Skocz do zawartości

Sezon na Jowisza - 2010/2011


riklaunim

Rekomendowane odpowiedzi

O Godzinie 23:00 WCP przetaczała się leniwie przez środek tarczy Jowisza, oczywiście stycznie do ciemniejszych stref biegunowych. Przy powiększeniu 300x strefy równikowa i zwrotnikowe mają kolor niemal biały, WCP jest pomarańczowa i ostrożnie stwierdzam obecność w jej wnętrzu barw ciemniejszych.

 

Co robi powiększenie rury z 254mm do 400mm? Przy tym samym seeingu i powiększeniu (np. 300x) widać więcej?

W przypadku efemerycznych obiektów DS różnicę pojmuję.

Jowisz jednak dostarcza dość światła nawet do rury 10" więc zwiększenie apertury nie powinno zwiększyć ilości widocznych szczegółów.

A jednak zwiększa? Górnym ograniczeniem rozdzielczości przy 10" jest raczej seeing niż optyka teleskopu.

Jak to jest?

 

pozdr

R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem przyjemność porównywac w dobrym seeingu dwa teleskopy mój SCT8" i Newtona 1800x350.

Patrzyłem na Saturna przez Newtona i obraz był przepiękny , Saturn bardzo jasny i wiele księżyców (ile nie pamiętam) , potem spojrzałem po krótkim odstępie czasu przez mojego SCT , Saturn też był ładny ale mały i dużo ciemniejszy , było tez widać nieco mniej księżyców , od tamtej pory jestem chory na dużą aperturę :)

 

Z planetami typu Saturn , Uran , Merkury apertura jest wręcz niezbędna bo w mniejszych szczególnie Uran i neptun wyglądają jak łepki od szpilek , przy takich planetach jak Merkury przyda się wieksze lustro do złapania detalu.

 

Rozdzielczość widać nie tylko na kamerze , wizualnie większa rura pokaże również więcej , zarówno w DS jak i planetkach.

 

Oczywiście jasne planety czy Księżyc to już trzeba oglądac z krzesełka bo można upaść :)oczywiście z wrażenia.

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co robi powiększenie rury z 254mm do 400mm? Przy tym samym seeingu i powiększeniu (np. 300x) widać więcej?

W przypadku efemerycznych obiektów DS różnicę pojmuję.

Jowisz jednak dostarcza dość światła nawet do rury 10" więc zwiększenie apertury nie powinno zwiększyć ilości widocznych szczegółów.

A jednak zwiększa? Górnym ograniczeniem rozdzielczości przy 10" jest raczej seeing niż optyka teleskopu.

Jak to jest?

 

pozdr

R

 

 

W tych samych warunkach, ale przy dobrym seeingu i powiększeniu np 300x,teleskop 400mm pokaże Jasny i kontrastowy obraz, natomiast teleskop 250mm ukaże nam obraz znacznie ciemniejszy i zdegradowany pod względem kontrastu(oczywiście nie całkowicie). Natomiast przy gorszej atmosferze, bardziej stabilny będzie obraz z mniejszego teleskopu, za to, dla obu instrumentów nieosiągalne będzie powiększenie 300x.

 

 

Co daje zwiększenie apertury do 100cm i wyniesienie teleskopu pod dobre niebo, można zobaczyć tutaj ;)

 

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/0/Number/4084483/page/0/view/collapsed/sb/5/o/all/fpart/6/vc/1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyfrówką nie opłaca się robić zdjęcia Planet najlepszym wyjściem jest Kamerka Philips SPC880NC i tanio kupisz na Allegro B)

 

bez przesady. wiadomo, że najlepsza cyfrówka nie umywa się do prostego webcama jeśli mówimy o planetach. idąc dalej tropem, można by powiedzieć, że nie ma sensu być planeciarzem w Polsce gdzie seeing jest często do d.... jak planety to tyko na Barbados :P :

