Skocz do zawartości

Zagadka a'la Leonardo


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Masz ochotę pogłówkować nad niezwykłym obiektem? Dawno już nie było niczego trudnego. :) Ta zagadka będzie formą łamigłówki pełnej podpowiedzi. (Naczytałem sie Kodu Leonarda) To jednocześnie bardzo łatwy i bardzo trudny obiekt. Raz na dzień będzie odsłona specyficznego fragmentu obiektu i wskazówka pisana ;) Kto pierwszy ten lepszy , odpowiadamy w wątku. A pytanie jest proste. Jaki obiekt jest uchwycony na fotografii?

 

zagadka-0.jpg

 

Ile jest słupów stworzenia?

 

Pozdrawiam.

 

Ps. Nie daj się złapać w pułapkę ;)

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje słowne podpowiedzi kierują mnie na ten szlak

horshead-nebula1.jpg

 

 

jednakże obraz mi coś nie pasi...

 

na jakiej zasadzei odsłaniasz zdjęcie oryginalne? Masz czarną maskę i wymazujesz ją? Czy poziomy jasności ukazanych fragmentów są oryginalne, czy też lekko nimi manipulujesz?

 

 

pozdro

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje Marcin :notworthy:

 

Tak wygląda to w całości :

 

25x900Ha

 

zagadka-5.jpg

 

Ale... to tylko pierwsza warstwa zagadki. ;) Wiecie już gdzie (poniżej dokładna lokacja)

 

namiar.JPG

 

A teraz czas na odpowiedź, cóż jedynego w swoim rodzaju fotografowałem?

 

A podpowiedź brzmi:

 

Nosi imię 1673, mimo że jest 45000

 

:szczerbaty:

Pozdrawiam.

 

PS. W tym kadrze jest zarejestrowane coś naprawdę jedynego w swoim rodzaju. Niepowtarzalnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obszarze tym jest gwiazda BD+66 1673 która jest układem podwójnym zaćmieniowym ze składnikiem mającym temperaturę powierzchniową 45000K i jasnością 100000x większą od Słońca. W katalogu Hipparcos jest to numer 139.

Edytowane przez Piotr Brych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, ukłony :notworthy:

 

Myślałem, że zejdzie się nam dłużej i poszykowałem znacznie więcej podpowiedzi, kalamburów i poodkrywanych coraz bardziej fotek. Troche mnie wyprowadził z równowagi Adam, podsyłając w nocy na PW fotkę NGC7822 co dosyć jasno mówiło, że wie o czym mowa, bazując jedynie na odsłoniętym okręgu o średnicy niecałych 10' kątowych B)

 

Zaznaczona na fotce poniżej gwiazda którą odgadł Piotr to nie tylko zmienna zaćmieniowa. To najgorętsza i najjaśniejsza znana nam gwiazda.

 

SH2-171-BD.JPG

 

To ona odpowiada za to, że cała SH2-171 świeci.

 

Podpinam opracowanie AAVSO gdyby ktoś miał ochotę poczytć o tym demonie:

 

http://www.aavso.org/publications/ejaavso/v36n1/90.pdf

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Troche mnie wyprowadził z równowagi Adam, podsyłając w nocy na PW fotkę NGC7822 co dosyć jasno mówiło, że wie o czym mowa, bazując jedynie na odsłoniętym okręgu o średnicy niecałych 10' kątowych B)

 

 

łeee tam, z Jesionem to się nie liczy, ponieważ znacie się tak dobrze, że on wie nawet, co Ty dzisiaj będziesz naświetlał :P , taka swoista telepatia :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.