Skocz do zawartości

Jestem w szoku. O co chodzi?


hammerton

Rekomendowane odpowiedzi

Dostałem w prezencie Sky-Watcher (Synta) BKP2001EQ5. Wspominałem kiedyś że chciałbym się tym pobawić i mam. Bardzo duży sprzęt.

Ciesze się niesamowicie ale nie wiem od czego zacząć. Czytam wasze forum ale nadal nie wiem co i gdzie mam oglądać.

Sezon nie jest sprzyjający i w dodatku mieszkam w mieście więc światel jest tu strasznie dużo. Mam balkon od strony wschodniej i okna od południa i zachodu. Północy nie widzę. Ze sprzetem nie wyjdę przed blok więc mogę obserwować z 6 piętra.

Wczoraj widziałem Księżyc i jestem pod ogromnym wrażeniem. I juz wiem że to prezent na który czekałem.

 

Czy ktoś mógłby mi dać jakieś rady co mogę poobserwować i jak?

Latem będę jeżdzić na działkę to będę widzieć dużo więcej ale jak mogę wykorzystać to teraz? Gdzie znajdę saturna i inne planety?

 

I co sądzicie o tym sprzęcie? SW 8", ogniskowa 1000, f5.

Mam Barlow x2 i okulokulary: 1,25" - Super Plossl 25 i 10mm. Szukacz 9x50. Żadnych napędów. Mam książkę Mapa nieba ale na razie na nic mi się nie przyda bo nie znam się na tym.

 

Będę wdzięczny za każdy wpis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam książkę Mapa nieba ale na razie na nic mi się nie przyda bo nie znam się na tym.

Czytaj, czytaj, czytaj... aż do wiosny bo obserwacja z okna to zły pomysł jest

do tego np. stellarium i lornetka oraz małe wypady w ciemniejsze miejsce w celu nauki co gdzie jest na niebie

i na wiosnę będziesz już kumaty co gdzie i jak

i działeczka za miastem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie sprostowanie stellarium to taka komputerowa mapa nieba która pokazuje co gdzie i kiedy jest na niebie:) warto ściągnąćsmile.gif

Stellarium

 

Stellarium juz mam i jest super.

A dajcie prosze jakies wskazowki jak korzystac ze sprzetu.

Czytam na forum ze ktos ma powiekszenie x60, x90. Co to oznacza? Co za sprzet musze miec by tak powiekszac?

 

I jeszcze prosze o info o moim sprzecie na co moze mi sie przydac. Np czy zobacze pierscienie Saturna na nim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z barlowem 2x i okularerm 10mm, przy optymalnej widoczności powinieneś dojrzeć pierścienie Saturna.

 

powiększenie teleskopu = ogniskowa teleskopu / ogniskowa okularu

w twoim przypadku będzie to 1000mm/25mm = 40x, a przy okularze 10mm = 100x

oczywiście barlow "wydłuża" ogniskową teleskopu, czyli osiągniesz 2krotnie większe powiększenia (ale nie popadaj w euforię, w astro niekoniecznie o powiększenia chodzi ;p)

 

garść przydatnych linków

tu o obserwacjach: http://www.celestia.pl/Jak_obserwować

a tu masz o montażu i jego ustawianiu: http://www.celestia.pl/Montaż_paralaktyczny

ogólnie przejrzyj sobie całą stronę celestia.pl,

 

powodzenia w obserwacjach :D

Edytowane przez michalk24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Program np. Cartes du ciel 2.76, Stellarium itp. wpisujesz swoją pozycję i czas i masz aktualną symulacje nieba nad głową.

 

rozpracować gdzie sa jakie gwiazdozbiory.

 

pierwsza rzecz to musisz wiedzieć (z programu ) gdzie są aktualnie planety (obecnie jowisz, mars) w jakim gwiazdozbiorze i obok jakich gwiazd.

oraz rozpracować obiekty z katalogu messiera M1, M2..... aż do M110

 

obecnie zacznij od M42

 

na planety niemasz zbytnio powiększenia ale może coś zobaczysz z barlowem i 10mm.

