Skocz do zawartości

Sezon na Jowisza - 2010/2011


riklaunim

Rekomendowane odpowiedzi

Fotografie z wczoraj, f/34 DMK21, SCT8". Seeing był całkiem dobry, wiało znacznie słabiej.

 

RRGB

LRGB2108.jpgLRGB2112.jpgLRGB2116.jpgLRGB2128.jpgLRGB2133.jpgLRGB2218.jpgLRGB2222.jpg

 

RGB

RGB2108.jpgRGB2112.jpgRGB2116.jpgRGB2128.jpgRGB2133.jpgRGB2218.jpgRGB2222.jpg

 

RGB i RRGB wavelets

wRGB2112.jpgwLRGB2112.jpg

 

Pasmo metanu - widać jakąś zmianę poniżej GRS oraz dwa pozostałe sztormy tego typu (DSI III Pro, f/10)

met1.jpg

 

met2.jpg

 

met2drizz.jpg

 

met3.jpg

 

met3driz.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, wiatr ucichł, lekka mgiełka, powietrze stoi, ciśnienie wysokie

i chmury wysokie :blink:

 

jak nie teraz to nigdy! :)

jutro, kochany jutro ... że zacytuję klasyka :D

jutro ma być powtórka ale bez chmur wysokich

ale dzisiaj też na wszelki wypadek wystawiłem teleskop B)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

seeing rzeczywiście był dość dobry bo w wizualu było widać sporo szczegółów na tarczy

niestety chmury wysokie powodowały, że klatki były niedoświetlone, a wraz z obniżaniem się Jowisza jeszcze bardziej spadała jego jasność. W rezultacie sporo detalu umknęło

 

jow081010an1.gif

 

MAK 127, Vixen 2x, SPC880NC

12 avików po 750 klatek co 6 minut

dzisiaj powinno być lepiej

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj seeing był bardzo dobry dopóki Jowisz nie znalazł się nad kominami gorącego powietrza znad jakiś bloków ;)

 

RGB, ~f/34, 19:49, 20:02 i 22:21 UTC:

RGB1949.jpgRGB2002.jpgRGB2221.jpg

 

RRGB, ~f/34, 19:49, 20:02, 20:20, 21:41 i 22:21 UTC:

LRGB1949.jpgLRGB2002.jpgLRGB2020.jpgLRGB2141.jpgLRGB2221.jpg

 

Ganimedes i Europa:

ganymed_europa.jpg

 

Mapy, dane z 08.10 i 06.10

mapa2b.jpg

mapa2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście czarna kropka wędrowała w poprzek planety, tam gdzie zazwyczaj bywał południowy pas.

Zainteresował mnie księżyc, który zbliżał się coraz bardziej do Jowisza by po chwili schować się za tarczę (mniej więcej w miejscu styku z północnym pasem).

Cieszę się, że doczekałem do końca zjawiska bo o to w tym samym czasie inny księżyc zsunął się z Jowisza i ukazał obok tarczy (tym razem od strony południowego pasa)

 

Właśnei sprawdzam cóż się działo.

14 minut po północy Europa zakończyła tranzyt przez Jowisza - jej cień wciąż jest widoczny.

6 minut później Io schował się za planetę.

 

Takie oto piękne zjawisko dane mi było zaobserwować przypadkiem całkiem.

 

pozdr

R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiejszej nocy chmur wysokich nie było ale niestety seeing nie dopisał

w zasadzie cały materiał nadaje się do kosza ale ...

 

Zainteresował mnie księżyc, który zbliżał się coraz bardziej do Jowisza by po chwili schować się za tarczę (mniej więcej w miejscu styku z północnym pasem).

