Skocz do zawartości

Jaki sprzęt do naziemnych dalekich obserwacji


Gość luneta200

Rekomendowane odpowiedzi

Naprawde nikt na forum nie posiada któregoś z fuji? Jestem ciekaw jak wyglądają DO w tych aparatach. Rozważam zakup któregoś z nich i zależy mi na opiniach osób którzy takie zdjęcia tu robili. Z góry dziekuje za odpowiedzi.

Jak poczekasz do grudnia to Ci powiem (sic!)

 

Może zacznijmy jednak od tego czego się spodziewasz po tym aparacie i czego oczekujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekam do grudnia:-) No własnie nie wiem czego sie spodziewac. Nie stac mnie tak wyrzucic 1200 w błoto. HS korci ogniskowa, jest lżejszy ale z tego co widziałem gorszej jakości zdjęcia robi. s200 polecają do krajobrazów, zdjęcia ostrzejsze i na oko dużo lepsze ale cięższy, mniejsza ogniskowa, zasilanie akumulator dedykowany. Dlatego chciłby zobaczyc zdjęcia z "terenu" bo po zakupie to już nie będzie sie dało zwrócic. Czekam w takim razie na Twoje zdjęcia. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Rodas, czy to tak trudno w internecie znaleźć zdjęcia i zobaczyć sobie jaka jakość jest ? Mnie to zajęło minutkę, jest też forum dedykowane - tutaj obszerny wątek. Po pierwszych samplach zaczynam cofać to co wcześniej o nim pisałem. Może to nie jakość lustrzanki ale po resamplu w dół między fotami z obu systemów nie widać różnicy. Tak pojemna matryca 14mpix powinna pozwolić na zarejestrowanie dużej ilości szczegółów ale to tylko mały kawałek krzemu, praw fizyki nie da się oszukać, a zapis w JPG to już całkowicie zabija szczegóły. I tu jest ból. Szukam jeszcze rawów żeby zobaczyć co daje ta matryca ale po fotach widać że na niewielkich zbliżeniach aparat spisuje się znakomicie.

 

Poniżej kilka przykładów, w tym zdjęcia w pełnej rozdziałce, robione na ISO 800 :blink:

szeroki kąt 4.2 mm

 

30mm

 

126mm czyli max zoom

 

 

Duża ilość zdjęć na Flickerze

 

W sumie do dalekich obserwacji sprzęcik może być :)

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie do dalekich obserwacji sprzęcik może być :)

Do makro i względnie szerokiego kąta w krajobrazach również. Czytając ten wątek który Ty również wskazałeś jak i inne jemu podobne (gdzie w gruncie rzeczy ciężko znaleźć obiektywne opinie, gdyż większość komentarzy na temat tego aparatu to komentarze komentarzy użytkowników HS którzy w oczach innych użytkowników są oszustami z Fuji i zamiast merytorycznej dyskusji trwa nagonka na "pokaż paragon" i dopiero ocenimy twoje zdjęcia), dochodzę do kilku wniosków:

- jakość lustrzankom daleka - ale niepoważny jest ktoś kto oczekiwałby porównywalnych wyników

- zakres ogniskowych nie jest marketingowym szajsem, to na prawdę działa i to dosyć nieźle!

- zdjęcia na max zoom są nieznacznie gorsze (przy słabym świetle) i nieznacznie lepsze przy mocnym świetle od zdjęć z takiego superzooma jak mój kodak z812is - czyli tragedii nie ma a postęp jest, zwłaszcza że porównujemy 432mm do 720 :D

- makro jest świetne!

- cena jest coraz lepsza!

- jakość wykonania nienajgorsza, no i ten manual zoom w którym się zakochałem (pierścień chodzi moim zdaniem lepiej niż w obiektywach kitowych przy Sony Alfa - nienawidzę takiego luzu!)

- bolączki obiektywu: winieta na tele (w tej cenie to nie grzech), niewielkie aberracje (znam przykłady droższych aparatów z większymi artefaktami na zdjęciach) i największa wada - dystorsje - niezauważalne na szerokim i na mocnym tele, dosyć silne przy 130-200mm.

 

Obecnie w Euro RTV AGD do nabycia za 1333zł. To tak tylko informacyjnie. Nie żebym reklamował.

