Skocz do zawartości

Dalekie obserwacje z gór


Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 23.05.2021 o 01:17, Rambo75 napisał:

Witam

Po pierwsze gratuluję pięknych zdjęć :) 

Chciałem od siebie napisać na początek kilka zdań odnośnie dzisiejszego wypadu na Ślężę na dalekie obserwacje. 

Powiem tak przejrzystość przeszła moje najśmielsze oczekiwania,żeby w świetle dziennym dało się złapać maszt RTCN z odległości ponad 100km chyba po raz pierwszy udało mi się coś takiego zrobić :) 

Dodatkowo po zachodzie słońca uciszył się wiatr,co pozwoliło na dłuższe siedzenie na wieży i oczekiwanie aż rozświetlą się miejscowości,tutaj kolejny sukces! w końcu udało się uchwycić szczytowe oświetlenie kominów z El Rybnik na które polowałem już od dawna :) aż nie chciało się schodzić z wieży. Zdjęciami się wkrótce podzielę :) 

Pozdrawiam

Pytanie dodatkowe brzmi: Czy udało się wykonać jakieś dodatkowe zdjęcia "poprzeczki" na kierunku Wysoka k. Olesna? :-)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy udało się wykonać jakieś dodatkowe zdjęcia "poprzeczki"

Też mi ta poprzeczka, no, może nie spędza snu z powiek, ale na pewno "chodzi po głowie". Na zdjęciu dziennym nic takiego nie widać, więc jeśli to jest obiekt naziemny, to na pewno bardzo odległy. Czy jest jakieś nocne?

Dodatkowe pytanie - czy Rybnik, to pewniak? Na zdjęciu jest w tym miejscu straszna pikseloza - może za bardzo podciągnięty kontrast?

Przy okazji wyszło, że maszt w Brzegu nie jest w nocy oświetlany, jak należy! Na zdjęciu, które opisywałem poprzednio, tym z "poprzeczką", w ogóle go nie widać. Dużo mniejszy maszt, który podpisałem "Kończyce" (de facto stoi w polu), ma bardzo porządne światełko.

Edytowane przez Krzysiek_S
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Krzysiek_S napisał:

Też mi ta poprzeczka, no, może nie spędza snu z powiek, ale na pewno "chodzi po głowie". Na zdjęciu dziennym nic takiego nie widać, więc jeśli to jest obiekt naziemny, to na pewno bardzo odległy. Czy jest jakieś nocne?

Dodatkowe pytanie - czy Rybnik, to pewniak? Na zdjęciu jest w tym miejscu straszna pikseloza - może za bardzo podciągnięty kontrast?

Przy okazji wyszło, że maszt w Brzegu nie jest w nocy oświetlany, jak należy! Na zdjęciu, które opisywałem poprzednio, tym z "poprzeczką", w ogóle go nie widać. Dużo mniejszy maszt, który podpisałem "Kończyce" (de facto stoi w polu), ma bardzo porządne światełko.

Witam 

Panie Krzyśku, co do El Rybnik na surowym zdjęciu w formacie RAW też w tym miejscu są czerwone pojaśnienia "wyglądające" znad horyzontu, zdjęcie faktycznie bardzo mocno wyciągane w programie, ponieważ było jeszcze jasno, a niestety nie mogłem tym razem zostać aż zapadną całkowite ciemności, ale wkrótce postaram się wybrać tam ponownie tym razem na dłużej :)

Zdjęcia w kierunku Brzegu mam niestety tylko za dnia, mam jeszcze za to złapane światła Rtcn Śrem a to 140km. Poza tym ujęcia Karkonoszy, Gór Izerskich, Pogórza Kaczawskiego oraz ujęcia w kierunku KGHM-U, wkrótce się nimi podzielę :)

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, spro napisał:

Tatry ulitowały się nade mną

Na DO!

9 godzin temu, Patb napisał:

czekam na wiatraki koło Wielowsi ze Ślęży

Myślę, że raczej z Kalenicy - a to nawet trochę dalej. Ślęża jest ciut za niska. Niby odrobinę wystaje w symulacjach zza horyzontu, ale w kluczowym miejscu, na zachód od Opola, rozciągają się lasy. Niestety, znowu odpada Wielka Sowa, z racji niedostępności wieży widokowej w nocy.

