Skocz do zawartości

Najtańszy sensowny okular 7/8mm


Ucio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Powoli zbieram sobie wszystko co potrzebne do mojej synty 153/1200, po filterku baadera neodymium nadszedł czas na okular do planet/małych planetarek/kulek. Okular musi być uniwersalny ponieważ każdy typ tych obiektów darze jednakową sympatią ;). Powiększenie którego szukam to 150-170x czyli właśnie okular 7/8 mm jednakże niechciałbym przekraczać 300, maksimum 350 zł a każda kwota poniżej będzie mile widziana. Obserwacje prowadze z przedmieść Poznania gdzie niestety niebo jest mocno zaświetlone. Narazie dysponuje okularami z zestawu synty czyli 25 i kiepściutki 10 mm. Jaki okular możecie mi zaproponować bo szczerze mówiąc nie mam pojęcia czy może orto baadera, czy może hyperion ( aczkolwiek te okulary lepiej wypadają przy większych ogniskowych i na przyszłość planuje 21 mm hyperiona właśnie )czy może jakaś inna propozycja? Może szukać czegoś używanego w granicach 300 zł? Z góry dzięki za odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czystym sercem mogę polecić nieco przekraczający Twoją kwotę okular 8mm z serii Hyperion (Baader Planetarium) u rodzimego dystrybutora kosztuje 379 zł.

Sam mam i jestem zadowolony. Dodam, że nie jestem purystą ale wydaje mi się, że w tej klasie cenowej będzie to dobry wybór.

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jeszcze zapytam czy dobrze rozumiem różnice w przypadku otrho i hyperiona baadera bo w sumie te 2 okulary wchodza w rachube:

 

- ortho: bardzo dobry kontrastowy obraz, dużo szczegółu na planetach i księzycu, czy ma małych mgławicach bedzie tak samo? Minusy średniej wielkości pole, 47 stopni bodajże czyli częstsza korekta "wycelowania" teleskopu na obiekt

 

- hyperion: gorsza jakość obrazu niż ortho, generalnie całkiem niezła, większe pole niż w ortho, 68 stopni

ER nie ma dużego znaczenia dla mnie bo okularow nie nosze, narazie ;)

 

I jak wyglada sprawa ogniskowej w hyperionie, w teście na astronoce.pl napisali że wydaje się że to nie 8 mm a 9-10 mm co by średnio mi odpowiadało bo skłaniałbym się nawet bardziej ku 7 mm czyli wychodziłoby ortho. Sorry za nadmiar pytań i Wesołych Świąt oraz bezchmurnej pogody :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mitku z całym szacunkiem nie nazywajmy orto kompletną porażką ze wględu na pole wynoszące 47* skażone dystorsją. Porażka orto wg mnie dotyczy tylko i wyłącznie małego ER oraz wspomnianej dystorsji . Orciaki są stworzone do planet i gromad.

Hyperion wg mnie do planet nie za bardzo się nadaje.

 

A tak poza tym najlepsze rozwiązanie to NLV 45* tylko trzeba dopłacić. Co prawda pole jest niewielkie ale za to czyste.

Wg mnie 7mm do kulek w sam raz do planet za mało.

 

P.S. Apropos prowadzenia: 7mm, 45* i 1200mm ogniskowej to jeszcze pikuś...

 

 

WESOŁYCH ŚWIĄT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

A więc tak. Raz obserwowałem Makiem przez Ortho. jak dla mnie jakis cud to nie jest. Sam mam do planet NLV( zamieniłbym go tylko na LVW)Ale do rzeczy, co, jak, czemu i dlaczego.

 

Ortho- mały ER jest niewygodny, nawet jak okularów nie nosisz to nic miłego. W zime ciepło twego oka sprawi że on zaparuje i z obserwacji nici :angry: . Braz może i ładny ale jak dla mnie od NLV w Maku nie odbiegał(Baader ortho)

 

TeleVue Plossl. Plossl to Plossl i choć jest Tele Vue to jego ER tez będzie mały. Problem ten sam co w ortho. Jasne że Plossl TV będzie miał bardzo dobre właściwości optyczne ale zawsze to będzie Plossl i to drogi.

 

Hyperion- ja miałem to w refraktorku f/5 i dawał obraz dość kiepski. Pole duże ale duza część pola obarczona wadami. Gwiazdki robią się przecinkami. Nie wiem jak w Newtonie f/8 ale do f/5 to on się średnio nadaje. Pozatym te tanie szerokokątne konstrukcje mają to do siebie, że im są krótsze tym gorsze( np. to samo tyczy się SWANów)

 

NLV- mam i jest ok. ER bardzo komfortowy, okular nie paruje, ma gwiazdki punktowe do samego brzegu. Wada- małe pola.

 

Jak Masz kasę to bierze NLV a jak nie masz to Plossla Vixena- też jest OK, normalny plossl za niską cenę.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedzi, poszukam jakiegoś używanego nlv 7 mm a jak nie to zobaczymy co dalej, może dozbieram sianko ale szkoda tracić szanse na opozycje Marsa, dużo nie zobacze ale co tam :)

Edytowane przez Ucio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielu robi mały błąd myśląc ze okular załatwi sprawy seeingów, oczekiwań w vizualu tego co na długo czasowych zdjęciach, spadku kontrastu i ogólnej jakości obrazu przy dużych powiększeniach itp itp.

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że powiększenie 200x byłoby lepsze do planet ale narazie musze iść na kompromis z kulkami i małymi mgławicami dlatego jednak 7 mm, może poźniej jak fundusze pozwolą kupie coś wyłącznie do planet i dobrego seeingu, np jakieś 5 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.