Skocz do zawartości

C8n czy Bresser Messier R127L


siwy99

Rekomendowane odpowiedzi

Nie sądzę. Zamiana niezłego Newtona na średniej klasy achro to strata energii. Pamiętam obrazy z C8N przy dobrym seeingu - nic nie zastąpi rozdzielczości dużego lustra. Zdarzało się, że ciągnęliśmy 500x i więcej. Spróbuj tak w achro ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z polaris`em.

Obrazy planet (w szczególności właśnie Saturna) przez C8N potrafią pozytywnie zaskoczyć. Myślę, że lepiej było by zainwestować trochę w filtry typowo planetarne: polaryzacyjny, neodymowy może kolorowe, aby poprawić kontrast na obiektach o mniej zróżnicowanej jasności/kolorach widocznych szczegółów i ewentualnie przyciemnić trochę obraz w przypadku naprawdę jasnych obiektów.

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o kupnie refraktora i że przez taki sprzęt zobaczę dokładniej planetki , newtona nie mam zamiaru sie pozbywać !przed chwilą zerkałem na księzyc pow.333x obraz super , jowisz max 200x , przy 333x trochę rozmyty obraz mniej szczegułów .Czyli mając takiego newtona kupno tego refraktora nic mi nie da ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o kupnie refraktora i że przez taki sprzęt zobaczę dokładniej planetki , newtona nie mam zamiaru sie pozbywać !przed chwilą zerkałem na księzyc pow.333x obraz super , jowisz max 200x , przy 333x trochę rozmyty obraz mniej szczegułów .Czyli mając takiego newtona kupno tego refraktora nic mi nie da ?

 

 

Zdecydowanie da - pogorszenie obrazu, Jeżeli celujesz tylko w teleskop planetarny to pomyśl nad Makiem lub podobnym w granicach 127-150 mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz z piątku na sobotę miałem okazję oglądać Jowisza i Księżyc z refraktora 150/750 i mojego Maka 150

Nie ukrywam, że po raz pierwszy oglądałem w dobrych warunkach tak jasne obiekty . W refraktorze

nie pomogły nawet najbardziej wymyślne kombinacje filtrów. Każdy szczegół i obiekt otoczony fioletami

zieleniami , a na Jowiszu odkryliśmy grubą niebieską atmosferę :szczerbaty: , to oczywiście żart

Co do maka po raz pierwszy podziwiałem szczegóły pasów i momentami w pełni wyraźne turbulencje atmosfery.

Weź jednak pod uwagę bardzo małe pole obrazu dawna przez maki i inne układy długoogniskowe

Co do trwałości to trudno powiedzieć , konstrukcja zamknięta , ale nic nie jest na wieki.

Założenia są mniej więcej takie:

Refraktor - szerokie pola, gromady otwarte

Newtony - DS

Maki - planety

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ! do ds i planet używam newtona 200/1000 c8n posiadam refraktorek skywatcher 100/500 ,interesuje mnie sprzęt typowo planetarny !!! najbardziej lubie ogladać saturna jowisza księżyc ,czy taki MAK180 OTA PRO będzie dużo lepszy od mojego newtona ? nigdy nie miałem maka w ręku !

Pozdrawiam siwy99

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy muszę mieć napędy przy montarzu cg5 aby taki mak dobrze śmigał ? i jakie najwieksze pow. moge uzyskac w takim maku zakładajac że warunki do obserwacji są dobre ?

