kto to taki?"

- "Duch pieczarki" (gardłowo z przepony niskim głosem)

- "Eee, no co ty, ty Patryk jesteś"

 

Poza wykończeniówką i wspomnianymi gadżetami obserwatorium gotowe!

 

Tutaj podziękowania:

- Dla mojej połowicy drugiej, bez której moje marzenia nigdy by się nie spełniły!

- Dla kolegów z AF za nieoceniony support i porady

- Dla Piotra za pomoc we wtarganiu koła młyńskiego

- Dla starszych kolegów, którzy pozbywali się sprzętu

- Dla sprawnego tokarza za piękną stal

- Dla wszystkich znajomych i innych osób śledzących moje poczynania i kibicujących mi w działaniach.

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem w końcu panoramę pokazującą zgrubnie widok z obserwatorium.

Praktycznie teleskop jest jakieś 40cm poniżej punktu, w którym wisiał aparat, kiedy robiłem zdjęcia.

Siatka naniesiona zgrubnie, jedynie kierunki NSEW zgadzają się dość precyzyjnie.

 

Precyzyjnie zmierzę telepem :)

W sumie nie jest tak źle, obawiałem się, że chałupy zajmą mi więcej pola widzenia.

Łuna od miasta jest na SE. Najbardziej brakuje mi nieba w kierunku NW, ale cóż - lepsze takie niż żadne :)

Panorama.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz mozesz sobie ten obrazek wsadzic do TheSky'a jako obrazek horyzontu i będziesz miał wizulanie pokazane kiedy jaki obiekt schowa się za sąsiąda dom...Jak już wsadzisz sobie taki obrazek do TheSkya to potem łatwiej jest narysować "telescope limits" tym idiotycznym rysikiem do rysowania linii lub ewentualne można punkty ponanosić, tak czy inaczej jest z nim łatwiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W obserwatorium drobne zmiany.

Poza tym, że zagościła TOA130, zainstalowałem ostatnio system CCTV. Na razie serwer i jedna dość czuła kamerka, docelowo będzie ich więcej.

Nie jest to prosta sprawa w obserwatorium typu dome. Na razie decyzja padła na punkt z tyłu obserwatorium, tak że kamera patrzy mniej więcej na wprost przez klapę.

Dzięki temu zgrubnie mogę widzieć co robi teleskop, a także kontrolować status klapy. Kamera oczywiście kręci się razem z kopułą.

Dodatkowo planuję jeszcze ze 2 sztuki kontrolujące newralgiczne punkty - okolice piera, bym mógł kontrolowac ewentualne trackowanie w pier, jeśli coś będzie nie tak z limitami teleskopu, może węższy podgląd z kamerki na samym montażu - taki elektroniczny szukacz.

Przydała by się też kamerka dająca bardzo szerokie pole widzenia, ale niestety tutaj jest kłopot z obiektywami. Może ktoś mi może coś polecić? Jakiś kamerkowy fisheye?

 

W planach jeszcze stacja pogodowa i koniecznie mocny UPS :)

Altummundi.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Radiowe otwieranie i zamykanie obserwatorium.

Ekstrasów nie koniec :)

 

Kopuła ScopeDome standardowo sterowana jest (otwieranie, zamykanie, obrót) poprzez pilota na kablu wpinanego do sterownika ScopeDome lub poprzez oprogramowanie, czyli serwer w obserwatorium. Sterowanie z komputera jest wygodne pod warunkiem, że komputer w obserwatorium działa. Często jednak zdrarza się, że na skutek kłopotów z siecią, nieprawidłowego restartu po utracie zasilania, czy poprostu zawieszenia się oprogramowania do zdalengo połączenia, otwarcie obserwatorium przy pomocy programu nie jest możliwe, bo nie da się połączyć z zewnątrz z serwerem w obserwatorium. Mój roboczy patent polegał na tym, że wychodząc z obserwatorium pilota sobie na rzepie podwieszałem pod klapą. Jednakże podczas zdalnej pracy kable się plączą, albo poprostu zapominałem pilota po skończonej sesji podpiąć. W razie kłopotów z serwerem i braku pilota wyciągniętego na zewnątrz wejście do obserwatorium jest możliwe tylko poprzez rozkręcenie klapy.

 

Zdecydowałem się na dorobienie sobie sterowania radiowego do klapy.

 

W tym celu zakupiłem pilota do wyciągarek sterowanego na 12V.

http://sklep.rawtech.pl/product_info.php/cPath/23_43/products_id/92

 

Pilot zasilany jest na 2 baterie AA i posiada 2 przyciski. Z drugiej strony jest moduł odbiornika zasilany na 12V.

Ten moduł jak się okazało przełącza zasilanie 12V na wyjściach, więc podłączenie go było troszkę trudniejsze niż zakładałem.

Ostatecznie napięcie 12V na wyjściu modułu odbiorczego podłączyłem poprzez 2 przekaźniki 12V (DS2Y) do styków pilota ScopeDome.

 

Jak to wygląda w praktyce?

Całość majdanu zamknąłem w plastikowej obudowie eletronicznej.

