Skocz do zawartości

Nowe cudeńko z Lidla - lornetka Rocktrail


Ned

Rekomendowane odpowiedzi

hurrrra ... z zoomem :szczerbaty:

 

wyglądem przypomina starą 10x50 więc pewnie to ten sam producent

za to ma większe obiektywy bo aż 60 mm

trzeba to cudo obmacać i sprawdzić jak się sprawuje przy powiększeniach 10-15x bo większe i tak będą nieprzydatne

 

kiedy pojawi się w sprzedaży?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Refraktorki z Lidla w ubiegłorocznym i tegorocznym wydaniu - bida! Statyw z ustrojstwem trzęsie się jak galareta, szukacz maluteńki. Akurat chłopak na czeskim forum westchnął na widok takiego: http://smollda.wz.cz/dalekohled.jpg / niezależnie od tego, że widać pęknięcie głowicy jednej nogi/

Tak było kilka lat temu...

 

Lornetka rzeczywiście może być niezła przy powiększeniach do 15x, niespodzianką byłoby znośnie 20x

Ale wróg lidletek, skymacho 2, ma zupełnie inne zdanie: do przybijania gwoździ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wybór jest między tym czymś, a brakiem lornetki. Fundusz nie pozwala chwilowo na inne wydatki w materii optycznej. Mimo mankamentów będę zatem musiał poważnie rozważyć nabycie tej perełki.

Edytowane przez Ned
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd info o tej słuszniejszej? Jeśli to prawda, to sprawa wygląda zupełnie inaczej :)

Jakiś miesiąc temu dzwoniłem do Lidla i dowiedziałem się tylko, że pewnie będą, ale nie wiadomo jeszcze kiedy.

A po tym co dziś zobaczyłem, myślałem, że z jakiegoś powodu zmienili dostawcę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

no to mi się trafiła ta lornetka. robiąc przedświąteczne zakupy w Lidlu, przypadkowo przeszedłem obok tej lornetki i nie mając jeszcze żadnej lornetki w moim ekwipunku postanowiłem zaryzykować bo cena nie była tragiczna (14 funtów). Z powodu niskiej ceny nie spodziewałem się super jakości, ale jako totalny lornetkowy amator, pomyślałem, że na początku wydam mniej i zobaczę czy mi się spodoba i w przyszłości będę miał tą jako punkt odnośny.

 

lornetka jest cała "opakowana" gumą i jest dość spora. jednak waży zaskakująco mało, co pewnie jest wynikiem plastiku pod gumą. w zestawie znajdziemy osobne pokrywy na obiektywy i okulary (co może nie jest idealnym rozwiązaniem bo w nocy łatwiej będzie je zagubić w porównaniu z osłonami połączonymi ze sobą). szkło wygląda na mój gust dobrze (podobno BK7) i żadnych rys nie zauważyłem.muszle oczne dość wygodnie dopasowują się do oczu. pokrętło ustawiania ostrości chodzi bez żadnych oporów i ostrość ustawia się szybko i bez problemów.

 

obserwacje dzienne - z powiększeniem x10 widoki są jak dla mnie bardzo przyjemne. z ustawieniem obrazu by pokrywał się w jeden nie robi problemu. trochę jednak aberracja się ukazuje (jednak nie do wartości przeszkadzającej). Zadowalające obrazy uzyskuje się do powiększenia x20, powyżej to już walka z uzyskaniem pojedynczego obrazu (powyżej 25 niemożliwa) i aberracja jest o wiele bardziej widoczna.

 

obserwacje nocne - soczewka 60mm pokazała że jednak wielkość się liczy. kiedyś oglądałem plejady z 40mm i ilość gwiazd była nieporównywalnie mniejsza, a szybkie obserwacje były robione ze środka dużego miasta z potężnym LP. na szybko złapałem jeszcze Jowisza i ukazała się jasna mała tarczka przy pow x10 (za jasna by szczegóły zobaczyć) i z łatwością można było zobaczyć jowiszowe księżyce. co ciekawe pokazująca się w dzień aberracja, w nocy nie była zauważalna. jedynym mankamentem przy oglądaniu Jowisza był pokazujący się odblask (brak wyczernienia wnętrza?). pole widzenia również nie było powalające - około 3 stopni, gdzie lornetki o podobnych parametrach , ale bez zoomu mają 2x tyle.

 

podsumowując, jestem zadowolony z zakupu i mimu paru wad, myślę, że jakość jest adekwatna do ceny. przy najbliższej okazji przetestuję te bino w ciemnej miejscówce, oraz zapoluje na Księżyc.

 

pzdr

 

Adam

IMG_1382.JPGIMG_1383.JPGIMG_1385.JPGIMG_1387.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jestem ekspertem od lornetek więc moich oględzin nie należy traktować do końca poważnie

przez chwilę popatrzyłem na i przez tę lornetkę w sklepie i moje wrażenia nie były najlepsze

 

jakość wykonania typowa dla lidletki ale za to pole widzenia już nie. Przy minimalnym powiększeniu mamy efekt studni, a za to przy zwiększaniu pole rośnie i przy maksymalnym powiększeniu jest już całkiem znośne choć nie zmierzyłem jakie. Tak na oko około 50o

 

powiększenia chyba są oszukane bo przy maksymalnym spokojnie utrzymywałem stabilny obraz bez żadnego podparcia. Kolimacji nie mogłem sprawdzić przy wszystkich powiększeniach bo w sklepie nie mogłem wyostrzyć w całym polu ze względu na wiszące reklamy i chodzących ludzi. Przy małych powiększeniach było OK

 

obraz dość ładny i kontrastowy w powiększeniu 10x

ER zdecydowanie mniejszy niż w lidletce

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.