Skocz do zawartości

Moja pierwsza lornetka :)


raku

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam nadzieję, że nie zostanę od razu zjechany za mój temat w dziale "Mój pierwszy teleskop", jednak nie doszukałem się działu "Moja pierwsza lornetka":P

Powiecie, że na forum jest już dział o lornetkach, ale ja jestem świeżakiem na forum i ze względu na małą ilośc postów jakie napisałem nie mogę się tam

jeszcze udzielac:)

Przechodząc do konkretów to chciałbym się wyposażyc w lornetkę do oglądania nieba. Teleskop musi poczekac na swoją kolej.

Z tego co przeczytałem na forum to lornetka do obserwacji astronomicznych powinna miec jak największe przybliżenie, średnicę soczewek i miec

bardzo dobrej jakości optykę. Niestety trudno znaleźc coś w rozsądnej cenie, która spełniała by te wszystkie wymogi.

Wyczytałem, że Nikony z serii Action EX posiadają dobrą optykę i ludzie chwalą jakośc obrazów uzyskiwanych dzięki tym lornetkom, jednak

za tą jakośc trzeba też zapłacic i gdzie w cenie lornetki 10x50 Nikona, mógłbym miec lornetkę 15x70 lub większą innej firmy.

 

Teraz napiszę jakie lornetki sam wybrałem:

 

Nikon ACTION EX 10x50 - 579 zł

Nikon ACTION EX 12x50 - 599 zł

Nikon ACTION EX 16x50 - 680 zł

(przy tych lornetkach na suwają mi się 2 pytania, jedno czy obraz uzyskany z 16x będzie dużo większy/lepszy od 10x? I drugie czym w zasadzie różni się ta seria Action EX od

dużo tańszej serii Action VII, wiadomo jest wodoszczelna, ale co z optyką czy jest taka sama? Wodoszczelnośc w zasadzie mi nie jest potrzebna i nie wiem czy warto dopłacac

prawie drugie tyle nie uzyskując przy tym lepszych obrazów)

 

Celestron SkyMaster 15x70 - 420 zł

Celestron SkyMaster 20x80 - 700 zł

 

Chciałbym dodac ze posiadam dośc solidny statyw więc myślę, że z większą lornetką nie miałbym dużego problemu.

Co byście mi doradzili na początek swojej przygody z poznawaniem nieba? Może macie jeszcze inne lepsze propozycje?

Na lornetkę mogę przeznaczyc do 1000 zł +/- 200 zł jakby jakaś była szczególnie tego warta.

 

Nie chciałbym kupowac szrotu.

 

Wielkie dzięki za pomoc, Pozdrawiam Raku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym brał Action VII są porównywalne zobacz na test i sam sobie odpowiedz http://www.optyczne.pl/68-Test_lornetki-Ni...X_10x50_CF.html

ja wybrałem DO entry kosztuje 250 zł, z wad ma komę i winietowanie, ale bez przesady i aberracje chromatyczną na brzegach dość dużą, ale to w dzień, także jeśli nie entry to ten nikon.

Edytowane przez Aldebaran
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównuję włąśnie serię Action EX z Action VII i odległośc źrenicy EX=17,2, a VII=11,8 tylko nie wiem który wynik jest lepszy i co daje większa odległośc, może ktoś mi powie?

 

Drążąc dalej temat zwróciłem uwagę, że im większe przybliżenie (10x->12x->16x) tym mniejsze pole widzenia. Stąd pytanie czy przy obserwacji gwiazd przybliżenie 16x daje nam coś więcej niż 10x czy tylko to ze zawęża się nam pole widzenia i trudniej nam utrzymac obiekt bo nam sie obraz trzęsie?

Przy obserwacjach na ziemnych pewnie zawęża pole wiedzenia, ale również widac znaczne przybliżenie obiektu. Czyż nie? Ale jak się ma to do obserwacji nieba.

 

Dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie Cię rozczaruję ale z przybliżaniem lornetki (i ogólnie sprzęt optyczny) zupełnie sobie nie radzą. Nie potrafią niczego przybliżyć nawet o milimetr

za to całkiem nieźle potrafią powiększyć obraz odległych przedmiotów

 

odległość źrenicy wyjściowej to odległość oka od ostatniej soczewki okularu, w której powinno znaleźć się oko by objąć całe pole widzenia okularu (w dużym skrócie). Odległość ta wpływa na komfort obserwacji. Najlepiej jeśli zawiera się między 12 a 20 mm choć to sprawa dość indywidualna

 

samo powiększenie jest mniej istotne. Ważniejsza jest źrenica wyjściowa. Im większa tym jaśniejszy obraz w okularze, jednak nie powinna być większa niż źrenica Twojego oka. Maksymalna źrenica oka zmienia się z wiekiem i nie przekracza 8mm u osób młodych do 20 lat, a w wieku 50 lat zmniejsza się do około 5mm. Jeśli źrenica wyjściowa lornetki będzie większa od źrenicy oka to nie cała światło z obiektywu trafi na siatkówkę oka, co jest równoznaczne ze zmniejszeniem średnicy obiektywu

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam rozumiec, że w przypadku obserwacji obiektów na niebie samo powiększenie bez wiekszęj średnicy obiektywu mi nic nie da. Wręcz zmniejszy ona źrenicę wyjściową, co doprowadzi do zmniejszenia ilości światła dochodzącego do oka i w wyniku gorszych obrazów. Tak?

