Skocz do zawartości

Spotkanie z Terry Virts'em


klapaucius

Rekomendowane odpowiedzi

W najbliższy wtorek będę miał przyjemność spotkać się z Terrym Virts'em - pilotem promu Endeavour w misji STS-130. Odwiedzi on moją szkołę. Przygotowałem już kilka pytań dla niego, jednak muszę jeszcze kilka wymyślić. I tutaj zwracam się z prośbą do Was: Może macie jakieś pytanie do niego i jesteście ciekawi jakiejś rzeczy? Napiszcie jakieś pytania, które mógłbym mu zadać.

Druga sprawa: Jakbyście mi wykminili jakiś baner Astropolis.pl to bym wydrukował i dał mu do podpisania lub do zrobienia zdjęcia z nim czy coś takiego... Tylko potrzebuje baner jakiś duży ;/.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czwartek astronauta odwiedzi Uniwersytet Pedagogiczny

 

http://www.wsp.krako...news&newsid=114

 

w poniedzialek Zamek w Niepolomicach

 

http://moa.edu.pl

 

oraz szkole w Bytomiu

 

http://bytomonline.pl/?p=2469

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jakie mi się narzuca to z naszej "branży". Czy widział Drogę mleczną z kosmosu, a, może nawet, jakiegoś "Messiera" {ciekawe jak to się wymawia! - gdzieś jest taki słowniczek z wymową!} rozpoznał? Przy okazji przekonasz się jak daleko bywa (lub nie) astronauta od astro-amatorskiego patrzenia ;)

 

A tak na jeszcze bardziej poważnie: Jeżeli zalezy ci na odzewie tutaj EDIT:...

to napisz te swoje pytania co już masz - to usensowni odpowiadanie! :yes:

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy widział Drogę mleczną z kosmosu, a, może nawet, jakiegoś "Messiera" {ciekawe jak to się wymawia! - gdzieś jest taki słowniczek z wymową!} rozpoznał? Przy okazji przekonasz się jak daleko bywa (lub nie) astronauta od astro-amatorskiego patrzenia ;)

W końcu jakieś pytanko. Zadam mu to pytanko, tylko muszę sobie to ładnie ułożyć po angielsku.

 

Pytania w sumie, które mam zadać poszły do tłumaczenia i nie mam ich przy sobie, ale z pamięci brzmią mniej więcej tak:

 

1. Ile trwają przygotowania do startu. Czy on jako pilot musiał się przygotowywać więcej do misji niż inni członkowie załogi.

2. Jak wiemy spędził ok. 4 tys godzin w pilotowaniu roznych samolotow. Czy to wystarczy, by bez problemu po paru cwiczeniach moc dobrze pilotowac prom kosmiczny.

3. Co robił w wolnych chwilach na stacji kosmicznej. Czy po zamontowaniu Cupoli spędzał w niej dużo czasu na ogladaniu widokow? Czy robił jakieś zdjęcia? (i tu być może dodam sugestie Ekolog'a, i zapytam czy widział może droge mleczną lub jakieś obiekty niebieskie)

4. Czy ladowanie wahadlowcem w nocy jest trudniejsze od lądowania w dzień. (Bo jak wiemy Endever lądował w nocy)

5. Co sądzi o nowych statkach typu Ares oraz Orion....

 

Wiem ze to dziwne ale nie moge sobie przypomniec innych pytan.... W kazdym badz razie byly jeszcze chyba 2 (oczywiscie tutaj pisze wszystko na szybko, tamte moje pytania są lepiej sformułowane itp.)

 

P.S.

"Droga mleczna" po angielsku to jest "Milky Way" ? :D

Edytowane przez klapaucius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5. Co sądzi o nowych statkach typu Ares oraz Orion....

 

 

O to nie ma sensu w ogóle pytać. 1 lutego szef NASA podał propozycję nowego budżetu tej agencji kosmicznej, która zakłada anulowanie programu Constellation w całości. Czyli nici z Orionów oraz Aresów i innych elementów tego programu.