Edytowane przez Krzysiek_S
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Patb napisał:

Ja dalej czekam na wiatraki koło Wielowsi ze Ślęży ;)

Co do wiatraków koło Wielowski niestety nie tym razem :/ byłem tym razem z znajomymi i umówieni byliśmy,że po 22 najpóźniej będziemy z powrotem przy aucie na przełęczy. Za niedługo postaram się wybrać na Ślężę na całą noc od zachodu do wschodu słońca i spróbować obfotografować calutki horyzont ;) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Póki jeszcze nie zdążyłem opisać obiecanych zdjęć Karkonoszy,Gór Izerskich oraz Pogórza Kaczawskiego ze Ślęży sprzed tygodnia wrzucam zdjęcia z wypadu na Kalenicę z 31.01.2021 wykonanych o poranku z wieży widokowej :) Po spokojnym zaparkowaniu na Przełęczy Jugowskiej ruszamy powolnym tempem na Kalenicę ciesząc oczy piękną scenerią zimową oraz błękitnym niebem. Po dotarciu na Kalenicę wchodzimy na wieżę a tam widoki,że aż nam szczena opada! ;) Jest prawie bezwietrznie a więc idealne warunki do zdjęć! Szybko zmieniam obiektyw na ten o dłuższej ogniskowej i pora ruszać z sesją obserwacyjną. W Kotlinie Kłodzkiej zalega sporo mgieł,ale ponad rewelacyjnie wystaje Masyw Śnieżnika oraz Jesioniki. Dalej Góry Orlickie z widoczną wieżą widokową na Velkej Destnej. W drugą stronę w kierunku zachodnim dominują mieniące się w słońcu ośnieżone Karkonosze :) Dodatkowo występują ciekawe miraże między innymi fajnie zmirażowana jest Biskupia Kopa. Znacznie słabsze warunki są w kierunku północnym,ale i Wrocław dało radę dojrzeć ;) 

Na początek wrzucam zdjęcie z szerokiego kąta na 24mm w kierunku Sudetów Wschodnich,ładnie widoczną wieżę na Pradziadzie oraz zmirażowany szczyt Biskupiej Kopy :) Zapraszam do oglądania.

Pozdrawiam

DSC_0434Klasyk.thumb.jpg.18d4bec7ab4417f481e6df344c95712b.jpgDSC_0439Jesioniki.thumb.jpg.d25d11275225af4c5e6b9c101a03b9b8.jpg1003383187_DSC_0454MiraKopa.thumb.jpg.a7c74fb612fee5edbcbff6d6a00aa663.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.05.2021 o 20:26, Rambo75 napisał:

w formacie RAW też w tym miejscu są czerwone pojaśnienia

Ano są i to nawet pasujące do położenia elektrowni. Na lewo od kominów (gdy patrzy się za Ślęży) stoją chłodnie kominowe i to prawdopodobnie ich oświetlenie jest "winne" powstawania poświaty nad horyzontem. Poniżej obliczenia, nałożone na zdjęcie - całość i fragment z elektrownią Rybnik. Pikseloza jest na całego, ale nie można przesadzać z odszumianiem, bo wszystko wtedy diabli biorą... Składowa czerwona jest niestety najbardziej "ziarnista", nie wiem dlaczego. Wszystkie (tzn. 3 :-)) aparaty, z których zdjęcia rozkładałem na RGB, tak mają.

Jest to kolejny rekord odległości obserwacji ze Ślęży (znowu konstrukcja!), o całe 600 metrów dalszy od RTCN Klepaczka :-). Przydałaby się jeszcze dłuższa ekspozycja (doradził ten, który zawsze fotografował z ręki :-)), żeby oświetlenie kominów porządnie wydobyć z szumów.

SlR-opis.jpg

SlR2-opis.jpg

Edytowane przez Krzysiek_S
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, spro napisał:

Wysłałem info i zdjęcia na redaktorzydo@gmail.com w piątek, ale chyba bez echa. W końcu to tylko 180+ :hmm: 

Echo na skrzynce się nieco długo niesie, ale nie przemija ;). Trzeba brać poprawkę na to, że ekipa redaktorów ma już kolejkę publikacji. Ponadto przerabiają to w wolnym czasie, a tego chyba nikt nie ma zbyt wiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Czarny napisał:

Trzeba brać poprawkę na to, że ekipa redaktorów ma już kolejkę publikacji. Ponadto przerabiają to w wolnym czasie, a tego chyba nikt nie ma zbyt wiele.

