Skocz do zawartości

M63 - Słonecznik


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj w nocy ustrzeliłem słonecznik, pewnie dlatego dzisiaj jest takie piękne Słońce ;)

 

M63 jest średnio popularnym obiektem, choć oczywiście można było zobaczyć go u nas nie raz. Jest stosunkowo niedaleką sąsiadką kolidującej grupy M51 - zaledwie 6 stopni na północ w gwiazdozbiorze "Psy Gończe".

 

Praca jest mniej więcej w środku, bo nie mam jeszcze kompletnego koloru. Może dzisiaj doświecę (głównie brakuje niebieskiego). Do Luminancji użyłem czasy 300 sek w 20 subekspozycjach.

 

m63_L_big.jpg

m63_L_small.jpg

 

Update: doświetlony wstępny kolor:

M_63_LRGB.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj rozległa to ona jest. Syfi pyłem przestrzeń daleko poza swoje "granice".

 

Zobacz to hardcorowe zdjęcie:

http://zuserver2.star.ucl.ac.uk/~idh/apod/ap080417.html

 

Można próbować to pociągnąć mocniej. Wydłużyć ekspozycje do 20 min i na pewno było by to widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie wyszła podobnie, jak chodzi o średnicę. Postanowiłem nie publikować, bo zapatrzyłem się na tą samą referencyjną fotę, gdzie jasna gwiazda (po prawej, lekko w górę) tonie jeszcze w galaktyce. U mnie daleko jej go galaktyki. Ale u Ciebie jak widać jest podobnie, przy już dość słusznej ilości expo. Tak więc nie jest ze mną tak źle, jak myślałem :banan:

 

Przy okazji - GRATULKI!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie wyszła podobnie, jak chodzi o średnicę. Postanowiłem nie publikować, bo zapatrzyłem się na tą samą referencyjną fotę, gdzie jasna gwiazda (po prawej, lekko w górę) tonie jeszcze w galaktyce. U mnie daleko jej go galaktyki. Ale u Ciebie jak widać jest podobnie, przy już dość słusznej ilości expo. Tak więc nie jest ze mną tak źle, jak myślałem :banan:

Tom-cio - wrzucaj swoją. To nie wyścigi przecież. Z radością bym obejrzał.

 

Ja fotografuję z f7,5 więc powinienem znacząco wydłużyć ekspozycje. Robiłem 300 sek. bo ładniej gwiazdy wychodzą. Teraz powinno się dopalić samą galaktykę na maxa ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że nie zawody, ale jak sam stwierdziłeś, poziom się ostatnio "trochę" podniósł, więc powiesić byle jakiego grzmota, to tak jakoś już po lamersku... :ha:

 

Tom-cio, dawaj tego twojego "byle jakiego grzmota", a może wyjdzie takie małe cudeńko z niego ;). przecież nie każdy dysponuje, super rewelacyjnym sprzętem ;) a bynajmniej każdy będzie mógł zobaczyć na co stać dany sprzęt.

jak nie chcesz zakładać nowego tematu to wrzuć go po prostu tutaj :)

pakuj go :szczerbaty:

 

edit:

Adamie Twój Słonecznik świetny :) bez koloru, ale jak dobrze wygląda ;)

Edytowane przez mlody188
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obrobiłem wczorajszy kolor. Doświetlałem do poprzedniej sesji Blue, oraz parę klatek R i G. Niestety - mgła skusiła mnie do bin2 i narobiłem sobie bałaganu. Niby wygląda fajnie, ale jak zajrzycie w niebieski kanał, to musiałem go rozmyć, bo tragedia. Część miałem bin 1 część bin 2, cud że to w ogóle jakoś zbalansowałem - brrr. Chyba muszę zebrać cały materiał do koloru jeszcze raz - w bin1.

 

M_63_LRGB.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem wersja B&W dużo lepsza, na kolorowej jednak widać ten szum. Jak patrzę na to zdjęcie z APODa to wydaje się, że te zewnętrzne ramiona to pozostałości po wchłonięciu jednej lub kilku galaktyk karłowatych w odległej przeszłości (Droga Mleczna też ma coś podobnego, ale raczej nie w takiej skali). Ale tu już raczej trzeba czarnego nieba, żeby uchwycić takie szczegóły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, choć tak jak mówiłem, to nie jest skończone. Na w kanałach zobaczysz satelity, etc. Fajnie to wychodzi, więc będę to jeszcze doświetlał. Na sugestię Radka odszumiłem go, choć ja jakoś nie przepadam za odszumianiem.

 

Powalczyłem jeszcze wczoraj w photoshopie z niebieskim, ale nic więcej nie zrobię. W bin 2 gwiazdy mi wyszły za duże, co widać (niebieski wylewający). Przy takich kamerach bin nie jest dobrą opcją. Jak się ma 11 mpix, to może i to ma sens... Generalnie od teraz robie już wszystko totalnie w bin 1. Przy okazji zawsze wtedy taki kolor wzmacnia luminancję, co mogę zdradzić, że robię od jakiegoś czasu. Poza normalną lumianancją mieszam ją z dodatkową uzyskaną z 3 kanałów RGB. W przypadku mojej kamery zdaje to swoje zadanie.

 

Wrzucam też cropa z nowej wersji. Nie wiem, czy lepszy kolor, bo już straciłem dystans.

M_63_LRGB_2_ok.jpg

M_63_LRGB_2_crop.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzaj, to się dopiero zrobi porządnie, jak przypalę niebieski jak należy. Miałem nadzieję, że dzisiaj to zrobię, ale za dużo chmur.

 

do przesady daleko, szeroki pole na prawdę się podoba i to już teraz gdy nie jest ukończone :)

jak ukończysz, to może będzie szóstka :szczerbaty:

Edytowane przez mlody188
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.