Skocz do zawartości

M13


wimmer

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Szkice świetne, ale niestety muszę się czepnąć. Nie wiem na którym etapie to powstaje u Ciebie, ale jest problem ze skalą szarości którą umieszczasz pod szkicami. Nie wiem czy ktokolwiek zwracał juz na to uwagę, ale jest ona zła. Na początku aż niedowierzyłem oczom i już chciałem zacząć regulować monitor, ale jednak przetestowałem obrazek w PS. Co wyszło widać w złączniku (przepraszam za takie potraktowanie szkicu) Nie bardzo rozumiem tego napisu pod skalą że niby jednocześnie jest i źle i dobrze??

Ale grunt w tym że skala jest zła, mimo że na obrazku są obszary ciemniejsze od 3 i jaśniejsze od 1. Może problem pojawia się podczas kompresji do JPG? Ale popatrzyłem wcześniejsze szkice i tam jest tak samo.

Pozdrawiam, Maciej

m13.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha... i stanowczo trzeba jeszcze popracować nad odzwierciedleniem punktowości gwiazd bo ta aktualna nijak nie odwzorowuje ich rzeczywistej jasności. Ponadto wimmer musi bezwzględnie nauczyć się temperować ołówki z dokładnością 1/10 λ. No i jeszcze papier... tak, papier! Papier musi być specjalnie czerpany i pokryty powłokami dielektrycznymi.

 

Wszytkim, których nie zadowala wysoka jakość obrazów PRZYPOMINAM, że szkice wimmera należy oglądać tylko i wyłącznie przy pomocy odpowiedniej kątówki 2'' przytkniętej do monitora. Wtedy te ciemniejsze i jaśniejsze obszary pokrywają się z wadami własnymi kątówki i uzyskujemy perfekcyjnie naturalny obraz obiektów głębokiego nieba.

 

Pamiętajcie o odpowiednio wczesnym wystawieniu monitora na balkon, żeby się dobrze wychłodził przed obserwacjami.

 

:Boink: :Boink: :Boink: :Boink: :Boink: :Boink: :Boink:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O czym Wy tu w ogóle rozprawiacie?? Przecież do wykonania dobrego szkicu, potrzebny jest specjalny montaż z prowadzeniem ołówka, którego koszt jest 3-krotnie wyższy od dobrego montażu do astrofoto!:szczerbaty:

Wimmer wykonuje wszystko nieprawidłowo, więc....efekt jest taki, jaki jest:ha:.

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem w którą stronę prowadzicie dyskusję i po co takie komentarze? Chodzi mi jedynie ot że skoro coś nie działa po co to wklejać i wprowadzać ludzi w błąd? Skoro ta skala jest wklejona to musi spełniać jakąś rolę? Czy nie? Czy to tylko bajer? Jak się mylę to przepraszam z góry, wyraziłem jedynie swoją opinię na ten temat.

Pozdrawiam, Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie.

To nie jest tylko bajer. Skala służy do ustawienia monitora mniej-więcej tak, aby szkic wyglądał podobnie jak u mnie. Co za tym idzie będzie on wyglądał mniej-więcej tak, jak ja go widzę i różnica w jasności monitora nie doprowadzi do tego, że ktoś powie: Ja nawet w 16" nie mam takich obrazów M13. :)

 

Obydwa napisy są na granicy widoczności, gdyż różnią się tylko jednym tonem odcienia w skali podstawowej szarej (jak w większości programów graficznych - paleta "grays").

Napis GOOD ma być widoczny, a napis BAD ma nie być widoczny. Dlaczego jest tak jak jest? Bo nie da się zrobić w .jpg ani w .gif pojawiających się i znikających napisów, które w jakiś sposób dopasowują się do jasności monitora. Trzeba oby dwa napisy potraktować bardziej intuicyjnie, a mniej od strony technicznej poprawności.

A więc:

Patrzę na szkic i widzę 2 napisy GOOD i BAD - a więc coś jest nie tak. Czytam, co pisze obok napisu BAD i stosuję się do tego. Zmniejszam jasność aż zostanie tylko napis GOOD - co znaczy, że tak jest GOOD :)

Jeżeli napis BAD tylko lekko majaczy, to wtedy odsuwam się około 1 metr od monitora i już nie powinno być go widać, więc jest GOOD.

 

Krateczki służą do regulacji kontrastu i jasności gamma. Nieważne, jakie szkic zawiera odcienie. Przy niskim, bądź zbyt wysokim kontraście i jednocześnie gammie zlewają się nawet 4 czarne albo 4 białe. Jednak te krateczki nie znajdują zastosowania we wszystkich monitorach. Widziałem ten wzornik na wielu monitorach - niektóre świecą tak, że bardzo ciężko to wyregulować, a przy okazji szkic staje się widzianym z 16 cali a nie z 5 cali ;)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wimmerze, dziękuję za rzeczowy komentarz. Wiem o co z tym wszystkim chodzi. Jedyną intencją mojego pisania był fakt, że czy to po konwersji do JPG czy jeszcze z innych powodów pierwsze dwa kwadraciki są jednakowo czarne niezależnie od ustawień monitora. Mówię o tych załączonych przez Ciebie plikach. Zobrazowałem to rozjaśniając mocno Twój szkic, by to uwydatnić. W tej sytuacji niemożliwe jest rozdzielenie tych dwóch kwadratów z czysto fizycznego punktu widzenia.

Pozdrawiam, Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj. Tu na forum nie widać różnicy, choć wydaje mi się, że jest delikatna, ale nie wiem czy to sugestia, czy coś z monitorem. Jak odpalam i obrabiam szkice w GIMPie to kwadraty się różnią.

Chyba kompresja. Pobawię się tym.

Dzięki za podpowiedź. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę musiał wymyślić coś lepszego,jakiś lepszy sposób regulacji... Albo wytne po prostu jeden kwadracik :D

Sprawdziłem dziś te kwadraciki przy minimalnej i maksymalnej jasności monitora. W obu skrajnych ustawieniach (i oczywiście w tych pomiędzy) wszystkie kwadraciki się od siebie wyraźnie odcinały, jedynie dwa pierwsze z lewej (te, o których pisze piters) cały czas się ze sobą zlewały. Jedynie przy maksymalnie ściemnionym monitorze kwadracik 3 miał tendencję do zlewania się z "dwójeczką". Oczywiście na samym szkicu różnica była dość spora.

Tak więc - czyżby faktycznie zostawała tylko kalibracja?

A może ktoś ma kalibrator? Wtedy do Jodłowa zamiast teleskopów zabierzemy monitory i będziemy wyrównywać :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj. Tu na forum nie widać różnicy, choć wydaje mi się, że jest delikatna, ale nie wiem czy to sugestia, czy coś z monitorem. Jak odpalam i obrabiam szkice w GIMPie to kwadraty się różnią.

Chyba kompresja. Pobawię się tym.

Dzięki za podpowiedź. Pozdrawiam

No właśnie. A może niższy stopień kompresji, bądź inny format pomogą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.