 

Poźniej, prezydent USA zaproponował by Orion był jedynie 'szalupą ratunkową' na ISS, czyli był tam podłączony jak element ratunkowy. Jeśli jednak Orion miałby być użyty, to tylko w celu powrotu na Ziemię - prawdopodobnie nic więcej.

 

Więcej szczegółów można przeczytać w pewnym miejscu. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to nie ma sensu w ogóle pytać. 1 lutego szef NASA podał propozycję nowego budżetu tej agencji kosmicznej, która zakłada anulowanie programu Constellation w całości. Czyli nici z Orionów oraz Aresów i innych elementów tego programu.

 

Poźniej, prezydent USA zaproponował by Orion był jedynie 'szalupą ratunkową' na ISS, czyli był tam podłączony jak element ratunkowy. Jeśli jednak Orion miałby być użyty, to tylko w celu powrotu na Ziemię - prawdopodobnie nic więcej.

 

Więcej szczegółów można przeczytać w pewnym miejscu. ;)

O, tak? Wiedziałem że obcieli im budżet, ale myślałem że plany wysyłania tych Aresów i Orionów odkładają tylko na jakiś czas. W każdym bądź razie dobrze że mi to napisałeś. W takim razie czekam na jakieś zastępcze pytanie zamiast niego :) (na jutro muszę mieć już wszystkie pytania przygotowane!)

Edytowane przez klapaucius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dzisiejszym wydaniu Wiadomości podana została informacja o przyjeździe astronautów misji STS-130 do Polski

 

link: http://www.tvp.info/wiadomosci/wideo/09052010-1930/1675651 -ostatnie 2 minuty wydania :)

 

Terry Virts zawita i do mojego miasta :banan:

Edytowane przez Astrokrzychu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie w szkole był dziś. :)

Było naprawde miło. Zrobił na mnie wielkie wrażenie, i miłe było to jak podczas przywitania powiedział pare słow właśnie w naszym - polskim języku :)

Prezentacja była BARDZO ciekawa i uczniowie mieli dużo ciekawych pytań, niestety szkoda , że trwało to wszystko zaledwie póltorej godziny, to zdecydowanie za krótko !! :))

 

pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie w szkole był dziś. :)

Było naprawde miło. Zrobił na mnie wielkie wrażenie, i miłe było to jak podczas przywitania powiedział pare słow właśnie w naszym - polskim języku :)

Prezentacja była BARDZO ciekawa i uczniowie mieli dużo ciekawych pytań, niestety szkoda , że trwało to wszystko zaledwie póltorej godziny, to zdecydowanie za krótko !! :))

 

pozdrawiam ;)

Ooo to super! A o czym opowiadał. Czy miał u Was jakąś prezentację czy coś? Bo u nas ma mieć i jestem ciekaw tego co na niej będzie, gdyż mam kilka pytań przygotowanych dla niego i niechciałbym, żeby okazało się że te wszystkie odpowiedzi znajdą się na tej prezentacji.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i po spotkaniu. Było bardzo fajnie no ale krótko ;/

Oto kilka fotek:

Obraz 020.jpgObraz 013.jpgObraz 003.jpgIMG_4146.jpgObraz 032.jpgterry.jpgObraz 033.jpgObraz 037.jpg

 

Pokazałem mu moje zdjęcia ISS i powiedział że wspaniałe itp (przynajmniej tak go zrozumiałem). Powiedział mi żebym dzisiaj o 22.00 obserwował... Ale zapomniał chyba że chmury są na niebie ;(

 

I mała niespodzianka:

IMG_4145.jpg

Terry powiedział, że odwiedzi naszą stronkę :D

 

To tyle, potem wrzucę jakieś filmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Klaudia

Mam pytanie... Terry rzeczywiście był w Nowym Sączu. I ja byłam na spotkaniu z nim (było bardzo ciekawe prezentacja mnie zaciekawiła i w ogóle było super )... i tam jakiś mężczyzna nagrywał to całe spotkanie.! Wiecie może czy można dostać to nagranie.? Z góry dziękuję za odpowiedź.! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również byłem w Nowym Sączy na spotkaniu. Było rewelacyjnie!