Przyznaję rację – z czasem zawsze krucho. Ja też z braku czasu wysłałem zdjęcia dopiero po dwóch dniach i jeszcze obrobione „na bardzo szybko” :grin: Doceniam pracę redaktorów, szczególnie, że wykonują ją `w czynie społecznym`:thmbup:

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 

Dzisiaj za dokładnie dwie godziny jedziemy z kolegą na Kalenice na zachód słońca połączony z nocnymi dalekimi obserwacjami. Pogoda jest wyśmienita, a pod wieczór wg prognoz ma się uciszyć wiatr. Mam nadzieję, że uda się coś ciekawego złowić, mam cichą nadzieję na "wyrwanie" chociażby masztu w Mikstacie koło Kalisza, oraz masztu Klepaczka koło Częstochowy, nie obraziłbym się gdyby pogoda zrobiła się wieczorem na tyle łaskawa by gdy zapadną całkowite ciemności na prawo od Góry Świętej Anny pojawiły się światełka z kominów na Górnym Śląsku, oraz szczytowe oświetlenie masztu Kosztowy w Katowicach :)

Jesteśmy dobrej myśli. 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do dzisiejszej wyprawy na Kalenice po nocne dalekie obserwacje powiem tak - trochę się z kolegą rozczarowaliśmy. Wprawdzie pogoda dopisała, przyjemna temperatura na samym szczycie, oraz znośne podmuchy wiatru, jednak widzialność była daleka od idealnej, w powietrzu zalegało sporo wilgoci, co było widoczne od razu po wejściu na wieżę widokową. Ślęża wraz z Radunią były widoczne, Wrocław już słabiej, a Wzgórza Trzebnickie na granicy widzialności, jednak cierpliwie poczekaliśmy aż zajdzie słońce i zrobi się troszkę ciemniej, i zrobiło się jakby lepiej, gdy było coraz ciemniej mogę powiedzieć śmiało, że gołym okiem dostrzegłem światła Elektrowni Opole, a to już około 100km. Co do nowych obiektów możliwe, że złapałem światła masztu w Mikstacie koło Kalisza, ale muszę jutro nad tym spokojnie posiedzieć. Podsumowując co do warunków trzeba się za jakiś czas wybrać ponownie, natomiast towarzysko było bardzo fajnie :)

Kilka zdjęć mimo wszystko wykonałem, wkrótce się nimi podzielę. 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Wczoraj wieczorem przytrafił mi się zaimprowizowany wypad na Ślężę. Decyzja zapadła nagle (dosłownie!) i nie nastawiałem się na obserwacje. Tymczasem panowały bardzo dobre warunki, latem nie spotykane zbyt często, a na wieży urzędował, przy wielkokalibrowym sprzęcie fotograficznym, kolega Rambo75. Było widać Górę Świętej Anny i oczywiście całe Sudety. Tobiasz czekał, aż zapalą się światełka na masztach i kominach, a ja już musiałem uciekać na niziny, bo nie wziąłem ze sobą latarki! Namówiłem go jeszcze, żeby skierował obiektyw w stronę Gór Izerskich - może mu wyjdzie skałka na szczycie Jizery, na której "wyodrębnienie", między Czerwonymi Skałkami (wznoszą się nad doliną Kamiennej) i Miedzianymi Skałami (Rudawy Janowickie), moja Minolta jest zwyczajnie za słaba. Jedynego zdjęcia, które widziałem, nie mogę odnaleźć nawet na blogu autora, czyli http://500-mm.blogspot.com - czekam więc na powtórkę.

 

Izerskie.jpg

Edytowane przez Krzysiek_S
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sobotę 10.07.2021 wybrałem się w Beskid Śląski bez specjalnych celów dalekoobserwacyjnych, ale widzialność była zaskakująco dobra. 

Inovec ze Skrzycznego bez żadnego wysiłku:

Skrzyczne-Inovec.jpg.d8c558edeee10e1cde78dd7d1a0db139.jpg

 

Biskupia Kopa ze Skrzycznego - tutaj musiałem mocniej podbić kontrast, więc wyszedł większy szum.

