Skocz do zawartości

Statyw pod Pronto


Arek

Rekomendowane odpowiedzi

Odebralem wlasnie od Janusza z Astrokraka refraktor Pronto 65/400. Pierwsze obserwacje

wykonane na tanim statywie foto to porazka. Uzywalem do niego oularow RKE 40mm

i Celestron Plossl 17 mm. Docelowo chce jeszcze kupic Vixena 4 lub 5 mm. Maksymalne

powiekszenie 80-100 razy bedzie wiec wymagalo solidnego statywu z dobra glowica byc

moze z mikroruchami. Przeczytalem sobie watek o Manfrotto. Ta glowica 410 wydaje sie

rozsadna, no ale jak napisal Lysy koszt 1200 zl jest bez sensu do trawelerka, ktory OTA

wyniosl mnie 700 zl.

 

Czy mozecie mi polecic cos ciekawego?

 

Wielkie dzieki!

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konradzie, od czwartu wieczor bede znow w Warszawie wiec zapraszam do mnie.

Rzucisz sobie okiem na Proncie i przez nie. Ostrzegam jednak, ze w polaczeniu ze

statywem Marcina K., ktory lezal sobie w Ostrowiku i gwizndnąłem go na próbę to

straszna gimnastyka... No ale ty jestes mlodszy ode mnie i jeszcze na WF chodzisz :)

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sprawy, z przyjemnoscia sobie przez Pronto popatrze, bo juz sie na sluchalem jakie to fajne cacko - Krzys o malo sie w majty nie posikal jak o nim opowiadal ;-)

 

Wf mam dopiero od drugiego semestru, ale cialo me gietkie i wysportowane ;-) Moze przyniesc moj statywik? Da sieto jakos do niego przyczepic?

 

Konrad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da. bo ma standardowe wyjscie na statyw foto.

 

Nie dziwie sie, ze Krzysiowi sie podobalo. Duze wrazenie robi solidnosc obudowy.

Tu trzeba oddac honor Januszowi. Natomiast nie podoba mi sie luzno chodzacy

wyciag. Nacisniesz na niego lekko reka i juz sie chowa. Mam nadzieje, ze przy

zerkaniu w okolice zeniyu nie bedzie sam sie wysuwal.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arku, nasz wyciąg jest regulowalny i posiada pełną regulację docisku w postaci 4 wkrętów M3, to te w środku z nacięciem na śrubokręt i bez łebka właśnie po to aby nie było w nim żadnych, zbędnych luzów 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arku, nasz wyciąg jest regulowalny i posiada pełną regulację docisku w postaci 4 wkrętów M3, to te w środku z nacięciem na śrubokręt i bez łebka właśnie po to aby nie było w nim żadnych, zbędnych luzów  8)

 

Januszu,

 

Z tym mam mały problem. Regulacja tymi śrubkami działa bez zarzutu jednak nie jest trwała. Wystarczy, że gdzieś pojadę z moim Pronto to przed obserwacją muszę ponownie śrubokrętem ustawić wyciąg ponieważ chodzi mi za luźno. Może jakaś rada na to aby śruby się nie rozluźniały?

 

Pozdrawiam,

tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skad wzieles 1200zl za glowice 410? W Warszawie sklepie foto na Armii Ludowej kosztuje chyba 500zl a ja kuilem uzywana na Allegro chyba za 300zl.

 

1200 to jakies nieporozumienie!

 

Pawel

 

Lysy przy watku o Manfrotto napisal, ze 410, ktorej koszt to okolo 600 zl, wymaga bardzo

dobrego statywu i calosc wyniesie okolo 1200 zl. No ale moze da sie to zalatwic prostsza

glowica manfrotto bez mikroruchow. Janusz P twierdzi, ze do Pronto to starczy. Co Wy

na ten temat sadzicie?

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem własnie godzinkę temu przyjemnośc poznać osobiście Arka i jego kolegę, sprawdzaliśmy pracę Pronto na tym zestawie. Myślę że 410+cięzki statyw pod pronto to nieco "nadmiar mocy", chociaż od nadmiaryu głowa nie boli. Ja 410 i statyw początkowo kupowałem do aparatu (do makro konkretnie) ale potem wymęczyłem od Grześka megreza.

 

P.s. Jestem mile zaskoczony jakością wykonania pronto a ponieważ użeram się z Januszem przy różnych okazjach to proszę doceńcie tą uwagę :roll:

Teleskopik jest zgrabny i daje ładne obrazy obarczone co prawda kolorem i sporawą dystorsją (sprawdzane na różnych okularach z naglerem włącznie) ale szkło jest dobrej jakości. W zasadzie przezroczystością i ogólnie wartwami antyrefl. przypomina mi do złudzenia telementory Zeissa przynajmniej tą (bodajże 80-kę) którą widziałem. Wyciąg pracuje dobrze i nie ma zauważalnych luzów.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki poradom Andrzeja na razie wycofałem się z Manfrotto 410. Odstraszył mnie koszt.

Nowa głowica + tani statyw tej firmy to wydatek 1100 zł. Spodobała mi się za to głowica

Manfrotto 029 do kupienia za 260 zł lub 141RCNAT za 220 zl. W niedziele wybrałem się więc na giełdę foto w Warszawie w celu poszukania odpowiedniego statywu. Udało mi się dorwać nową i całkiem udaną podróbkę Manfrotto. Całość wygląda dokładnie tak samo jak oryginalny statyw Manfrotto 055PRO i głowica dokładnie jak 141RCNAT. Całość jednak kosztuje mniej

niż połowe tego ca dałbym na Manfrotto.

 

Poniżej kilka fotek teleskopu, statywu i akcesoriów do niego (przepraszam wszystkich modemowców :lol: )

 

Arek

 

pronto5.jpgpronto4.jpgpronto2.jpg

pronto3.jpgpronto1.jpg

pronto7.jpgpronto8.jpg

okulary.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do szczęścia brakuje mi jeszcze jakiegoś dobrego okularu 4-5mm. Jak wiesz

celuje w lantanowego Vixena LV lub Soligora ED. Na razie pożyczę CAMKowego lantanowego zooma Vixen LV 8-24 mm, dorzucę Barlowa 2x i zbacze jak toto zachowuje się

przy powiększeniu prawie 100 razy. Oczywiscie, staloogniskowy dobry okular 4mm da lepszy obraz niz zoom ustawiony na 8mm + Barlow 2x, ale będę miał posmak tego co można zobaczyć.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba przyznac, ze Pronto na tym statywie wyglada bardzo kompaktowo. Napsiz czy ten kompleciknie trzesie sie za bardzo przy duzych powiekszeniach.

 

P.S.

Widze, ze fotki robiles w camk-u, czyzby Ula jeszcze nie wiedziala, co dostales od Mikolaja ;-)

 

Konrad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.