Skocz do zawartości

Pierwsze koty za płotem


wimmer

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

Od dawna się czaiłem na to, aby spróbować zrobić jakąkolwiek fotkę astronomiczną.

Niestety jako całkowity laik w tej dziedzinie jakoś całkowicie nie mogłem się za to zabrać. Na zlocie poprosiłem Hansa, aby na przykładach udzielił mi jakichkolwiek podstawowych informacji jak zrobić coś, żeby sfotografować niebo :)

Co prawda przyszedłem do niego z materiałem nikłej jakości i wielkości, ale nauka podstawowych podstaw na coś się przydała.

 

Poniżej efekty tegoż eksperymentu. Proszę wziąć poprawkę na te "astrofotografie", jako że to moje najpierwsze w ogóle. Dedykowałbym je Hansowi, ale myślę, że to wstyd wyskakiwać ze słabą dedykacją. Więc chociaż podziękuję.

Dziękuję, Hans!

 

Fotki robione Nikonem D50 ze zwyczajnym obiektywem ustawionym na ogniskową 50mm. Posadzony na moim montażu do wizualna Celestronie NexStar SLT. Jeszcze nie skombinowałem PhotoShopa, więc obrabiałem w GIMPie tracąc na materiale z 16bitów na 8bitów. W przyszłości jeszcze raz spróbuję obrobić to jakoś w PS. Fotki stackowane i alignowane w DSS.

 

Pierwsza fotka to ramię Drogi Mlecznej w okolicach Orła. Pierwsza eksperymentalna. 9 klatek x 30sek. ISO 1600 + darki. Nikła ilość materiału, słaba ostrość, hardkorowa obróbka zaistniałego szumu. Ale coś tam się złapało :) I cieszy mnie to.

 

droga_orzel.jpg

 

Druga fotka, M31 i okolice, w moim wykonaniu to już poważniejsze podejście ;) 32 klatki x 30 sek. ISO 1600. 8 darków złożonych w jednego, grubszego :) Gmerane tylko w poziomach bieli, alfy i poziomach koloru (balans bieli w aparacie też kulawy). Też mnie cieszy bo widać M31, a coś tam w dole majaczy również M33.

 

m31b_filtered.jpg

 

 

Jedno jest pewne. Spodobało mi się. Nie przypuszczałem, że przy takiej amatorszczyźnie coś się tam w ogóle złapie i jakoś to wyjdzie.

pozdrawiam

Edytowane przez wimmer
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczelny szkicownik kraju wziął się za astrofotografię. Koniec świata :)

 

Cały czas mówię sobie, że szkicować nie przestanę. Mam nadzieję, że tym stwierdzeniem sam siebie nie oszukuję :)

Może uda mi się robić to na zmianę.

Mam nadzieję :)

 

Dzięki za miłe słowa.

 

P.S: Tak. Zapomniałem dodać, że walczyliśmy z bykami i końmi o kawałek terytorium, hehe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałeś dodać, że podczas sesji walczyliśmy o teren z bykami i jakimś stadem koni :)

 

Ładnie wyszło.

 

To pewnie ten ogier co rok temu użarł moją córkę się rozmnożył :yahoo:

A zdjęcia niezłe jak na pierwszy raz. Widać rękę mistrza.

Pozdrawiam wszystkich, których nie mogłem zobaczyć w tym roku i pozdrawiam z Warszawy.

Edytowane przez BBwro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olek, Ty trolu, zdradzasz kredki? "Następną razą" popsujemy Ci tryby w tym "esciote". :rofl:

A tak na poważnie. Widziałem, że złapałeś bakcyla. Za jakiś czas pewnie dołączysz do grona guru astrofotografii, czego Ci serdecznie życzę.

PS. Halince nie wmówisz, że ta pierdułka do astrofoto kosztowała tylko 34,99zł. :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.