Skocz do zawartości

Wielkie ogólnoświatowe liczenie gwiazd


frebert

Rekomendowane odpowiedzi

  • 11 miesięcy temu...

Rusza wielkie ogólnoświatowe liczenie gwiazd 2011:

link pośredni

link bezposredni

 

Ważne pytanie bedzie to mój pierwszy pomiar bo ostani z Orionem nie wypalił i pytam chodzi tylko o obszar trójkata letniego ? Między tylko trzema gwiazdami ?? Bo to doś ważne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg. tego poradnika z Łabędziem mam 7 mag. Niezbyt to dokładne.

Nie bądź taki skromny...

 

PS. Aha Piotrkusiu chodzi ci o to że że widzisz to S i V w Łabedzi czy ze nie możez naliczyć gwiazd ?? Własnie mam pytanie: mam zobaczyć to V i S czy policzyć ilość gwiazd w trójkącie letnim ? No chyba że mozna sie dopatrzyć tylu rzeczy ze można przyjąc ze jest 7 mag ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bądź taki skromny...

 

PS. Aha Piotrkusiu chodzi ci o to że że widzisz to S i V w Łabedzi czy ze nie możez naliczyć gwiazd ??

W dobre noce zerkaniem widzę gwiazdy w okolicach 6,5mag a wzroku nie mam najlepszego. Np. to co ja widzę zerkaniem moja żona widzi na wprost bez problemu B) Skromność nie ma tu nic do rzeczy.

Jak się ściemnia to widzę najpierw Łabędzia, potem V i dalej S, a później to jest tam tyle gwiazd, że nie mam jak tego policzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrkusiu ja się nie dziwie: mazury jeśli się nie myle. Pierwszy raz komuś pozazdrościłem nieba choć sam ma dobre. Tez mam słaby wzrok, nosze okulary i w jednum oku ma ponad -2,5 a i tak niebo powala. Ostanoi mi zbrzydło południe gdzie jest niewielkie LP od ... szklarni (róż). Choć jest i po adaptacji razi masakrycznie to ujrzałem taka M42 tuz przy łunie: http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=19&t=6126 taka jak na obrazku (no prawie) i teraz zauwazyłem że północ to po prostu smoła i tam teraz bede sie kierował. Raz kiedy wiało i były dziury w chmurach to było chyba ze 7mag !! Zreszta tez widze S zerkaniem choc pogody narzaie jakiejś super nie było i raczej nie bedzie. A może....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Akcja liczenia gwiazd jest nadal aktualna, tym razem w kolejnym projekcie. http://www.globeatnight.org/

 

Kolejne etapy projektu odbędą się w dniach 14-23 stycznia, 12-21 lutego, 13-22 marca i 11-20 kwietnia

 

Myslę że warto się przyłaczyć zwłaszcza że w GLOBE at Night z roku 2011 Polska zajęła 2 miejsce. Postarajmy się i w tym roku nie bądźmy gorsi.

Zachęcam wszystkich do wysyłania własnych obserwacji http://www.globeatnight.org/webapp/ zwłaszcza że nie wymaga to wiele pracy.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez lukaszp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dobre noce zerkaniem widzę gwiazdy w okolicach 6,5mag a wzroku nie mam najlepszego. Np. to co ja widzę zerkaniem moja żona widzi na wprost bez problemu B) Skromność nie ma tu nic do rzeczy.

Jak się ściemnia to widzę najpierw Łabędzia, potem V i dalej S, a później to jest tam tyle gwiazd, że nie mam jak tego policzyć.

 

Nie chwal się : P Tylko przybijasz gwóźdź do trumny niektórych forowiczów tutaj ; )

 

Świetna inicjatywa i chętnie wezmę udział, jeżeli tylko ujrzę kawałek czystego nieba - niestety w ostatnich 2 miesiącach było takich okazji niebywale mało.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie trochę ten poradnik przesadza. Tu gdzie niby jest 6m powinno być raczej 5m. Z kolei to 7m to ok. 6m.