Jup-2010-10-16-01-37-RGB-IDS.jpg

http://ukastroimaging.co.uk/forums/index.php?topic=50553.0;topicseen

 

swoją drogą to nieźle wyszedł ten Jowisz jak robiony z cyfrówki

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Barbados też nie zawsze są warunki więc aż tak źle nie jest. C14 fajna rzecz, tylko weź powieś 25KG tubę na montażu, który nie kosztuje drugie tyle albo i więcej :D C11 już lepiej bo z 12kg ;) Powoli trzeba będzie zrobić jakiś upgrade apertury - np. coś takiego ? ;)

 

No co nieco z wczoraj. mgiełko-chmurki nabruździły swoje, ale coś tam od biedy wyszło:

* Jowisz 16.10.2010

 

BTW. trzymajcie kciuki żeby jutro 6:30 było bezchmurnie w kierunku wschodnim... władca pierścieni powraca :flirt:

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadza się że o wiele lepsza była by web kamerka ale jak na razie zbieram na nieco inne marzenie xD zdjęcia robione cyfrówka mnie zadowalają z tego względu że zostały zrobione po najprostszej (bo cyfrówki są wszędzie dostępne i w każdym praktycznie domu) linii oporu a poza tym aviki dają sporo możliwości do obróbki w efekcie czego można uzyskać całkiem przyzwoite zdjęcia nie wydając większych sum, nie wspominając o przerabianiu kamerki na długie czasy itp itd. i mając skromna wiedzę z tego tematu (jestem chemikiem z wykształcenia) pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, odkurzyłem obserwatorium i zaczynam sezon. Tylko czemu muszę jechać na 3 dni w delegacje w taką pogodę?!!

Jowisz 2010-10-17 z godziny 21.49. LX200 z DMK 31, bez barlowa, składanka RGB po 1000 klatek każdego koloru.

 

Pogody życzę!!

JUpiter 20101017 2149.jpg

Edytowane przez OBERON RD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sobote byla noc ksiezycow Jowiszowych. Po kolei przechodzily po tarczy planety wraz z cieniami Ganimed i Europa i okolo 2.00 nastepilo zakrycie Io. Nie musze chyba mowic, ze przy takich zdarzeniach regula sa chmury albo okropny seeing. W sobote mialem i to, i to :szczerbaty: Mimo wszystko udalo mi sie od 23.15 do 03.00 co mniej wiecej piec minut nagrac pare klatek, w sumie 45 avikow . Chociaz material wyjsciowy byl bardzo slaby, sklecilem z tego animacje, bo mozna przynajmniej na ksiezyce zerknac a o to w koncu chodzilo :icon_wink:.

 

Jupitermonde_Animation_16.10.10._2.gif

 

Pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matt , Jowisz kiepski bo seeingu nie przeskoczysz ale za to na Ganimedesie wyrażnie złapaleś detal , gratulacje , wiadomo że Ganimedes był w tym momencie nieco bliżej nas ale rozmiar Ganimedesa sugeruje że w tych warunkach powinna byc tylko tarczka.

 

Masz dobrze skolimowany teleskop o niezlej jakości optyki widac to po twoich fotkach, natomiast ciągle mam niedosyt jeśli chodzi o fotki Oberona , Taką rurą powinieneś nas powalać na kolana.

Nie wiem czy to kwestia slabego seeingu czy braku kolimacji ale nie dam ci spokoju do póki mi szczęka nie opadnie na widok twoich Jowiszów.

Oczywiście nie mam zamiaru się tu wymądrzać ale chodzi mi li tylko o dobro twojego sprzętu który musisz wykorzystać na maksa.

 

Ja wielokrotnie kolimowalem teleskop na gwiazdach i wydawało się że było super , po założeniu kamery i rozogniskowywaniu gwiazdy z barlowem 3x okazywało się że trzeba jeszcze podłubać i dopiero obrazy były ok , mniej więcej takie fotki wychodzą mi przy srednim seeingu5/10 i dobrej kolimacji , a przeciez to tylko 8" więc twoje musza być duuuuuuuuuuuużo lepsze.