 

W związku z powyższym. Jedyną rzeczą powstrzymującą mnie od zakupu była cena która nakazywała zastanowić się po co kupować coś nienajlepszego skoro za niewiele więcej można wejść w temat luster. 1300zł to jest jednak niewiele więcej niż to co kilka lat temu dałem za jednego z pierwszych kompaktów z zoomem 12x potrafiących nagrywać filmy w HD.

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Obecnie w Euro RTV AGD do nabycia za 1333zł. To tak tylko informacyjnie. Nie żebym reklamował.

 

 

Racja racja, u mnie kosztuje 1330 :)

 

Nawet jest filmik opisujący produkt:

 

 

Najbardziej rozwalają mnie teksty w nim:

 

-"Profesjonalny obiektyw"

- "HS10 to doskonała propozycja dla Profesjonalistów"

 

Lektor chyba nie wie co to profesjonalny obiektyw, no i nie wie jakimi aparatami posługują się profesjonaliści. Ale jeśli chodzi o reszte w filmie, to całkiem fajnie pokazana funkcjonalność sprzętu. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu dochodzimy do sedna sprawy: czy warto się pakować w uniwersalny mega zoom kiedy za tą samą cenę można mieć lustro? Mnie ostatnio po głowie chodzi inny ciekawy tandem. Wg DXO nowe Sony NEX-3 ma niewiele gorszą "niską" czułość w porównaniu do Nikosia D90 dlatego warto rozważyć taki tandem: za ok 1300 masz body z szerokim kątem 16mm lub  kit, do tego już wg własnych potrzeb dokupujesz jakieś tele m42 np jakieś 500mm :)  lub ewentualnie coś mniejszego. Za niewiele  większą cenę od Fuji HS10 masz mniejszy aparat z lepszy obrazowaniem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NEX 3? Mam możliwości z racji tego gdzie pracuje, pooglądać, podotykać, sprawdzić jak działa. Nex 3 niczym mnie do siebie nie przyciągnął. Zresztą zaczynają tworzyć się kompakty z wymienną optyką (bez lustra więc bez wizjera). HS 10 góruje nad NEXem właśnie wizjerem, nie wyobrażam sobie robienia zdjęcia patrząc na wyświetlacz... Zwłaszcza przy maualnym ustawianiu ostrości w godzinach porannych. To byłoby samobójstwo, bo prawdopodobienstwo trafienia w ostrość przy obrazowaniu przez wyświetlacz byłaby znikoma.

Do NEXa narazie obiektywów (zamienników) nie widziałem, oprócz oryginalnych Sonego, które są dziadowskie. Reklamują się Zeiss'em, ale taki prawdziwy Zeiss zaczyna się od optyki za 4 tyś a nawet więcej.

Mój Aparat kupiłem za bardzo korzystną kwotę, do tego obiejtyw. No i po zdjęciach chociażby Tatr z czeladzi (moich i Virgo) to widać znaczną różnicę. Wydaje mi się, że HS10 będzie coś pomiędzy Kodakiem, a Nikonem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu dochodzimy do sedna sprawy: czy warto się pakować w uniwersalny mega zoom kiedy za tą samą cenę można mieć lustro? Mnie ostatnio po głowie chodzi inny ciekawy tandem. Wg DXO nowe Sony NEX-3 ma niewiele gorszą "niską" czułość w porównaniu do Nikosia D90 dlatego warto rozważyć taki tandem: za ok 1300 masz body z szerokim kątem 16mm lub kit, do tego już wg własnych potrzeb dokupujesz jakieś tele m42 np jakieś 500mm :) lub ewentualnie coś mniejszego. Za niewiele większą cenę od Fuji HS10 masz mniejszy aparat z lepszy obrazowaniem....

Porównujesz takiego oszusta jak NEX z D90 który kosztuje 2 i pół kafla i posiada wręcz wszystko co powinna obecnie lustrzanka ?

No dobra. 1300zł body + szkło za 500-700zł co daje nam przekroczenie 2 tysięcy i aparat który wcale nie jest uniwersalny.

Poza tym, to co powiedział Maciek - ja w fotografowanie aparatem wyglądającym jak telefon komórkowy nie zamierzam się bawić :D

 

Mój Aparat kupiłem za bardzo korzystną kwotę,

Nie bierzmy tego do porównania bo to była okazja Maćku ;) Ja mówię o sprzęcie fabrycznie nowym ;)

Wydaje mi się, że HS10 będzie coś pomiędzy Kodakiem, a Nikonem.