1951659496_Skrzyczne-BiskupiaKopa.jpg.dba1aeb2bb02978892db6ad73df1e549.jpg

Pentax K-5, Pentax M200/4

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam serdecznie.

Wreszcie miałem czas by zabrać się choć troszkę za materiał ze Ślęży z soboty 10.07.2021 sprzed dwóch tygodni. 

Widząc z rana jak dobra jest przejrzystość powietrza wpadłem na pomysł by wybrać się po raz już kolejny na Ślężę na klasyczny zachód słońca i oczywiście dalekie obserwacje. 

Decyzja zapada,że wyjazd z domu po 18,a powrót na parking na Przełęcz Tąpadła o godzinie 23. Zabieram ze sobą Telekonwerter,ponieważ mam zamiar wreszcie przetestować ten konwerter i ocenić jak się sprawdzi przy dobrych warunkach. Po wejściu na kopułę szczytową Ślęży na początek planowa sesja obserwacyjna spod dużego drewnianego krzyża w kierunku obiektów KGHM-U. Niestety w godzinach wieczornych niebo się całkowicie rozpogodziło oraz momentalnie temperatura powietrza poszła do góry i powietrze zaczęło mocno falować,a pod słońce widzialność była o wiele słabsza,ale zadowolony wynikami poszedłem z rozłożonym sprzętem pod wieżę widokową,a widok spod wieży w kierunku wschodnim mnie niesamowicie zaskoczył,jeszcze chyba nigdy nie widziałem tak wyraźnego horyzontu w kierunku wschodnim. Elektrownia Opole,zabudowania Opola,oraz Góra Świętej Anny dosłownie widok marzenie! Rozkładam się ze sprzętem na przedostatniej kondygnacji wieży,tak by sprzęt nie zawadzał innym turystom wchodzącym na ostatnie piętro wieży. Mija czas przy robieniu zdjęć z 1200mm kierunku wschodniego,aż na wieżę dociera Krzysiek S :) Od razu poznaję Krzyśka,ponieważ spotkaliśmy się już raz pewnego zimowego poranka rok temu i również na Ślęży. Krzysiek od razu zwraca uwagę na widok Góry Świętej Anny,ja natomiast wykonuję kadry w kierunku Elektrowni Rybnik,by w ciągu dnia wyciągnąć kominy wystające znad horyzontu i udało się je złapać,choć niestety falowanie powietrza uniemożliwia zrobienie idealnie ostrych zdjęć. Później Krzysiek zwraca uwagę bym skierował obiektyw w stronę Gór Izerskich,by spróbować wyciągnąć skałki na szczycie Jizery odległe o 101km. Skałki udało mi się wyciągnąć ze zdjęcia,choć nie jest idealnej jakości,ponieważ im później,tym powietrze coraz gorzej zaczyna falować. Krzysiek postanawia już wracać,ponieważ jak napisał nie wziął ze sobą czołówki i chciał jeszcze w resztkach światła dziennego dotrzeć na dół,ja natomiast czekam aż zapalą się światła miast,kominów i masztów. Jednak to co zaczęło się później dziać w powietrzu totalnie mnie przeraziło,nie dość,że ruszył się mocny wiatr,to musiałem podbić czułości ISO do 1000 i skracać czasy naświetlania,by jak najmniej było widoczne przeraźliwe drganie powietrza,a widzialność sama w sobie była jak na lato nieprzeciętna. 

Na początek wrzucam widok na Góry Izerskie z lekkim opisem + wycinek fragmentu ze skałkami na Jizerze. Reszta wkrótce :) 240117273_DSC_1976GryIzerskieopis.thumb.jpg.4222eb812ffc0d607e198fa0def7698a.jpg845586022_DSC_1976GryIzerskieJizeracrop.jpg.17de51b46e56f3326e826f791607b5ac.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciąg dalszy remanentu zdjęć ze Ślęży z 10.07.2021. 

Wszystkie zdjęcia z ogniskowej 1200mm. 

