Skocz do zawartości

Sezon na Jowisza - 2010/2011


riklaunim

Rekomendowane odpowiedzi

Flea3 masakruje dotychczasowe kamerki planetarne, szok!

Avikowanie z prędkością ponad 100 FPS to jest coś ;) Tyle że coś nie ma ostatnio warunków poza np. Barbados, by moce te wykorzystać. Jestem ciekawy kiedy zrobią "masowe" kamerki planetarne z EMCCD albo na Kodaku (paru ataku SBIGami/QSI z KAF-0402ME). Basler za rok ma zamiar wypuścić 2048 x 2048 przy 180 FPS na Camera Link.

 

 

Zastanawiam się poc jest umieszczony filtr Ir-Cut w tej kamerze b/w , w mojej Lumenerze tez jest.

W kolorowych dają Ir/UV cut, a w mono dają czyste szkło. W Baslerze w mono nic nie dają, a w kolorze jest IR/UV cut. Poza tym oni nie myśleli o astronomii z tymi kamerkami (choć na pewno cieszą się że nudny przemysłowy produkt został rozsiany po sieci).

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wygląda jak filtr a nie zwykla szybka , zwykłą szybke to ja miałem w DBK (bez filtra Ir-Cut) , a ten kolorek świaczy chyba że to zwykla szybka nie jest, no ale jeżeli ma to być wykorzystywane do innych celów niż astrofoto to jakiś tam cel ma , np. poprawę obrazów dawanych z kamerki + obiektyw w ciągu dnia-kamera przemysłowa , a poniewaz mam podobną szybkę w Lumenerze mono to zastanawiam sie nad jej wyjęciem , zwykła szybka to nie jest a po założeniu filtra Ir-Pass do niej nie widać kompletnie nic na podglądzie , dokładnie tak jak w pewnym eksperymencie gdy skręciłem dwa filtry ze soba i wkręciłem w DBK ( Ir-Cut i Ir-pass) efekt był identyczny jak z Lumenerą .

 

Nawet gdyby miało to jakiś cel zastanawiam sie nad usunięciem tej kolorowej szybki w Lumenerze żeby móc stosować filtr Ir-Pass który wyciąga fajne szczeguły z planet i jest super do księżyca.

 

Proszę światłych ludzi o pomoc w rozeznaniu :)

 

http://www.ptgrey.com/products/flea3/flea3_firewire_camera.asp

 

http://www.ptgrey.com/products/flea3/images/FL3_large_1394.jpg

 

lumenera :

 

http://www.astromart.com/classifieds/details.asp?classified_id=675877

 

http://osastrolog.blogspot.com/2010/03/removing-ir-filter-of-lumenera-lu070m.html

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mogą być warstwy antyodblaskowe. Na Cloudynights ktoś się o tą szybkę pytał w Flea 3 i odpisali że w mono jest czyste szkło.

 

Tak tylko dlaczego po założeniu filtra w Lumenerze nie widac kompletnie nic ?

 

To może byc powod niekompatybilności dwóch filtrów, wykręcę i sprawdzę , jeśli sie poprawi to mozna będzie wykorzystywać inne filtry , a jak sam wiesz dzięki nim można sporo wyciągnąć z planet.

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zaczynam też na serio walczyć z planetami.

Zestaw eksperymentalny - Mak 182/2700. EM-11 oraz...ST 2000 :D filtr Pro Planet 742.

Tylko luminancja. Załapały się też dwa Galileusze.

Tylko 150 klatek, czas 0.5 sekundy każda, obróbka Registax i PS 2.

Warszawa, 27.12.2010.

27.12.2010.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Co tu za zastoj panowie? Na Jowiszu powraca SEB, wydazenie jest turbuletne a tu jakos nikt sie nie kwapi... Nie sprzyja wam pogoda czy tez checi brak?

Ja wracam wlasnie z balkonu. Warunki co prawda slabe ale co nie co da sie uchwycic. Ponizsze fotki sa z 09.01. i z dzisiejszego wieczoru. SEB

jest juz dosyc widoczny, tylko koloru na razie brak (przynajmniej u mnie).

 

Jupiter09.01.11_2.2.jpg Jupiter09.01.11_1.2.jpg Jupiter16.01.11_1.jpg Jupiter16.01.11_2.jpg

 

Pozdrawiam,

Maciek

Edytowane przez Matt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cyfrówką nie opłaca się robić zdjęcia Planet najlepszym wyjściem jest Kamerka Philips SPC880NC i tanio kupisz na Allegro B)

 

 

no dobra, zakupiłem kamerkę Philips SPC 900 NC, newtona mojego na razie zostawie w spokoju ale tak sie zastanawiałem nad wymianą na synte 8" ale to z kolei siedzi na dobsonie, powalcze z kamerką i zobaczymy co z tego wyjdzie;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie myslalem ze az tak zle u was bylo, ale na wasze pocieszenie: tutaj w Niemczech nas pogoda tez nie rozpieszczala. Moze byc tylko lepiej...

 

Dzisiejsze niebo bylo kompletnie bezchmurne, trzeba bylo wykorzystac. Traf sprawil ze byla tez widoczna WCP:

 

Jupiter 28.01.11_gross_2.jpg

 

Pozdrawiam,

Maciek

 

P.S.

 

A iglo Marcina jest fajne...:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie trafiło się bezchmurne niebo. Jowisz już ledwo ledwo do złapania z mojej miejscówki i co nieco się jeszcze udało, choć tuba nie była idealnie wychłodzona. C11, Basler Ace, Orion Shorty Plus APO Barlow 2x itd.

 

f/10 RGB, Ir-RGB, RG850-RGB, 16:50 UTC. Io and Europa:

f10-rgb.jpg

 

 

f10-ir-rgb-1650.jpg rg850-rgb-1650.jpg

 

f/10 bin 2, Methane Band, 16:58 UTC:

ch4-1658.jpg

 

 

f/20, Ir-RGB 16:29, 16:41 UTC:

ir-rgb-1629.jpgir-rgb-1641.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

fajnie

a w czym składasz aviki? Bo jeśli w RegiStax5 to w zakładce z waveletami masz RGB Align

użyj go to w dużym stopniu pozbędziesz się aberracji chromatycznej na brzegu tarczy

 

też chętnie bym zapolował na Saturna :D

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajnie

a w czym składasz aviki? Bo jeśli w RegiStax5 to w zakładce z waveletami masz RGB Align

użyj go to w dużym stopniu pozbędziesz się aberracji chromatycznej na brzegu tarczy

 

też chętnie bym zapolował na Saturna :D

 

pozdrawiam

 

Używałem tej opcji, ale za długo nagrywałem (czytaj przesuwałem dobsona ;)) i pomogło to tylko trochę. Złożę mniej klatek i wtedy chyba będzie OK.

Wczoraj już czatowałem na Saturna, ale z rana przyszły chmury. Mam nadzieję, że dzisiaj sytuacja się nie powtórzy ;) Prognozy są dobre...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.