Skocz do zawartości

Stare książki o astro


Karol

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim, kiedyś interesowałem się astronomią i założyłem sobie konto na forum ale od tego czasu moje zainteresowania znacznie się zmieniły. Niemniej jednak interesuję się teraz między innymi antykami, tzn. wszystkim co stare i ładne, od mebli po książki. No i właśnie zastanawia mnie taka rzecz - jakie jest Wasze podejście do starych książek o astronomii, czyli takich sprzed 1945 roku a może sprzed 1900? Czy byłoby dla Was fajne posiadanie takiej książki a jeśli tak, to jaka miałaby być jej tematyka oraz czy tylko po polsku czy może w innych językach? Czy przeważałyby powody prestiżowe, ciekawość czy może związek z historią astronomii? Jestem ciekawy odpowiedzi zwłaszcza że jest to mój pierwszy post tutaj od wielu lat :D

Edytowane przez Karol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oglądałem kiedyś stare ksiązki o astronomii ale tylko wirtualnie, np. takie coś:

"Popular astronomy" (1878)

http://www.archive.org/details/popularastronom08newcgoog

ogólnie fajne wrażenie podróży w czasie jak się pomyśli że to kiedyś były "najnowsze wiadomości ze świata nauki".

inaczej się odbiera współczesną książke w której piszą że dawniej było tak i tak, a inaczej się czyta coś napisanego przez człowieka który żył w tamtych czasach, patrzył na to samo niebo co my ale widział nie zawsze to samo.

zapewne prawdziwa stara książka a nie tylko jej obraz na ekranie byłaby jeszcze lepsza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najstarsza książka o astronomii jaką posiadam pochodzi z końca lat 70' XX wieku. Dostałem ją kiedyś od znajomych. Informacje w niej zawarte są już bardzo nieaktualne, a zamieszczone w niej zdjęcia pod żadnym względem nie dorównują tym z forum

dawno do niej nie zaglądałem ... ale może to zrobię :D

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

dorzucę kilka starszych książek astronomicznych w rodzinnej bibliotece (o książkach "młodzikach", czyli wydanych po II Wojnie Światowej nawet nie wspomnę...)

 

Do najstarszych, które mam w domowej bibliotece należą m. in. „Rocznik astronomiczny 1701-1713 oraz „Ephemerides Fesline AE 1701-1720 :o

 

post-14903-126412099246_thumb.jpg

Powyżej: - efemeryda zaćmienia Księżyca z sierpnia 1711 roku - to prawie sprzed 300 lat !!

 

Do znanych książek należy też Camille Flammariona „Astronomie populaire” Paris, 1890 - patrz reprodukcja okładki nizej.

post-14903-126412097066_thumb.jpg

Oraz C. Flammarion „Wielkość światów zamieszkiwanych” (Warszawa, 1875)

 

i „Astronomia popularna”, (Warszawa, 1861).

Jak się można przekonać, cenzura to nie wymysł ostatnich kilkudziesięciu lat. Oto w powyższej książce, na początku, jest taka informacja:

post-14903-12641209822_thumb.jpg

 

Dodam jeszcze: Jan Jędrzejewicz „Kosmografia” (Warszawa, 1886)

I z całkiem „młodych” - Sir James Jeans „Podróż w czasie i przestrzeni” (Warszawa, 1936), z rysunkami Księżyca wykonanymi przez James Nasmytha.

post-14903-12641210046_thumb.jpg

Edytowane przez Hermes1937
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

nowszych książek nawet nie będę wymieniał z tytułów (za dużo... :blink: ), więc wymienie tylko kilku(nastu) autorów:

R. Feynman, L. Oster, St. Brzostkiewicz, J. Gadomski, M. Bielicki, W. Zonn, E. Rybka, A. Marks, A. Wróblewski, T. Rakowiecki, P. Moore, A. Sternfeld. K. Rudnicki, J. Pagaczewski, M. Ernst, K, Zarankiewicz, J. Kreiner, M. Mazur, M. Subotowicz, R. Janiczek, M. Zawilski... chyba dość. :o

A propos: kto z internautów poda tytuł książki, której współautorem był Maciej Bielicki ??? (Podpowiem - książka była wydana w 1954r, więc całkiem niedawno :ha: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka starych książek, choć może to nie takie ciekawe pozycje jak Hermesa, a niektóre w opłakanym stanie. Chciałbym kiedyś dorobić się większej kolekcji.