Na początek Elektrownia Opole do której dystans to 85km w linii prostej. 1057106980_DSC_1962ElOpole.thumb.jpg.4b99f882e384c6153d58f3ebfbb3d4ea.jpg

 

Kominy Elektrociepłowni Opole znajdujące się w dzielnicy Zakrzów oraz zabudowania Opola. Dystans do EC Opole wynosi 87km w linii prostej.DSC_1965Opole.thumb.jpg.8512c9454070e1ddd763aa635282b167.jpg

 

Kominy Koksowni Zdzieszowice. Odległość w linii prostej to 113km. Widoczne także obłoki kondensacyjne z chłodni kominowych. DSC_1949Zdzieszowice.thumb.jpg.b16c2456e9ab1bf8ebe8be52fa19943c.jpg

 

Wieża na Pradziadzie o wysokości 146,5m. Dystans 95km w linii prostej. DSC_1960Pradziad.thumb.jpg.a430a232d62cfc507fe78ac8a5ca902a.jpg

 

Reszta zdjęć wkrótce :) 

  • Lubię 7
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.07.2021 o 22:03, Rambo75 napisał:

Kominy Elektrociepłowni Opole znajdujące się w dzielnicy Zakrzów oraz zabudowania Opola

Czyżby pierwsze zdjęcia miasta Opola ze Ślęży? Pradziad wyszedł podobnie, jak mnie wychodzi ze Śnieżnika :-). Brawo, telekonwerter chyba się sprawdził. A powietrze było tak przejrzyste, że nie dziwię się, że kominy Elektrowni Rybnik udało się sfotografować jeszcze za dnia. Natomiast z Jizerą, choć nie aż tak odległą, jest coraz większy problem, bo las na Miedzianych Skałach najwyraźniej ciągle przyrasta.

Czy udało się może zarejestrować świetlną "poprzeczkę", znajdującą się za Brzegiem, prawdopodobnie na południe od Olesna?

 

Edytowane przez Krzysiek_S
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.07.2021 o 22:00, Krzysiek_S napisał:

Czyżby pierwsze zdjęcia miasta Opola ze Ślęży? Pradziad wyszedł podobnie, jak mnie wychodzi ze Śnieżnika :-). Brawo, telekonwerter chyba się sprawdził. A powietrze było tak przejrzyste, że nie dziwię się, że kominy Elektrowni Rybnik udało się sfotografować jeszcze za dnia. Natomiast z Jizerą, choć nie aż tak odległą, jest coraz większy problem, bo las na Miedzianych Skałach najwyraźniej ciągle przyrasta.

Czy udało się może zarejestrować świetlną "poprzeczkę", znajdującą się za Brzegiem, prawdopodobnie na południe od Olesna?

 

Witam. Miasto Opole mam już zarejestrowane na wielu innych zdjęciach z wycieczek na Ślężę, jednak jakoś tak wyszło, że nigdy nie wrzucałem tych zdjęć. 

Szczyty kominów w Rybniku oraz dymy z chłodni kominowych również mam złapane, wkrótce wrzucę te zdjęcia. Co do "poprzeczki" świetlnej prawdopodobnie mam ją zarejestrowaną, jednak jak już pisałem po zachodzie słońca ruszyły się mocniejsze podmuchy wiatru i niestety musiałem odpiąć telekonwerter i zadowolić się maksymalnie 600mm ogniskowej, a co najgorsze powietrze tak zaczęło falować, że wszystko wygląda jakby było poruszone, ale bardzo ładnie złapało się między innymi światło masztu w Klepaczce, światła kominów z Rybnika, światła masztu Mikstat koło Kalisza, oraz światła masztu w okolicach Żagania. Początkowo planowałem zostać na szczycie do rana, jednak te podmuchy wiatru mnie zniechęciły i postanowiłem powrót. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.08.2021 o 19:09, Rambo75 napisał:

Co do "poprzeczki" świetlnej prawdopodobnie mam ją zarejestrowaną, jednak jak już pisałem po zachodzie słońca ruszyły się mocniejsze podmuchy wiatru i niestety musiałem odpiąć telekonwerter

To akurat nic nie szkodzi. Tzn. szkodzi jakości zdjęć, ale nie samej rejestracji. Jeśli "poprzeczka" wyszła po raz drugi, to jest konkretnym obiektem/obiektami, a nie tylko światłami pozycyjnymi jakiegoś UFO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.