 

uwaga podstawowa to teleskop musi sie wychłodzić do temp. otoczenia żeby obraz był ostry na dużych powiększeniach a i atmosfera nad tobą powinna być stabilna.

unikaj wszelkich źródeł ciepłego powietrza.

 

ps. teleskop Ci fajny kupili ;-)

 

ps2. celestia.pl prawde ci powie.

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziekuje. Juz jest mi troche jasniej w temacie. poczytam i wszelkie niejasnosci pozwole sobie ponownie zapisac tutaj w formie pytania.

 

A poki co mam jeszcze pytania o sprzet.

 

Co powinienem jeszcze dokupic aby wiecej i lepiej widziec? Dojdzie jeszcze do mnie okular 5mm oraz filtr solar do obserwacji Słońca ale co poza tym?

Na te chwile sprzet typu GOTO jest dla mnie za drogi wiec to odpada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co powinienem jeszcze dokupic aby wiecej i lepiej widziec? Dojdzie jeszcze do mnie okular 5mm oraz filtr solar do obserwacji Słońca ale co poza tym?

Na te chwile sprzet typu GOTO jest dla mnie za drogi wiec to odpada

Nic na zaraz! :)

Na razie naciesz się tym, co masz, a osprzęt dokup dopiero wtedy, jak nabierzesz trochę doświadczenia i będziesz w stanie ocenić, czego brakuje Ci w obserwacjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do mgławic najpierw przyda Ci się ciemne niebo ;p

ale najpierw poobserwuj tym co masz, tak jak pisze bar, za jakiś czas sam dojdziesz do tego jaki sprzęt by Ci się jeszcze przydał. Pewnie jakiś ortho, wymianka kitowych okularów, coś pośredniego 13/17mm...

a przede wszystkim poczytaj recenzje sprzętu, żebyś nie inwestował w coś co Ci się nie przyda lub będzie słabej jakości :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnajdywanie obiektów na niebie jest dla początkującego dość trudne ale nie należy się zniechęcać, to kwestia wprawy

możesz nauczyć się tego pod okiem doświadczonego obserwatora lub poszukać odpowiedniej literatury

koledzy pewnie coś podpowiedzą

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doczytałem: :D

mieszkam w mieście więc światel jest tu strasznie dużo. Mam balkon od strony wschodniej i okna od południa i zachodu. Północy nie widzę. Ze sprzetem nie wyjdę przed blok więc mogę obserwować z 6 piętra.

Latem będę jeżdzić na działkę

 

ciekawe za ile sprzedasz telepa. :lol:

 

latem sie nic nie oglada, bo jest za jasno, z balkonu duzo nie zobaczysz. nie wiadomo czy wogóle jesteś w stanie poprawnie ustawić montaż.

 

powodzenia telepowi u nowego właściciela :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawe za ile sprzedasz telepa. laugh.gif

 

 

1. nie sprzedaje sie prezentów

2. nie sprzedaje sie czegos z czego jest sie zadowolonym

3. zawsze to chcialem miec

 

A zatem nie sprzedam. bardziej mysle o rozbudowie, zainwestowaniu. Tak jak koledzy pisza poobserwuje to sam zobacze czego jeszcze potrzebuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

latem sie nic nie oglada, bo jest za jasno, z balkonu duzo nie zobaczysz. nie wiadomo czy wogóle jesteś w stanie poprawnie ustawić montaż.

 

Mam dzialke za miastem (na light pollution zielone pole) i latem golym okiem widac tam droge mleczna wiec mam nadzieje ze tam bede mogl sprawdzic sprzet. Przez zwykla lornetke widzialem sporo tego lata.

 

Balkon mam spory wiec montaz stoi sprawnie z duzym zapasem miejsca - jedyne ograniczenie to to ze balkon mam od strony wschodniej ale mam tez okna od poludnia i zachodu wiec zawsze moge przeniesc sprzet do innego pomieszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnajdywanie obiektów na niebie jest dla początkującego dość trudne ale nie należy się zniechęcać, to kwestia wprawy

możesz nauczyć się tego pod okiem doświadczonego obserwatora lub poszukać odpowiedniej literatury

koledzy pewnie coś podpowiedzą

 

pozdrawiam

 

Nie znam osobiscie niestety nawet poczatkujacego obserwatora tak ze pozostaje literatura, internet i Wy.