I tego też się spodziewam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie bierzmy tego do porównania bo to była okazja Maćku ;) Ja mówię o sprzęcie fabrycznie nowym ;)

 

Hmmm okazja? Jest tego masa powiem szczerze...

 

Tu sprzęt identyczny, nawet względem przebiegu.

http://allegro.pl/nikon-d40-obiektyw-18-55-gratis-polecam-i1310381274.html

 

haa a tu masz komplet DO!!

http://allegro.pl/nikon-d40-sigma70-300-tumax-880-nikor-18-55uzywany-i1300833974.html

 

Do tego obiektyw i masz komplet za tyle co HS10 :)

A jak to powiedział Robert, jak już zrobisz zdjęcia lustrem, to do kompakta nie wrócisz :)

Edytowane przez MMateusiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem Maćku że Zeiss dla Soniaka to tak jak super sliki dla F1 ;) Virgo, przesadziłeś z tą ceną, dyskwalifikujesz też aparatu pod kątem jotpegów a ta opcja to na wakacje się przydaje :) Co do kadrowania:

 

Najtrafniej opisal to Sam Benett na DP Review - uzywa o ile dobrze pamietam rowniez D700. Tez jak kupowal GF1 myslal, ze dokupi EVF, ze bez niego sie nie da. A po krotkim czasie uzytkowania - stwierdzil, ze jest on zbedny! src

 

A więc nie samym wizjerem się żyje :) Co do obiektywu, lustrzane na dzień dobry zaczynają się od ok 290zł dla 500mm. Zamiast nowego body warto rozważyć zakup aparatu systemu m43, a wyrwać taki można za ok 8 stów więc jeszcze coś pozostanie w kieszeni ;)

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tym ostrzeniem na ekranie to się nie zgodzę, korzystając z obiektywów manualnych duuużo łatwiej wyostrzyć w punkt korzystając z liveview - powiększasz sobie kilka razy obraz i zawsze ostre tam gdzie trzeba - chyba że mamy matówkę z rastrem czy tam klinem to pomaga...w DO i tak mam zaznaczone na obiektywie gdzie jest ostrość na odległe obiekty i sobie głowy nie zawracam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

praca na ekranie.. -50% krótszy czas pracy sprzętu :rolleyes:

 

Oczywiście nie żywotność sprzętu a czas pracy na baterii, źle to sformuowałem. A do tego modelu gripu nie ma więc kompletny idiotyzm.

 

Reasumując, co by nie robić na tym ekranie, co by nie wymyślić to nikt mnie nie przekona do pracy tylko i wyłącznie na nim. Pytanie. Po co minimalizować body sprzętu jeśli i tak chcemy montować tele? Hmm... Rozumiem, że Sony chciał zrobić typowy babski aparat z hasłem "wielkość kompaktu, jakość lustrzanki"(wrzuci do torebki a zrobi świetne zdjęcia), ma to sens używania tylko i wyłącznie obj 35mm, max 50mm. Ale te body z obj 300mm wygląda faktycznie jak telefon komórkowy przyklejony do mocowania objektywu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem na myśli nikogo tu przekonywać choć do wyglądu można się przyzwyczaić. 

 

Sony Nex 3 + Nikon AF 300mm F4 ED

 

sonyNex3-300.jpg czy wygląda źle ? :) To dopiero wygląda czadowo

 

 

 

Po co minimalizować body sprzętu jeśli i tak chcemy montować tele?

 

Technika leci na łeb, na szyję. Jeśli coś daje się zmniejszyć, a przy tym jakość nie odbiega od tego co oferuje "duży" i przy tym jest mniej do tachania, to ja jestem za :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja gratuluje robienia zdjęć z ręki tym aparatem :)

 

Mi się go źle trzymało z założonym obiektywem 105mm :) Ale skoro wygląd ma tu ogromne zanczenie to ja nie będę się kłucił, bo o gustach się nie dyskutuje. Ale dla mnie NEX robi gorsze zdjęcia od lustrzanek, zwłaszcza tych popularnych jak D90, D5000. Dla mnie ważny jest komfort trzymania sprzętu w trakcie fotografowania, a Nex korpus ma tragiczny, jeszcze lakierowany więc śliski.

