Skocz do zawartości

Lekki, kompaktowy, krótki okularek do trawellerka.


Robson_g

Rekomendowane odpowiedzi

Moi drodzy, naszła mnie taka myśl, związana z chęcią zakupu bardzo krótkiego, w miarę dobrego jakościowo okularu. W swoim posiadaniu nigdy nie miałem żadnej soczewki krótszej od 7mm, ponieważ wychodziłem z założenia, że warunki oraz sprzęt mi na to nie pozwolą. Szczerze mówiąc, to chyba jeszcze nawet nie miałem okazji przeprowadzić obserwacji tak krótkim okularem.

Jednak mając mały refraktorek (80/400), ewentualny zakup ultrakrótkiego okularu może miałby jakiś sens?

Jeśli ktoś chciałby podzielić się swoimi doświadczeniami, sugestiami na takim polu, to bardzo proszę o pomoc.

Robson

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze TMB Planetary w roznych wersjach, np http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p3500_HR-Planetenokular---2-5mm-Brennweite---1-25----60--WW-Feld.html

 

ten z linka (2.5mm) na ksiezycu bedzie cacy, na saturnie czy jowiszu juz bedzie na granicy (zrenica 0.5) - jest tez w tej serii dostepny 3.2mm, ktory chyba bedzie dawal lepszy efekt, choc tez zrenica wylacznie planetarna wlasciwie. Doswiadczenia mam co prawda z pol cala wiekszej apertury i wiekszej ogniskowej, ale tam ten 3.2 bardzo ladnie dziala. ma troszeczke wlasnej aberracji chromatycznej (nie w centrum pola), ale jak na te pieniadze, to malo.

 

Edit: Aha, oczywiscie mowie o skrajnym podejsciu, dla wielu osob juz pewnie "poza granica uzywalnosci" :) ale ze te okularki robia w dosc duzym zakresie ogniskowych, to znajdziesz tez 4mm i ten jako planetarny juz nie powinien sprawiac problemow. do np jasnych kulek czy planetarek i tak cos dluzszego bys raczej potrzebowal (w okolicy zrenicy 1)

 

i jeszcze jeden edit: uprzedzajac porady orciak 5mm lub 4mm (zwlaszcza w zimie) to lekki koszmar. i nie tyle brak wygody z uwagi na ER, ile raczej parowanie / zamarzanie z uwagi na ER

Edytowane przez rami
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ekstremalnosc oczywista, no ale na łysym to mozna tak ;) tak na prawde nie napisales, do czego Ci ten okular :)

 

i juz niemal tradycyjnie - Edit: sporo tez tak na prawde zalezy, co to za refraktorek. im lepsiejszy tym na wiecej mozesz sobie pozwolic.

Edytowane przez rami
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak na prawde nie napisales, do czego Ci ten okular :)

 

sporo tez tak na prawde zalezy, co to za refraktorek. im lepsiejszy tym na wiecej mozesz sobie pozwolic.

 

Okular potrzebuję przede wszystkim do planet (głównie Jowisz, Saturn), chociaż widokami Księżyca też bym raczej nie pogardził:).

Refraktor to SW80/400, żaden wypas, ot taki teleskopik na wyjazdy i szybkie wypady na taras.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a - z radykalnych pomyslow - moze nagler zoom 3-6? pewnie wyjdzie drozej niz teleskop ;) i to achromat bedzie slabym ogniwem, ale teleskopy sie zmienia... tak tylko sygnalizuje, bo przez tego naglerka mialem okazje patrzec tylko goscinnie przez 3 minuty, wiec zadnych ocen sie nie podejmuje. poza tym, ze fajnie jest sobie zmieniac powiekszenie jednym ruchem ;) ludzie sie o nim bardzo przyzwoicie wyrazaja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakąś opcją jest LV4 - plusem jest duży LER, dzięki temu nie będziesz trącał okularu podczas obserwacji, a to przy lekkim montażu (statyw foto, albo inny alt-azymut) bywa problemem. Dodatkowo ten okular, w kategorii "do planet" można zaliczyć do docelowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A właśnie. Panasmaras i wimmer mieli na zlocie porównać TMB Planetary z Syntą UWA-58, bo było podejrzenie, że ten drugi jest klonem pierwszego. Jakieś wieści?

Oficjalna wersja miała być taka, że mnie napadli i zabrali mi okular...

Ale prawda jest taka, że nie wziąłem w Bieszczady sprzętu. Mogłem chociaż pomyśleć i wziąć ten jeden okular, żeby zrobić to porównanie. Nie pomyślałem :(

 

Trzeba czekać do września. W Jodłowie porównamy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na czym wieszasz tego achromacika?

AZ3, na planetki nawet całkiem niezły, lecz do buszowania po niebie w szczególności blisko zenitu, to już raczej nie bardzo:mellow:

 

Jakąś opcją jest LV4 - plusem jest duży LER, dzięki temu nie będziesz trącał okularu podczas obserwacji, a to przy lekkim montażu (statyw foto, albo inny alt-azymut) bywa problemem. Dodatkowo ten okular, w kategorii "do planet" można zaliczyć do docelowych.

Wciąż myślę właśnie o czwórce, która dałaby mi powiększenia rzędu 100, oraz 300x. Widzę, że jednak idę w dobrym kierunku:)

 

 

 

Trzeba czekać do września. W Jodłowie porównamy :)

 

Szkoda, że to dopiero we wrześniu, nie wiem, czy wytrzymam:rolleyes:

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris

AZ3, na planetki nawet całkiem niezły, lecz do buszowania po niebie w szczególności blisko zenitu, to już raczej nie bardzo:mellow:

To lepiej nie idź w ekstremalnie wysokie powiększenia bo i tak najsłabszym ogniwem będzie montaż który zepsuje całą przyjemność obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To lepiej nie idź w ekstremalnie wysokie powiększenia bo i tak najsłabszym ogniwem będzie montaż który zepsuje całą przyjemność obserwacji.

 

A jakie są Twoim zdaniem ekstremalnie wysokie powiększenia, dla 80/400 na AZ3?? W planach jest Porta!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w planach jest Porta to spoko, ja wyciągam na Porcie około 170x w ED80.

w ED masz większą ogniskową, no i szkło jest stabilniejsze. 170x, to już piękne powiększenie dla małego sprzętu. Mnie satysfakcjonowałoby 100x, ale w dobrej, akceptowalnej jakości. Więcej nie chcę, bo sprzęt za słaby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w ED masz większą ogniskową, no i szkło jest stabilniejsze. 170x, to już piękne powiększenie dla małego sprzętu. Mnie satysfakcjonowałoby 100x, ale w dobrej, akceptowalnej jakości. Więcej nie chcę, bo sprzęt za słaby.

i dochodzę do punktu wyjścia, bo jak dotąd obserwowałem okularem 7mm + Barlow 2x Celestrona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris

Tak, zdaję sobie sprawę z różnicy optyki w tych dwóch sprzętach.

Ja te 171x mam właśnie z 7mm + barlow Celestron Ultima x2 więc w sumie nie wiem co chcesz zmieniać ;)

 

Tylko ja te 7mm mam szerokokątne i dość dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, zdaję sobie sprawę z różnicy optyki w tych dwóch sprzętach.

Ja te 171x mam właśnie z 7mm + barlow Celestron Ultima x2 więc w sumie nie wiem co chcesz zmieniać ;)

 

ja te 7mm mam szerokokątne i dość dobre.

Ja również :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.