Skocz do zawartości

Film z planetoidą 2010 GA6


Tiamat

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Kilka godzin temu najbliżej Ziemi znalazła się tym razem planetoida 2010 GA6.

Jasność podczas momentu najbliższego zbliżenia wynosiła 16 mag.

Jej rozmiar to zapewne kilka metrów.

Przemieszczała się bardzo szybko na tle gwiazd. W ciągu 45 sekund - jedna ekspozycja - kilka minut kątowych!

 

Poniżej link do filmu, który zrobiłem moim standardowym zestawem Paramount, SBIG STL 6303 i 12.5" RC.

Film to około 30 minut przelotu planetoidy.

Uwaga, prawie 5mb!

 

 

http://www.starrysite.com/index.php?site=galleryitem,189

 

 

Pozdrawiam serdecznie

 

Michał Żołnowski - Tiamat

GA6-107L.jpg

Edytowane przez Tiamat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie!

Poszedłem spać o trzeciej i wstałem o siódmej. Od razu wziąłem tabletkę od bólu głowy, nie czekając nawet aż się zacznie:)

Do tego wyjątkowo ciężki dzień.

 

Film zrobiłem tak:

Ze strony Minor Planet Center ściągnąłem najnowszy plik z efemerydami NEO, koniecznie w wersji zrobionej pod TheSky6.

Trzeba to zrobić tak: zawartość tego pliku, która otworzy się na ekranie przeglądarki w całości ma być skopiowana do zwykłego pliku tekstowego, który zapisujemy na dysku pod dowolną nazwą.

Ten plik importujemy do bazy TheSky6. W zakładce planetoidy dajemy "import" wskazując na stworzony przez nas plik.

Teraz mamy w naszej bazie planetoidy NEO lub inne, jeśli sobie akurat je ściągniemy z bazy MPC. Teraz możemy sobie wyszukać taką planetoidę tradycyjnie wpisując jej nazwę.

Następnie najeżdżamy na okienko informacyjne takiego obiektu i robimy goto do niego. Następnie nie zwlekając, gdyż szybko się porusza klikamy na guzik "Set tracking rate". Potwierdzamy, że tak i gotowe. Teleskop będzie śledził nasz obiekt.

Pamiętajmy, że jeśli obiekt jest słaby i szybko porusza się, to w tradycyjnym "statycznym" zdjęciu możemy go nie zobaczyć. Nie zdąży naświetlić matrycy. Metoda gonienia obiektu może byc jedynym sposobem aby go uwiecznić.

 

Warto pamiętać też, ze może być w trochę innym miejscu niż wyliczone. Wczoraj akurat wyprzedzał wyliczenia o około 80 sekund. Mimo synchronizacji z zegarem radiowym, plate solvingiem, pozycją z GPS'a itd. Wówczas aby wycentrować obiekt na ekranie trzeba oszukać system poprzez bledną synchronizację "sync". Tak lawirując aby wycentrować z obiektem w pożądane miejsce na ekranie.

 

 

Tu jest link bezpośrednio do bazy IAU z formatami pod TheSky6:

 

http://www.minorplanetcenter.org/iau/Ephemerides/Soft06.html

 

PS Inną metoda jest wyszukanie obiektu w bazie IAU, podanie własnego kodu obserwatorium lub wsp. geo. i wówczas znając parametry np mojego B63 komputer MPC wypluwa gotowe współrzędne obserwacyjne.

PSII Istnieje też nakładka na Maxima, która pozwala fotografować z guidingiem, ale przy ustawieniu "tracking rate". Trochę kłopotliwe, gdyż gdy gwiazda guidujaca zginie nam z czipu guidujacego to trzeba ustawiać wszystko na nowo. Ale da się. Sam kiedyś próbowałem. Trzeba tylko pobawić się w odpowiednią zamianę jednostek podawanych Maximowi, aby realizował ów offset. Tu łatwo się pomylić

 

 

Powodzenia!

 

 

 

Michal Żołnowski - Tiamat

Edytowane przez Tiamat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następnie nie zwlekając, gdyż szybko się porusza klikamy na guzik "Set tracking rate". Potwierdzamy, że tak i gotowe. Teleskop będzie śledził nasz obiekt.

Pamiętajmy, że jeśli obiekt jest słaby i szybko porusza się, to w tradycyjnym "statycznym" zdjęciu możemy go nie zobaczyć. Nie zdąży naświetlić matrycy. Metoda gonienia obiektu może byc jedynym sposobem aby go uwiecznić.

Michał, zapomniałeś dodać, że to tylko dla właścicieli montaży Paramount (i najnowsze AP), bo tylko one pozwalają ustawić dowolny tracking rate. To tak na wszelki wypadek, gdyby ktoś próbował zrobić to innymi montażami ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.