 

Ps. prośba do ranklinium , weż kolego obroć tego drugiego z Ir-Passa w Junposie i zklej tą kolorową z Ir-Pass , może wyjść jeszcze fajniej, zrobiłem to w Registaxie ale bez obrotu Ir-Passa.

jowisz.JPG

1.jpg

2.jpg

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki ZbyT i Astrokosmo.

 

Mowic ze kolimacja jest podstawa nie musze, bo to banal. Ale ja swoja prawie za kazdym razem sprawdzam i prawie zawsze cos tam przestawiam. Jesli warunki sa dobre, to juz obowiazek.

 

Z tymi detalam na Ganimedesie to tez taka sprawa. Niby cos jest, ale przy slabym seeingu za kazdym razem cos innego :szczerbaty: Probowalem udowodnic przemieszczanie sie detalu w animacji,

ktore by przeciez przez zmiane perspektywy powinno byc widoczne. Wyszlo cos takiego, czyli nic

 

Ganymed.gif

 

Pozwolilem sobie zabawic sie krotko Twoim Jowiszem. Moj wynik jest zdominowany kanalem IR, bo rotacja przesunela szczegoly. Najpierw zamienilem IR na b/w, podjasnilem i podostrzylem

a nastepnie polozylem go w layersach jako luminancje (50%) na farbe. Ostatni krok powtorzylem jeszcze raz, zeby IR-detal lepiej uwidocznic i podpasowalem w kolorze. Tak wyszlo:

 

1.jpg

 

Pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to nie z JPG, tylko z czegoś bezstratnego ;) Plus potrzeba dokładnego czasu rozpoczęcia obu avików. Wrzuć surowe stacki RGB i IR.

 

Musze poszukać czy mam jeszcze avik i surówki , bo często przy przecietnych fotkach wszystko usuwam, ale jak znajdę to zapodam i z góry dzięki :)

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

natomiast ciągle mam niedosyt jeśli chodzi o fotki Oberona , Taką rurą powinieneś nas powalać na kolana

 

Oberon już dawno udowodnił i przydatność i jakość swojej optyki, wystarczy poszperać w Księżycowych

Zakamarkach. Oczywiście nie często trafiamy na seeing odpowiedni dla 11" a co dopiero dla 14?

Decyduje częstość prób.

 

Z mojego doświadczenia wynika,że we wrześniu i październiku mamy najspokojniejszą atmosferę i względnie duzo pogodnych nocy.

 

Pozdrowienia:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tymczasem zapraszam do Bukowca - i tak mieliśmy dzieciakom pokazać jak się foci planety. To może dwie pieczenie na jednym ogniu - Mistrz riklaumin pokaże dzieciakom jak to robią mistrzowie i powalczy przy okazji z większą 10" aperturą SC.

 

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj o dziwo nie było chmur (choć zdjęcia satelitarne pokazywały to pesymistycznie). Seeing nie taki zły, szczególnie w niżowych warunkach. Na Jowiszu niewiele nowego. Ciemne paski coraz bardziej się uwidaczniają.

 

~f/20 Ir-RGB i RGB o godz. 18:50 UTC, trzeci - ~f/28 RGB o godz. 18:58 UTC

j2_IRGB_1849.jpgj2_RGB_1851.jpgj3_RGB_1858.jpg

 

f/28 Ir-RGB o godz. 20:16 UTC. 1. rozmywanie, 2. silna dekonwolucja, 3. lekka dekonwolucja kanału Ir:

j6_IRGB_2016_blur_std.jpgj6_IRGB_2016_strong.jpg j6_IRGB_2016.jpg

 

Pasmo Metanu przy f/15 (30 x 10 sek :D) i f/10, DSI III Pro, filtr: Baader Methane Band:

methane.jpg

 

methane2.jpg

 

 

RG-1000 przy f/10, DSI III Pro

rg1000.jpg

 

 

... no i Basler Ace właśnie dotarł. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.