Skocz do zawartości

Sezon na Jowisza - 2010/2011


riklaunim

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, kiedy ujawniacie strukturę WCP(GRS)to znaczy że jest dobrze! Strach pomysleć co będzie się działo w nastepnym sezonie:) Myślę, że wciągu nastepnego tygodnia bedę miał pierwsze swiatło ze swojego Newtona 406mm, więc polookam sobie chociaż:)

 

Pozdrawiam wymiataczy planetarnych :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

riklaunim , F/44 / no co ty taką małą rurką - trochę przesadziłeś ;)

 

ps. fotki super , u mnie seeing był nieco gorszy ale cos tam obrabiam :Beer:

 

ps.2 , a mówiłem że można dać z grubej rury z małej rury :szczerbaty: , ... i myślą że to nie jest nasze ostatnie słowo :friends: cyt. z filmu "Miś".

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, kiedy ujawniacie strukturę WCP(GRS)to znaczy że jest dobrze! Strach pomysleć co będzie się działo w nastepnym sezonie:) Myślę, że wciągu nastepnego tygodnia bedę miał pierwsze swiatło ze swojego Newtona 406mm, więc polookam sobie chociaż:)

 

Pozdrawiam wymiataczy planetarnych :Salut:

 

Eeeee , Maciek myslałem że zrobisz jakąś 50-tkę , a tu tylko 46 :astronomer2: .

 

Na ferie miałem jechac z dziecmi do Zakopanego ale chyba się wybiorę do Fromborka :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę mi tu oczu nie mydlić, tylko Jowisze obrabiać ;)

 

:Salut:

 

Warszawa-Wesoła , 23 września 2010, 00:46:23 , SCT8" , Barlow TV3x, Ir-Cut , Ir-Pass , DBK , Registax, PhotoFiltre. seing 6/10 , cirrus >:(

 

1083_24_09_10_8_40_50.jpeg

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorobiłem się w końcu motofokusa wię parę zdjęć z Taurusa na platformie by LJ. Może za 12 lat dojdę to tego co Panowie prezentujecie :rolleyes:

Przedwczoraj, barlow x2:

jup ir_c 10-09-22 22-53a.jpg

Wczoraj, barlow x2:

Jup_IR_23_09_2010_2336.jpg

barlow x3:

Jup IR_c 10-09-23 23-02a.jpg

Kolor dokręcany metodą Łysego webkamerką.

Edytowane przez warpal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie, jak prowadzi sie taki duży 16" dobson na platformie Leszka Jędrzejewskiego? Bardzo trzeba się namęczyć przy centrowaniu i utrzymaniu w polu widzenia Jowisza z barlowem 3x?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączam się do pytania przedmówcy :astronomer2:

 

Ps.

Musiałem się wyedytować, bo ten ostatni Jowisz zaparł mi dech ! :yahoo:

 

Trzeba tylko doświadczalnie dojść do tego, skąd wzięła się nieostrość, mimo której jest widoczna taka ilość szczegółów.

Na szybkiego:

1 seeing

2 prowadzenie

Dlatego tak mi zależy na większej ilości szczegółów dotyczących warunków pracy z platformą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie, jak prowadzi sie taki duży 16" dobson na platformie Leszka Jędrzejewskiego? Bardzo trzeba się namęczyć przy centrowaniu i utrzymaniu w polu widzenia Jowisza z barlowem 3x?

 

Samo prowadzenie jest bardzo płynne. Ale to koniec łańcucha przygotowań ;). Najpierw ustawiam platformę na Płn i poziomuję. Jest to ustawienie wstępne, potem metodą dryftu trzeba dokonywać korekt.

Centrowanie - najpierw trzeba dobrze zgrać szukacz. Ja robię to z okularem 33mm a potem 14. Najlepszy byłby oczywiście okular z podświetlanym krzyżem albo coś off axis. No ale jak się nie ma co się lubi.. Niestety bezwładność teleskopu robi swoje i chwilę zajmuje zanim obiekt ustawi się odpowiednio w polu widzenia kamerki (z barlowem x3 to 3,79'x2,84').

 

 

Ps.

Musiałem się wyedytować, bo ten ostatni Jowisz zaparł mi dech ! :yahoo:

 

Trzeba tylko doświadczalnie dojść do tego, skąd wzięła się nieostrość, mimo której jest widoczna taka ilość szczegółów.

Na szybkiego:

1 seeing

2 prowadzenie

Dlatego tak mi zależy na większej ilości szczegółów dotyczących warunków pracy z platformą.