 

Skrzynka wyposażona jest w:

  • wejście zasilania 12V
  • Wejscie DB9
  • Wyjście DB9

A wewnątrz ma:

  • Odbiornik pilota
  • 2 Przekaźniki DS2Y
  • Wszystkie kable łączone na kostkach

Skrzynkę odbiorczą podłączam przedłużaczem DB9 do ScopeDome, a z drugiej strony podłączam do niej pilota ScopeDome.

Całość elegancko daje się przełączać pilotem radiowym.

 

Zestawienie elementów i kosztów:

  • Pilot do wyciągarek wraz z odbiornikiem - 79 PLN
  • 2 Przekaźniki DS2Y 12V - 8 PLN
  • gniazdo męskie i żeńskie DB9 - 2.5 PLN
  • Przedłużacz DB9 - 9 PLN

Łącznie 100 PLN i 2h roboty.

Chyba więcej nie będę musiał się włamywać do własnego obserwatorium.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Policzyć! A następnie zastosować wzór, opisany następującym zdaniem:

"Calculate the expence of all the required equipment, multiply that by three, and that is what the final cost be.".

 

Otrzymaną liczbę zapisać na karteczce. Dobrze się przypatrzeć. Przemyśleć. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojej strony dodam, że taki kosztorys jest raczej ciężko zrobić jednoznacznie. Wszystko zależy czy liczysz obserwatorium jako domek dla teleskopu (czyli koszt budowy "elementów budowlanych") czy jako jedną spójną maszynę ( razem z wszystkimi elementami dotyczącymi obsługi teleskopów i w zasadzie samym teleskopem).

U mnie koszt "budowy" miał zamknąć się w około 7-8 tyś zł a obecnie sięga myślę około 10-11 tys. Jeśli do tego doliczyć elektrykę to robi się jakieś 13 a będzie 14, do tego koszt piera, szafek, stołów itp które robią koszt trudny do oszacowania bez rozmawiania o szczegółach ( może być 500zł a może być 5000zł ). No i do tego automatyzacja samej kopuły... u mnie miało to być 1000zł, jest już 2500zł i skończy się pewnie na 4000-5000zł. Automatyzacja dachu roll-off to jest pikuś przy kopule...

 

Najgorsze jest to, że tego nie da się robić "na raty", że potem sobie "coś dokupię, dorobie" ... jak raz podłącze wszystkie kable, zgram całość itd to głupia wymiana śrubki zaczyna być problematyczna. Najlepiej wszystko "zrobić na raz" a jak wiadomo tak się nie da bo zawsze wychodzą jakieś kolejne mniejsze i większe problemy. Ja mam o tyle trudniej, ze nie mieszkam w tym samym miejscu co obserwatorium więc pozostaje mi zabawa w weekendy ( z których nie wszystkie są wolne od innych zajęć) i bardzo sporadycznie po pracy. Przez to obserwatorium miałem zrobić w 1/2 roku a już robie rok i pewnie to się jeszcze przeciągnie o kolejne 1/2 roku.

 

Trzeba sobie przy liczeniu kosztów zrobić sztywny plan co potrzebujesz mieć w jakim czasie - czyli stworzyc takie "progi" sposobu użytkowania i konsekwentnie się ich trzymać. Np jesli zamierzasz tylko trzymać tam teleskop do wizuala to wiadomo, ze wyśrubowanej elektryki nie potrzebujesz. Ale jeśli chcesz focić to juz potrzbujesz ale za to może nie potrzebujesz automatyzacji bo nie bedziesz tego obsługiwał zdalnie. Nie można jednak myśleć w połowie realizacji czegoś-tam, że "a może by dodać automatyzację, a może tylko sam silnik" bo popłyniesz finansowo...

Zdalna obsługa focenia to jest taka rzecz która powoduje, ze wszystkie szacowane koszty możesz już na wstępie przemnożyć przez 1,5x jak nie 2,5x...

Dużym utrudnieniem jest to jeśli pracujesz w sposób który uniemożliwia Ci załatwiania różnych spraw w tygodniu w godzinach do 16tej... to powoduje, że trzeba iść na ustępstwa finansowe tylko po to by w ogóle coś zdobyć ( np kawałek listwy aluminowej czy kabla do silnika ).

 

Nie chce demonizować, jest na tym forum wiele przykładów obserwatoriów zrobionych tanim kosztem. I właściciele tych obserwatorów pewnie Ci powiedzą, że da się tanio...i mają rację.... ja Ci mówię, że obserwatorium (zdalne !) jest drogie jak cholera i weź to jako kolejny głos w rozprawie.

Kosztorys taki może zależeć od bardzo wielu rzeczy. Oszacuj sobie jakoś według tego co uznajesz za Tobie potrzebne, następnie przygotuj sobie z 1,5x razy więcej pieniędzy i staraj się wydać tyle ile założyłeś. Jeśli rzeczywiście wydasz tyle ile będziesz miał w kosztorysie to za resztę kupisz żonie nowe buty (buty dla żony to bardzo ważny punkt w powodzeniu całego przedsięwzięcia jakim jest obserwatorium, to część "maszyny")

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.