 

Dzieki za wszystkie rady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dzialke za miastem (na light pollution zielone pole)

jakieś nowe określenie? nie znam ;)

 

 

i latem golym okiem widac tam droge mleczna wiec mam nadzieje ze tam bede mogl sprawdzic sprzet. Przez zwykla lornetke widzialem sporo tego lata.

 

Balkon mam spory wiec montaz stoi sprawnie z duzym zapasem miejsca - jedyne ograniczenie to to ze balkon mam od strony wschodniej ale mam tez okna od poludnia i zachodu wiec zawsze moge przeniesc sprzet do innego pomieszczenia.

 

Na wschodzie całkiem dużo pooglądasz ( z balkonu, który ma pozamykane okna i drzwi żeby nie było turbulencji powietrza wywołanych wypływem ciepłego powietrza z pomieszczeń), natomiast zapomnij o obserwacjach przez okno :(, to bardzo zły pomysł (poszukaj o tym min. na celestii).

Pamiętaj o tym, że teleskop powinien przed obserwacjami ostudzić sie do temperatury otoczenia, czyli co najmniej a godzinę przed obserwacjami teleskop musi już stać na balkonie i się chłodzić :)

 

pozdro

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnajdywanie obiektów na niebie jest dla początkującego dość trudne

Tak. Dosyć trudne. Wiem bo sam jestem początkującym i nawet nie wiecie ile się naszukałem żeby zobaczyć Jowisza czy Księżyc :lol: A Stellarium też pomaga bardzo. Przynajmniej mi.

 

 

 

 

 

 

Pamiętaj o tym, że teleskop powinien przed obserwacjami ostudzić sie do temperatury otoczenia, czyli co najmniej a godzinę przed obserwacjami teleskop musi już stać na balkonie i się chłodzić :)

 

 

O.o nie wiedziałem. Kolejna przydatna informacja. Codziennie dowiaduję się coraz więcej :) Oby tak dalej

 

 

 

 

Pozdrawiam :)

post-18361-126202724044.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz też zakupić sobie filtr (folia) Baader ND5 i oglądać Słońce. Z miasta czy poza, to nie ma różnicy. Mi osobiście przeszkadza fakt że Księżyc da się oglądać nawet jak jest spore zachmurzenie, a wystarczy niewielkie a z obserwacji plam nici. <_< W sumie jeszcze nie widziałem plam przez swój sprzęt. Sorry za lekki off top. :Boink:

Edytowane przez Dementorin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hammerton, jeśli chcesz w pełni wykorzystać potencjał posiadanego sprzętu to czeka cię zakup

klasycznego przewodnika : "The Night Sky Observer's Guide"

- http://www.willbell.com/HANDBOOK/nitesky.htm

oraz dobrego atlasu nieba - np.: "Uranometria 2000.0"

- http://www.willbell.com/atlas/index.htm

a także atlasu Księzyca Antonina Rukla "Atlas of the Moon"

 

... ale jeśli jesteś całkiem zielony to kup lornetkę Nikon Action 10x50 i zacznij poznawać niebo od podstaw czyli najpierw przeczytaj przewodnik Rudzia "Atlas Nieba. Przewodnik Młodego Astronoma"

- http://www.kopernikanska.pl/prod_k_0_-2_69316_Atlas_nieba.html

potem przeglądnij topik z pożytecznymi linkami

- http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=5926

i obserwuj niebo lornetką tak często jak to mozliwe.

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawe za ile sprzedasz telepa. :lol:

 

latem sie nic nie oglada, bo jest za jasno, z balkonu duzo nie zobaczysz. nie wiadomo czy wogóle jesteś w stanie poprawnie ustawić montaż.

 

powodzenia telepowi u nowego właściciela :D

 

Nie ma to jak mieć dobrą umiejętność (de)motywowania....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.