Skocz do zawartości

QHY 6 Pro czy DSI III Pro?


Rekomendowane odpowiedzi

Planuje zakup jakiejś w miarę dobrej niedużej kamerki monochromatycznej pod kątem DS (niezbyt długie ekspozycje, krótkie ogniskowe). Obecnie po głowie chodzi mi:

- QHY 6 Pro: 1/2" CCD ICX429ALL, chłodzona... dość duży piksel, mała popularność, interlaced

- Meade DSI III Pro: 2/3" CCD ICX285AL, nie chłodzona... w Europie droższa, tańsza w USA, ale wysyłka gwarancyjna we własnym zakresie ;) sprawdzona w boju matryca

 

Która w naszych warunkach sprawdziłaby się lepiej? czy też może coś innego w tym przedziale jest wartego uwagi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swego czasu wybralem DSI III Pro. Oprocz wymienionych przez Ciebie cech ma jeszcze jedna zalete - zasilanie z USB, czyli mniej kabelkow co dla ludzi bez setupow stacjonarnych ma znaczenie. Mozna w sieci znalezc informacje nt. przerobek DSI III, polegajacych na dodaniu do niej chlodzenia. Kiedys widzialem nawet zamiennik standardowej obudowy.

Przy okazji, zwykle dla krotszych ogniskowych lepszy jest mniejszy pixel ze wzgledu na wieksze ryzyko tzw. "undersamplingu".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie USB to nie jest jednoznacznie pozytywna cecha. Prosze pamiętać o fakcie, że mało która płyta główna daje na portach nominalne 500mA zgodne z ISO. Różnie to bywa. Osobiscie, nauczony doświadczeniem właśnie z DSI unikał bym kamer bez niezaleznego zasilania.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zasialnia z USB to używałem swojej DSI III Pro na 2 czy 3 laptopach bez widocznych problemów.

 

Nie potrafię porównać DSI III Pro z QHY-6. Myśle że jak na warunki polskie, to DSI III Pro ma przewagę popularności (i doświadczeń).

Zobacz moje fotki na A-F (i fotki misiekc) jako przykłady co wychodzi z tej kamery.

Do wad bym zaliczył głębokość studni, stosunkowo łatwo nasycić gwiazdki.

Z lekka uwiera brak stabilizacji temperatury, ale jak się zbuduje bazę darków to daje się z tym żyć.

Widziałeś moją recenzję DSI III pro na A-F?

 

Właśnie namyślam się nad zrobieniem przeróbki w DeepSpaceProducts. Może zbierzemy 2,3 kamerki i wyślemy razem. A może lepiej poczekać na spadek cen QHY-9 i podobnych? Ostanio rynek został prawie zalany nowymi kamerami. Co myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z małym pikselem to jeszcze wypatrzyłem Atika 314E oraz Opticstara DS-142M.

ICX205AL

Rozmiar matrycy: 1/2"

Rozmiar piksela: 4.65 x 4.65 μm

 

Oba chłodzone, zasilane z zewnątrz, zalecane do krótkich ogniskowych, w tym z reduktorami ogniskowych :) Atik praktycznie w cenie DSI III Pro, a Opticstar tańszy o jakieś 150 funtów od Atika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanosi się na DSI III Pro w scopesnskies.com jeżeli potwierdzą ceny i chęć wysyłki do Polski (wisi już dzień...), a jak nie to z modernastronomy nieco droższa. Alternatywą jest jeszcze chłodzony Atik 16HR w TS - przodek 314L+ z tą samą matrycą, ale na USB 1.1 (kilkanaście sek pobierania) w cenie DSI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniarka jest w komplecie, nawet jesli nie ma filtorw. A tak w ogole to zastanawiam sie, czy nie lepiej kupic DSI to po prostu za oceanem. Ja swoja kupilem w http://www.opticsplanet.net za ok. 650$ (z filtrami - to byla chyba jakas super okazja, ale za to dolar byl troche drozszy niz teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniarka jest w komplecie, nawet jesli nie ma filtorw. A tak w ogole to zastanawiam sie, czy nie lepiej kupic DSI to po prostu za oceanem. Ja swoja kupilem w http://www.opticsplanet.net za ok. 650$ (z filtrami - to byla chyba jakas super okazja, ale za to dolar byl troche drozszy niz teraz.

 

A ile wyszło cło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mają jedną sztukę bo się o to też pytałem. Uważasz że dłuższy download (usb 1.1) z chłodzeniem lepsze od meade z nowszą elektroniką? (jakieś naprawdę długie ekspozycje i tak są na razie nieosiągalne :D)

 

Ja bym się nie zastanawiał, bo w przypadku tej matrycy lepiej mieć chłodzenie niż np termometr chipa.

Niech Hans zapoda Ci darka z matrycą zchłodzoną do około 0 stopni C, zobaczysz różnice... Jak to napisał kiedyś Sumas, prawie można zapomnieć o darkach.

Elektronika Ci nie pomoże w redukcji hotów, zwłaszcza w lecie.

Dodatkowo na plus dla Atika 16HR, jest jego obudowa zrobiona tak, że można go łatwo zamocować z krótkim obiektywem bez konieczności robienia skomplikowanych połączeń z dovetailem.

No ale to Twoje pieniądze i Twoja decyzja ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz ja schłodzę ;)

Nieco dziwne mi się wydaje że ten model szybko zniknął z oferty. Radzę poszukać raportów userów i sprawdzić czy to współpracuje np. z Maximem czy z innym softem którego chcesz używać.

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.