Skocz do zawartości

MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

Zdjęcie prezentuje zasadniczo gromadę otwartą M38. Odkrył ją Giovanni Batista Hodiern'a przed 1654 i niezależnie później Le Gentil w 1749. M36 i M37, także odkryte przez Hodierna, zgrupowane są z M38 w odległości około 3420 lat świetlnych od Ziemi.
Najjaśniejszą gwiazdą gromady jest żółty olbrzym o jasności +7.9 i widmie G0. Odpowiada to jasności absolutnej -1,5 lub inaczej ma on jasność 900 słońc !. Dla porównania, nasze słońce wydawało by się dla obserwatora przebywającego gdzieś w układzie M38 jako słaba gwiazdka +15.3 mag. Gromada i otoczenie ta to wspaniały obiekt na kilkuminutowe kontemplacje przy okularze smile.gif

W tym sezonie postawiłem sobie za cel w miarę dokładne obfotografowanie Woźnicy. Mam nadzieje, że będzie seria Halfa ( oddzielny temat) oraz że skompletuje jasne gromady otwarte. Obecny setup zdaje się znakomicie pasować do tego celu. Gromady te robiłem zaraz na początku moich ścieżek astrofotograficznych. Miło się wraca do wspomnień.

Zazwyczaj na zdjęciach widać jednak więcej niż tylko to co w tytule biggrin.gif Na tym są kolejne dwie gromadki: NGC1907 oraz Czernik 21 ( na dole przy krawędzi)


FSQ, 2kXM, 2h total LRGB

m38c_2009_800c.jpg

Pełny kadr i większa rozdzielczość po kliknieciu ponizej

m38c_2009_800.jpg

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Super, świetnie się to ogląda.

A poza tym gratuluję, mam nadzieję, decyzji o otworzeniu własnej strony z galerią zdjęć (astromarcin.pl)! Jeśli dobrze "strzelam" i to będzie się kryło pod tym adresem - już nie mogę się doczekać :) To będzie prawdziwa uczta dla oka :)

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, cos mnie pchnelo aby to wszystko pozbierac, skatalogowac i wystawić. Takie noworoczne postanowienie. Na koniec sie przyjdzie z tego rozliczyc :rtfm:

Posrednio chciałem sie zmusic do nauczenia czegos nowego.

Boje sie ze wlasna strona przynosi pecha: jak sie już ją ma to przestaje się fotografować. Zobaczymy. Czas jest chyba największa moja bolączka.

BTW wszyskie nazwy zwiazane z astrof(ph)oto.... w pl wydaja się juz od dawna niedostępne ;) Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super zdjęcie. Aż mi się przypomniało jak przez dwie w miarę bezchmurne noce poszukiwałem tego obiektu. Dla tak początkującego jak ja to było wyzwanie. Ale gdy już odnalazłem M38 to faktycznie - można nad nią spędzić ładne parę minut. Z niecierpliwością czekam pozostałe gromady w Woźnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas jest chyba największa moja bolączka.

 

U mnie największa bolączka to pogoda... choć ostatnio czas na nocną obróbkę materiału i naukę tego liczony jest też faktycznie w dziesiątkach godzin.

 

BTW wszyskie nazwy zwiazane z astrof(ph)oto.... w pl wydaja się juz od dawna niedostępne ;) Pozdrawiam.

 

Też miałem ten problem - mam do odstąpienia (za darmo, dla jasności) domeny typu m33.pl, m45.pl - bo pod taką nazwą miałem swoją galerię (na razie raczkującą) uruchomić. Ostatecznie w ostatniej chwili zmieniłem na astrofotografia.eu - jeszcze była wolna :szczerbaty:

 

Niezależnie pod jaką domeną - osobiście czekam z niecierpliwością na otwarcie Twojej strony, bo na pewno będzie co oglądać :)

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.