 

Polskojęzyczne:

 

S. Kramsztyk - Ziemia i niebo - wykład popularny astronomii (Warszawa 1898)

K. Flammarion - Światy nieznane (Kraków 1904)

M. Ernst - Astronomia popularna (Lwów 1911)

M. Kopernik - wybór pism (Kraków 1926)

J. Jeans - Niebo - astronomja dla laików (Warszawa 1933)

J. Jeans - EOS czyli granice astronomji (Warszawa ok. 1928)

St. Kalinowski i E. Kalinowska - Astronomia - podręcznik dla II klasy liceów humanistycznych i klasycznych (Lwów ok. 1938)

A. C. Tedesco - "Dalekie światy" (Kraków 1937)

"Urania" (1934,1936)

8 Urania.jpg

"Rocznik Astronomiczny Obserwatorjum Krakowskiego" (najstarszy 1922 - podpisany przez prof. Banachiewicza)

1 dedyk.jpg 3 Polacy.jpg

 

Obcojęzyczne:

 

A. F. Mobius - Astronomie (Lipsk 1906)

J. J. von Littrow - Die Wunder des Himmels (Berlin 1910)

4 Littrow.jpg

H. S. Williams - The great astronomers (Nowy Jork 1930)

H. H. Kritzinger - Spaziergange durch den Weltraum (Berlin 1927)

G. Armellini - Astronomia Siderale (Bolonia 1931, egzemplarz podobno należał do T. Banachiewicza)

2 Armellini.jpg

R. Henseling - Mars - seine Ratsel und seine Geschichte (Stuttgart 1925)

6 Mars.jpg

G. Naccari - Atlante astronomico (Mediolan 1935)

J. B. Messerschmitt - Die Erde als Himmelskorper (Stuttgart 1909)

F. Ristenpart - Kleine Sternkunde (?)

7 Sternkunde.jpg

 

5 cztery.jpg

Edytowane przez Michał_Ufo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

gratuluję Michałowi_Ufo wspaniałej kolekcji książek astronomicznych i to sprzed 100 lat.

 

A ponieważ jest tam także wspomniana "Urania", to dorzucę coś od siebie, także z moich zbiorów. Nie będę jednak powtarzał tego, co w internecie umieściłem prawie 8 lat temu, więc proponuję obejrzeć fragment Kroniki Oddziału PTMA w Warszawie (wtedy jeszcze prowadziłem tę stronę).

 

W lutym 2002 roku odbyła się w CAMKu uroczystość z okazji 80-lecia "Uranii". Spotkanie trwało kilka godzin (mam nagranie wideo z większości tej imprezy).

Oto relacja (ze zdjęciami - także z kamery wideo):

 

http://ptma-warszawa.astronomia.pl/kronika/urania80.htm

Jest też fragment wystąpienia prof. Andrzeja Wróblewskiego, wieloletniego redaktora "Uranii".

 

Drugi adres dotyczy historii numerów "Uranii" (z reprodukcjami okładek posiadanych przez mnie numerów):

http://ptma-warszawa.astronomia.pl/historia/urania_ptma.htm

 

Trzeci adres to krótka historia niezwykłego, 13 numeru "Uranii" (z 1955 roku), którego twórcami byli znani astronomowie zawodowi (m. in. prof. Józef Smak). Oryginalny numer ukazał sie w... 3 egzemplarzach (mnie "wpadł w ręce jeden z tych 3 egzemplarzy). Na uroczystość 80-lecia "Uranii" wykonałem kilka egzemplarzy tego numeru (z wykorzystaniem komputera - oryginał był pisany na maszynie do pisania: jeden oryginał i dwie kopie...)

http://ptma-warszawa.astronomia.pl/kronika/urania13_55.htm

 

Jednym z najzabawniejszych artykułów w tym numerze-żarcie jest artykuł o... hodowli teleskopów. :Boink:

Na tej stronie www jest fragment tego artykułu...)

 

Na zakończenie tego postu dodam dwa zdjęcia: okładka pierwszego numeru "Uranii" z 1922 roku:

post-14903-126429090753_thumb.jpg

 

oraz początek listy członków PTMA z 1923 roku - można znaleźć nazwiska sławnych astronomów zawodowych (wtedy nie wstydzili się tego, że należą do PTMA...)

post-14903-12642909182_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Uranię z lat dwudziestych przeglądałem kiedyś w bibliotece, rzeczywiście ciekawy klimat i spojrzenie na początki wielu tematów, które znamy z późniejszego rozwoju astronomii. Kiedyś miałem atlas nieba wydany w Rosji carskiej chyba w 1900 roku ale sprzedałem bo niestety poprzedni właściciel był uprzejmy domalować sobie mazakiem figury gwiazdozbiorów na mapach i to mi szpeciło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.