Pozdrawiam siwy99

 

 

Powiem krótko i tak i nie

Napęd w jednej osi jest dobry jeżeli nie chcesz kręcić za obiektem (obiekt zawsze w polu widzenia)

Największe użyteczne powiększenie ( poza Księżycem )jakie uzyskałem to ok 250 razy , oczywiście ekstrema się zdarzają

i można pociągnąć więcej ale to bardzo,bardzo rzadko. Generalnie starcza ok 200 razy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wielkość pow.jakie można uzyskać w maku zależy bardziej od średnicy soczewki i ogniskowej czy od warunków (seeing)bo pisałeś że max to 250X ,a ja ostatnio oglądałem księżyc swoim newtonem 200/1000 i przy pow. 333x obraz był super !jowisz max 200x ,a jakie maksymalnie pow.mogę wycisnąć z tego (MAK180 OTA PRO) przy obserwacji księżyca zakładając że seeing będzie idealny ?

pozdrawiam siwy99

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wielkość pow.jakie można uzyskać w maku zależy bardziej od średnicy soczewki i ogniskowej czy od warunków (seeing)bo pisałeś że max to 250X ,a ja ostatnio oglądałem księżyc swoim newtonem 200/1000 i przy pow. 333x obraz był super !jowisz max 200x ,a jakie maksymalnie pow.mogę wycisnąć z tego (MAK180 OTA PRO) przy obserwacji księżyca zakładając że seeing będzie idealny ?

pozdrawiam siwy99

 

Przecież ładnie napisałem : maksymalny UŻYTECZNY, a dalej poza Księżycem

 

To że dosadzisz z powerem , ma się nijak do użytecznego powiększenia.

W naszych warunkach zawirowania atmosfery bardzo rzadko kiedy umożliwią

poprawę jakości obrazu (czytaj rozdzielczości ) wraz z powiększeniem.

 

A max z 180 było coś w granicach 700-800 teraz nie pamiętam.

Próby zrobiliśmy w tym roku na pokazie zorganizowanym w tym roku w Siemianowicach Śląskich

Mak 180/2800 okular 7 albo 8 + barlow x2 , obiekt : Saturn

Jakość obrazu - fatalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siwy99, trudno mi ocenić czego się spodziewasz, ale Twój C8N przy dobrej kolimacji i optyce okular/barlow da Ci takie obrazy planet, że szukanie czegoś o mniejszej aperturze to marsz w ślepą uliczkę i to w dodatku "na upartego".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!ja tylko pytam ! czytałem recenzje bressera R127L użytkownik twierdzi że to dobry sprzęt do planet , ale bresser był poruwnywany do tala 100 więc pytam na forum jak się ma taki bresser do mojego C8N 200/1000 zostałem przekonany że majac 200/1000 nie ma sęsu kupować refraktora 127/1200 ok! więc pytam dalej jaki sprzęt jest lepszy do planet od mojego newtona ? doczytałem że mak ,wszedłem na stronę D.O. i poczytałem recenzje uzytkowników ,a to jedna z nich :

 

"Witam. Jako szczęśliwy posiadacz MK 180/2700 SW mogę powiedzieć iż naprawdę teleskop jest rewelacyjny w tym przedziale cenowym i jak najbardziej warty tej ceny. Obrazy które daje ta maszynka są rewelacyjne co dobrze świadczy o jakości optyki w tym instrumencie. Jak najbardziej polecam do planet i Księżyca aczkolwiek obrazy DS z długimi okularami typu SWAN nie odstępują od obrazów dawanych przez NEWTONA 200/1000. Śmiało mogę stwierdzić iż punktowość gwiazd w całym polu jest rewelacyjna dlatego proste Newtony odsyłam do Lamusa. Obrazy gromad kulistych ze wzgledu na bardzo dobrą punktowość gwiazd porównał bym raczej do newtona w okolicach 10", natomiast obrazy planet i Księżyca do dobrej klasy refraktora około 6" przynajmniej ED. Pozdrawiam Krzysztof z Krakowa."

 

tu jest reszta tych recenzji :

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping/opinie.php?id=817

Zadzwoniłem do D.O. zapytałem o tego maka i jak sie taki mak ma do newtona 200/1000 zaznaczajac że tylko dnosnie obserwacji planet ! sprzedawca twierdzi że do obserwacji planet to zdecydowanie mak 180/2700 będzie dużo lepszy od newtona.

W jednej z opinii gość pisze że obrazy planet w tym maku są lepsze niż w mewlonie 180, to ja już nic nie czaje!

