Skocz do zawartości

Jaki sprzęt do naziemnych dalekich obserwacji


Gość luneta200

Rekomendowane odpowiedzi

Musisz pójść na kompromis jeśli chcesz mieć sprzęt do DO.

Gdybyś dobrze poszukał to możesz kupić np Nikona D40 (600-650zł) + Orestegora 300mm F4 (200-250zł) Zamkniesz się w 1000zł czyli w dolnym pułapie kompakta z telezoomem.

A co z pozostałym potrzebnym mi zakresem ogniskowej ? Kolejny obiektyw ? Ja aparatu nie wykorzystuję do DO głównie, a raczej odwrotnie, DO okazjonalnie a głównie "reporterka".

D40 nie nagrywa wideo. 300mm to też mało (ekw. 450 dla 35mm? ) a na Sigmę 50-500 długo nie będzie mnie stać http://www.euro.com....hsm-nikon.bhtml

 

 

 

 

Chcesz dobry kompakt to bierz Panasa FZ-38, to mój typ. Ma wszystko o czym piszesz. No może oprócz pierścienia nastawy ale jeśli byś robił DO to przeca nie jeździsz w te i z powrotem zoomem. To bajer, może pomocny, sam nie wiem. Elektryczne wysuwanie obiektywu aż tak bardzo nie zabija baterii.

W moim Kodaku na przykład mocno zabija. Ale co prawda nie tak jak lampa błyskowa ;)

Tylko powiedz mi Merti jedno - po co mi kolejny kompakt o niemal identycznej ogniskowej obiektywu ? :szczerbaty:

 

FZ45 i FZ100 nie są dla mnie ciekawymi propozycjami. Zresztą już kiedyś pisałem - miałem możliwość przetestować Nikona P100, który na samplach prezentował się tylko nieco gorzej niż Panasy. W porównaniu do fotek z mojego Kodaka - różnica jakości jest tylko minimalna! To jest dopiero bezsens wydawać 1200-1500zł na sprzęt który niewiele będzie różnił się od obecnie posiadanego od lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z pozostałym potrzebnym mi zakresem ogniskowej ? Kolejny obiektyw ? Ja aparatu nie wykorzystuję do DO głównie, a raczej odwrotnie, DO okazjonalnie a głównie "reporterka".

D40 nie nagrywa wideo. 300mm to też mało (ekw. 450 dla 35mm? )

 

 

 

Hmmm, a mi to spokojnie wystarczyło do zrobienia dobrych Tatr z Czeladzi! mam 2 obiektywy na chwilę obecną i zakres 18-300mm mam. Teraz dokupię tylko 500mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Stało się ;)

Powiedziano już o nim chyba wszystko co się da, powieszono na nim wszystkie psy świata. A jednak kupiono ich już miliony. Jednak oto pierwszy znienawidzony HS10 trafił w ręce dalekiego obserwatora ;)

 

DSC05024.JPG DSC05025.JPG

 

Pierwsze wrażenia ? Otwieram pudełko i od razu duży zawód. Nie ma instrukcji w języku polskim :D

A tak całkiem serio - załączono instrukcję że tak powiem "podstawowej obsługi" w języku inglisz. Resztę można pobrać ze strony Fuji. Tam przekonałem się dlaczego nie załączono pełnej instrukcji w jakimkolwiek języku - ponieważ liczy ona 149 stron :lol:

Ale trzeba przyznać że do niezliczonych funkcji aparatu przydaje się, w wersji PDF nawet bardziej niż w papierowej bo działa CTRL+F :lol:

~~~~~~~~~~

 

Dość żartów, przejdźmy do pierwszego subiektywnego testu. Aparaty (obiektywy) porównuje się robiąc zdjęcia na identycznych parametrach na identycznej ogniskowej. Jak przetestować dwa kompakty ? Celować na oko ? Nie ma to sensu, zważywszy na to że ogniskowa w HS10 jest dwa razy dłuższa niż w drugim Kodaku jaki posiadam. Robimy więc inaczej. Wykonuję zdjęcia na trybie "P" (auto czas i przesłona) ale sam ustawiam najniższe ISO. Zdjęcia kolejno w max szerokim kącie, w połowie zakresu, na maksymalnej ogniskowej oraz na maksymalnym zoomie cyfrowym oferowanym przez dany aparat. Zrobiłem dwie serie. Żadne zdjęcie nie było w żaden sposób obrabiane. Oryginały zostały jedynie pomniejszone. Oto efekty:

 

porównanie_kościół copy.jpg porównanie_orlen copy.jpg

 

Wnioski:

- HS10 ma nieporównywalnie szerszy kąt (to też wyróżnia go od innego ultra zooma czyli Olimpka SP800 i chwała mu za to)

- zoom cyfrowy w HS10 jest mniejszy niż w Kodaku bo tylko x2 ale jak widać jego jakość jest nieporównywalnie lepsza

- odwzorowanie kolorów - powiem wam że zdjęcia z Fuji są bardzo bliskie temu co widziały moje gałki oczne, Kodak jak zwykle przepalił czerwień (stąd moje zdjęcia zawsze były bardziej krwiste niż niebiesko-zielone)

- bzdury gadali Ci, którzy mówili że taki zoom będzie bezużyteczny na co dzień. Wszystkie zdjęcia był robione z ręki! Dodam że stałem na dachu i wiało dość mocno.

- nie włączyłem nawet formatu RAW, a jakość tych JPGów już mnie powala.

 

Poza testem kilka uwag na temat HS10:

- jakość wykonania jest znakomita

- lampa leży na obiektywie co faktycznie przeszkadza ale przyzwyczaję się.

- pierścień ostrości co prawda działa ale nie widzę sensu bawić się nim gdyż podgląd ostrości jest raczej marny. Poza tym AF jest bardzo dobry i nie widzę sensu bawienia się pierścieniem.

- menu strasznie długie, opcji 3 miliony, filmy kręci zajebiste, tryb makro extra, tryb super makro ogień! Panorama ruchowa jak w Sony Alfa całkiem zacna i mógłbym tak długo. Upłynie wiele czasu zanim nauczę się robić tak dobrze zdjęcia jak wcześniej Kodakiem (tak, uważam że nauczyłem się wyciskać 150% możliwość z tego modelu), ale oprócz opcji głównie chodzi o kadrowanie gdyż faktycznie sztuką jest operować jednym ruchem nadgarstka 700-milimetrową ogniskową ;)

 

Teraz czekać tylko na pierwsze warunki widocznościowe z nizin a by przetestować go w pełni bo w domu nie mam pomysłów na lepsze testy ;) Testowałem jeszcze ISO oraz DR (Dynamic Range - coś jak specjalne turbo dla ISO, poprawia balans bieli i zmniejsza szumy minimalnie kosztem ostrości - tak w skrócie to zaobserwowałem) robiąc zdjęcie kwiatka na tle jakiegoś plakatu, ale cudów in plus i in minus nie zaobserwowałem - wszystko tak jak być powinno. Szumy w granicach wizualnej normy dla słabszych lustrzanek (np ISO 1600, czas 1/5sek z ręki - całkiem wporzo, Kodak by leżał już.)

 

Dodam na koniec że wyczekałem na specjalną promocję przedświąteczną i dałem za niego 1240zł ;) Takiej ceny czekałem od początku wprowadzenia go do sprzedaży. To jest cena od której producent powinien wyjść, a nie ponad 1700zł ;)

 

 

Jakieś pytania ? Jakieś uwagi ? B)

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję nabytku i życzę żeby zrobił dużo ważnych zdjęć ;)

 

Ma podstawie twoich testowych zdjęć (trudno oceniać przy takim rozmiarze) faktycznie długie ogniskowe bardzo pozytywnie zaskakują. Jakość, ostrość, brak widocznych wad absolutnie na plus. Ważne jeszcze jak aberruje ale to okaże się przy słonecznej pogodzie i kontrastowych scenach.

 

Pierwsze wrażenie bardzo dobre szczególnie dla zastosować DO bo mam wrażenie że gorsza jakość będzie objawiać się przy szerokich kadrach. Na pierwszy rzut oka szerokie ogniskowe lepsze (ostrzejsze) w Kodaku - ale tak jak piszę, przy takim rozmiarze jpg-ów trudno oceniać obiektywnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No kolego, gratuluję nabytku. Widzę że zakupiłeś u Maćka :D Oby ci służył jak najdłużej jak nie w reporterce to w DO :) Obiektyw winietuje bardziej niż Kodak na 50% ogniskowej. Na max zoomie jest lepiej niż w dziadku :) Ale to widać gdy fotografowany motyw to ponad 50% jednolitego koloru. Co do jakości zdjęć to trzeba by porównać na tych samych rozdziałkach. Uśrednianie pokazuje że obraz jest bardziej gładki, matryca ma lepszą czułość, górującym kolorem jest zielony, a nie tak nachalny czerwony jak w kodaczku.

poruwnanie_kosciul_usrednianie.jpgporuwnanie_orlen_usrednianie.jpg

 

Ciekaw jestem jak się spisuję gwoźdź Fujika czyli DR na różnych ISO? Już widzę iglicę Pradziada zrobioną przez Ciebie i sikanie po nogach oglądających :D Staraj się przerzucić na RAWy..