 

Podsumowując jeżeli Nikon ACTION EX/VII 10x50 ma źrenicę wyjściową=5, a Celestron SkyMaster 15x70=4,66 to można wy wnioskowac, że jeżeli chodzi o obserwacje gwiazd Nikon lepiej się sprawdzi, pomimo gorszych parametrów, ale za to z lepszą optyką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie do końca

powiększenie jest ważne bo pozwala dostrzec mniejsze obiekty. Wzrost powiększenia powoduje, że jasność obiektów rozciągłych maleje i to z kwadratem powiększenia. Większość lornetkowych obiektów na niebie ma małe rozmiary (z nielicznymi wyjątkami) więc dobrze jest jeśli powiększenie jest duże ale powinny temu towarzyszyć duże średnice obiektywów by utrzymać dużą źrenicę wyjściową, a tym samym dużą jasność

 

niewielka różnica w źrenicach wyjściowych podanych przez Ciebie lornetek nie ma większego wpływu na jasność obserwowaną obiektów rozciągłych (przy różnych powiększeniach!), za to różnica w aperturze wpływa na zwiększenie zasięgu gwiazdowego

 

większość obserwatorów poleca na początek lornetki 10x50 ze względu na ich uniwersalność oraz poręczność. Przydatne są też bardziej doświadczonym. Lornetki 15x70 są cięższe i w większości wypadków wymagają statywu (choć nie zawsze) przez co są "mniej mobilne" ale oferują większe możliwości obserwacyjne

 

pozdrawiam

 

PS

nie należy też zapominać o wielkości pola widzenia. Im większe powiększenie tym pole widzenia lornetki mniejsze (przy tej samej konstrukcji okularów) więc do celów przeglądowych lepsze będą te o mniejszym powiększeniu

Edytowane przez ZbyT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale porównując Lornetkę Nikona 10x50 do Celestrona 15x70, która wypada lepiej przy obserwacjach gwiazd? Czy w tym przypadku ważniejsza jest jakość optyki czy apertura?

Ja chciałbym kupić coś większego niż 10x50 (posiadam statyw) np. 15x70, ale również z dobrej jakości optyką, może macie jakieś propozycje? Chyba, że nie mam szans na dobry sprzęt o takiej aperturze w cenie do 1200-1500 zł?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy ta lornetka jest warta swojej ceny? Bo z tego co czytałem na optyczne.pl to różnica w tescie między nią, a Celestronem SM 20x80 jest nie duża, za to cenowo przebija ją dwukrotnie.

Może ktoś posiada/posiadał taki sprzęt i mógłby się wypowiedzieć na temat tych lornetek z praktycznego punktu widzenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dość poważnie zastanawiam się nad tymi Vixenami bo raczej jest to lepszy sprzęt optycznie od Celestronów itp. Tylko zastanawia mnie czy jest jeszcze dostępny model Vixen Giant 15x70 BWCF ??

Wiecie gdzie można dostać tą lornetkę? Chyba bym się właśnie na nią z decydował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drążąc temat doszedłem do wniosku, że nie warto wydawać kasy na jakiś lipny sprzęt. Tak czy siak po pewnym czasie dojdzie do tego, że bede myślał nad czymś lepszy, dlatego chciałbym się jeszcze was zapytać czy kupić tego VIXENA 20x80 czy może od razu zainwestować w sprzęt, który posłuży mi przez lata czyli FUJINON 16x70?

 

Jakie atuty w tym porównaniu ma VIXEN, a jakie FUJINON?

 

Dzięki za odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop musi poczekac na swoją kolej.

czemu?

Czy bardzo zależy Ci na mobilności?

Bo tak sobie patrzę i widzę, że decydujesz się już wydać ok 1500 złotych na tę lornetkę, to czy nie lepiej byłoby np. kupić używaną Syntę 8" + jakiś niezły używany okular?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czemu?

Czy bardzo zależy Ci na mobilności?

Bo tak sobie patrzę i widzę, że decydujesz się już wydać ok 1500 złotych na tę lornetkę, to czy nie lepiej byłoby np. kupić używaną Syntę 8" + jakiś niezły używany okular?

