Skocz do zawartości

Spece od okularów - doradźcie!


Marcin_G

Rekomendowane odpowiedzi

Salouto :salu:

Ciągle po głowie chodzą mi okulary :smoke: do planetek, potrzebował bym coś w zakresie ogniskowych 7~8mm: Waham się między następującymi konstrukcjami:

- Celestron X-cel 8mm

- Celestron Ultima 7,5mm

- Vixen Lahntan 7mm

- Tele Vue Plossl 8mm

- University Optics Ortho 8mm

 

Co byłoby najlesze :?: Okular docelowo stosowany będzie z Makiem 6" f/12.

 

Co radzicie :?: I dzięki za porady :notworthy::Kwiatek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to od czasu jak porównałem lantany Vixena z naglerami, to chyle czola przed tymi

pierwszymi. Dlatego śmiało mogę Ci polecić Vixena 7mm. Celestrona Ultimy bym nie

bral, bo on ma Eye Relief 5 mm i będziesz machał rzęsami po soczewce. Za Celestronem

X-Celem moze przemawiac 20mm Eye relief i duze pole 55 stopni. Z tym, ze nie nalezy

ufac polom podawanym przez Celestrona. Dla Ultimy 30mm podaja oni 50 stopni, a ma

w rzeczywstosci 47 (zmierzylem!).

 

TeleVue Plossl 8mm bedzie mial Eye relief wynoszący 6mm wiec komfort obserwacji tez

bedzie kiepski.

 

Tego University Optics Ortho 8mm nigdy nie widzialem.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Początkowo skłaniałem się X-Celowi Celestrona: kosztuje 60 dolców, szkło ED, śrenica odsunięta na 20mm i pole 53 (zmierzone) zamiast 55 deklarowanego.

Z kolei wiele osób "pieje" z zachwytu nad Vixenem...

Ortoskop "kusi" mnie, bo to...Ortoskop.

Poszukam jeszcze w WWW coś o University Optics.

Dzięki za uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinie lantan vixena owszem ale nie w tym rozmiarze. Power 260X leży w zasięgu maka ale raczej słaniałbym się ku 180-220X więc raczej potrzebujesz okularu 10-8 mm.

Ja wbrem logice niejako zakupiłem do planetek naglera 4,8mm ponieważ zauważyłem że te okularu świetnie punktują/rozdzielają szczegóły obrazu, na pewno jednak w lantanie kontrast bedzie lepszy. Pole ma drugprz. znaczenie jednak jeśli ma to być obserw. bez napędu to raczej podaruj sobie ploosle i ortoskopy-zamęczysz się tylko.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Nic nie zakładaj z góry bo dobrowolnie na plotki zamiast rzetelną wiedzę skazukesz się 8)

Wypróbuj najpierw nowoczesnego zooma Lnatanum do Planet a potem go dopiero odrzucaj lub nie a będzie to świadomy i dobry wybór 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinie, tak jak napisał Janusz. Ja też byłem zrażony do zoomów, ale zmieniłem o nich

zdanie gdy rzuciłem okiem przez Vixena LV 8-24 mm. Wielokrotnie przez niego patrzyłem, mam go pod ręką i jestem nim bardzo mile zaskoczony. Na pewno nie będziesz żałował

takiego zakupu.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie

Przede wszystkim nie chce zooma bo mam dwa dobre okulary stałoogniskowe

Natomiast moja niechęć do optyki zmiennoogniskowej wynika z przyzwyczajeń fotograficznych. Zoomy w porównaniu z optyką stałoogniskową mają mniejszy otwór względny, gorszą ostrość, problemy z winietowaniem i dystorsją, wymagają większej ilości soczewk, a więc są podatniesze na utratę kontrastu i tworzenie blików (reflexów).

Poza tym zoom Vixena kosztuje 2x więcej niż stałoogniskowe Lantany w przedziale ogniskowych 7~15mm.

Gdybym teraz zaczynał kompletować okulary, mooooże bym się nad tym zoomem zastanawiał, ale nie obecie, gdy rozważam zakup ostatniego już :cry2: okularu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin G dobrze pisze. ja dopiero zaczynam kompletowac okulary ale na zooma tez sie nie skusze, widzialem je juz na roznych spotkaniach i jakos tak nie przemawia do mnie juz sama idea ("..jak cos jest do wszystkiego to jest do .....") . zdecydowanie wole miec 3 okularki niz jeden a pewien jestem ze kazdy z nich bedzie duzo lepszy od zooma ustawionego a ta sama ogniskowa co dany okular(oczywiscie w odpowiedniej klasie).

natomiast ten lv vixena . hmm to jest to i na takiego 12mm zaczynam oblawe :)

 

pozdr

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Adoramie cena LV 8-24 mm to 170 USD. Zeby pokryc jego zakres ogniskowych trzeba

kupic przynajmniej trzy okulary. Zeby byla ta sama klasa (lub lepiej) trzeba zaintesowac w lantany Vixena powiedzmy 7mm, 15mm i 25mm. Kazdy z nich kosztuje 120 USD. Sumaryczny koszt to 360 USD, czyli ponad 2 razy wiecej niz za zooma.

 

No chyba, ze wejdziesz w trzy Celestrony X-Cel np. 8, 18 i 25 mm, ktore kosztuja

po 56 USD sztuka, wtedy wyjdzie Cie to samo co zoom Vixena. ALe X-Cel to nie

lantany...

 

Ja tez nie wierzylem w zoomy, dopoki nie zerknąlem przez Vixena. Polecam przez niego

popatrzec...

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat mam vixena lvw 5 i 8mm. Duże pole widzenia 65 stopni. Dobry eye relief. Ostrość do brzegu. Na pewno są warte swojej ceny, choć nie są tanie. Osobiście kupowałem je w Pradze w cenie ok. 1000 zł sztuka, co w porównaniu z cenami w USA nie jest rzecz jasna mało. Ale jak je zobaczyłem to kupiłem i nie żałuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.