Skocz do zawartości

Podstawowe parametry do pierwszego teleskopu


nka09

Rekomendowane odpowiedzi

Przede wszystkim napisz, ile chciałbyś przeznaczyć na ten cel.

Czy interesuje Cię jedynie obserwacja, czy będziesz chciał sprawdzić siły w astrofotografii.

Czy dysponujesz transportem. No i jak u Ciebie z zaświetleniem nieba.

 

 

Nie ma czegoś takiego jak średniej klasy teleskop. Zbyt relatywna kwestia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

średnica > niż 4-6"

zdolność rozdzielcza > 1-2 arc sec

waga < niż 10 kg

rozmiar < rower ale > niż np. tel. komórkowy

cena > 500 zł, ale mniejsza niż np. 10 tys

 

aaa no i jeszcze powiększenie koniecznie < niż 575x

najlepiej w okolicach tak gdzieś 40-120

 

a tak poważniej, to już napisał Ned

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

 

Jeśli ogranicza Cię taka kwota to wszystko sprowadza się do używanej 6" synty na dobsonie, niestety nie jest to teleskop klasy średniej ale raczej taki z niższej półki. Choć śmiało można go zaliczyć do w pełni profesjonalnie amatorskiego sprzętu astro.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek P - nie wszystko sprowadza się do synty 6". Jeśli ma maleńki balkon, bądź chce zabierać gdzieś teleskop czy coś to warto zastanowić się nad innymi opcjami bądź dozbierać. Lepiej poczekać aż opisze warunki do obserwacji i wtedy coś polecić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście anum nie wszystko sprowadza się do synty 6" czasami po prostu sprowadza się do synty 16" ;) Tak na poważnie jeśli balkon jest naprawdę mały ( taka balustradka za parapetem ) to żaden teleskop tam się nie sprawdzi. Różnice aperturowe nawet w pojedynczych calach przekładają się wyjątkowo perfidnie na ilość światła, bo ta zależy od powierzchni zwierciadła a między 6" a 4" mamy już o blisko 1 mag większy zasięg a to dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nka09, jeśli to ma być sprzęt do obserwacji miejskich to może warto doskładać

do krótkiego refraktora Sky-Watcher BK1025 na montażu AZ3 - to taki komplet:

http://www.astrokrak.pl/product_info.php?cPath=21_25&products_id=795

to już jest coś, i choć apertura nie nazbyt duża to mobilnośc spora.

Na wieś to raczej dobson 6".

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat tego teleskopu był wielokrotnie poruszany - za dobrych recenzji nie zbierał. A swoją drogą lustro 114mm to trochę mało, a montaż EQ1 z własnego doświadczenia powiem Ci że pozostawia wiele do życzenia <drgania są z biegiem czasu coraz bardziej wkurzające> Najlepiej to powiedz jakie masz warunki do obserwacji i ile pieniędzy i z pewnością ktoś Ci na forum doradzi co można sensownego za to kupić ;) Bo tak strzelając w ciemno z jakimś modelem, często nadziewamy się na buble, na każdy po kolei <sam kiedyś tak miałem>.

Edytowane przez anum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebie dodadm, że na ogół jakość idzie z ceną (byle nie szarpać się na nazbyt prestiżowe Marki gdzie płacimy za Logo. Sky- Watcher wydaje się marką akurat optymalną) więc Twoja kasa chyba pozwala na coś lepszego - moim stromnym zdaniem (oczywiście moge się mylić).

 

zabieram - wyjątkowo - głos w tym dziale - bo pamietam Cię z wątku lornetkowego - wiem, że masz lornetkę jak tam ona się sprawuje ?

 

Pozdrawiam

 

p.s.

patrz Anum pyta o warunki, a Ty już o nich wspomniałaś dlatego ...

Czy zgodziła byś się NKo, żeby ten Twój post i mój itd podczepić pod tamten Twój wątek - podstawowe parametry... Bo tu niewygodnie się myśli (oczopląs) bo nie widać Twoich poprzednich postów i postów innych forumowiczów???