Przykładowo niebo na mojej miejscówce w porywach dochodzi do 6.2m, czyli uczciwie mówiąc, praktycznie maksimum nieuzbrojonego oka. Według tego poradnika miałbym chyba jakieś 7,5m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobsonme,

 

Faktycznie trochę ten poradnik przesadza. Tu gdzie niby jest 6m powinno być raczej 5m. Z kolei to 7m to ok. 6m.

 

Na jakiej podstawie tak uważasz? Sprawdziłem te mapki (gwiazdozbioru Łabędzia) i na każdej z nich jest zasięg taki jak podano (z dokładnością do 0.1 mag). Tam, gdzie podano 6 mag jest 6.0 mag, tam gdzie podano 7 mag jest 7.0 mag!

 

Przykładowo niebo na mojej miejscówce w porywach dochodzi do 6.2m, czyli uczciwie mówiąc, praktycznie maksimum nieuzbrojonego oka. Według tego poradnika miałbym chyba jakieś 7,5m.

 

A skąd ta wartość "maksimum nieuzbrojonego oka"? W ciemnych miejscach po odpowiednio długiej adaptacji do ciemności większość osób (nie będących aktywnymi obserwatorami), z którymi obserwowałem niebo w takich warunkach, widziało gwiazdy do 6.5 - 7.0 mag. Ja w najbardziej przejrzyste noce widywałem z obrzeży Krosna (50 000 mieszkańców) gwiazdy o jasności 7.0 - 7.2 mag, a z dala od jakiegokolwiek miasta zdarzyło mi się widzieć gwiazdy o jasności 7.5 - 7.6 mag. Podobno z najciemniejszych miejsc na świecie zdarzały się nawet obserwacje gwiazd o jasności 8.0 - 8.1 mag.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej podstawie tak uważasz? Sprawdziłem te mapki (gwiazdozbioru Łabędzia) i na każdej z nich jest zasięg taki jak podano (z dokładnością do 0.1 mag). Tam, gdzie podano 6 mag jest 6.0 mag, tam gdzie podano 7 mag jest 7.0 mag!

Też sprawdziłem. Np. na mapce do 6m nie ma kilku gwiazd jaśniejszych od 6m za to można znaleźć gwiazdę 7m. Najwyraźniej ktoś wprowadził parametry a wyniku wyjściowego już się kontrolować nie chciało, nie wiemy też jakiego katalogu użyto.

 

A skąd ta wartość "maksimum nieuzbrojonego oka"? W ciemnych miejscach po odpowiednio długiej adaptacji do ciemności większość osób (nie będących aktywnymi obserwatorami), z którymi obserwowałem niebo w takich warunkach, widziało gwiazdy do 6.5 - 7.0 mag. Ja w najbardziej przejrzyste noce widywałem z obrzeży Krosna (50 000 mieszkańców) gwiazdy o jasności 7.0 - 7.2 mag, a z dala od jakiegokolwiek miasta zdarzyło mi się widzieć gwiazdy o jasności 7.5 - 7.6 mag. Podobno z najciemniejszych miejsc na świecie zdarzały się nawet obserwacje gwiazd o jasności 8.0 - 8.1 mag.

 

6,25m to standardowa wartość dla normalnego oka i nieba, którą to można wyliczyć ze skali jasności astronomicznej, dosyć często spotykana w literaturze. Z tym widywaniem gwiazd o jasności ... to ja bym był ostrożny. Nie raz mi ludzie próbowali wciskać, że widzą gwiazdy około 7m i nawet w atlasie pokazywali którą widzą. Ale jak kazałem liczyć gwiazdy w OWW to wtedy drastycznie im zasięg spadał.

Edytowane przez dobsonme
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Wyznaczanie widoczności garnicznej za pomocą mapek i patrzenia którą gwiazdkę widać jest raczej mało dokładne. Istnieje metoda która jest wykorzystywana podczas obserwacji meteorów, gdzie wyznaczenie zasięgu gwiazdowego jest sprawą bardzo ważną, która polega na policzeniu gwiazd znajdujących się w ustalonych polach. Pola wyznaczają raczej jasne gwiazdy lub charakterystyczne kształty. Nie chce mi się tutaj rozpisywać całej procedury. Wkleję link do innego forum mając nadzieję że w ten sposób nie złamie regulaminu:) Kliknij TU

 

Zasięg gwiazdowy to sprawa indywidualna choć zawsze wyniki kilku osób będą raczej podobne. Wielokrotnie obserwowałem meteory grupowo i wiem że różne osoby miały inny wynik w postaci LM jak i w ilości złapanych meteorów. Dla przykładu pewnej nocy podczas maksimum Perseidów w roku 2010 ja miałem LM= 6.6 a osoba obok miała prawie 1 mag więcej czyli w okolicach (7.5) I na pewno nie ściemniała z zasięgiem ponieważ jest doświadczona w obserwacjach meteorów, ale warunki były cudowne.

