Skocz do zawartości

Jaki sprzęt do naziemnych dalekich obserwacji


Gość luneta200

Rekomendowane odpowiedzi

Większą matrycę masz w Fujifilm FinePix S200EXR, trza było brać tego, "anie" patrzeć na zuma w HS10 ;) Po za tym większa to już tylko system mikro4/3 :)

 

 

NIe wiem, czy warto jest inwestować w kompakty, nawet z dużym zoomem, czy jednak nie lepiej kupić lustrzankę, ktora ma większa matrycę, co przekłada się oczywiscie na mniejsze szumy - myślę, że zdjęcie "cropowane", czyli powiększane zrobione lustrzanką może dać lepszy efekt niż robione kompaktem z duzym zoomem, ale na mikroskopijnej, szumiącej matrycy. Poza tym obiektywy o znacznych rozpiętościach ogniskowych nie są pozbawione innych wad typu zniekształcenia dytorsyjne, aberracje chromatyczne itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIe wiem, czy warto jest inwestować w kompakty, nawet z dużym zoomem, czy jednak nie lepiej kupić lustrzankę, ktora ma większa matrycę(...)

Temat rzeka. I tak i nie. Różnie to bywa. Zależy co komu potrzeba. Z przewagą jakości też nie ma co demonizować.

 

co przekłada się oczywiscie na mniejsze szumy - myślę, że zdjęcie "cropowane", czyli powiększane zrobione lustrzanką może dać lepszy efekt niż robione kompaktem z duzym zoomem, ale na mikroskopijnej, szumiącej matrycy.

Noooo.... tu bym się kłócił. W teorii tak jest ale wszystko zależy od konkretnego sprzętu. Jako świeży posiadać hiper-ultra-zooma nie narzekam specjalnie na szumy ;)

 

Poza tym obiektywy o znacznych rozpiętościach ogniskowych nie są pozbawione innych wad typu zniekształcenia dytorsyjne, aberracje chromatyczne itp.

W HS10 nie zaobserwowałem jeszcze większych wad. Faktycznie w okolicach 130mm (ekw.) jakaś beczka się robi śmieszna ale zarówno na szerokim (super!) jak i tele wielkich wad nie dostrzegłem jeszcze. O abberacji chyba nie ma mowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę w tych kompaktach to trzeba zakładać z każdej wartości zooma obojętnie czy x18, czy x36 3/4 faktycznej, użytecznej treści. A co dopiero jak mamy bardzo szeroki początek np 24mm. Zawsze na końcu jest ten gorszy obraz, a dodanie cyfrowego zoomu (u nas znanego jako Hard core, Total hard core, imposible pixel core itp :szczerbaty: ) to już gwóźdż do trumny.

 

A swoją drogą ciekawe czy kiedyś będzie porównanie np panasonic fz-18 z konwerteren x2 (x36) i obecnego króla zoomów nikona p-500 :g:

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodanie cyfrowego zoomu (u nas znanego jako Hard core, Total hard core, imposible pixel core itp :szczerbaty: ) to już gwóźdż do trumny.

Nie uogólniaj bo to nie jest wiążąca zasada obejmująca każdy kompakt.

Pisałem już zresztą że np w moim HS10 zoom cyfrowy jest tak dobry że nie widzę sensu robienie tego samego na kompie poprzez crop z dużego zdjęcia.

 

porównanie_kościół copy.jpg

 

Jak chcesz mogę podesłać oryginał fotki z zoomem cyfrowym. Szumy są na zadowalającym poziomie. Plakatu z nich drukować przecież nie będę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie uogólniaj...

 

No tak , ale w większości przypadków tak jest.

 

Ładne porównanie zrobiłeś, idealne warunki. Słońce i śnieg :szczerbaty:. Krzysiek masz może jakieś fotki pod wieczór i bez śniega? Tam powinno bardziej wyjść ewentualne szumy max zoomu.

