Skocz do zawartości

M101 nowym sprzętem


mpwt

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

No i stało się. Raz kozie śmierć... kupiłem N150/750. Wcześniej HEQ5. Na razie bez korektora komy (mam nadzieję zakupić ten wynalazek w przyszłym miesiącu) i guidera (ech... nie da rady wszystko na raz). Przedwczoraj odbyłem pierwszą próbę zestawu. Wybrałem sobie za cel M101. I wyszło mi coś takiego:

 

m101_03.jpg

D700, N150/750, 4×90 sek ISO640, 10×90 sek ISO1000, 9×90 sek ISO3200

 

Niestety za bardzo wycięte tło (mam nadzieję, że powalczę z tym jeszcze z powodzeniem). Ale zupełnie nie mogę sobie poradzić z gradientem. Poza tym bardziej podszedłem do tematu jako próbę i naukę całego zestawu (no i zobaczyć Saturna.. wow!). Chmurki też przeszkadzały. I sprawdzałem jak się sprawdzają różne czułości. Składałem wszystko w IRIS. Swoją drogą, czy jest sposób aby odzyskać kolor gwiazd?

 

Mam nadzieję, że teraz już będzie tylko lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nikosiem bez filtrów przy dużym łysym tak ?

 

Tak.

 

Przyklej tło spowrotem please, choćby i z gradientem :)

 

Właśnie pracuję nad tym. Nie jest łatwo :( Właśnie... bo jakoś nie pomyślałem o jednym problemie. Jak mam zrobić flata jak nie pamiętam pod jakim kątem zamontowałem aparat do wyciągu? :compress:

 

 

a o co do koloru, jak i co na co konwertujesz przy składaniu?

 

W Iris na sam koniec zapisuję do PSD (polecenie savepsd2). Wcześniej trochę bawię się kolorami przy użyciu polecenia black. W PS używam Color balance.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę inny materiał... kolejna walka i oto mamy coś takiego:

 

m101_04.jpg

D700, N150/750, 9×90 sek ISO3200

 

W tym wypadku dodałem darka, flata (zapewne skopany, problem opisany wyżej) i wyrzuciłem z zestawu klatki na ISO640 i ISO1000.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciągle według mnie przycinasz tło aż za bardzo.... Ponadto staraj się focić na iso 800 bo 3200 nie wnosi szczegółów a szumu ma bardzo dużo więc gra nie warta świeczki lepiej naświetlać przy iso 800.

 

P.S.

Pobaw się funkcją Color stretching z menu bodajże view w Irisie naprawdę zaskakujące daje efekty.

Edytowane przez Szymek Ozimek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm.... jeszcze za bardzo... hmmm...

 

Pobaw się funkcją Color stretching z menu bodajże view w Irisie naprawdę zaskakujące daje efekty.

 

Bawię się bawię :)

 

Tu surowy stack z IRIS (12MB): http://fotoblog.marchewka.waw.pl/rozne/m101.pic (czy zapisać lepiej jako FITS?)

Edytowane przez mpwt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie się odoba. Fajna fotka jak na testy nowego sprzętu. Super. Też bym tak chciał.... Szczególnie ta druga wersja. W sumie chyba niezłe zakupy zrobiłeś. Jak jeszcze zaczniesz guidować to już będziesz mógł zawalczyć ostro icon_salut.gif ... Napisz coś więcej o telepie, który zakupiłeś. Ja mam właśnie podobne plany. Kupię tylko EQ6 - właściwie już zamówiłem. Jeszcze jedno pytanie - masz jakiś tutorial do Irisa? Ja na razie ćwiczę w Maximie DL. Ale chciałem się Irisowi poprzyglądać.. Pozdrawiam. Sławek J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)W sumie chyba niezłe zakupy zrobiłeś. (...)

 

Osobiście nie polecam początków astrofoto via chiński newtonik 150/750. Wiele już słów upłyneło w niejednym wątku i na niejednym PW. Tu tylko napisze, że początkowe walki z małym, krótkoogniskowym refraktorkiem np. ED to zupełnie inna para kaloszy niż start z chińskim newtonem na pokładzie.

 

Pozdrawiam.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nie polecam początków astrofoto via chiński newtonik 150/750. Wiele już słów upłyneło w niejednym wątku i na niejednym PW. Tu tylko napisze, że początkowe walki z małym, krótkoogniskowym refraktorkiem np. ED to zupełnie inna para kaloszy niż start z chińskim newtonem na pokładzie.

 

Pozdrawiam.

 

 

 

 

 

 

A jak nie byłby Chiński tylko jakiś inny? Generalnie jakieś 8", F:4, 800mm ...? Co byś o tym powiedział? http://www.altairastro.com/product.php?productid=16263 ... Nie stać mnie na ASA o tej samej aperturze. Na razie mnie nie stać - ale jak sprzedam swojego (na razie właśnie i mam andzieję chwilowo zepsutego) Meade LX200 10" to może będę mógł kupić coś lepszego szczerbaty.gif ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nie polecam początków astrofoto via chiński newtonik 150/750.

