Skocz do zawartości

Skylux w Lidlu za 280zł


majtek

Rekomendowane odpowiedzi

Z mojego doświadczenia ukierunkowanie dziecka poniżej 10 lat jest raczej realizacją aspiracji rodziców lub ich niespełnionych marzeń ( mama chciała być np. baletnicą :) )

Nie do końca się zgodzę, moja 6-cio letnia córka sama zamarzyła o keyboardzie i uczy sie na nim z sukcesami grać na ognisku muzycznym. Pomimo, że obojgu rodzicom słoń dawno temu nadepnął na ucho :) Jedyny kontakt jaki miała wcześniej z muzyką to koncert Przemka Rudzia :) i gra na cymbałakach na stronie minimini.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem dziś lornetki i lunetkę w Lidlu i nie wymieniłbym Brassera 76/350 na żadną z nich ani na obie razem.

Już w trakcie oglądania w Lidlu klekotała soczewka w lunetce a co będzie za tydzień ... łatwo zgadnąć. Małe pole widzenia przy powiększeniu 10x a przy większym powiększeniu jest jeszcze mniejsze.

 

Jakiś czas temu dostałem w prezencie Bressera 76/350 trochę tez do dekoracji biura ....

Kupiłem na giełdzie kitowce Super i jakieś LER 25 i 10 mm czyli Kellnery od Maka 102 chyba... Oba kosztowały dużo mniej niż jeden Plossl i wyglądają jak nowe . Powiększenie przy 25 mmm - 14 razy daje olbrzymie pole widzenia w porównaniu do H20 jakość obrazu o ... nie nie wiem .... o niebo lepsza niż w H20 ostrzenie niemal w całym polu widzenia. Próby robiłem jak zawsze na krajobrazach (obiekt odległy jakieś 600m - dom z eternitem na dachu - idealny .. ) bo nie ma gwiazdowej pogody. Okular 10 mm - 35 razy - daje również ostry jasny wyraźny obraz o sporym polu widzenia - z barlowem powiększenie ( 70 x ) efekt jest lepszy niż przy SR6mm pow 58x - większe pole widzenia i aż dziwne ale mimo zastosowania barlowa obraz bardziej kontrastowy i wyraźny niż w SR 6. O ostatecznym efekcie zadecyduje próba na gwiazdach - może niebawem będzie pogoda. Nie wiem dlaczego wymyślili te okulary typu H w każdym razie mają fajne pudełko do chowania - lepsze niż nieszczęsne zatyczki w Kellnerach i nic ponad to.

 

Uogólniając - wymiana okularów H na Kellnery - to jak przesiadka z Fiata 126p do co najmniej do Poloneza FSO no może Fiata 125p ... .

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę szkoda że dają takie kiepskie okulary typu H czy SR do tych teleskopów. Trzeba będzie postarać się o jakiś okular krótkoogniskowy szerokokątny dobrej jakości.

 

Inne jest spojrzenie początkującego i inne kogoś co ma "wielocalicę" z okularami Okular Explore Scientific. Ale cieszę się po swojemu z prezentu bo oswoiłem się z Newtonem , kolimacją , offsetem na zwykłej zabawce dekoracyjnej. Rozbierałem bez zbędnych obaw i poznawałem budowę Newtona . A znaleźć tym Jowisza wśród milionów gwiazd to też na początek radocha. Większość tu obecnych na forum nie ma pojęcia o obserwacjach astronomicznych - ja także.

 

Kończy sie na podziwianiu jakości obrazów....

 

Z tego co się naczytałem prawdziwe obserwacje astronomiczne to jest żmudna ciężka praca .... prowadząca do osiągania konkretnych wyznaczonych celów . Tak jak Galileusz, Kopernik , Newton , a obecnie Aleksander Wolszczan. Ci pierwsi nie mieli nawet namiastki sprzętów , którymi dziś dysponuja amatorzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi :) mąż obiecał córce teleskop do nowego mieszkania, niedługo się przeprowadzimy i zdaje się, że chce (mąż) zachować twarz;) Zdecydujemy się chyba na tą lunetę żeby zobaczyć jak długo potrwa to zainteresowanie astronomią. A tak w ogóle to chyba warto wspierać takie hobby dzieci, nawet jeśli nie byłoby na całe życie. Pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi :) mąż obiecał córce teleskop do nowego mieszkania, niedługo się przeprowadzimy i zdaje się, że chce (mąż) zachować twarz;) Zdecydujemy się chyba na tą lunetę żeby zobaczyć jak długo potrwa to zainteresowanie astronomią. A tak w ogóle to chyba warto wspierać takie hobby dzieci, nawet jeśli nie byłoby na całe życie. Pozdrawiam

 

Tak trzymaj i się nie przejmuj "krytycznymi" komentarzami. W latach 70-tych zaczynało się od kupienia szkła od okularów 0,5 dioptri i lunetę z kartonu kleiło.

Najważniejsza jest radość z zabawy.

 

Andrzej

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Tak trzymaj i się nie przejmuj "krytycznymi" komentarzami. W latach 70-tych zaczynało się od kupienia szkła od okularów 0,5 dioptri i lunetę z kartonu kleiło.

Najważniejsza jest radość z zabawy.

 

Andrzej

:yes:

Ja tam w latach '80-tych nie kleiłem tylko stosowałem prefabrykaty: soczewka okularowa 60 mm +0,5 (f=2000 mm) tubus i wyciąg z rur tekturowych do nawijania tekstyliów znalezionych na śmietniku za sklepem odzieżowym :icon_lol: ( był onegdaj taki "Gigant" w Rzeszowie), okular ze skasowanego mikroskopu, montaż widłowy z desek po rozebranym łóżku i był telep. O, taki :astronom: ! Do tego mniejsze LP i 20 st. zasilania i ...coś tam było widać!

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam dokładnie ten teleskop = http://fanlidla.pl/gazetka/2013.12.12.odziez.tablet.lornetka/13705,Teleskop,Bresser,Lidl

 

Sorry ze to napisze, jestem mega amatorem w tej sprawie, co znaczy, że powiększenie jest za duże dla tego teleskopu? Dają w zestawie soczewkę, przez którą nie da się nic oglądać? Z góry dzięki za odpowiedź :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz w zestawie okular (to co nazywasz soczewką) 4mm to jest on praktycznie bezużyteczny do tego teleskopu. Pomijam jego (okularu) słabą jakość optyczną. Ale dostajesz z nim powiększenie 225x (900mm/4mm), a teoretyczne maksymalne powiększenie dla soczewki 70mm to ok. 140x (2*D, gdzie D=70mm). Skylux dobrze znosi powiększenia do ok. 100x czyli z okularem maks. 9mm.

 

Tak to wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim musisz przyswoić podstawowe pojęcia. Okular 4mm nie ma średnicy 4mm tylko ogniskową 4mm. Jak warunki pozwolą to z okularem 6mm też uzyskasz zadowalający efekt, ale okular musi być dobrej jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.