 

Pozdrawiam Jakub M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobsonme,

 

Też sprawdziłem. Np. na mapce do 6m nie ma kilku gwiazd jaśniejszych od 6m za to można znaleźć gwiazdę 7m. Najwyraźniej ktoś wprowadził parametry a wyniku wyjściowego już się kontrolować nie chciało, nie wiemy też jakiego katalogu użyto.

 

Tu rzeczywiście masz rację - mój błąd. Mapki rzeczywiście nie są tak dokładne jak mi się na pierwszy rzut oka wydawało. Jednak moim zdaniem jak najbardziej nadają się do szacunkowego określenia zasięgu przez kogoś, kto się na tym nie zna (a takie właśnie jest ich zadanie).

 

6,25m to standardowa wartość dla normalnego oka i nieba, którą to można wyliczyć ze skali jasności astronomicznej, dosyć często spotykana w literaturze.

 

A tego to już nie rozumiem... Mógłbyś napisać, jak się tą wartość wylicza, albo podać jakiekolwiek źródło (odnośnie obliczenia tej wartości)? Rzeczywiście, 6.25 mag (czy częściej 6.3 mag lub 6.5 mag) to wartość często cytowana w literaturze popularnonaukowej jako zasięg gołego oka, nie oznacza to jednak że gołym okiem nie widać więcej. Każdy może to sam sprawdzić wybierając się pod ciemne niebo.

 

 

Z tym widywaniem gwiazd o jasności ... to ja bym był ostrożny. Nie raz mi ludzie próbowali wciskać, że widzą gwiazdy około 7m i nawet w atlasie pokazywali którą widzą. Ale jak kazałem liczyć gwiazdy w OWW to wtedy drastycznie im zasięg spadał.

 

Ja mam kilka obszarów na niebie, których lubię używać do sprawdzania zasięgu przez osoby nie znające nieba. Jednym z nich jest głowa Smoka. Sprawdzaną osobę proszę o narysowanie wszystkich gwiazd które widzi wewnątrz takiego obszaru. Jeśli na rysunku głowy Smoka pojawia się:

 

HD 161693, wiem że zasięg takiej osoby to co najmniej 5.7 mag

HD 162643, wiem że zasięg takiej osoby to co najmniej 6.6 mag

HD 163203, wiem że zasięg takiej osoby to co najmniej 7.0 mag

 

W ciemnym miejscu (około 20km na południe od Krosna), gdy niebo było przejrzyste, testowane osoby, które nie miały wady wzroku, poproszone o narysowanie głowy Smoka, rysowały zarówno HIP 161693 jak i HIP 162643. Raz lub dwa udało się również komuś zaobserwować HD 163203.

 

Jeśli chcę dokładnie sprawdzić swój zasięg, wybieram obszar nieba, którego nie znam i na prowizorycznym rysunku zaznaczam to co widzę. W ten sposób w naprawdę ciemne noce zdarzyło mi się zaznaczyć na rysunku wszystkie gwiazdy jaśniejsze od 7.55 mag w rysowanym obszarze. W każdą bezksiężycową noc z bezchmurnym niebem, z dala od miasta mam zasięg co najmniej 6.8 - 7.0 mag.

Z pewnością nie jestem osobą o najlepszym wzroku na świecie, nie obserwowałem też nigdy nieba z najciemniejszych na świecie miejsc. Skoro wiem, że widywałem gwiazdy o jasności 7.5 mag, czemu mam nie wierzyć, że ktoś w lepszych warunkach (i pewnie z lepszym wzrokiem) widział gwiazdy o jasności 8.0 mag?

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.