Jump to content

Zwierciadlo a zasieg fotograficzny


alinoe
 Share

Recommended Posts

Jako ze jest to moj pierwszy post prosilbym bardzo o wyrozumialosc (szczegolnie kieruje slowa do Janusza P. ktory zwykl nasmiewac sie i szydzic z biednych poczatkujacych astrofotografow :D) a moje pytanie brzmi:

1) W jaki sposob obliczyc maksymalny zasieg fotograficzny teleskopu o okreslonej srednicy zwierciadla i okreslonym czasie ekspozycji??

2) Jaki najslabszy obiekt sfotografowaliscie i jaka mial jasnosc??

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Wzory te nie są proste i odszukam je może w Weekend :roll:

Najsłabsze gwiazdy na kliszy 800ASA teleskopem Maksutowa Cassegraina 350/10 udało mi się z pod Krakowa zarejestrować sporo lat temu i miały jasność pod 17,5 mag przy 40minutowej ekspozycji, teoretycznie pod górskim, czarnym niebem ten teleskop powinien osiągnąć M graniczne pod 21 mag ale pod Krakowem to nieosiagalne z powodu jasności tła nieba, z MTO z metrową ogniskową i godzinnej ekspozycji też na 800 ASA wychodzą gwiazdki do 16 mag 8)

Generalnie im dłuższa ogniskowa tym większy możliwy jest zasięg przy odpowiednio długich ekspozycjach.

 

Ps. Koledzy ja nie gryzę i nie kopię ale każdy może czasem mieć kiepski dzień :wink:

Link to comment
Share on other sites

Podaj ogniskową i średnicę, to podam Ci teoretyczny zasięg maksymalny dla danej czułości, oraz graniczny czas naświetlania. Zasięg maksymalny zależy przede wszystkim od ogniskowej, nie od średnicy zwierciadła.

Link to comment
Share on other sites

witam

prosta tabela a wiele wyjaśnia:

 

D___m

50 - 10,2

60 - 10,6

80 - 11,2

100 - 11,7

150 - 12,6

200 - 13,2

250 - 13,7

300 - 14,0

350 - 14,4

500 - 15,2

 

jest to zasięg dla maksymalnego rozdzielczego powiększenia

możesz też sobie wyliczyć ze wzoru:

mag. = 6,7 + 5 lg D

Link to comment
Share on other sites

Witam!

 

Ja swoją 150mm na 750 mm ogniskowej przy stakowaniu ponad godzinnego filmiku z Vesty wycisnąłem nieco ponad 17 M. Podaje nieco ponad, poniewaz celem byl ksiezyc jowisza pasiphae który opdczas opozycji ma jasnosc 17M. tutaj doszedl ruch tego ksiezyca i czas po opozycji stad bedzie pewnie ponad 17M.

Pamietam równiez ze przy foceniu M51 zlapalismy równiez słabiutka galaktyke o jasnosci ok 17Mag i byla widoczna wyraznie.

Rzuc okiem na strone www.cosmo.prv.pl/nowosci.html

Tam razem z Grzegorzem robilismy takie cuda.

Mysle ze film mialby tu nieco wieksza czulosc niz Vesta.

 

Pozdrawiam

Piotr

Link to comment
Share on other sites

150 cm 1500 mm

Dla tej ogniskowej zasieg maksymalny na kliszy, wynosi 18mag. ale praktycznie dojdziesz do 17góra. Lustro to ma światłosiłę f=10 co nie jest odpowiednie do astrofoto, gdyż niemiłosiernie wydłuży ekspozycję. Musisz skorzystać z maksymalnie czułych filmów, np. 800ASA , bo wielkośc ziarna nie będzie jeszcze większa od seeingu. Gdybyś używał webcama z wydłużonym czasem, to zasięg będzie większy o jakieś 1-2 mag. i w tym kierunku powinieneś iść, chociaż nie będzie to łatwe. Pomijam tu długość ekspozycji, która dla f=10 i czułości 800ASA, WYNOSI MAX. 120 MINUT przy idealnie czarnym niebie. Praktycznie musisz go skrócić o połowę, lub do 1/4, w zależności od warunków, w jakich jesteś. Na koniec powiem jako praktyk, że nie jest dobrze zaczynać od razu od takiej dużej rury, nawet przy dobrym montażu, ale to odrebny problem.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Zgadza sie, jak chcesz większy zasięg to użyj WEB cama z CCD i masz zysk conajmniej 1,5 mag w stosunku do kliszy tylko pole niewielkie :?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.