 

Na Twoim porównaniu ładnie widać jak każda firma ma "swoje" kolory. Kodak ciepły czerwony. Fuji na zieleń zachodzi - zakładam że nie zmieniałeś balansu bieli na jakiś egzotyczny :szczerbaty:. Pozdrawiam. :Salut:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu chciałbym nadmienić że jeśli kolega Virgo strzeli np takiego Pradziada z 4-krotnym zoomem cyfrowym to i tak już wygrał, bo nie musi tachać tych gigantycznych ilości szkieł na wymianę. Przeca na forum na ogół wkleja się zdjęcia tak do 1Mpx, po przeskalowaniu w dół będzie dalej będzie dużo widać, szumy znikną, podniesie się kontrast i wyostrzy, a wtedy nikt już nie podskoczy :D

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek masz może jakieś fotki pod wieczór i bez śniega? Tam powinno bardziej wyjść ewentualne szumy max zoomu.

Chodzi Ci o takie porównanie również? Coś takiego chyba wstawiałem, teraz kurde nie pamiętam już. Nocnych zdjęć też już sporo zrobiłem i na prawdę szumy są na zadowalająco niskim jak na kompakt poziomie.

 

Na Twoim porównaniu ładnie widać jak każda firma ma "swoje" kolory. Kodak ciepły czerwony. Fuji na zieleń zachodzi - zakładam że nie zmieniałeś balansu bieli na jakiś egzotyczny :szczerbaty:

Był już pełny opis tego tekstu. Widać nikt tego nawet nie czytał. Zdjęcia Kodakiem i Fuji były robione na pełnym automacie tak aby pokazać co oryginalnie bez ingerencji autora aparat potrafi wypluć. Fuji faktycznie lekko w zielony wchodzi na auto ale bardzo łatwo to zniwelować balansem bieli i żadnego uszczerbku na tym nie zaobserwowałem, co w Kodaku (niwelacja czerwonego) była momentami awykonalna (cudowanie z robieniem zdjęć w słoneczny dzień na trybie "światło jarzeniowe" etc :szczerbaty: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano właśnie. Przy dobrych warunkach fotografowania różnice między lustrzanką a kompaktem zacierają się, zwłaszcza w ostatnich latach. Lustrzanka lepiej wypadnie przy gorszych warunkach, ALE ...

Pozostaje kwestia obiektywu, który może pogorszyć efekt końcowy (dla cen obiektywów nowych 300-1000zł) lub lepiej "przenieść" te pixele z większej matrycy (dla cen obiektywów >1000 zł). Nie wspomnę o jasnych tele za kilka- czy nawet kilkadziesiąt !!! tys PLN. Ale te to już swoje ważą.

Patrząc na zoom cyfrowy 2x z HS10- efekt oszałamiający jak dla mnie. Robiąc fotki ponad 8 lat temu zoom cyfrowy całkowicie odpadał. Teraz elektronika, optyka a zwłaszcza algorytmy procesorów pomagają ogromnie. Do tego dochodzą wysokie ISO, HDR'y, Stabilizacje obiektywów oraz CMOS'y w kompaktach- parę dobrych lat temu tego nie było. A jak patrzę na 320 czy bodaj 1000fps w kompakcie - no no no... :huh:

Pstrykałem analogowymi Practicą, Zenithem, Canonem lustrzanką, potem cyfrowe: zaawansowany kompakt (Canon G3), S2 IS USM, wróciłem do lustra Canon 550D (fajnie że obiektywy M42 dają radę)...

I powiem Wam jedno: każdy ma swoje zalety i wady. I chciało by się mieć z każdego rodzaju coraz nowsze konstrukcje.