 

Udało mi się zdobyć fotografię z autografem Terrego Virtsa

 

autograf_terry_virts_02.jpg

 

Ale dodatkowo poprosiłem o autograf na zdjęciu formatu 60x90cm z nocnego startu tej misji (STS-130) i jak Terry Virts je zobaczył to uśmiechnał się szeroko i powiedział "Wow, my favorite picture!". No i teraz sobie pięknie wisi w pokoju :)

 

autograf_terry_virts_01.jpg

 

PS. Jesli ma ktoś możliwość być na takim spotkaniu to goroąco zachęcam. Robi wrażenie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również byłem w Nowym Sączy na spotkaniu. Było rewelacyjnie!

 

Udało mi się zdobyć fotografię z autografem Terrego Virtsa

 

autograf_terry_virts_02.jpg

 

Ale dodatkowo poprosiłem o autograf na zdjęciu formatu 60x90cm z nocnego startu tej misji (STS-130) i jak Terry Virts je zobaczył to uśmiechnał się szeroko i powiedział "Wow, my favorite picture!". No i teraz sobie pięknie wisi w pokoju :)

 

autograf_terry_virts_01.jpg

 

PS. Jesli ma ktoś możliwość być na takim spotkaniu to goroąco zachęcam. Robi wrażenie :)

 

 

Świetnie! Gratuluję :D

 

Mi jeszcze Terry wyciągnął z kieszeni mnustwo różnych naklejek NASA i mi dał :D Potem powiedział jakoś chyba "Wykonuj dobrą robotę" czy coś takiego (tak przynajmniej zrozumiałem) bo chodziło mu chyba o te moje fotki z ISS itp. Żałuję tylko że nie sfotografowałem jego Endevera jak nim leciał.. A o ile pamiętam była taka okazja no ale trudno sie mówi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również miałem przyjemność spotkać się z Terrym Virtsem w Tarnowie. Gdy komentowałem misję STS 130 nigdy nie przypuszczałem,że będę miał okazję uscisnąć rękę pilotowi Endeavoura,a jednak stało się :)

 

 

Z powodu trudności komunikacyjnych płk.Terry dotarł na miejsce trochę później, ale pomimo długiego wyczekiwania ani przez chwilę nie zwątpiłem, że się zjawi.

Udało mi się zdobyć jego autograf. :yahoo:

Tymbardziej się cieszę ,że wszystko się udało bo tamtego dnia (środa) miałem bardzo napięty rozkład dnia.

 

1.JPG2.jpg3.jpg4.jpg 01.JPG

 

Super doświadczenie- Thank you very much Terry Virts, it was a great time! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
... moje pytanie brzmi jaki czas jest ustalony na ISS.

 

na ISS obowiązuje UTC (Coordinated Universal Time)

z tym że na 9 godzin zasłaniane są iluminatory,

bo ciężko byłoby przystosować się widząc 16 razy dziennie wschód i zachód Słońca ;)

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ja też byłem na spotkaniu z nim. Super opowiedział o całej misji. Trochę mówił po Polsku. Ale mimo ze to nie jest Polak to i tak niezły z niego jajcarz :D

 

P.S

 

Mam naklejkę NASA i autograf Pana Virts'a. B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na ISS obowiązuje UTC (Coordinated Universal Time)

z tym że na 9 godzin zasłaniane są iluminatory,

bo ciężko byłoby przystosować się widząc 16 razy dziennie wschód i zachód Słońca ;)

pozdrowienia

 

Tu warto dodać, że czasu snu i aktywności rezydentów ISS są* często zmieniane, w zależności od misji załogowej, która się do niego wybiera. W końcu dość dziwnie by było, jak by astronauci z promu pukali do ISS, a ci by sobie spali? ;)

 

* lepiej napisać - były, bo program wahadłowców się powoli kończy, zatem ta praktyka niezbyt często będzie teraz stosowana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.