 

Ad PS: łoł!

 

ad1. Wilgoć wczoraj sięgająca 85% niestety robi swoje. I jak wizualnie jest super to przy fotografowaniu już niestety "no mercy".

ad2. Prowadzenie nie było idealne - miałem niestety tylko godzinę na cokolwiek (po 24 już Jowisza przesłaniają drzewa).

 

Dodatkowo spalił mi się kolimator (pozostało tylko pudełko po kliszy) więc niewykluczone, że to jeszcze kwestia nieidealnej kolimacji.

 

Jeśli pogoda jeszcze się utrzyma to powalczę dziś i zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla ułatwienia, dzisiejszonocne tranzyty na Jowiszu (wg kalkulatora Sky&Tel):

 

24/25.09.2010

 

23:36 - początek tranzytu Io

23:40 - początek widoczności cienia Io

01:50 - koniec tranzytu Io

01:56 - koniec widoczności cienia Io

 

Tranzyt WCP (środek WCP przecina południk): 00:03

 

Zapowiada się ciekawie!

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O maj Gott...!! Janusz powinieneś wrócić do centrum Warszawy, bo inaczej ja tu nie mam co robić na forum... :notworthy:

 

Niesamowite!

 

Powiem szczerze że może być , ale poczekaj , mam ci ja w zanadrzu Lumenerę od Pablito , to myślę że się polepszy nieco :)

 

Ps. no co balkon to balkon , kiedyś z balkonu nawet takie planetki ustrzeliłem ;)

2.JPG

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie dzisiaj seeing słaby, a do tego musiałem avikować przez dziury w chmurach. Większość avików miała po 100-200 klatek z czego ponad połowa odpadała. Udało mi się zrobić tylko kilka fotek. Oto najlepsza

 

Jup_UV_25_09_2010_012027v2k539.JPG

 

jak zwykle MAK 127, Vixen 2x, SPC880

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj tranzytowała WCP oraz Io. Na 16 serii RGB tylko jedna trafiła na w miarę fajny seeing, choć i tak nie tak dobry jak ze środy.

 

RGB i RRGB przy ~f/34 (SCT 8", 2,8x UO Klee Barlow, DMK21 f/28 teoretyczne)

f28-rgb-2117utc.jpgf28-rrgb-2117utc.jpg

 

* Duża animacja - 3.3 MB GIF. Zrobiona w WinJUPOS z mapki. Nie jest jeszcze dobrze ustawiona, więc godzina nie odpowiada polu, które wtedy widać.

 

 

Mapy:

WCP RGB

WCP RRGB

 

WCP RGB Podświetlenie

WCP RRGB Podświetlenie

 

Mapa całości

 

Małe sztormy widoczne w paśmie metanu (poza WCP, Oval BA i temu na północnej półkuli):

storms.jpg

 

Fotografie w fałszywych kolorach:

false-colors.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noc 24/25.09.2010, Jowisz i Io. Trochę nieostry, i słaby seeing. Wykonano za pomocą Cassegraina 250/4600 mm z dachu II LO w Głogowie ( http://lo2.nazwa.pl/obserwatorium/default.htm ) oraz SPC800NC.

 

Może jeszcze kiedyś poeksperymentuję z tym sprzętem ;)

post-18487-016560000 1285582425_thumb.jpg

Edytowane przez sand_man
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bezchmurna pogoda zaskoczyła wszystkich i mimo sporego chłodu nie rozpalili w piecach CO :banan:

skorzystałem z okazji bo na Jowiszu sporo się działo i nie przeszkodziła mi nawet mgła. Widać jednak pociemnienie tarczy wraz ze zmniejszaniem się wysokości planety nad horyzontem

 

tranzytowi WCP towarzyszy tranzyt Io i jej cienia. Io dobrze widoczna tylko w pobliżu brzegu tarczy, a potem już tylko jako niewielkie pociemnienie poprzedzające cień księżyca. Jeden z księżyców znajdował się tuż pod tarczą Jowisza ale nie widać go na fotkach :unsure:

seeing przeciętny ale dość stabilny

animacja 16 zdjęć co 8 minut, każde zdjęcie to stack 650 klatek (130 sekund, 5fps). MAK 127, Vixen 2x, SPC880NC

 

Jowisz 02102010.gif

 

pozdrawiam

 

EDIT

a jednak widać Callisto pod Jowiszem :yahoo:

ponownie obrobiona jedna fotka, tym razem resize 150%

 

jow0210100004v2d.jpg

Edytowane przez ZbyT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.