Skocz do zawartości

DO industrialu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem nowy na tej stronie ale bardzo interesuje się Dalekimi Obserwacjami (szczególnie kominy, maszty). Mieszkam

w Krakowie i jak codziennie biegam na Błoniach to widzę w oddali RTCN Chorągwica. Mam pytanie z jakiej najdalszej

odległości udało się wam zaobserwować maszt w Chorągwicy? Chodzi mi szczególnie o to z jak daleko można go zobaczyć gołym okiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz ale nie powiesz mi że masz aż tak sokoli wzrok że z daleka wypatrzysz kikut który praktycznie zlewa się z tłem? Sądzę iż 50 km to górna granica dostrzegalności gołym okiem, a to jest też uzależnione od obserwatora predyspozycji czyli czy jest normalny wzrokowiec czy też ma nadwzroczność czyli jest dalekowidzem. Ale tak na prawdę do wszelkich obserwacji DO najlepiej mieć przy sobie lornetkę ;) ...

 

Chorągwica ze Szczebla 30 km

Choragwica_ze_Szczebla.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą jesli chodzi o maszty to rekord napewno padł jeśli ktoś robił zdjęcia masztu w Gąbinie. czy ktoś moglby zaprezentować symulacje z jak daleka można go było zobaczyć? Przyjmiłmy też warunki

dobre czyli obserwacja w nocy.

a może ma ktoś zdjęcia tego masztu robione ze sporej odległości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka obserwacja jest możliwa jedynie jeśli patrzymy z czubka któregoś z tych masztów. Skrzyczne "widzi" się też z Górą Św. Marcina w Tarnowie.

Najdalsza w naszej części teoretyczna obserwacja to ponad 300km odległość pomiędzy masztem na Kralovej Holi (niskie Tatry) a rumuńskim masztem na szczycie Curcubata (Masyw Biharu). Stacje radiowe z tej lokalizacji słychać nawet u mnie, w Busku-Zdroju.

Krążą też opowieści że z PKiN w Warszawie widać Św. Krzyż - ale to bajki, taka obserwacja nie jest możliwa. Natomiast PKiN miał chyba widoczność optyczną z masztem w Gąbinie.

Miraż jakiegoś masztu w krajach bałtyckich, widoczny z Gdańska jest uwieczniony na zdjęciach na tym Forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nocna inudstrialna panoramka z okolic Gębiczyny ( symulacja http://www.udeuschle.selfhost.pro/panoramas/panqueryfull.aspx?mode=newstandard&data=lon%3A21.41875%24%24%24lat%3A49.97206%24%24%24alt%3Aauto%24%24%24altcam%3A1%24%24%24hialt%3Afalse%24%24%24resolution%3A60%24%24%24azimut%3A1.8%24%24%24sweep%3A45%24%24%24leftbound%3A339.3%24%24%24rightbound%3A24.3%24%24%24split%3A20%24%24%24splitnr%3A3%24%24%24tilt%3A-1.45833333333333%24%24%24tiltsplit%3Afalse%24%24%24elexagg%3A1.2%24%24%24range%3A300%24%24%24colorcoding%3Atrue%24%24%24colorcodinglimit%3A109%24%24%24title%3AZugspitze%24%24%24description%3A%24%24%24email%3A%24%24%24language%3Aen%24%24%24screenwidth%3A1366%24%24%24screenheight%3A741 )

th_DebPolMielopis.jpg

i prośba o rozpoznanie , 1 ? - kierunek pokrywa sie z RTCN na Świętym Krzyżu tyle ze znalezione w sieci nocne zdjecie pokazuje swiatełka na szczycie i poniżej a tu są jeszcze nizej trzecie .

2 ? - na prawo od Elektrowni Połaniec

4 ? , 5 ? w tle wzgórz w okolicach Dąbrowicy , 5 ? - może wystajacy zza tych pagórków komin z kopalni w Machowie ?

Całkiem na prawo tez coś swieci ale tam juz całkowicie nie mam pomysłu co by to mogło być :)

Edytowane przez gezeb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 i 4 to pewnie jakieś BTSy albo maszty pomiarowe pod elektrownie wiatrową (o ile są oświetlone). Komin w Machowie to będzie nr. 5. Obiekt na prawo od komina w Machowie to być może komin huty w Sandomierzu. Kierunek pasuje. Gdyby był kadr jeszcze bardziej na prawo to by było widać kominy w Stalowej Woli.

 

1 - to na pewno Św. Krzyż

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No to mamy pewność, że gdyby na Kukurydzy na 1000leciu wystawić kamerę w kierunku Jesioników, to byłby piękny widok ;-)

Rozpoznaje tam, Kururydzę, Stalexport, Altus-a

To co montujemy ? Jedna na Sudety i druga na Tatry ;)

 

Ze swojej strony dodam, że mam kilka szerokich panoram całego GOP-u z Biskupiej. Z 10.07. oraz 23.09. Postaram się w najbliższym czasie dokończyć opis i pójdzie na DO :)

 

Ale przydałaby się większa ogniskowa bo 400 mm to jednak zdecydowanie za mało na takie obserwacje. Muszę pomyśleć o jakimś TC x 2 :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.