Skocz do zawartości

Pokazy nieba na Rynku przy Sławkowskiej


M.K.

Rekomendowane odpowiedzi

http://www.as.up.krakow.pl/2009/

i

http://www.as.up.krakow.pl/2009/dlugi-weekend.doc

Jeśli będzie pogoda, to między 21:00, a 23:00 studenci fizyki i astronomii będą prowadzić pokazy nieba.

Czy Forumowicze z Krakowa wybieraja sie na te pokazy?

Może w któryś dzień (przy okazji pokazów) zorganizujemy tam spotkanie grupy krakowskiej AF?

Co Wy na to ?

 

MK

3 maja mi nie pasuje, w pozostałe dni mogę wpaść na Rynek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem wczoraj koło 22. Oczywiście od strony obserwacyjnej to szkoda czasu - jest wystawiony jakiś mały achromat Bressera + okulary plossla. Całość nadzoruje dr Ogłoza, fajny typek, jak jeszcze studiowałem to jeździłem do obserwatorium ówczesnego AP na nocki jak miał dyżury. Niestety ani on ani kilku obecnych tam studentów nie ma o astronomii amatorskiej/obserwacyjnej za bardzo pojęcia więc nie będzie z kim pogadać (z ciekawych rzeczy to dowiedziałem sie tylko że obserwatorium na Lubomirze to narazie jedna wielka fuszerka). Tak że jak umawiać sie to tylko grupowo, w ramach jakiejś integracji osób z AF.

Ja niestety dzisiaj nie dam rady się tam zjawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całość nadzoruje dr Ogłoza, fajny typek (...)

(...) nie będzie z kim pogadać

 

Z dr Ogłozą to ja akurat chętnie sobie pogadam :angry: odnośnie projektu GZZ i wyników obserwacji, które mu dawno temu wysłałem, a których chyba nawet nie sprawdził ;)

 

Co do spotkania dziś lub jutro to super, tylko dajcie znać kiedy dokładnie, żebym zdążył się dostosować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś pogoda była wariacka, ale może jutro dopisze ?

Wstępnie 1.05 będę, ale jeszcze możemy to ustalić, kiedy zrobimy "najazd" na Rynek.

 

MK

Chętnie przyjdę na rynek z moją rodziną na spotkanie.Proszę o bliższe szczegóły gdzie i o której.

Macku dzięki za informację i czekam na szczegóły może się spotkamy.

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może umówmy się o 21 na początku Sławkowskiej, skrzyżowanie Sławkowskiej i Szczepańskiej?

Ja będę o 21.

Poniej mapka, jakby ktoś miał problem z miejscem spotkania:

030.jpg

 

Coś ze wschodu do nas nadciąga i w 2 połowie nocy pogoda się prawdopodobnie popsuje:

029.jpg

 

Pozdrawiam i do 21:

MK

 

PS.

Czy Ktoś przytaszczy swój sprzęt, żeby wspomóc "mały achromat Bressera" ????

Ja mam niestety lustro w napylaniu :-(

Edytowane przez M.K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Między 21 a 22.30 niebo było ładne, na chwilę przyszły chmury ale tylko na chwilę. Do Bresser'a ustawiała się kolejka cały czas, więc chętni do obserwacji byli. Najatrakcyjniejszymi obiektami były oczywiście Saturn i Księżyc. Skorzystałem z okazji i pobawiłem się Meade mySky, który był częścią sprzętu obserwacyjnego. Fajna zabawka, może jak cena trochę spadnie to kupię :P

Ciesze się, że w końcu się poznaliśmy i mam nadzieje, że jakieś wspólne obserwy za Krakowem już niebawem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dr Ogłozą to ja akurat chętnie sobie pogadam :angry: odnośnie projektu GZZ i wyników obserwacji, które mu dawno temu wysłałem, a których chyba nawet nie sprawdził ;)

 

Po rozmowie: przepraszam za posądzenie, moje dane są już dołączone do bazy obserwacji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... i spotkało sie 4 forumowiczów na krakowskim Rynku (wolforzech, Michał_Ufo, M.K. i jarzbi):

af_1.JPG

 

w towarzystwie połówki Łysego:

af_2.JPG

 

Stanowisko obserwacyjne:

af_4.JPG

 

Zdjęcia Księżyca i Saturna:

af_6.JPG

 

Plakat o MRA2009 w Krakowie:

af_5.JPG

 

Oglądanie Saturna:

af_3.JPG

 

Celowanie w niebo "Meade mySky":

af_7.JPG

 

i sprawdzanie, na co się patrzyło:

af_8.JPG

 

Pozdrawiam:

MK

 

PS.