 

Właśnie w tym rzecz, że zależy mi na mobilności ponieważ mieszkam w bloku, a synta raczej do bloku się nie nadaje, nie jest też zbyt mobilna, żebym mógł jeździć z nią za miasto. Po drugie jestem początkującym obserwatorem i ponoć najlepiej zacząć od lornetki. Z tego co wiem lornetka to podstawowy element przy obserwacjach i zazwyczaj nawet mając już teleskop korzysta się z lornetki.

 

Zależy mi na porównaniu tych dwóch lornetek VIXENA 20x80 i FUJINONA 16x70? Czy warto dopłacać prawie drugie tyle do fujinona?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mieszkam w bloku, a synta raczej do bloku się nie nadaje, nie jest też zbyt mobilna, żebym mógł jeździć z nią za miasto.

Mieszkam w bloku i mam 10" - daje radę. Jeśli masz samochód to bez przesady z tym problemem.

Po drugie jestem początkującym obserwatorem i ponoć najlepiej zacząć od lornetki. Z tego co wiem lornetka to podstawowy element przy obserwacjach i zazwyczaj nawet mając już teleskop korzysta się z lornetki.

Ponoć, ale ja tam nie jestem zwolennikiem tej teorii. Na Twoim miejscu celowałbym w teleskop.

Jeśli jednak jesteś zdecydowny na lornetkę to ja bym na Twoim miejscu nie wywalał na nią dużej kasy. Nie sądzę żebyś widział aż takie różnice między lornetkami za 1000 a 1500 złotych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy mi na porównaniu tych dwóch lornetek VIXENA 20x80 i FUJINONA 16x70? Czy warto dopłacać prawie drugie tyle do fujinona?

Moim zdaniem warto. Naprawdę dobra lornetka jest nie tylko lepsza, ale też bez porównania trwalsza.

Zanim jednak się zdecydujesz, pogrzeb w necie za czymś takim:

http://www.bigbinoculars.com/ultra70.htm

Jest to bardzo udane naśladownictwo i być może znajdziesz gdzieś bliżej niż ja kiedyś (np w Niemczech a nie w USA).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też myślę, że dobra lornetka jest lepsza, trwalsza i tak pewnie jest z Fujinonem, ale zastanawia mnie to którą lornetką więcej zobaczę patrząc w niebo? Czy fujinon swoją jakością optyki dorówna w temu vixenowi pomimo mniejszej apertury? Bo z tego co wiem ten Vixen też nie jest z niskiej półki.

Edytowane przez raku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raku, Fujinon to świetny sprzet, ale jeśli to ma być jedyny dla Ciebie, to moim zdaniem wydajesz pieniadze nieekonomicznie. Nie zobaczysz 3x tyle przez 16x70 Fuji, co przez 15x70 wartą niecałe 500zł. Różnice w obrazie będą kosmetyczne. Skoro masz nadmar gotówki, lepiej wydaj go na sprzet o większej aperturze, bo tylko taki pokaże Ci więcej na niebie. Mobilne? Może zamiast bino jakiś światłosilny refraktorek 100-120mm F/5 na AZ3 lub AZ4. Ogniskowa 500-600mm oznacza sprzęt wchodzący do dużej torby lub plecaka. Da sie nim wykonywać obserwacje zbliżone do tych co lornetą 70-80mm, a jednoczesnie można już coś tam powalczyć na planetach, mimo problemów z aberracją [filtry]. Niezbędne wyposażenie możesz dokupywać stopniowo... A lornetkę z przedziału 50-70mm warto kupić i tak.

Oczywiscie, jeśli bino zaspokaja Twoje potrzeby całkowicie [odpada opcja z refraktorkiem], to możesz po prostu kupić coś wieskzego niż 70mm, np. 20x80 lub 25x100. Tylko pamietaj, ze tego już nie powiesisz na statywie foto, nawet mocnym i ciężkim -tu 15/16x70 stanowi rozsądna granicę. Powyżej wymagania drastycznie rosną [jakieś porzadne Az lub adaptowany teodolitowy]. No i te lornety 20x80 i większe maja już małe pole widzenia, co jest nieco uciążliwe przy szukaniu obiektów. 20x80 mają rzędu 3-3.5 st., ale 25x100 już poniżej 3. Dla porównania 15x70 to ponad 4st. i mówię tu o moim Celestronie za 500zł, a nie Fujinonie.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co byście mi doradzili na początek swojej przygody z poznawaniem nieba?

 

Ja również miałem niedawno podobny problem i wybrałem na początek Nikon Action EX 10x50. Skoro dopiero zaczynasz przygodę z astro według mnie pole 6,5 stopnia naprawdę się przyda. Szybko nauczysz się wyszukiwać obiekty, a już w takiej lornetce można duuużo zobaczyć. Spokojnie można obserwować z ręki, co też jest wygodne.