Edytowane przez MMateusiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, ok Maćku. Naczytałem się o kiepskim, śliskim uchwycie. Ty miałeś w ręce więc wiesz lepiej. Ale w naszym hobby i tak sprzęt na ogół trzeba ustawić na statywie by mieć ostre foty więc to czym robisz zdjęcie nie robi różnicy ;) (mówimy o każdym systemie oprócz kompaktów i mega-zoomów) Nie musi być akurat NEX może to być albo Olek lub Panas... Mnie cały czas się marzy ultra mobilny system do robienia zdjęć DO :)

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie cały czas się marzy ultra mobilny system do robienia zdjęć DO :)

 

dokładnie, mnie też, pojawiają się coraz ciekawsze "bezlusterkowce" a pewnie za jakiś czas wejdą w to canon,nikon,pentax -> konkurencja wyjdzie tylko na dobre

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateo, masz jeszcze tego Youkona? Kiedyś były na allegro adaptery do łączenia z aparatami 181160151945a16fada6023.jpg

 

Musiałbyś prześledzić temat i może to dać ciekawe rezultaty. Aparat już masz. Myślałeś o tym?

 

 

Edytowane przez Benji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Merti >> za cenne uwagi zawsze dziękuję z całego serca ale nie bierzesz pod uwagę moich wymagań względem sprzętu który szukam:

1. Zakres ogniskowej od szerokiego kąta do min 500mm aby był to aparat na co dzień ale i do DO

2. Musi nagrywać filmy.

3. Musi mieć manualny pierścień

4. Interesuje mnie tylko sprzęt nowy, nieużywany.

 

Zawężamy więc cały sprzęt foto i co zostaje ? Drogie lustrzanki lub bezlusterkowce (również drogie) + albo ze dwa tańsze obiektywy (dla mnie niepraktyczne) albo bardzo drogi obiektyw o pełnym zakresie ogniskowych (np taka sigma 50-500mm) lub kompakt (powyższe warunki spełnia obecnie na rynku tylko marka Fuji i jej kilka modeli)

 

Jestem wybrednym klientem, wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Merti >> za cenne uwagi zawsze dziękuję z całego serca ale nie bierzesz pod uwagę moich wymagań względem sprzętu który szukam:

1. Zakres ogniskowej od szerokiego kąta do min 500mm aby był to aparat na co dzień ale i do DO

2. Musi nagrywać filmy.

3. Musi mieć manualny pierścień

4. Interesuje mnie tylko sprzęt nowy, nieużywany.

 

Zawężamy więc cały sprzęt foto i co zostaje ? Drogie lustrzanki lub bezlusterkowce (również drogie) + albo ze dwa tańsze obiektywy (dla mnie niepraktyczne) albo bardzo drogi obiektyw o pełnym zakresie ogniskowych (np taka sigma 50-500mm) lub kompakt (powyższe warunki spełnia obecnie na rynku tylko marka Fuji i jej kilka modeli)

 

Jestem wybrednym klientem, wiem.

 

Musisz pójść na kompromis jeśli chcesz mieć sprzęt do DO.

Gdybyś dobrze poszukał to możesz kupić np Nikona D40 (600-650zł) + Orestegora 300mm F4 (200-250zł) Zamkniesz się w 1000zł czyli w dolnym pułapie kompakta z telezoomem.

Z tego co mi się wydaje najnowsze Tatry były z D40

http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=9513

 

http://archiwumallegro.pl/search/4759195-nikon-d40.html

http://archiwumallegro.pl/search/4759230-meyer-300mm.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

   Chcesz dobry kompakt to bierz Panasa FZ-38, to mój typ. Ma wszystko o czym piszesz. No może oprócz pierścienia nastawy ale jeśli byś robił DO to przeca nie jeździsz w te i z powrotem zoomem. To bajer, może pomocny, sam nie wiem.  Elektryczne wysuwanie obiektywu aż tak bardzo nie zabija baterii. A cena ta sama co Fujika, lepsze obrazowanie, szybsze działanie, reszta w tym niedawnym tescie... ;)

 

Maćku, każdy ma swoje preferencje. Jeszcze nie próbowałem robić fot przy silnym wietrze, Ty uważasz że podołasz takiemu wyzwaniu, OK. Ale takie ekstrema to zaliczysz w górach. Tutaj na "dole" to ja nawet się nie pcham w paszczę "huraganu" :)

 

Aha jeśli dla ciebie ważny jest ciężar do wiedz że jakbyś szedł w górach obładowany sprzętem to byś przeklinał  dzień kiedy wymyślono lustro - pod tym kątem patrzę ;)

 

 

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.