A jeśli mam zobaczyć te Alpy ze Śnieżnika - to w ciągu kilkunastu lat musiałbym znaleźć się tam w odpowiednich pięciu minutach i mieć odpowiedni sprzęt. :blink:

A więc o co chodzi ?! :g:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@vrg - Ja się cieszę że kupiłeś HS10. W czasach jak większość dalekich obserwatorów ucieka w lustrzanki Ty wybierasz kompakt i wygrywasz już szybkością i mobilnością. Poczekaj aż się ociepli i wtedy w teren. Kupiłeś go chyba na jesień, więc dopiero teraz potestujesz. Mnie ta zima już wnerwia, bo kupiłem wężyk spustowy, a przy temperaturze poniżej zera na akumulatorkach robie w nocy 5 - 10 fotek przy 2min naświetlaniu i pa... Też mam do testowania parę nowych (starych M42) obiektywów, a z Szarlotą muszę sobie dać chwilowy spokój bo zmieniła się firma ochroniarska na kopalni i teraz niewiadomo co bydzie jak złapią, a ja tam pracuję. Chyba bardziej się skupię na Pogrzebieniu k. Raciborza by testować szkła.

 

A jest tego trocha IMGP5830small.JPG :szczerbaty:

 

 

 

Edytowane przez Benji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@vrg - Ja się cieszę że kupiłeś HS10. W czasach jak większość dalekich obserwatorów ucieka w lustrzanki Ty wybierasz kompakt i wygrywasz już szybkością i mobilnością. Poczekaj aż się ociepli i wtedy w teren. Kupiłeś go chyba na jesień, więc dopiero teraz potestujesz.

Tak, późną jesienią. Póki co porobiłem mase zimowych i typowo "miejskich" fotek a pod względem DO nie było jeszcze okazji nic zrobić. Ale przynajmniej aparat będę miał już obcykany ;)

A z tym uciekaniem do luster to też nie jest tak. Ci co mają lustra z jednej strony przekonują że to jedyny słuszny wybór jeśli ktoś się waha a z drugiej sami zobaczcie ile osób foci tymi nowymi Panasami, Nikonami i Fuji.

 

Nie jest źle ;)

 

btw: apropos wężyków spustowych. Mój Fuji nie ma funkcji zdjęć z interwałem czasowym. Żal. Ma ktoś doświadczenie z wężykami które mają taką funkcję ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dzisiaj dzieciaki miały okazję oglądać księżyc przez Orestegora, zabawa przednia. Obiektyw niekoniecznie nadaje się tylko do focenia ;-)

 

Użyłem nakładki Tourist FL. (do wyrwania za ok 100-150zł na Allegro) http://www.rugift.com/photocameras/tourist-fl-eyepiece-attachment.htm

 

Przy obiektywie 500mm mam powiększenie ok 55x. Niestety niezbyt jest to wygodne, i przydałaby się nakładka na gwint M42 ale kątowa z większym polem widzenia.

 

 

Czy spotkał się ktoś z taką nakładką ?

 

Musi:

pasować do każdego obiektywu z gwintem M42

kątowa (nie trzeba się schylać)

szersze pole widzenia od Tourist FL.

Nie może obracać obrazu (ma działać jak lornetka/luneta a nie jak teleskop)

IMG_7508_orestegor.jpg

Edytowane przez Rafał ZOOM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

jakby ktos miał ochotę na przetestowanie i opisanie tego testu zestawu d90 + luneta nikona, to tu http://www.fotopolis...dex.php?n=12456 jest konkurs, gdyby trafić na jakieś konkretne warunki to efekty mogłyby być ciekawe

 

W konkursie to raczej nie wystartuję, ale ciągle zastanawiam się nad kupnem takiego lub podobnego zestawu. Ma ktoś doświadczenia z używaniem czegoś takiego do zdjęć dalekoobserwacyjnych? Dodam, że miałem lunetę Celestron Optima 80 i po podpięciu aparatu zdjęcia wychodziły raczej marne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Fotokurierze jest test Fuji HS20. To taki bardziej test porównawczy z HS10. Po jego przeczytaniu i skonfrontowaniu tego co sam już o HS10 wiem stwierdzam iż nie ma czego żałować. Nieco większa matryca niż w HS10 (1/2.3" vs. 1/2") w którą upchnięto o 6 mln px więcej wcale nie daje lepszych efektów. Skoro po kilku zdjęciach piszą o zauważalnych szumach i przebarwionych plamach przy ISO 800 to ja dziękuję bardzo. Poprawili system automatycznych panoram, to dobrze bo w HS10 jest koszmarny i nie warto z niego korzystać. Nie poprawili jednak największych wad HS10 - dostęp do pierścienia ogniskowej i ostrości oraz podglądu przy regulacji MF.