 

Zamówiłem właśnie w czechach lornetę TS 20x80. Jest nie gorsza od Vixena, a znacznie tańsza. W USA występuje pod nazwami Garett Optical i Oberwerk. Można o nich znaleźć sporo artykułów na cloudy nights, gdzie między innymi Ed Zareński ciepło się o nich wypowiadał.

 

Statyw masz, więc taki tandem wraz z dobrym atlasem nieba zmieści się w twoim budżecie. Jedna lornetka na początek do przeglądu, nauki nieba i krótkie wypady, a potem druga konkretnie na ds-y. Jest to pewien pomysł. Można oczywiście kupić pośrednią 15x70 lub od razu teleskop, ale oczywiście wybór należy do ciebie. Ja wybrałem tak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że dla osoby mieszkającej w bloku i mającej dobry widok z okna lub balkonu (najlepiej z wyższych pięter) lornetka będzie trafionym* wyborem.

 

Jarek pisze:

"Nie zobaczysz 3x tyle przez 16x70 Fuji, co przez 15x70 wartą niecałe 500zł"

W mojej opinii to święta racja.

"Różnice w obrazie będą kosmetyczne."

Tutaj niestety mam odmienny pogląd. Różnice w obrazie (ale także polu, odsunięciu źrenicy wyjściowej, wykończeniu) pomiędzy sprzętem średnim a dobrym są w moim odczuciu spore. Co innego "gwiazdy jak szpileczki" a co innego "gwiazdy jak krowie placki" ;) Przy wysokiej przejrzystości powietrza Księżyc w średniej klasy lornetce jest urzekająco piękny i zwala z nóg, natomiast gdy patrzysz przez lornetkę hi-end wydaje Ci się, że możesz wyciągnąć przed siebie dłoń i przejeżdżając paznokciami po jego tarczy poczuć chropowatość powierzchni. Nie ma nawet co mówić o takich kwestiach jak trwałość i to co fajfokloki nazywają "fit & finish".

Zgodzę się natomiast z tezą, że w przedziale 500-1000 zł. można kupić (a przynajmniej jeszcze niedawno można było - ach te wahania cen walut) bardzo dobrą lornetkę, która posłuży przez lata, natomiast z każdą kolejną wydaną stówą przyrost jakości jest coraz mniejszy, aby w końcu stać się mikroskopijnym. Osobiście nie porywałbym się od razu na Fujinona 16x70 bo to sprzęt dla koneserów.

 

* Specjalnie starałem się dobrać określenie tak, aby uniknąć dychotomii "lepszym-gorszym"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raku, widzisz, to jest ta sama lornetka, którą Ci polecalem, choć pod inną nazwą. Naprawdę warta polecenia, jeśli myślisz o tej wielkości.

Uwaga, jest bardzo solidna, ma wielkie pryzmaty, więc jest ciężka (ponad 2 kg), podobnie zresztą jak Fujinon Marine.

Używam jej zarówno na statywie jak i na leżaku, a i całkiem z wolnej ręki też czasem popatrzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet byłbym skłonny za tą lornetką, ale ona raczej jest trudno dostępna w Polsce, a z USA chyba raczej nie chciałbym jej sprowadzać. Chyba, że znacie jakieś sklepy z tą lornetką bliżej polski?

Ja znalazłem niemiecki http://www.teleskop-express.de/shop/index....---60-90mm.html

Czy to ta lornetka na dole w lewym rogu za 349 euro? Ktoś może zamawiał z tego sklepu coś? Z przesyłką wyjdzie pewnie ok 1600zł. Na prawdę ta lornetka jest tyle warta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również miałem niedawno podobny problem i wybrałem na początek Nikon Action EX 10x50. Skoro dopiero zaczynasz przygodę z astro według mnie pole 6,5 stopnia naprawdę się przyda. Szybko nauczysz się wyszukiwać obiekty, a już w takiej lornetce można duuużo zobaczyć. Spokojnie można obserwować z ręki, co też jest wygodne.

 

Zamówiłem właśnie w czechach lornetę TS 20x80. Jest nie gorsza od Vixena, a znacznie tańsza. W USA występuje pod nazwami Garett Optical i Oberwerk. Można o nich znaleźć sporo artykułów na cloudy nights, gdzie między innymi Ed Zareński ciepło się o nich wypowiadał.

 

Statyw masz, więc taki tandem wraz z dobrym atlasem nieba zmieści się w twoim budżecie. Jedna lornetka na początek do przeglądu, nauki nieba i krótkie wypady, a potem druga konkretnie na ds-y. Jest to pewien pomysł. Można oczywiście kupić pośrednią 15x70 lub od razu teleskop, ale oczywiście wybór należy do ciebie. Ja wybrałem tak...

 

~baseon mógłbyś mi podesłać linka do sklepu w którym zamówiłeś tą lornetkę TS 20x80?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.