 

Ech... nie posłuchałem ciebie :( Ale też na nawet najmniejszego EDka musiałbym znacznie dłużej poczekać. Nie mógłbym się cieszyć taką eMką. Ale też jest jak mówiłeś, wyciąg i ustawianie na nim ostrości to masakra, pole jest makabrycznie krzywe i tak 60% powierzchni klatki nadaje się do kosza (problem z kolimacją?), podobnie z komą (korektor komy się kłania). Ale coś za coś... EDka mam w planach. Jak dojdzie do ich realizacji to może coś większego niż 80ED? :) Ech, marzenia.

 

A co do zdjęcia, to czy ktoś stosuje tę metodę usuwania gradientu: http://www.astro.uni-bonn.de/~mischa/ps/gradient.html Ja właśnie ją stosuję i nie wiem czy ona właśnie nie odpowiada za zbyt drastyczne wycięcie tła. A może macie inne sposoby? Bambus i Szymek nie mają problemu z gradientem, ale odbyło się to kosztem szczegółu. Wiadomo, mocniejsze wyciąganie wzmacnia też elementy niepożądane.

 

A jak nie byłby Chiński tylko jakiś inny?

 

Podejrzewam, że i tak problemów jak wyżej opisałem się nie pozbędziesz. A do tego mogą dojść jeszcze wszelkiego rodzaju ugięcia, itp... są na ten temat wątki na forum.

Edytowane przez mpwt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do gradientu to warto robić flaty bo dzięki nim usuniesz to niemiłosierne winietowanie ze względu na małae lustreko wtórne ...

 

To na pewno. Czy wy jakoś zaznaczacie sobie jak (pod jakim kątem) montujecie w wyciągu aparat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak nie byłby Chiński tylko jakiś inny? Generalnie jakieś 8", F:4, 800mm ...? Co byś o tym powiedział? http://www.altairast...productid=16263 ... Nie stać mnie na ASA o tej samej aperturze. Na razie mnie nie stać - ale jak sprzedam swojego (na razie właśnie i mam andzieję chwilowo zepsutego) Meade LX200 10" to może będę mógł kupić coś lepszego szczerbaty.gif ...

 

Im lepszy kupisz tym mniej będziesz miał jazd wymienionych przed chwilą przez mpwt. Cała idea startu z małym refraktorem opiera się na tym, że w chwili kiedy nie masz jeszcze doświadczenia, walczysz ze znacznie mniejszą ilością problemów. Po prostu jest 10x łatwiej. Mając 5 różnych , nałożonych na siebie problemów, bardzo kłopotliwe jest ich wyeliminowanie gdy nie ogarniasz wszystkich niuansów. A ciężko o to w chwili gdy stawiasz pierwsze kroki.

 

Tak czy siak trzymam kciuki za mpwt i obserwuje jego rozwój :) Zobaczymy czy da rade własną, wyboistą ścieżką którą wybrał, czy w którymś momencie dojdzie do tych samych wniosków co większość jego poprzedników i zmieni szlak ;)

 

Pozdrawiam.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do zdjęcia, to czy ktoś stosuje tę metodę usuwania gradientu: http://www.astro.uni-bonn.de/~mischa/ps/gradient.html Ja właśnie ją stosuję i nie wiem czy ona właśnie nie odpowiada za zbyt drastyczne wycięcie tła. A może macie inne sposoby? Bambus i Szymek nie mają problemu z gradientem, ale odbyło się to kosztem szczegółu. Wiadomo, mocniejsze wyciąganie wzmacnia też elementy niepożądane.

 

Próbowałem tego i efekty były marne. Sumas chyba podrzucił mi na forum link do RC-Astro: http://www.rc-astro.com/resources/GradientXTerminator/index.php - więc robię to samo. Zanim jednak za to się biorę używam jeszcze w Maxim DL funkcji "flatten background", która również trochę pomaga i wydaje mi się (choć to czysto subiektywne), że najmniej szkód robi ze szczegółami obiektu.

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I kolejna wersja. Ale muszę już odpocząć od tego materiału. Więcej nie dam rady :compress:

 

m101_05d.jpg

 

Sumas chyba podrzucił mi na forum link do RC-Astro: http://www.rc-astro.com/resources/GradientXTerminator/index.php

 

I z tego skorzystałem... efekt chyba lepszy?

 

Tak czy siak trzymam kciuki za mpwt i obserwuje jego rozwój :) Zobaczymy czy da rade własną, wyboistą ścieżką którą wybrał, czy w którymś momencie dojdzie do tych samych wniosków co większość jego poprzedników i zmieni szlak ;)

 

Dzięki :)

Ale uwierz mi, przy pierwszej lepszej okazji zmienię ten szlak. To nieodwołalne!

Edytowane przez mpwt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.