 

EDIT:

Skoro o Tym myślałaś - to znaczy ze nie masz nic przeciwko podczepieniu? ;)

Możesz odpowiedzieć tak samo jak ja poprzez EDIT: Twojego postu ;)

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebie dodadm, że na ogół jakość idzie z ceną (byle nie szarpać się na nazbyt prestiżowe Marki gdzie płacimy za Logo. Sky- Watcher wydaje się marką akurat optymalną) więc Twoja kasa chyba pozwala na coś lepszego - moim stromnym zdaniem (oczywiście moge się mylić).

 

zabieram - wyjątkowo - głos w tym dziale - bo pamietam Cię z wątku lornetkowego - wiem, że masz lornetkę jak tam ona się sprawuje ?

 

Pozdrawiam

 

p.s.

 

A zgodziła byś się NKo, żeby ten Twój post i mój itd podczepić pod tamten Twój wątek - podstawowe parametry... Bo tu niewygodnie się myśli bo nie widać Twoich poprzednich postów i postów innych forumowiczów???

 

 

tak , dobrze , pasi ? i mi doradź co mam kupic , bo zastanawiam sie nad tym , chyba ze masz (macie) inne pomysły a z kasą tak do 700 zł

 

 

 

 

lornetka dobrze się sprawuje , to co mi poleciliście nawet mi pomogło , ale chciałabym troche więcej juz bo powoli mi ta lornetka nie wystarcza , myslalam o tym aby ten temat podpiac pod tamten o parametrach ale nie bylam pewna , bo jednak teraz juz o czym innym temat jest , a warunki do obserwacji mam dobre.

Edytowane przez nka09
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo - połączone.

 

Postaram się konkretnie. Mając 700zł i dużą chęć do obserwacji wszystkiego: Księżyca, planet, gromad gwiazd, jaśniejszych galaktyk, jaśniejszych mgławic, trzeba koniecznie kupić największą aperturę za wskazaną kwotę.

Gdy ktoś ma bardzo sprecyzowane wymagania, np: Księżyc i planety w dużym mieście, albo głównie obserwacje Słońca, tudzież trochę gwiazd i trochę przyrody, samolotów itp, to wtedy jest łatwiej doradzić określony model.

 

Jeżeli ktoś pragnie oglądać jak najwięcej obiektów astronomicznych za jak najmniejszą kasę, to polecamy głównie teleskop newtona na dobsonie. Dlaczego? Dlatego właśnie, że ma spore lustro i spore możliwości za przystępną cenę.

 

Głównym kandydatem w tym temacie będzie Synta 8" - używaną można czasem kupić za 700zł - używana wcale nie znaczy stara, czy "wyrobiona". Każdy astroamator bardzo dwa o swój sprzęt, więc często teleskop z drugiej ręki wygląda jak ze sklepu.

Jeżeli to nie wchodzi w grę, to Synta 6".

Dodatkowe plusy montażu dobsona: Ogromna prostota użytkowania, gdzie chcesz tam celujesz, szybko i sprawnie.

Minusy: Wszystkie zakresy ruchu wykonujemy poruszając tubą łapkami, nie uraczymy mikroruchów itp.

 

pzdr

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a powiedz jeszcze jak daleko masz do ogrodka, czy sama bedziesz nosic, i ile jestes w stanie uniesc w jednej rece. Ja niestety nie mam doswiadczen z

Sky-Watcher (Synta) SK909EQ2 to znaczy Lunete mialem i jest do przyjecia ale ten statyw i glowica to nie wiem jak ludzie oceniaja. Ten refraktor (czyli luneta soczewkowa) bywa tez wieszany na AZ3 nieco lzejszy i taniej i z nieco innym detalem (ciut ciut mniej doskonaly kat patrzenia w okular - jak dla mnie) . Tego Az3 tez nie mialem. Pewnie ktos kto bawil sie oboma nimi cos ci powie (po twojej odpowiedzi o te ciezary i odleglosci).

 

No i moze w gre w wchodzi inny model. Zwlaszcza jak powiesz o tych odleglosciach i ciezarach. Moze nawet kupisz cos od kogos na forum -uzywanego ale bez skazy optycznej.