Będzie na pewno nieco szybszy niż HS10.

 

Wiecie gdzie widzę dla niego pole do popisu ? Zdjęcia sportowe a przede wszystkim - praca z telekonwerterami. Przy takiej rozdzielczości i zamontowaniu dobrego TC o współczynniku choćby 3x to może być ogień.

 

Bądź co bądź, trochę Fuji poszło na łatwiznę aplikując EXR i nie poprawiając jednocześnie innych wad "poprzednika".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie robić śmietnika odpisuję tutaj.

 

dziś widoczność była średnia, ale sprawdziłem możliwości Nikona D7000 & Sigma 120-400mm - z POI Gajowice k. Toszka (309 mnpm),

Powiedz mi Jurku, czy to kwestia widoczności że te zdjęcia wyglądają jak wyplute przez jakiś kompakt za 500zł ? :szczerbaty: Nie zbyt dobrze wyglądają te obiekty budowlane, jakieś takie nieostre i zniekształcone na krawędziach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noo, jeśli jpeg nie jest aż tak zmasakrowany w puszce, a nie chce się babrać z RAW, to czemu nie włączać wyostrzania. Sam robię w "dżejkach" jeśli wiem że zdjęcia wyjdą, albo nawet z lenistwa, w przeciwnym wypadku jeśli pogoda zawodzi to RAW jest w sam raz... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Chce kupić lornetkę tak do max 200 zł

Znajomy ma sklep i towar zamawia z tej stronki

http://www.bron.pl/shopbron/listing/optyka/lornetki/187/1/1/3/10

Zastanawiam się nad którąś z trzech lornetek:

http://www.bron.pl/shopbron/product/OPTYKA/Lornetki/Lornetka-GALILEO-26x502/34979

http://www.bron.pl/shopbron/product/OPTYKA/Lornetki/Lornetka-Baigish-20x50/37100

http://www.bron.pl/shopbron/product/OPTYKA/Lornetki/Lornetka-SLAWIA-10-80x50-zielona/41042

Zależy mi na dobrym zoomie, nie potrzebuje jej do obserwacji nieba, lecz np: horyzontu

Którą byście z tych trzech polecali?

 

Edit: Czytam poradniki i z tego co tu przestawiłem te powyższe to podobno chłam, wiec sam nie wiem co by tu wybrać taniego ale dość dobrego...

Edytowane przez Patb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba ze zaszaleć i kupić taki sprzęt jak:

Lornetka NIKON Action VII 12x50

http://www.nokaut.pl...-vii-12x50.html

 

Witaj, tych trzech, które przedstawiłes powyżej to rzeczywiście raczej nie ma co brać do ręki.

Ja moge polecic Ci Nikona lub Yukona. Niedawno zakupilem Yukona 20x50 - przybliżenie super, jakość dość dobra, ale troche o zmierzchu była za ciemna, więc wymieniłem na Nikon Action 16x50 EX. Nie jest to sprzęt marzeń ale do DO może być :) (to własnie przez nią wypatrzyłem Tatry z Dobromierza :)). w takich lornetkach z dużym powiększeniem musisz troche nakręcic się ostrością. Mam jeszcze starą tanią 10x50 i to przez nią najczęściej obserwuję, bo jest jasna i ostra. W lornetkach o powiększeniu rzędu 16x, 20x powinien być większy obiektyw żeby była jasna.

Nikona możesz brać , z tamtymi daj sobie spokój wg mnie.

No i nie kupuj czasem lornetki z zoomem

Edytowane przez rafal44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.