Skocz do zawartości

Zaproś Księżyc do domu!


szuu

Rekomendowane odpowiedzi

księżyc w pelni jest tak mało interesujący przez teleskop że aż nie chciało mi się wynosić sprzętu przed dom.

oto co wynikło z krótkiego rzutu okiem przez szybę - miałem księżyc na suficie!

ksiezyc na suficie.jpg

po adaptacji oka do ciemności widać nawet sporo szczegółów. zasłonięcie niepotrzebnej części okna pomaga polepszyć kontrast.

przy małym teleskopie takim jak mój mak 127 nie można przesadzać z wielkościa rzutowanego obrazu bo robi sie zbyt ciemny, ale nawet ciemny księżyc na pół sufitu wygląda czadowo :banan:

 

(na zdjęciu nie jest na pół sufitu bo mój aparat wtedy prawie go nie widział, mimo najdłuższego możliwego czasu naświetlania 16 sekund i megaszumiącego pseudo-iso 800 :rolleyes: więc do celów dokumentacyjnych użyłem dłuższego okularu a przez to jaśniejszego i mniejszego księżyca. dodatkowa ledwo żarząca się lampka zabarwiła tło na pomarańczowo, dzięki temu widać na tym tle teleskop. a może posiadacze lustrzanek z wysokim iso skusiliby się o podobne ale ładniejsze fotki? rzutowany księżyc może być ciekawą dekoracją nocnej nie-astro fotografii! :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inspirujące! Wpadł mi do głowy szatański pomysł, może ktoś podchwyci [uWAGA!]: W odpowiedniej porze robimy to samo z jakimś większym planet-wymiataczem na paralaktyku, np. 8" S-C lub większy. Księżyc rzucamy na duży ekran, skrzykujemy rodzinę/przyjaciół i w wygodnych fotelach czekamy na tranzyt ISS-a...

Full HD w czeluściach kosmosu :ha::astronom::astronomer2:

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

księżyc w pelni jest tak mało interesujący przez teleskop

Żeby nie tylko dowcipasić Ci tu to zapytam poważniej. Myślałem, że Mak 127 to wymiatacz U.S. i jakos sobie z pełnią radzi. Ponoć jest "ciemnym" teleskopem. Filtr polaryzacyjny to nie wiem czy pasuje do Mak-a? No to jak to z tym jest ?

A może powalczysz w internecie i powiesz nam o rzeczywistych, bardzo tanich, pokazach rzutowych nocnych obiektów (Ds-y to może sie nie upieram)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już już miałem edytować ale pomny Twoich uwag napiszę osobno:

 

Ja wiem, że brak cieni (w pełni) to wada. Ale wszystko ma swoje plusy i minusy. Przypuszczam, że cienie odwracają uwagę (lub zasłaniają) pewne detale, które też warto dostrzec - JAKO TAKIE! Nie wiem co by to miało być ale przypuszczam, że jest coś, co prawdziwiej wychodzi bez cieni ?!

 

Ponadto, skoro wątek taki "wynalazczy", to zapytam o inny potencjalny wynalazek - co mi od dawna chodzi po głowie {"lornetka z jednym okularem"?}.

 

Analizując ceny tub refraktorów wychodzi mi że (w przeliczeniu na sumaryczną powierzchnię zbierającą) taniej kupić kilka tub dajmy na to 9cm średnicy niż jedną 15cm.

 

Czy obiły się komuś o uszy / oczy konstrukcje "scalające sensownie" światło z kilku osobnych soczewek/obiektywów/tub finalnie do jednego okularu i oka za nim.

 

Nie muszą być mocno apochromatyczne, niechby do DS-ów wystarczyły ?

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak, w pełni widać za to promienie biegnące od kraterów i różne jasne i ciemne ciapki - mimo wszystko to słabizna w porównaniu do dramatycznych i zmieniających się cieni na terminatorze :astronomer2:

 

natomiast łaczenie mniejszych teleskopów w jeden duży jest oczywiście znane nauce ale astronomia amatorska wciąż czeka na śmiałka w rodzaju Johna Dobsona lub MacGyvera który potrafiłby to zbudować z taśmy klejącej i części znalezionych na złomie :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Astroamatorzy miewają wiele wspólnego z myśliwymi - nie tylko emocjonalny stosunek do Łysego :D

 

także ciekawe lunety, lornetki itp

 

a ze wspomnianej strony (link) - z tymi korektami +/- 10 minut

 

z_innej_strony

 

wnioskuję - oby dobrze? - że Księżyc też zawsze krąży ze wschodu na zachód :)

 

 

a link mi sie przyda - bo nie zawsze chce mi sie odpalać stellarium -- za bardzo wciąga(czytaj "odciąga" od obowiązków)

:szczerbaty:

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.