 

Teraz zazartuje: gdybys BARDZO nienawidzila Ksiezyca (i planety) a cudem jakims lubila blade delikatne male chmurki-mgielki o roznych ksztaltach to pewnie inny.

gdyby_ktos_przypadkiem_nie_lubil_ksiezyca_zanadto

Ale na tym etapie to tego zartu i LINKA nie warto chyba Ci czytac. Tym bardziej ze masz lornetke - oby dobra

 

p.s.

odpowiadam Tylko dlatego, ze mnie osobiscie poprosilas - normalnie boje sie odpowiadac w Tym dziale - jakis pech mnie (potem) przesladuje :) cos czuje ze zaraz sie zacznie :( ale Panowie i Panie cos mi zjadlo polskie czcionki dlatego tak brzydko napisalem

 

Uff w miedzyczasie Wimmer cos napisal - popatrz na to uwaznie - on ma wieksze doswiadczenia niz ja ale pewnie i jego zaintersuja twoje mozliwosci transportowe. Te newtony - dobsony, o ktorych napisal rozkladaja sie na 2 kawalki o okreslonej wadze kazdy z nich - ich masy znajdziesz w opisach w pierwszym lepszym sklepie z teleskopami. Lub tu ci powiedza. Zreszta kazdy teleskop warto sprawdzic na jakie kawalki - "masy" sie rozklada ;) Ja (z racji ze nie mam (powiedzmy) znaczacych ograniczen fizycznych to - majac ogrodek - pewnie posluchal bym Wimmera - ale to ja)

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do refraktora o którym piszesz ekologu - na AZ3 mam w domu, a na EQ2 widziałem, dotykałem itp. Co mogę powiedzieć, już na zdjęciu wydawało mi się EQ2 małe pod tą aperture, lepsze byłoby EQ3-2, na moje oko EQ2 jest mniej stabilne od AZ3, w dodatku cięższe. Dlatego kupiłem na AZ3. W sumie każdy temat w tym dziale jeśli budżet jest właśnie tak te 600-800zł końćzy się na syncie 6 lub 8" bądź refraktorze 90mm. Refraktor jest chyba właśnie jeśli ktoś ma sprecyzowane co chce konkretnie oglądać. Bo w sumie jeśli ktoś ma w miarę ciemne niebo, nie wie jeszcze co chce oglądać, to po co na starcie pozbywać się 11cm apertury <stosunek synty 8" do r-90/900>.

Ale to też zależy ja to z chęcią zmniejszyłbym swój teleskop gdybym mógł zachować powiększenie, bo za jasny jest księżyc i planety... czas zacząć kombinować z filtrami, a tak czy siak, jak ostatnio rozmawiałem, to sporo osób nie próbuje na śląsku większych powiększeń jak 180-200x. No ale to mój dziwny przypadek, znając życie gdybym mieszkał na wsi to synta 6" byłaby na podwórku :D

Edytowane przez anum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj maksymalną ilość kwoty - co do złotówki. I decyzję, czy chesz kupować używany. Jeżeli widac że ktos na tym forum nie jest nowy (jakiś elokwenciak co by w jeden dzien popełnił 10 postów :D) i jest znany tutejszej społeczności (obacz jego posty) i sprzedaje np Synte(Dobson) 8 cali lub 6 cali to kup skoro to nie Ty będziesz nosić tylko mocniejsi.

 

Nie musisz kupic po cichu - podyskutuj sobie z tym sprzedawca na forum inni zobacza co piszesz i co on pisze. Ale jesli z jego postów wnioskujesz ze jest znany (moze nawet obserwowal z kims innnym albo ma sporo! postów) a cena atrakcyjna - to od razu pisz "rezerwuję" :)

 

Jest kilka sklepow internetowych (wraz z dostawą) ja ostatnio nową Synte 6 widywałem najtaniej (wraz z dostawą za około 870 zł). Używana powinna być znacząco Tańsza! Te 700 zł to może i na 8 cali by się doczekały.

 

Jeśli juz nowy teleskop - to najlepiej chyba płacić przy odbiorze paczki - jeśli sklep jest ci mało znany.

 

Wszystko to moim skromnym zdaniem - tak na czuja ;)

 

Takie jest moje zdanie ale ja akurat synty ne mialem bo mi kasy zabrakło wiec wiem to z tego co tu przeczytałem w ciągu roku.