Redukcji czerwonych oczu z braku czasu nie robiłem, bo kwiecień sie skończył i czas na podsumowanie obserwacji Słońca i meteorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Mam nadzieję, że teraz zorganizujemy jakieś wspólne obserwacje. Ostatnio robiłem jakieś wypady z telepkiem, ale samemu to nie to samo :(. ...

 

Ja się piszę na to wszystkim czterema kończynami. Samemu, to człowiek więcej się skupia na obserwacji terenu wkoło, nadsłuchując każdego podejrzanego odgłosu. Bo nigdy nie wiadomo, czy to tylko boleśnie kopulujące jeże czy inne jakieś dziki ;) Spróbuję do tej pory sprawdzić moje super rokujące miejsce na południe od Krakowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, Koledzy, za spotkanie, dzięki MK za pomysł (i zdjęcia!). Mam nadzieję, że teraz zorganizujemy jakieś wspólne obserwacje. Ostatnio robiłem jakieś wypady z telepkiem, ale samemu to nie to samo :(. Może po najbliższej pełni?

 

Pozdrawiam!

Nie wiem jak wy ale ja mam pewne uwagi do organizatorów obesrwacji nieba na rynku.Wyobrażałem sobie, że będą mieli lepszy sprzęt , ze zobaczymy coś niezwykłego coś co zapamietamy,tymczasem oprócz ciekawego GPS nic nie było.

Ja mam malutki teleskpo przez który zobaczyłem dokładnie to samo co na rynku.Myślę,że był to stracony czas.Ale nie straciłem czasu na nocy naukowców,kiedy ogladaliśmy duże teleskopy,słuchaliśmy wykładów na różne tematy , zadawaliśmy wiele pytań.Wydaje mi się ,że tak powinien wyglądać jubileuszowy rok astronomi a nie tak jak na rynku.

Pozdrawiam

ps.Szkoda ,że Was nie poznałem .Jezeli macie chęć to możemy spotkać się z naszymi teleskopami np koło muzeum lotnictwa lub w innym miejsu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba pamiętać o tym, że to były pokazy dla "szerokiej publiczności", na której samo zobaczenie pierścieni Saturna czy kraterów na Księżycu pewnie robi jednak jakieś wrażenie. No, i chodzi o samą ideę popularyzacji nauki, wyjście z astronomią do ludzi. My, "profesjonalni" miłośnicy :D, mamy zbyt wygórowane wymagania.

 

Jak chodzi o spotkania obserwacyjne - proponujcie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ładnie! No super! Też się ciesze że byłem :angry:

Czemu nikt wcześniej mnie nie zawiadomił :Cry:

Może następnym razem :Beer:

 

Przytaszczył bym z kumplem moja Synte choćbym miał na nogach ją nieść z Azorów!

Edytowane przez Kurak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki M.K. za foto-relacje. Niestety nie udało mi się spotkać razem z Wami - tym bardziej szkoda bo ekipa była całkiem liczna :)

 

Co do samych obserwacji, to dla ludzi niezwiązanych z astronomią z pewnością były to niezapomniane wrażenia. Jednak dla osób które troche siedzą w temacie, obserwowały tu i ówdzie nie było i nie mogło to być nic rewelacyjnego. Z drugiej strony nie da sie ukryć że Uniwersytet Pedagogiczny powinien dysponować nieco "poważniejszym" sprzętem.

 

Jeśli chodzi o jakieś wspólne obserwacje to również jestem zainteresowany. Tylko niestety narazie niemobilny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.