Cieszę się, że doczekałem do końca zjawiska bo o to w tym samym czasie inny księżyc zsunął się z Jowisza i ukazał obok tarczy (tym razem od strony południowego pasa)

ledwo ale jednak udało mi się zarejestrować to zjawisko

jeden księżyc właśnie chowa się za tarczę Jowisza, a drugi schodzi z tarczy, na której jeszcze jest widoczny jego cień i oba znajdują się przy samym brzegu ...

musiałem zmniejszyć kontrast żeby dało się dostrzec księżyce więc Jowisz wygląda nieciekawie

u góry Io, na dole Europa i jej cień

 

jow091010ks2.jpg

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dziś byłem świadkiem kawałka tranzytu któregoś z cieni, oraz Wielkiej Czerwonej Plamy, która była naprawde wielka, a ten kolor Jowisza przy powiększeniu 250x biały,jasny, jakby domagał się czterokrotnego Barlowa;)

 

Przy takiej rurze jak twoja 5x mozna spokojnie stosować , podaj mi na priv adres do siebie to ci pożycze PowerMate5x TeleVue , jestem ciekaw jak sie sprawdzi z twoją rurką i mam nadzieje że cos na ten temat napiszesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat tak się złożyło, że podczas wspomnianego sobotniego tranzytu Europy zbierałem materiał do mojej pierwszej animacji planetarnej.

 

post-19357-064272000 1286823363_thumb.gif

 

Jeżeli się dobrze przyjrzeć, to na ostatniej klatce widać Europę zaraz po tym jak zeszła z tarczy planety. Niestety nie widać jak nieco wyżej Io w tym samym momencie chowa się za planetą (moment uchwycony przez ZbyT-a).

 

Klatki kręcone co 10 minut przez 2 godziny aparatem kompaktowym przyłożonym do okularu Synty 8″. Poskładane w Iris.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co przeżyłem wczoraj pod kopułą, przechodzi wszelkie wyobrażenie. Uważam, że nie powinien budować teleskopu 400mm ktoś kto ma słabe serce albo wyraźne nadciśnienie.. Dlaczego? Patrząc wczoraj na Jowisza, po pierwsze byłem zadziwiony i zafascynowany seeingiem, bardzo dziwnym, jakiego jeszcze nie widziałem, a przynajmniej nie pamiętam żebym na taki trafił.

Obrazy gwiazd i księżyców Jowisza przez około 20 sekund przypominały meduzy smażone na wolnym ogniu, aby nagle wyostrzać się tak, że upodabniały się do ostrza szpilki. Okresy doskonałej stabilności obrazu trwały do ok 10 sekund, w trakcie których wzrastało mi ciśnienie tętnicze a nawet osmotyczne:) O Godzinie 23:00 WCP przetaczała się leniwie przez środek tarczy Jowisza, oczywiście stycznie do ciemniejszych stref biegunowych. Przy powiększeniu 300x strefy równikowa i zwrotnikowe mają kolor niemal biały, WCP jest pomarańczowa i ostroznie stwierdzam obecność w jej wnętrzu barw ciemniejszych. W obu strefach biegunowych widoczne przerywane struktury, jaśniejsze od swego otoczenia. Między WCP a równikiem widoczna wyraźna, ciemna, podłużna struktura.Jestem bardzo ciekawy zdjęć z wczoraj. Wszystkie księżyce oddalone od tarczy planety, 3 po jednej i 1 po drugiej stronie. Samotny księżyc bez trudu zidentyfikowałem po jego wyraźnym dysku. Jeśli chodzi o trzy pozostałe, to ten najbardziej oddalony z nich, także pokazywał swoją tarczę. Myslałem że to IO, ale okazała się nim kochanka Zeusa - Callisto. Kiedy w pewnym momencie cienkie chmury przesłoniły Jowisza, to myślałem że mi oba ślipia wypadną. Obraz zrobił się bardzo kontrastowy choć znacznie ciemniejszy. Obrazy Galileuszowych księżyców przestały się rozjeżdzać, a jeden z nich ukazał bardzo wyraźną tarczę, wprawdzie bez szczegółów, ale myślę że to kwestia dokręcenia kamery :astronom:

 

 

Edit:

 

Zdeaje się, że u mnie o 00:40 dojdzie do zakrycia słabej gwazdki 11mag przez Jowisza. Jesli uda mi się odnaleść ją wcześniej i dopisze pogoda, to spróbuję porwać się na ten spektakl. Nie widziałem jeszcze czegoś podobnego.

zakrycie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.