Skocz do zawartości

Okulary 2".


Hall9000

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam pytanie do kolegów, którzy korzystają, bądź korzystali z okularów 2". Jak wyglądają różnice w stosunku do okularów 1,25" ? Jakie najmniejsze ogniskowe stosowaliście ? I jakie są wasze wrażenia z obserwacji ? Zdaję sobie sprawę z różnicy w cenie, ale komfort obserwacji też jest ważny.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na Twoim miejscu bym uważał. Dwucalica to bardzo zaraźliwa choroba, przenoszona drogą oczną. Wystarczy że raz spojrzysz, i już jesteś zainfekowany... Drobnoustroje, które ja wywołują, przejmują kontrolę nad Twoim umysłem. Od tej pory wszystko jest podporządkowane chęci posiadania takich okularów. Nie ma obserwacji, abyś o tym nie myślał... A tak na poważnie, dla mnie piękna jest przestrzeń, jaką obejmuje taki okularek. Żadnych widocznych krawędzi okularu. Tylko niebo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Mam pytanie do kolegów, którzy korzystają, bądź korzystali z okularów 2". Jak wyglądają różnice w stosunku do okularów 1,25"?

2. Jakie najmniejsze ogniskowe stosowaliście ?

3. I jakie są wasze wrażenia z obserwacji ?

4. Zdaję sobie sprawę z różnicy w cenie, ale komfort obserwacji też jest ważny.

 

Ad 1

Pytanie jest niedoprecyzowane, ale zasadnicza różnica jest taka, że używając okularu w standardzie 2" możesz uzyskać większe rzeczywiste pole widzenia niż w standardzie 1,25".

Przykładowo przy ogniskowej teleskopu równej 1000mm w standardzie 2" maksymalne rzeczywiste pole widzenia wyniesie ok. 2,6 stopnia, a w standardzie 1,25" tylko ok. 1,5 stopnia.

 

Ad 2

W standardzie 2" są okulary od 17mm (Ethos) po 50mm (np. Vixen LV czy TS WA).

 

Ad 3

To kwestia bardzo indywidualna i w dużej mierze zależna od konstrukcji okularu, jakości użytego szkła itp. itd.

Jeśli pytasz czy warto takowy mieć, to odpowiedź znajdziesz pod Ad 1.

 

Ad 4

Odczucie komfortu to też kwestia bardzo indywidualna, która nie ma zbyt wiele wspólnego z tym czy okular jest w standardzie 1,25" czy 2".

W pewnych konstrukcjach występuje efekt upierdliwego zanikania części obrazu przy nieosiowym patrzeniu.

Mi np. nie leżą okulary z własnym polem widzenia powyżej siedemdziesięciu stopni.

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kilka dni temu przekonałem się co oznacza okular 2", ponieważ przyjechał do mnie najtańszy sprzęt w tym standardzie, czyli RKE 26mm (kupiony jako szerokokątny okular niskobudżetowy do refraktora 70/500). Sam co prawda do tej pory posiadałem tylko kieliszki 0,965", ale kilka razy miałem okazję obserwować okularkami 1,25". Przeważnie były to typowe tanie Plössle, czyli sprzęt z podobnej pułki cenowej, co mój nowy nabytek.

Różnice, które widać na pierwszy rzut oka, to zdecydowanie większe pole widzenia i komfort obserwacji. Duża muszla oczna jest moim zdaniem o wiele wygodniejsza, od niewielkiego pierścienia wokół oczodołu.

Napiszę więcej, jak przetestuję okularek w nocy (chmurwy :() i zrobię bezpośrednie porównanie z jakimś 1,25" (jeśli będę miał okazję). Tak czy inaczej pierwsze wrażenie jak najbardziej pozytywne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.