Skocz do zawartości

Zaginiony gwiazdozbiór?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Szukałem już sporo ale nie mogę znaleźć żadnej informacji o czymś takim.

Kiedyś jako kilkunastoletni chłopak spoglądałem w niebo i zapamiętałem do dziś 3 szczegóły nieba z tego okresu.

 

Wielka niedźwiedzicę którą nazywałem duży wóz,co jest do dzisiaj, następnie mały wóz który już się okazał nim nie być (Plejady) oraz pewien gwiazdozbiór chyba ,co wyglądało mniej więcej tak:

post-17318-125062999965_thumb.jpg

 

Czy ktoś z Was wie co to mogło być? Wydaje mi się ze to było latem na wschodzie całkiem blisko zenitu.Mieszkałem na Pomorzu.

Problem w tym ze ten obrazek jest z pamięci ale na 55% mogę powiedzieć ze chyba tak to wyglądało.Na pewno kształt ale czy ta 7 była w lewo czy w prawo nie jestem pewien.

Edytowane przez DaVidoSS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to Skorpion :D

hehe, pasuje kształtem na Skorpiona, ale kolega musiałby mieszkać w Nigerii by widzieć go blisko Zenitu :)

 

ja obstawiam Łabędzia, gdyż jest to piękny gwiazdozbiór rzucający się w oczy na letniem niebie. A za zle położenie gwiazdek można winić ilość lat jakie minęła od czasów dzieciństwa :)

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli latem i blisko zenitu to może był to po prostu Łabędź ?

post-5726-125063234895_thumb.jpg

 

Pozdrawiam

 

lech

Jeju !!! Oczywiście ze to to...

Najlepsze jest ze patrzyłem na ten gwiazdozbiór ale mojej siódemki nie widziałem..

Dziękuje serdecznie...

post-17318-125070826482_thumb.jpg

Edytowane przez DaVidoSS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć i o Jezu!!

 

Dziś odnalazłem moja 7-emkę na niebie.

Okazało się ze Her M.K miał racje.

To jest Orion.

Rozpoznałem te cześć tego gwiazdozbioru dopiero gdy Księżyc poszedł spać.

 

Obserwacje zaczęły się okrutnie od defektu silnika osi RA. Także Auto-Star raus!

No ok skoro już tu jestem rozłożony to tu jest Jowisz tu Księżyc a tam Mars po drugiej stronie. Pożegnałem Latarnie krótkim ''Pa oślepiaczu'' i nastała ciemność.Zupełnie jakby ktoś światło zgasił...

No i się zaczęło...co gdzie jest? O jej pojęcia nie mam. Przydała by się jakaś mapa lub coś. O tu to chyba Lutnia będzie z Vega. O to tam chyba był ten pierścionek..

Zaciaglem teleskop w tym kierunku i po 30min popychania znalazłem Ring Nebula ku swojemu zadowoleniu.Następnie skierowałem obiektyw na inny widoczny obiekt -Plejady.Fajne jaśniutkie gwiazdeczki..oczywiście znowu za duży power ale cóż to największy okular jaki mam. Tak se patrze a tu nagle --siuuut--> przeleciał jakiś speedy. Prościutko przez Plejady godzina 4.03. Coz to mogło być?

Popchałem za nim teleskop i zauważyłem ze w trakcie lotu na ułamek sekundy znikał kilka razy.Chyba od prędkości bo pisze Wam ze zasuwał jak rakieta.

Potem ponieważ z powodu własnego lenistwa i głupoty nic nie moglem znaleźć innego ,pchałem rurę to tu to tam ciągle patrząc w okular. Niestety ..Gwiazdy ,gwiazdeczki ,setki podwójnych systemów nawet jeden potrójny ale żadnego pięknego DS. A niebo czyściutkie jak łza. Juz tak parę godzin szukam igły w stogu siana aż tu nagle przypomniałem sobie o "siódemce"..

Rozejrzałem się tu i tam nie ma. No dobra gdzie może być ten Łabędź..Nagle patrze JEST.!!!TO ONA!!100% ale i tak nie mam pojęcia co to za gwiazdozbiór ale zapamiętam gdzie był i w domu sprawdzę ...myślę sobie.

Skoro odnalazłem moja 7-emkę to i zapchałem nań teleskop mniej więcej ,patrze w okular .i...

-aż czapkę zdjąłem z głowy.

Niesamowity widok. Co za ogrom...co za piękno!!

Każdy wie o co biega..

post-17318-125183716279_thumb.jpg

Potem jeszcze zapchałem obiektyw na "boginie światłości" Venus mega power , daje tak po galach kolorkami jeszcze gorzej niż Mars.Heh po czymś takim co widziałem w Orionie nie ma u mnie szans.

Pora na mnie...Brak filtrów słonecznych.

Edytowane przez DaVidoSS
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.