Skocz do zawartości

Prezent Księżyca na sylwester!


Dementorin

Rekomendowane odpowiedzi

Może na temat nieco za wcześnie, ale 31 grudnia 2009, na Polskim niebie będzie można obserwować częściowe zaćmienie Księżyca!

Początek zaćmienia półcieniowego: 17:15

Początek zaćmienia częściowego: 18:51

Maksimum zaćmienia częściowego: 19:22

Koniec zaćmienia częściowego: 19:53

Koniec zaćmienia półcieniowego:21:30

 

To będzie moje pierwsze zaćmienie Księżyca i mam wielką nadzieję na udane obserwacje, nie patrzę za często na Księżyc ponieważ moim sprzętem nie ma co na nim zbytnio oglądać ale tym razem mam nadzieję na coś ciekawego! Co o tym zaćmieniu myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta i pewnie kolejne (czwarte z kolei) które nie uda mi się zobaczyć przez te chmurwy!!!!

WIDZIAŁEM TYLKO TO Z 2006r. TO BYŁO MOJE JEDYNE ZAĆMIENIE KTÓRE UDAŁO MI SIĘ JAKIMŚ CUDEM ZOBACZYĆ PÓŹNIEJ LIPA A WCZEŚNIEJ NIE MIAŁEM POJĘCIA O ZAĆMIENIACH (na jaki dzień przypadają).

ŻYCZĘ UDANEJ POGODY W TYM SOBIE POZDRAWIAM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Dementorin jesteś tego pewny???

Pozdrawiam ; )

rozumiem, że te wątpliwości dotyczą podanych momentów ?

Otóż są one podane w czasie UT, czego Dementorin nie podał...

 

Skorzystałem z naszego programu "Zaćmienia", napisanego dla SOPiZ PTMA prawie 20 lat temu, i momenty (dla CSE) są takie:

początek półcieniowego: 18h 15.4m

początek częściowego: 19 51.6

maksimum zaćmienia: 20 22.6 faza 0.082

koniec częściowego: 20 53.7

koniec półcieniowego: 22 20.9

 

Oto rysunek (wg Guide'a) przedstawiający Księżyc podczas maksymalnej fazy:

 

post-14903-125855385599_thumb.jpg

Edytowane przez Hermes1937
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

toba94 - to z dzisiaj??? Widać u Ciebie księżyc??? Zazdroszczę xD

prykpryk - co do animacji to chyba zależy od tego czy zaćmienie będzie przebiegało szybko, czy wolno. Ja się na tym nie znam ale spróbuj gdzieś tak między 1-5 minut. Ja bym tak zrobił.

Edytowane przez Safko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dzisiaj ale tak kolorowo nie było. Na zdjęciu widać lepiej niż było w rzeczywistości. Cały czas wychylał się i wchodził za chmury, które bardzo szybko się przemieszczały, przez co wychylał się na nie dłużej niż 2 sekundy i znowu się chował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prykpryk - Alligator Flash Designer - fajny i prosty w obsłudze program. Kiedyś go używałem, spróbuj też CoffeeCup Gif Animator trochę gorszy program ale jak go ściągniesz to nauczysz się używać Alligator Flash Designer.

A do tematu - U mnie pogoda przed sylwkiem była słaba, ale za to Nowy Rok przywitał mnie pięknym księżycem. Żałuję że nie obejrzałem zaćmienia, chociaż faza 0,08. Ale zawsze coś :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcąc wykorzystać wczorajsze zaćmienie jako jeszcze jedną atrakcję zabawy sylwestrowej poczyniłem do niego pewne przygotowania sprzętowe. Starannie kalkulując ryzyko zdecydowałem się zrezygnować z teleskopu i zabrałem tylko statyw i dwie lornetki. Miałem nadzieję że o ile pogoda pozwoli pokążę co bardziej ciekawym uczestnikom zabawy (i z racji wczesnej pory jeszcze w miarę trzeźwym) przebieg tego rzadkiego zjawiska. Niestety gęste chmury sprawiły że sprzęt pozostał schowany w szafie i na takie widoki nie było żadnych szans:

Dave-Parkhurst1_strip.jpg

http://spaceweather.com/

Natomiast zdjęcia z poniższej strony pokazują że jednak sporo osób potraktowało fotografowanie zaćmienia jako dobrą świąteczną zabawę.

http://wapedia.mobi/en/December_2009_lunar_eclipse

 

Miłośnikom Księżyca i Astronomii życzę w Nowym Roku jak najwięcej okazji do ciekawych zdjęć i wielu udanych obserwacji. :przytulasie:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.