Skocz do zawartości

Almanach Astronomiczny 2010


Prezes

Rekomendowane odpowiedzi

Informuję, że na stronie Regulusa: http://regulus.astrohobby.pl/ można pobrać (w całości lub w częściach) "Almanach Astronomiczny na rok 2010" mojego autorstwa.

no Panie Prezes - świetna robota!

już zassałem... spodziewałem się broszurki informacyjnej max 20 stron.... :blink:

SZACUNEK

 

pozdr

R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze kupowałem go w PTMA i z niecierpliwością na niego czekałem! Teraz też go chętnie pobrałem i na pewno wiele razy będę z niego korzystał nawet w dobie programów i stron astronomicznych.

 

Dziękuję jednocześnie za udostępnienie tego kalendarza, bo wiem, że na pewno kosztował wiele pracy. :notworthy:

Edytowane przez PiotrN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także dziękuję za udostępnienie Almanachu. Na pewno wymagał wielu godzin mozolnej pracy.

 

Na razie przejrzałem "na szybko". Tylko jedna mała uwaga. Zaćmienie Słońca z dnia 15 stycznia zapewne w praktyce będzie nie do zaobserwowania z terenu Polski. Ale w rzeczywistości zahaczy chyba o płd.-wsch. krańce naszego kraju (o wschodzie Słońca).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również dziękuje za Almanach , to świetna pomagajka dla obserwatorów :notworthy:

 

Na razie przejrzałem "na szybko". Tylko jedna mała uwaga. Zaćmienie Słońca z dnia 15 stycznia zapewne w praktyce będzie nie do zaobserwowania z terenu Polski. Ale w rzeczywistości zahaczy chyba o płd.-wsch. krańce naszego kraju (o wschodzie Słońca).

Tak ,też to zauważyłem. Zaćmienie 15.01.2010 będzie widoczne tylko z południowo-wschodniej połowy Polski jako zaćmienie częściowe o fazie zwiększającej się w miarę zbliżania się do południowo-wschodiej granicy naszego kraju. Faza maksymalna (w miejscu najbardziej dogodnym do obserwacji) będzie wynosiła ok 5-6%. np dla Tarnowa to ok. 5%

http://eclipse.astroinfo.org/sofi/inter/inter/P500209.HTM

 

Dokładne informacje co do obszaru widoczności w Polsce są tutaj

Na przykład dla Krakowa - Zaćmienie będzie widoczne między 7:38 (wschód Słońca), a 8:00(koniec zjawiska) - klik

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Astrokrzychu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uwagę. Zgadza się, zaćmienie 15 stycznia potencjalnie będzie można z Polski dostrzec, nawet z Łodzi ;)

Wątpię jednak, żeby ktoś to zauważył, zważywszy na "naturalny" wygląd wschodzącego Słońca (spłaszczenie tarczy, turbulencje). Ale co prawda, to prawda i gwoli ścisłości poprawiłem, gdzie trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładne informacje co do obszaru widoczności w Polsce są tutaj

 

Pozwolę sobie podłączyć się pod temat. Oto moje wyliczenia widoczności zaćmienia [wykonane za pomocą Occulta na początku bieżącego wieku ;)] wraz z mapą: http://stalker.republika.pl/pz1/2010_slonce.html.

 

A dla zainteresowanych: zaćmienia Słońca i Księżyca widoczne w Polsce w latach 2001-2015 oraz widoczność centralnych zaćmień Słońca z obszaru dzisiejszej Polski w trzecim tysiącleciu.

 

PS. Almanach to doskonała rzecz. Kupowałem jego papierowe wydania, gdy jeszcze wychodziły drukiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.