Jeśli upierasz sie na nówke i podasz kwote co do złotówki to trzeba bezie bardzo strannie poprzeglądać sklepy.

 

 

Najprostsza - niedoskonała - metoda obliczenia przybliżonej wartości optycznej teleskopu

czyli "co on jest wart w użyciu"

to jest zarazem największe "sensowne" powiększenie jakie się nim uzyskuje

 

Dla lunet soczewkowych - czyli refraktorów mnożymy średnicę soczewki w mm x 2. Czyli ta luneta Anuma to 9cm = 90mm x 2

to daje 180.

 

Dla zwierciadlanych (newton/dobson) średnicę otworu wlotowego a - dokładniej - lustra (co jest tam w głębi) mnożymy przez 1.6

 

Dla synty (dobson) 6 cali mamy 6 cali = 15cm = 150mm 150 x 1.6 = 240!

 

Zatem może ten Dobson jest nieco niepodobny do tradycjnej lunety (bardziej "niezwykły") - ale za to znacząco lepszy: 240 kontra 180.

 

Tu dopowiem ważną niesłychanie rzecz. Powiększenie 240x jest od powiekszenia 180x niby lepsze tylko o 33% ale tak powiekszony obiekt jest szerszy o tyle i wyższy o tyle - dlatego obserwowana powierzchnia jest - w oku - o 80% wieksza. Czyli radocha jest wyraźnie inna - krakowskim targiem powiedzmy że o 60% większa!

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj maksymalną ilość kwoty - co do złotówki. I decyzję, czy chesz kupować używany. Jeżeli widac że ktos na tym forum nie jest nowy (jakiś elokwenciak co by w jeden dzien popełnił 10 postów :D) i jest znany tutejszej społeczności (obacz jego posty) i sprzedaje np Synte(Dobson) 8 cali lub 6 cali to kup skoro to nie Ty będziesz nosić tylko mocniejsi. Takie jest moje zdanie ale ja akurat synty ne mialem bo mi kasy zabrakło wiec wiem to z tego co tu przeczytałem w ciągu roku.

Jeśli upierasz sie na nówke i podasz kwote co do złotówki to trzeba bezie bardzo strannie poprzeglądać sklepy.

 

 

Najprostsza - niedoskonała - metoda obliczenia przyblizonej wartości optycznej teleskopu to jest zarazem największe "sensowne" powiększenie jakie się nim uzyskuje

 

Dla lunet soczewkowych - czyli refraktorów mnożymy średnicę soczewki w mm x 2. Czyli ta luneta Anuma to 9cm = 90mm x 2

to daje 180.

 

Dla zwierciadlanych (newton/dobson) średnicę otworu wlotowego a - dokładniej - lustra (co jest tam w głębi) mnożymy przez 1.6

 

Dla synty (dobson) 6 cali mamy 6 cali = 15cm = 150mm 150 x 1.6 = 240!

 

Zatem może ten Dobson jest nieco niepodobny do tradycjnej lunety (bardziej "niezwykły") - ale za to znacząco lepszy: 240 kontra 180.

 

Tu dopowiem ważną niesłychanie rzecz. Powiększenie 240x jest od powiekszenia 180x niby lepsze tylko o 33% ale tak powiekszeny obiekt jest szerszy o tyle i wyższy o tyle - dlatego obserwowana powierzchnia jest - w oku - o 80% wieksza. Czyli radocha jest wyraźnie inna (lepsza).

 

 

no 700 zł chce na to przeznaczyc i raczej chcialabym nowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słowo raczej to złe słowo - pora na decyzje - może pogadaj z rodziną(tymi co będą nosić) i niech rodzina przeczyta ten wątek !!!!

 

luneta wydaje się prawie taka jak dobson ale to złudzenie przez ten czarny kołnierz - gdybys go zamalowała na biało to by było bardziej prawdziwe

nk.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słowo raczej to złe słowo - pora na decyzje - może pogadaj z rodziną(tymi co będą nosić) i niech rodzina przeczyta ten wątek !!!!

 

rodzina została powiadomiona o tym ze będą nosić , no i tak nowy bym chciala , chyba ze uzywany w dobrym stanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.