Czyli nie mam możliwości zobaczyć ładniejszego(bardziej wyraźnego) saturna lub jowisza niż w moim 200/1000 tak ?

Pozdrawiam siwy99

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siwy99 , za bardzo już mieszasz , konstrukcja mewlonów to inna para kaloszy

Jeżeli chcesz teleskop planetarny to prócz maka za rozsądne pieniądze nic innego nie znajdziesz

 

Zobacz ofertę Takahashi, seria Epsilon i BRC , ale bez pięciu cyferek PRZED przecinkiem nie podchodź

atu masz coś o mewlonie:

http://www.astrophotography.pl/mewlon180.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak za bardzo namieszałem to przepraszam !mam bardzo małe doświadczenie więc czytam recenzje innych użytkowników np.taką :

 

"JACEK 2008-05-05

Wysokiej klasy Mak,testowalem go z "Mewlonem-180mm". Wlasciciel Mewlona byl porazony jakoscia obrazow, -"jezeli nie takie same to odrobine lepsze w Mak-u."- lustro chyba ma troche wieksza srednice niz Mewlon 180 gdyz obrazy byly jasniejsze. Wspaniale plaskie pole obraz pozbawiony aberacji- testy dzienne na brzegach anten,dachow itp. pograzyly w aberacji nawet najlepsze 4 calowe APO. Wady: Male poleMaka + okulary np.ortho o rownie malym polu = montaz z napedem. duze f-15 plasuje go w dziale planetarnch scop-ow. Bardzo polecam gl. do: planet i Ksiezyca - to 1/3 ceny podobnego Maka z inna metka ale o takiej samej jakosci obrazow. "

 

Po przeczytaniu takiego opisu pomyślałem super teleskop do planet ! ale ja wolę zapytać co sądzą o tym forumowicze i dla tego pytam was!

Pozdrawiam siwy99

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... więc pytam dalej jaki sprzęt jest lepszy do planet od mojego newtona ? ...

Na przykład newton 250mm!!!

 

W bardzo dobrych warunkach to apertura zdecyduje co zobaczysz na planetach. W gorszych warunkach zdecyduje o tym seeing.

W obserwacjach planetarnych system optyczny dla teleskopów zwierciadlanych ma znaczenie drugorzędne. Refraktory mają wyraźnie większy kontrast ale jeżeli zaczynamy rozważać apertury 8" to pojawia się problem ceny i gabarytów.

Nie wiem jakiej jakości jest optyka w Twoim newtonie ale rację ma polaris pisząc, że 7" to mniej niż 8"!

MAK lub SC będzie tylko znacznie zgrabniejszy i mniej wymagający dla montażu ale ma też swoje wady: jest drogi, korektor/menisk lubi parować...

 

Jeżeli kręcą Cię obserwacje planetarne, to rozważ proszę nasadkę dwuoczną. To jest w obserwacjach planetarnych sprzęt NR1!!!

Daje naprawdę zadziwiający progres w wizualu! Warto na pierwsze bino-obserwacje wybrać Księżyc -łatwiej nauczyć się bino-patrzenia ;)

 

Planeciarskie pozdrowienia :)

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ! pierwszy raz słyszę o czymś takim ! gdzie mogę coś takiego nabyć i na co zwracać uwagę jestem osobą noszącą okulary !

 

 

Jak to mówią : kto pyta - nie błądzi, ale w tym przypadku google nie boli a wystarczy:

http://www.google.pl/search?q=nasadka+bino

Najpopularniejsze to te z William Optics , mają w standardzie 2 okulary 20 mm (pole 66 stopni i komfortowy ER )

oraz barlowa 1,6 do refraktorów i bez tego ładnie ostrzą w maku. Dwuoczne patrzenie poprawia widoczność wielu szczegółów

A mniej więcej wygląda to tak jakbyś patrzał na płaski obraz z odległości 30 cm ( w szkole uczyli że to dobra odległość do czytania :Boink: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.