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten test to był taki test testów dopiero ;) Chciałem bardziej porównać do starego sprzętu. Kolejny będzie właśnie aby pokazać różnice ISO i DR na jednakowym ujęciu.

 

A tak poza tym to zgadzam się z wami - jakość jest od razu zauważalna mimo że to jpgi, poza tym i tak w użyciu będą Rawy więc kodak nie ma szans,

Merti >> obróbka pomniejszonych i skompresowanych 6 razy jpgów mija się z celem ;) Ale faktycznie, winieta jest ale ostrość i brak szumów robi wrażenie choćby na jpgach.

 

Do reporterki będzie się nadawał idealnie! Jak będzie z DO, zobaczymy ;)

 

Aha, i wiecie co jest w tym wszystkim najciekawsze ?Aparat od 4 dni jedzie na starych czteroletnich akumulatorkach na których Kodak nawet nie chce się włączyć :yahoo: Zrobiłem co prawda ze 300 zdjęć jedynie ale jestem w szoku.

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No gratuluję sprzętu. Też jestem ciekawy jak się będzie sprawował w terenie. Po próbkach widać, że nie jest źle ;)

 

A co do instrukcji to do mojego nikona ma 278 stron w j. polskim ;) Według mnie w tym przypadku Fuji zrobiło wtopę z tą instrukcją online. Nie wyobrażam sobie by za każdym razem uruchamiać komputer jak będzie trzeba zajrzeć, a drukować tyle stron <_< ....no ale to tylko moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to za Oceanem, wszystko musi być dziesięć razy większe niż u nas :) Obserwatorzy prawdopodobnie też ;)

Tak, i używają tych 800-setek do robienia zdjęć na imprezie ... :wacko: 1000 fotek na flicku a z tego 1 można znaleźć taką:

 

4883844769_59790cdee6_z.jpg

Sun over Olympic Mountains

View from Des Moines,WA. about 42.5 miles away.

That was taken @ sunset 8:15 pm to be exact, with no teleconverter.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Fuji FinePix HS10 - na dobre nie zagrzał jeszcze miejsca na rynku, bo jego premiera była w lutym 2010, a już Fuji pokazało następcę HS20. To co stanowi przewagę nad starszym bratem to większa matryca :) Niestety ale wizjer dalej mizerny :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co stanowi przewagę nad starszym bratem to większa matryca :)

A jakaż to jest różnica pomiędzy 1/2.3 a 1/2 cala ? Żadna :D

Upchnięcie 6 mpix więcej niż dotychczas, co wydaje mi się kompletnie bez sensu. Najwyraźniej spece od marketingu przekonali prezesa Fuji że taki ruch podniesie jeszcze bardziej słupki sprzedaży. Mogli pokusić się o wprowadzenie czegoś z 4/3" to byłby dopiero hit.

 

Szkoda że producent nie posłuchał użytkowników i nie podniósł nieco lampy błyskowej aby ryjek nie utrudniał obsługi świetnego obiektywu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogli pokusić się o wprowadzenie czegoś z 4/3" to byłby dopiero hit.

 

ale to raczej niemożliwe - większa matryca to i obiektyw by się musiał zmienić (i traciłby swoją największą zaletę - rozmiar)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Tegoroczne targi w Japonii obrodziły ponownie w ciekawe propozycje mega-zoomów :)

 

Nikon P500 - zoom 36x, a jako jedyny na świeci kompakt zaczyna się bardzo szeroko, bo aż od 22.5mm :yes: Koniec to 810mm :huh:

P500_BK_front34r_off.jpg

 

Jednak największą ciekawostką, jak dla mnie, jest kieszonkowy megazoom Olympus SZ-10: zakres 28-504mm czyli 18x i jest nawet szeroko i jeszcze do tego nie ma takiej ciemnicy :lol: Nie ma RAWów, szkoda, więc jestem ciekaw jakiej jakości foty będzie wypluwał :)

SZ-10_side2.jpgSZ-10_side.jpg

 

I jeszcze takie małe porównanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem ciekawy jak ten Nikon wypada. Jeżeli chodzi o kompakty, To Nikon raczej dobrych opinii nie miał.

 

Dokładnie to samo chciałem napisać. przypuszczam, że przy ogniskowej 800mm wyjdzie mozaika. :)

 

Co jak co sam fotografuje Nikonem, ale nie kompaktem, byłem na 2 szkoleniach nikona i... Lustra wypas, kompakty shit max.

 

I tak w ogóle witam wszystkich po tak długiej nieobecności! :) I'm Back!

Edytowane przez MMateusiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem ciekawy jak ten Nikon wypada. Jeżeli chodzi o kompakty, To Nikon raczej dobrych opinii nie miał.

Pisałem już wam tu kiedyś, że miałem możliwość porównać foty ze swojego starego Kodaka z Nikosiem P100 i jak u mnie na maxie (432mm) wychodziła sieczka to tam to samo zaczynało się 500mm z 678mm dostępnych. Poza tym baterie strasznie zżera wysuwanie i wsuwanie tak długiego obiektywu. Tylko manual ! ;)

 

Brałbym Fuji bez wahania, tylko w sumie nie wiem po co skoro obiektyw niczym się nie różni od poprzedniego modelu ;) Zrobiliby coś z większą matrycą to byłby hit ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.